Optika na malorážku

Dlouhé zbraně .22LR
Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4566

Příspěvek#61 » pon 7. lis 2022, 13:34

Je to v podstatě tak, jak píše Blacky. Když chce někdo střílet třeba K4M, použije puškohled někde kolem zvětšení 3x-9x. Pokud budu střílet MaO, bude to o maximálním zvětšení zpravidla 24x a víc a s dobrou paralaxou. Ono to není ani z daleka jen o zbrani ale o střelecké disciplíně.

Uživatelský avatar
oldglock
Příspěvky: 297

Příspěvek#62 » pon 7. lis 2022, 14:33

OK, ještě tedy upřesním, jedná se mi o přesnou střelbu....tedy opora (nožičky, bag)...

Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 796

Příspěvek#63 » pon 7. lis 2022, 14:39

co největší. Já na 50m střílím 31x



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#64 » pon 7. lis 2022, 14:52

Upravil bych na "co největší, které dokážeš rozumně udržet".
Střílím na 50 m s 24x a pro mě je to hraniční - jen blbej tep dokáže s křížem slušně cvičit. Když je v zimě člověk slušně nabalejej, tak to není tak strašný. Ale v tričku během léta je to pro mě hodně limitující - dech si srovnám, ale tep omezit neumím ;)

Uživatelský avatar
oldglock
Příspěvky: 297

Příspěvek#65 » pon 7. lis 2022, 15:37

Me právě vyhovuje tak 18x , tak se jen ze zvědavosti ptám, jak to máte ostatní.... :idea:

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2232

Příspěvek#66 » pon 7. lis 2022, 15:45

Koupil jsem tohle, Cena přijatelná, rozsah zvětšení také:
https://www.hawkeoptics.com/vantage-side-focus-4-16x44-mil-dot.html

Borci ostrostřelci ze střelnice mají úplně jiná zvětšení a také ceny puškohledů.



Choze
Příspěvky: 403

Příspěvek#67 » pon 7. lis 2022, 15:48

Já mám na CZ457 40x přiblížení. Na 100m naprosto OK. Proč chtít míň...



tomas fuk
Příspěvky: 831

Příspěvek#68 » pon 7. lis 2022, 16:11

Jeste hodne zalezi, co chces strilet. Pokud chces jen chodit na strelnici a ustrelovat hlavicky sirek, tak klidne bez do ultrazoomovych optik. Treba takovy Sightron SIII 10-50x60.
Pokud ovsem budes chtit chodit i na nejake zavody MaO, tak si projdi propozice jednotlivych zavodu. Valna vetsina totiz vyzaduje optiku s maximalnim zvetsenim 4x. Proto jsem ja treba kupoval Deltu Titanium 3-24x56 ED. Bezne se totiz pouzivaji na tyto zavody 4-16x50, ale chodim i na zavody, kde je zvetseni bez omezeni a tam mam oproti tem 4-16x50 vyhodu, ze si dam 24x.

Uživatelský avatar
Simier
Příspěvky: 77

Příspěvek#69 » úte 9. kvě 2023, 15:59

Ahoj, mám dotaz ohledně osnovy puškohledu. Chci osadit svoji SM2 nějakou rozumnou optikou pro přesnější střelbu, spíš jako alternativu k dioptru (možná i trochu na testování střeliva, pokud to není úplná blbost), prostě si užít malorážku trochu jinak. Vzdálenost 50m, možná sem tam 100. Rozsah pravděpodobně 6-24, možná i víc.
Ale co mě momentálně, jako nezasvěcence, hlodá je řešení osnovy. Všude vidím uprostřed nějakou tečku nebo klasický protnutý kříž. Mě by se zamlouval spíš malý volný střed, abych prostě viděl volně cílovou zónu, kterou "zalepím" zásahem. Nevím třeba je to kokotina.
Jo a pokukuju spíš po FFP a MRAD, protože nechci přepočítavat klikání. Zatím jsem si předvybral Vortex Diamondback 6-24x50 FFP, ten má právě malinký volný prostor uprostřed a ještě mě zaujal KonusPro 8-32x56 (nevím jestli je u nás sehnatelnej) ten má uprostřed malý kroužek - což se mi líbí, prostě jsem postiženej z dioptru. Co si o tom myslíte. Máte zkušenosti s tím Vortexem nebo Konusem. Kdyžtak nahoďte další tipy. Je mi jasné, že v takové cenové relaci řekněme do 15000,- to není opticky úplně ideální, ale bude to moje první větší sklo (ta fotografická nepočítám), tak stejně časem třeba půjdu do něčeho jiného, ale je třeba se od něčeho odrazit a sbírat zkušenosti.



tomas fuk
Příspěvky: 831

Příspěvek#70 » úte 9. kvě 2023, 19:26

Tve pozadavky splnuje i Optisan EVX 6-24x50 F1.

Uživatelský avatar
Simier
Příspěvky: 77

Příspěvek#71 » úte 9. kvě 2023, 20:05

Díky, ten mi nějak unikl. Jak píšeš, také by vše splňoval. Zatím se přikláním k tomu Vortexu Tactical Diamondback, udávají, že má HD skla, tak bude asi trochu lepší opticky. Ale prý výroba v Číně a někde jsem viděl video, že ty skla zas až tak extra nejsou, takže těžko říct. Na druhou stranu při střelbě, primárně na 50 metrů, ty optické rozdíly, v podobné cenové hladině, asi moc jiné nebudou. Myslím, že platí to samé jako u fotografické optiky - víc peněz - lepší optická kvalita.



Zulda
Příspěvky: 212

Příspěvek#72 » stř 10. kvě 2023, 08:13

Ahoj, já tohohle Vortexe na malorážce mám a i na 100m je úplně v pohodě.

Uživatelský avatar
Simier
Příspěvky: 77

Příspěvek#73 » stř 10. kvě 2023, 09:44

Ahoj. Tak to jsem rád, že jsi spokojenej. Jaké nejčastěji používáš zvětšení na 50 a 100m? Nechybí ti podsvícení? Myslíš, že kdyby byla uprostřed osnovy drobná tečka, že bys jí uvítal nebo by ti tam vadila? Chápu, že je to individuální. Já jen, že s tím nemám zkušenost a do 15k bych se vešel i s novým Vortex Venom co jí má - u něj mě láká 34mm tubus kvůli větší propustnosti světla.



Zulda
Příspěvky: 212

Příspěvek#74 » stř 10. kvě 2023, 11:38

Zvětšení většinou 16x na 50m a 24x na 100m. Podsvícení nechybí, tečku jsem taky nechtěl, takhle mi to vyhovuje. Kamarád ho má na malorážce taky a nevím, že by si stěžoval.

Uživatelský avatar
Simier
Příspěvky: 77

Příspěvek#75 » stř 10. kvě 2023, 11:44

Fajn info. Díky. Ono to vypadá, že za ty peníze je Tactical fakt dobrá volba pro malorajdu. Střílíš s tím na klasický malorážkový terč nebo na nějaké jinak barevné terčíky, záaslepky a pod. Jde mi o to jestli ten nepodsvětlený kříž na terči je slušně vidět.
Se naotravuju co :-D

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů