9mm vs. .40 SW

Uživatelský avatar
vosicz
Příspěvky: 132

Příspěvek#61 » pon 7. zář 2020, 14:04

MilanCama: dej si prosím tě do googlu "pistol bullet retarding force calculation" a koukni alespoň na ty grafy, které ses pokoušel spočítat přímou úměrou... :roll:

Uživatelský avatar
Mac.42
Příspěvky: 638

Příspěvek#62 » pon 7. zář 2020, 14:56

[vosicz] dobrý, co by se dnes někdo obtěžoval se čtením toho, co se napsalo v pomýlené minulosti :)

[MilanCama] ale i tak by bylo fajn 1) držet se alespoň vlastního vzorce, 2) zamyslet se jak se pracuje s ne/přímou úměrou a procenty ...pak bys musel dojít k:
9L => 2,88/100% = 2.88
.40 => 3,46/127% = 2,72
.45 => 3,87/162% = 2,39
Pročpak asi už to nejsou tak propastné rozdíly? Už to nejsou několikanásobky, ale <20% rozdíl (a to jsi fůru věcí zanedbal)
...když začneš křičet "nezvratitelný fakt", měl by sis alespoň zkontrolovat jestli se to blíží realitě



MRBLUE
Příspěvky: 927

Příspěvek#63 » pon 7. zář 2020, 15:24

MilanCama
Dalsi "nezvratitelny fakt" je ze ked v USA robili statistiku pouzitia zbrane policajtami, vyse 50% zasahov netrafilo protivnika. Vacsinou tych prvych. Zato o priestrele protivnika a naslednom poraneni ci zabiti nezucastnenej osoby som zaregistroval nejakych 4-5 pripadov za poslednych dost rokov. Cize je mnohonasobne pravdepodobnejsie ze netrafis ako ze prestrelis.

Uživatelský avatar
LukynZ
Příspěvky: 243

Příspěvek#64 » pon 7. zář 2020, 15:39

Trochu offtopic k názvu vlákna, ale nedá mi to když se tu tohle řeší. Pokud už jde o to neprostřelit, není lepší rovnou 9mm browning nebo makarov? Já jen že to je asi nejlepší kompromis....cena je trochu větší než luger, ale menší než .45 nebo .40. Chováni zbraně je lepší než u všech tří a penetrace je méně pravděpodobná než u všech tří. A zastavovací efekt....když třefíte vitál tak padně každý. A když ne, tak je v tom vůbec nějaký rozdíl? Proč řešit zrovna tyto 3 ráže z důvodu penetrace, když je na to ideální jiná....



Honzajan
Příspěvky: 1039

Příspěvek#65 » pon 7. zář 2020, 17:27

Proc ne makarov nebo browning?
Padlo tu vickrat, ze je dulezitejsi trefit, nez resit prostreleni. Nejvetsi zasluhu na trefeni ma krome strelce zbran. Ta musi sednout. Jaky je vyber z modernich zbrani v tehle razich? G42,Lcp,s&w ez, kevin, vic si nevybavim. Az na s&w male potvory, se kteryma se blbe trefuje a maji malou kapacitu. Vyber strel je taky prakticky nulovy.



MilanCama
Příspěvky: 36

Příspěvek#66 » pon 7. zář 2020, 20:38

Mac.42 to přepočetl správně, omlouvám se, sekl jsem se. Uznávám. Jinak ale pak už tam není prakticky nic k opomenutí a moc co vymýšlet, krom tvaru a váhy střel a laborací. Tzn. že . 40 neprostřelí víc než Luger, že jo?
Aj. Makarov je přeci krásná zbraň, krásná
povrchovka, kvalitní materiál, tvrdochromovaná
hlaveň, nositelná, komplet rozebíratelná bez čehokoliv, ale jo, je ruská, což bude asi problém, má malou kapacitu, to asi taky, vypouštění zásobníku a přes to, že je geniálně jednoduchá, bude nemoderní. Pak ještě nešťastně umístěná pojistka, která by mohla taky vadit. Za mě z těch nemoderních, ale i některých moderních zbraň č. 1. Makarov 9 x 18 je lepší než Luger ogivál. To je nezvratitelný fakt :-))))))) Odpojte mě....... Lugristi :-))))))



Béďa
Příspěvky: 817

Příspěvek#67 » pon 7. zář 2020, 21:09

Když jsme u toho ogiválu. Při zkoušení nové zbraně jsem poprvé zkusil v9 L 150grn subsonic od SB. Překvapilo mě, že je to pocitově lepší rána než 115 grn SB, přesnost velmi dobrá, v novém Steyeru L9 nebyl žádný problém se spolehlivostí. Osobně jsem si tuto munici vybral pro nošení. Za mě má tato munice velkou výhodu v nižší hlukové zátěži-pro střelbu v uzavřených prostorách to je dle mě docela důležitý faktor a hlavně tvar střely je komolý kužel, předpokládám tedy spolu o něco nižším výkonem podstatně menší penetraci než 115grn.

Uživatelský avatar
Mac.42
Příspěvky: 638

Příspěvek#68 » úte 8. zář 2020, 16:32

naopak, už mockrát to tu bylo, penetrace je větší (jo, mně jsou subsoniky taky příjemné)
ale opačná cesta tj. lehčí střely vede k menší penetraci v reálu



Béďa
Příspěvky: 817

Příspěvek#69 » úte 8. zář 2020, 21:00

Zkoušel to někdo třeba do mokrých novin? Ohledně hmotnosti ve vztahu k průbojnosti průbojnosti, tu zaznělo že je větší, ale pak je tu energie střel 115 vs 150 (předpokládám, že 115 má víc J) a tvar střely, kdy 150grn má výrazný komolý kužel.
Proto bych za stěžejní pokládal reálný test.

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#70 » stř 9. zář 2020, 08:33

Držte se tématu 9mm vs. .40 SW



vendelin
Příspěvky: 108

Příspěvek#71 » stř 9. zář 2020, 11:37

Ten S&B subsonic 150 grs už je hmotnostně docela blízko lehčím střelám 40 SW, byť je trochu pomalejší a tedy má menší energii. Taky je rád střílím.

Pro doplnění k penetraci - v bakalářské práci na https://digilib.k.utb.cz/bitstream/hand ... sequence=1 autor porovnává hloubku penetrace a 140 grs subsonik vyšel jako méně penetrující než 115 ogivál.

Uživatelský avatar
Mac.42
Příspěvky: 638

Příspěvek#72 » stř 9. zář 2020, 18:00

našel jsi tam nějaká čísla? já vidím jen změření průměru před a po výstřelu ...
nechci prudit, ale bez čísel to trochu vypadá, že to nevyšlo tak, aby se mu to hodilo



vendelin
Příspěvky: 108

Příspěvek#73 » stř 9. zář 2020, 19:41

Bohužel, konkrétním číslům se autor vyhybá, takže lze jen usuzovat ze slovního hodnocení na stranách 71 - 72, jako např. "Průnik do testovacího materiálu byl také nízký ...".



Henry
Příspěvky: 357

Příspěvek#74 » stř 9. zář 2020, 20:11

viewtopic.php?f=28&t=6352&p=221362#p221362
Já jsem to zkoušel a měřil výsledky mám uložené



hunter240
Příspěvky: 230

Příspěvek#75 » stř 9. zář 2020, 20:21

Každopádně je ráže 40sw pro účely sebeobrany mnohem lepší volba.Lugera předčí ve všech ohledech jen kromě ceny.Sám obě tyto ráže přebíjím a tam potom ten rozdíl v ceně je zanedbatelný

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů