Rada jakou malorážku

Dlouhé zbraně .22LR
Uživatelský avatar
Belmondo
Příspěvky: 18

Příspěvek#346 » stř 17. srp 2022, 17:09

Já jsem si říkal, že už staré kvéry do domu nechci. Koupit si 456, SM1, SUHL 150 je „svůdné“, protože to stojí pár kaček. Bohužel to je už x-tý majitel zbraně, nevíte, kolik má nastříleno. Spousta z těchto kusů mohla být v armádě, Svazarmu, později ve střeleckých klubech. Já si tady vždy říkám, že levně koupil, draze koupil. Pro někoho, kdo má pár kaček, je to cesta, ale asi ne pro mě. Ale samozřejmě, pokud by novovýroba byla horší, tak výše jmenované kusy dávají smysl. Ale možná se na to dívám blbě, tady bych si rád nechal poradit od někoho, kdo má víc zkušeností. A hlavně s tím vším střílel. :)



Netrefil
Příspěvky: 67

Příspěvek#347 » stř 17. srp 2022, 20:32

U dobře konstrované malorážky je více méně jedno kolik má nastříleno.

Ta Vámi zmíněná CZ457 s match komorou má dle informací na webovkách CZ garantovaný rozptyl 15mm NOVÁ (kouknul jsem rychle na CZ 457 VARMINT LH, nevím zda se to liší podle varianty). Starý Ural-2 pokud dobře kupíte bude mít nastříleno statisíce ran a bude mít stále po těch desítkách let a takovém množství ran rozptyl velmi pravděpodobně nižší (a to nemluvím o MC-12).

SM-2 se stále dají relativně snadno koupit a na to jak střílejí tak jsou vlastně zadarmo. Dobré Uraly se dají sehnat obtížněji, ale pokud člověk nespěchá, tak se dočká dobrého kusu, který se v bazarech občas objeví. Ale jsou dražší. Důvodem relativně nízkých cen není, že by nebyly přesné, a nebo, že mají lety obouchanou pažbu. Důvodem je, že mají horší spoušťák (s vyjímkou MC-12, která má úžasný napínáček) a hlavně to, že jsou povětšinou dělány na střelbu s dioptrem. Mají přípravu na jeho boční montáž a mají integrovanou mušku, která se nedá snadno demontovat. Proto se špatně osazují puškohledy (je nutno frézovat do závěru nebo vyrábět montáže pro uchucení do oné boční lišty). Lidem, kteří chtějí střílet s optikou, to nestojí za ten čas, práci a peníze. Navíc už se na ně nedá nic moc dokoupit z doplňků. Výhodou je, že nebývají mlsné. Ti, co si je koupili, tak ví proč. Jsou to skvělé starosvětské malorážky.

Suhlky jsou taková zlatá střední cesta. Jsou materiálově horší než sovětské závodní malorážky. Bývají mlsné.Ale dá se narazit na skvělé kusy, které budou stát 10-12.000 za holou zbraň, ale mnohdy se vyrovnají násobně dražším Anschützkám. Suhlky 150 mají snadno demontovatelnou mušku, mají rybinu pro montáž puškohledu a jsou velmi snadno a rychle konvertovatelné na střelbu dioptrem nebo puškohledem. Navíc mají skvělý spoušťák. A dá se ma ně získat více doplňků. Není úplně obtížné je doplnit novou pažbou se stavitelnou lícnicí (nebo pokud máte štěstí tak koupíte typ Suhl 150-1, který se už s ní dodával origo).

A to nejlepší (v rozumné cenové hladině) je samozřejmě Anschütz (1907, 1913, 64). Skvělá. Snadno konfigurovatelná, plno doplňků, snadno dostupných atd. Ale cena za novou zbraň je mimo Váš rozpočet a myslím, že ani s bazarovku by jste se asi nevešel. A to ještě potřebujete puškohled, k němu montáž (a pravěpodobně i bipod).

Ale jako u všeho, když kupujete, musíte vědět na co se dívat. Pokud Vám umožní si ji před koupí vyzkoušet, tak musíte umět střílet tak, aby jste jejich přesnosti dosáhnul a mohl ji ocenit.

Neukvapujte se! Přemýšlejte! Pokud máte čas, tak si skočte na nějaké závody MAO a POBAVTE se s lidma osobně.Většina střelců vás nechá si zbraň prohlédnout, pobaví se svých zkušenostech, umožní Vám kouknout na optiku. Dá Vám to násobně víc než čtení fóra a anonymní diskuse na internetu. Hlavně si PŘESNĚ definujte na co ji HLAVNĚ chcete. Kolik toho ročně vystřílíte? Jak často budete chodit na střelnici a trénovat? Pokud Vám stačí přesnost 15mm, vystřílíte za rok 1000ks tréningových RWS Target rifle za 3kč/ks, tak Vám bude dobrá i CZ457. Rozptyl 9mm s MC-12 nebo s Uralem je rozdíl třídy, ale na to musíte mít RWS R-50 nebo ekvivalent od Lapua nebo Eley za 6-7kč/ks a musíte vystřílet násobně více. Máte na to? Chcete to do toho dát čas i peníze? Využijete to? Oceníte rozdíl? Co když zjistíte, že Vás to nebaví? Nabo, že Vaše schopnosti se ani nepřiblíží těm 15mm, které zvládne zbraň.

To jsou věci co si musíte ujasnit sám. Hodně štěstí při výběru!



hunter240
Příspěvky: 230

Příspěvek#348 » stř 17. srp 2022, 22:08

Tak já jsem si taky nechal sestavit v konfigurátoru CZ457 varmint s 16" hlavní a match komorou.A jsem moc spokojený, např. s náboji RWS special match se vcházím do 10mm.Dříve jsem vlastnil ZKM 456, která nestřílela taky zle,ale prodal jsem ji protože to je pro mě strašně velká a neforemná puška

Uživatelský avatar
Belmondo
Příspěvky: 18

Příspěvek#349 » čtv 18. srp 2022, 06:34

Děkuji oběma za postřehy. Tohle jsem očekával, super.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů