Výběr pistole v ráži .22LR

Krátké zbraně .22LR


skagerak
Příspěvky: 1007

Příspěvek#271 » ned 24. zář 2023, 11:19

@Jirka CV

Libovolná pistole - LP, je nejstarší pistolová disciplína, střílí se bez větších změn pravidel od začátku tohoto století. Používá se jakákoli pistole ráže 5,6 mm pro střelivo s okrajovým zápalem, které se nabíjí jen po jedné ráně. Střílí se na 50 metrů 60 ran a je to nejen nejstarší, ale i nejnáročnější pistolová disciplína. Střílí ji muži a junioři, resp. u nás senioři a veteráni.



https://www.shooting.cz/browser2.php?doc=14&viewer=plain.h



Prijde vam to jako tezka hlaven?
https://www.sport.cz/clanek/olympiada-loh-2016-rio-cing-cong-o-potreti-za-sebou-vyhral-olympijskou-soutez-v-libovolne-pistoli-800260

Obrázek



Jeronimo
Příspěvky: 51

Příspěvek#272 » ned 24. zář 2023, 11:46

ahoj no co se týče disciplíny tak pořádně nevím. Chtěl bych něco na naučení střelby na těch 25m a potom se účastnit třeba nějaké té sranda soutěže. Určitě nemám ambice střílet na 50m. Zatím co jsem tady načetl tak nejlepší co se týče malorážkových pistolí je Beretta 71 a Ruger Mark. Nebo malorážka Hammerli ale ta je cenově mimo. Jinak jsou všechny vybíravé na střelivo.

Zatím mě zaujaly tyto modely:

Beretta 71 a to jak s krátkou a dlouhou hlavní.
Colt Huntsman
Nějaký Ruger Mark
Případně revolver Taurus 941

Jinak jak je na tom se spolehlivostí např. SW Victory 22

Co byste vybrali vy? Očekávám od toho spolehlivý provoz, pokud možno aby to nebylo mlsné na střelivo, přeci jen pokud cena malorážkového střeliva bude cca 5kč/ks tak to raději budu střílet 9mm než malorážkou.



skagerak
Příspěvky: 1007

Příspěvek#273 » ned 24. zář 2023, 11:51

Tak pokud to beres takto, zvaz mmj misto malorajdy prebijeni 9mm...
(To je teda spis uvaha ad porizeni 22. konverze na 9mm postoli...)

Okoukni co se strili ve tvem okoli a pak vybirej...

Beretta71 je super pistolka, nějaký zavod (treba mimo soutez l, tam kde je velkorazna a pod) se s tim strelit asi da, ale vyhodna imho moc nebude.

Uživatelský avatar
DesertEagle
Příspěvky: 541

Příspěvek#274 » ned 24. zář 2023, 12:54

Jaromimo: zapomínáš na střelivo. Clubka si letí každá třetí kam jí napadne i když jsou i povedené krabičky. Střílet Matche za 2x víc než standard Luger tě asi nejspíš bavit nebude :-)



JirkaCV
Příspěvky: 1554

Příspěvek#275 » ned 24. zář 2023, 15:48

@skagerak
Neber to jako konfrontaci, jenom konstatování. Moje znalosti v tomto směru jsou už slabé.
Porovnal jsem hmotnost svého Rugeru MKIII s těžkou hlavní - bez pár gramů rovné kilo. S plným zásobníkem.
Malorážka FP500 od Walthera 1,13 kg.
Navíc má možnost změny těžiště pomocí závaží pod hlavní.



Jeronimo
Příspěvky: 51

Příspěvek#276 » ned 24. zář 2023, 17:08

DesertEagle: a jaké střelivo k malorážce doporučuješ. Nejdražší co jsem našel ve zbraních a střelivu v mém okolí bylo 7,40 Kč/ks. Většina je tak od 2 do 4 Kč.



JirkaCV
Příspěvky: 1554

Příspěvek#277 » ned 24. zář 2023, 17:29

Jako začátečník bych Clubkama nepohrdnul. Já pořád nedokážu rozeznat, jestli za netrefu může náboj nebo ruce :)
Spíš řeším, co pistoli chutná. Samonabíjecí jsou dost mlsný. Takže bych začal s Club HV.



kolemjdoucí
Příspěvky: 819

Příspěvek#278 » ned 24. zář 2023, 21:20

Jeronimo> Hlavně by sis měl rozmyslet, jaký typ střelby hodláš provozovat. Jestli to bude něco typu služební pistole, nebo spíš sportovní.
V malorážce si troufnu říct, že se co se týče soutěží, potkáš se spíše s klasikou - sportovní pistolí ("sportkou"), a tam budeš muset zabrousit do sportovních zbraní, které se střílí jednoruč (typickou pistolí je u nás Walther GSP, případně historická margolina).
Pokud chceš brát malorážku jen jako přípravu na velkorážní pistoli služebního typu, pak budeš střílet obouruč a můžeš hledat mezi "plechovkovými" zbraněmi typu Beretta 71, Ruger MKněco apod. Nevím ale, zda najdeš v této ráži a typu zbraně nějaké soutěže.

Na rozdíl od JirkyCV bych už od začátku volil sportovní střelivo v nějaké cenově přijatelné kategorii. Dobrou volbou pro pistole i pušky je střelivo SK Magazine nebo SK Standard, které se pohybuje někde okolo 3 Kč.



Jeronimo
Příspěvky: 51

Příspěvek#279 » pon 25. zář 2023, 05:28

Kolemjdoucí: chtěl bych sportovní, ale něco cenově přijatelné. Ten walther je pro mě cenově mimo. Ta Margolina se vyplatí? Našel jsem jednu za 6 tis. Na co si u ni dávat pozor při případné koupi.



kolemjdoucí
Příspěvky: 819

Příspěvek#280 » pon 25. zář 2023, 06:13

Margolina je jednoduchá (v tom kladném slova smyslu) pistole koncepčně někde z 50. let a tomu odpovídá její ergonomie. Není to špatná pistole, ale není vyvážená, takže když se podíváš po netu, uvidíš monstra, která si na to střelci věšeli, aby se s tím střílelo lépe. Stejně tak nemá ergonomickou rukojeť, což se ale dá řešit podstatně elegantněji. Dalším problémem může být ladění odporu spouště - je to řešeno pružinkami a není to právě uživatelsky přívětivé. Na druhou stranu není náročná na střelivo. Nesmí se z ní ale střílet HV střelivo - při případné koupi je potřeba zkontrolovat závěrovou část, zda nemá praskliny. Dnes bych se spíš soustředil na to GSP, je to _podstatně_ lepší zbraň.
Naposledy upravil(a) kolemjdoucí dne pon 25. zář 2023, 06:22, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Milkyway
Příspěvky: 285

Příspěvek#281 » pon 25. zář 2023, 06:14

Přispěji svojí troškou do mlýna. Měl jsem Hammerli 208 a nyní mám Hammerli x-esse v 6"
Střílí se s nimi krásně, přesně a odhalí to dost chyb - v míření, spouštění, ....

rozhodně je NEDOPORUČUJI! (nechci, aby každej měl takovou krásnou zbraň, jako mám já)



kolemjdoucí
Příspěvky: 819

Příspěvek#282 » pon 25. zář 2023, 08:12

Jeronimo> Pokud by ses rozhodl pro Margolínu, pak doporučuji sledovat bazar, občas se tam objeví prodeje od střeleckých klubů, kde se ceny pohybují okolo 3 000,- Nemusíš se bát, že by byly "vystřílené", 100 000 ran pro ně není problém. spíš je potřeba se podívat, jestli pistole není kutilsky poškozená, zejména v oblasti komory.



skagerak
Příspěvky: 1007

Příspěvek#283 » pon 25. zář 2023, 09:21

@jirkaCV konfrontaci asi provadet nemusime, jen proste ma reakce na tema "co prinasi tezka hlaven u malorazkove pistole"

Pokd bychom chteli tak muzem zjstit rozmery a pak porovnat, ale jevi se mi, ze ani u tech libovolek (i ten tebou zmineniy walther a spol) kde jde hlavne o presnost, ta hlaven nei tzv tezka (tlusta). Tedy dovoluji si prostě pochybovat o praktickém prinosu stran presnoti v tomto smyslu (kmitani a pod)

(celkovou hmotnost zbrane neresim, ta zas muze byt vyhodna v jinem smyslu...)



Jeronimo
Příspěvky: 51

Příspěvek#284 » pon 25. zář 2023, 09:22

Milkyway: neboj Hammerli je momentálně mimo můj rozpočet.

Kolemjdoucí: no ještě rozhodnutý nejsem. Mám strach kupovat starší zbraň. No ale z těch co jsem psal by byla asi nejlepší. Nový Walther GSP stojí nová přes 40 tis. To se mi do malorážky dávat nechce a zároveň je to mimo můj rozpočet. Uvažuju o něčem tak do 12 tis. Viděl jsem že třeba GP 22 je na Slovensku cca za 12 - 14 tis.

Tak hledám něco zajímavého v této cenové kategorii. Máš ještě nějaké typy po jakých se dívat v inzerátech atd.

Je ta margolína vážně tak dobrá nebo to lidi píšou spíše z pohledu vzpomínek apod.



kolemjdoucí
Příspěvky: 819

Příspěvek#285 » pon 25. zář 2023, 11:12

Starší GSP se dá koupit okolo 15 - 16 tkč, dost se jich dovezlo z Německa.
Margolína je hlavně jednoduchá, rozborka je triviální. Ale je překonaná. Když zkusíš modernější zbraň, už ji nebudeš chtít.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Karlos81, MM a 1 host