9x19 Luger

Uživatelský avatar
Destructor
Příspěvky: 684

Příspěvek#241 » čtv 12. srp 2021, 22:10

Hlinikace jsem strilel v pistoli p10c a absolutne zadny problem.
Plus bylo, ze plny zasobnik byl znatelne lehci.



Piggy
Příspěvky: 1864

Příspěvek#242 » pát 13. srp 2021, 06:29

risa2000. destructor: To nevysvětluje proč v pistoli ano a v karabině ne.
kolemjdoucí: To jako že se ty hliníkové hilzny v procesu vytahování roztrhnou? Nebo jax to myslel?

Uživatelský avatar
4mike
Příspěvky: 1196

Příspěvek#243 » pát 13. srp 2021, 07:36

kolemjdoucí píše:Asi bude problém s hliníkovými hilznami v dynamickém závěru.

bingo, majorita karabin jsou dynamiky a dynamika "odemyká" mnohem dřív než uzamčená zbraň
s vytahováním to nesouvisí, ty karabiny potřebují vytahovač jen pro manuální vybití, fungují i bez něj.



Piggy
Příspěvky: 1864

Příspěvek#244 » pát 13. srp 2021, 07:51

Pořád nechápu podstatu problému. Přece celý proces vytahování (no dobře, spíš vytlačování) nábojnice z komory probíhá stejně rychle bez ohledu na materiál hilzny. Takže v samotném "odemykání" to nebude. :?:



ondrush
Příspěvky: 290

Příspěvek#245 » pát 13. srp 2021, 08:20

v odemykani prave jo - uzamknuta pistole pracuje s prvych momentoch po vystele, no, uzamknute - zakluz hlavne a zaveruu v jednom. kym pride k odomknutiu, teda zaver sa uz pohybuje bez hlavne, klesli tlaky v hlavni dostatocne na to, aby to nebol problem.
Naopak pri dynamickom zavere dochadza k vzdialovaniu zaveru od komory takmer okamzite. tlaky v hlavni este nepoklesli na taku uroven, ako pri uzamknutom zavere. v tomto momente drzi tlaky okraj dna nabojnice. obecne to ale neni problem, pretoze tieto tlaky dokaze mosazna (alebo ocelova) nabojnica v pohode vydrzat a kym sa odhali viac, tlak stihne poklesnut. problem to ale moze pri hliniku, ktory by to vydrzat nemusel a vsetky nabojnice by mohli u dna praskat. neviem, ake nasledky to moze mat, ale vyrobca pripadny sudny spor zjavne riskovat nechce, tak to neodporuca



Piggy
Příspěvky: 1864

Příspěvek#246 » pát 13. srp 2021, 08:37

Piggy píše:To jako že se ty hliníkové hilzny v procesu vytahování roztrhnou?
Takže som uvažoval správne? Musím sa teda pochváliť. :D



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#247 » pát 13. srp 2021, 08:59

Piggy píše:Pořád nechápu podstatu problému. Přece celý proces vytahování (no dobře, spíš vytlačování) nábojnice z komory probíhá stejně rychle bez ohledu na materiál hilzny. Takže v samotném "odemykání" to nebude. :?:

No podle toho článku, co jsem na něj odkazoval, právě že ne. Hliník má mít větší tření, takže se může "zadrhnout" a má nižší teplotu tání než mosaz, takže se při vyšších teplotách chová jinak (ne že by se rozpustil, ale mění se jeho chování).

Pokud by tedy např. platilo, že v dynamickém závěru (nebo v článku se výslovně zmiňují automatické zbraně) došlo k většímu zahřívání nábojnic, mohl by to být právě důvod k závadování.



Piggy
Příspěvky: 1864

Příspěvek#248 » pát 13. srp 2021, 09:22

Tak jsem si ten článek konečně přečetl. Vyšlo mi z toho, že asi může být závěr poněkud pomalejší (což by ale nemělo zbraň nijak poškodit. No a praskat ty hilzny asi taky můžou.
Nicméně uvažuji nad doporučením z článku: prostě to naládovat a vyzkoušet.

P.S. K tomu vyššímu tření: kdysi se mi ocelová lakovaná nábojnice doslova připekla v komoře SVT a dalo dost práce ji vyrazit vytěrákem.



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#249 » pát 13. srp 2021, 09:37

Ono taky, v US to asi má cenu "zkoušet", pokud to stojí 4/5 ceny mosazných (20 USD místo 25), ale když to u nás stojí skoro stejně jako mosaz (a přebíjenkách nemluvě), tak mi to až tak lákavé nepřijde (leda, že by to fakt mělo cenu kvůli té hmotnosti).



vendelin
Příspěvky: 108

Příspěvek#250 » ned 7. lis 2021, 15:03

Chystám se v dohledné době poprvé střílet na kovové terče. Jsou FMJ střely z hlediska odrazů v pohodě, nebo mám raději pořídit SP?

Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 795

Příspěvek#251 » ned 7. lis 2021, 15:19

Fmj jsou v pohodě. Ještě se mi nestalo, že by se mi střela od gongu nebo poperu odrazila zpátky. Pneumatiky v dopadišti jsou horší.

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2966

Příspěvek#252 » ned 7. lis 2021, 17:24

Ano. Na závodech los na gongy fmj tím střílí snad 100 procent lidí. Standard. Občas něco příletet může ale nezáleží na typu střely.



vendelin
Příspěvky: 108

Příspěvek#253 » pon 8. lis 2021, 17:13

OK, díky. Je tedy jiný důvod pro SP střely v pistoli místo FMJ?

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2966

Příspěvek#254 » pon 8. lis 2021, 17:37

Od roku 2021 v ČR (kdy je na výjimku povolené jhp) ne

Uživatelský avatar
milrach
Příspěvky: 86

Příspěvek#255 » stř 12. dub 2023, 18:53

Víte někdo, jaké jsou konkrétní nejnašláplejší FMJ Lugery ?

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů