Dlouhodobé uložení nábojů

Uživatelský avatar
Bubenicek
Příspěvky: 250

Příspěvek#61 » stř 24. srp 2022, 18:15

Tady hodně záleží na čistotě prachu, střelivu jako takovému mráz nevadí, vadí mu teplo a pravidla změna teploty. Pokud totiž dochází u střeliva k větším teplotám cca nad 30 stupňů za ona prach degradovat a probíhá Chemická reakce.. prach pak může být ostřejší a silnější kdy může dojít až k dvojnásobku navíjení tlaků a i více. U střeliva zasaženého vlhkostí může dojít k tomu samému ale i k tomu že prach degraduje stylem že bude slabší, na což může mít vliv o zápalka a tudíž nemusí mít sílu k vystřelení střely z hlavně. Ale tomto to vše popsat je složitější, znám případy kdy došlo k roztržení závěru u zbraně nábojem z WWII . , Radam typu náboj za komínem je v pohodě bych byl velmi opatrný, každý ať si Stilo čím chce, šou tu i odborníci co vám zde poradi jaký ten náboj je i podle obrazku.

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 589

Příspěvek#62 » stř 24. srp 2022, 18:21

<ot> Doporučuji psi psaní příspěvků na fórum nepít. ;) </ot>

Edit: Nejde o věcnou stránku příspěvku - ta je v pořádku a proti ní nic nemám, ale ty překlepy a "automatické opravy" snad v každém druhém slově - to je hrůza a občas vyluštit co měl pisatel na mysli je dost obtížné. Není přece tak těžké si příspěvek před odesláním alespoň jedenkrát po sobě přečíst a když tak opravit (a nebo alespoň po odeslání zeditovat - jak to dělám i já ;-) )...
Naposledy upravil(a) Héfaistos dne stř 24. srp 2022, 18:46, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
Kodiak66
Příspěvky: 42
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#63 » stř 24. srp 2022, 18:43

Některý texty jsou jak z překladače. Někteří z nás by měli mít ZP i na pravopis. :-)

Uživatelský avatar
Dominika
Příspěvky: 67

Příspěvek#64 » úte 6. čer 2023, 07:20

Má někdo zkušenost se zápalkami nontox pro Dlouhodobé uložení střeliva ? Jedná se mi o to zda jsou taky tak spolehlivé jako ty rtuťové .

Uživatelský avatar
Jarda K
Příspěvky: 185

Příspěvek#65 » stř 7. čer 2023, 07:02

Sám "tvůrce" té nontox slože mi povídal, že rozdíl je v použití. Proto armády setrvávají u rtuťových, které fungují v -50°C. U netoxických je to "jen" -40°C.



skagerak
Příspěvky: 976

Příspěvek#66 » stř 7. čer 2023, 07:11

S Nontox ve smyslu vyrobek SB ne, s naboji ktere nemaji "rtutovou" zapalku (ve smyslu vetsiny ex voj 7,62x39 a pod) a soucasne jsou starsiho data vyroby zkusenosti jiste jsou.
Napriklad svycarske 7,5x55 ci nejake jine zapadni ulozenky, jugoslavske naboje atd...



PLAYERS
Příspěvky: 19

Příspěvek#67 » sob 5. srp 2023, 14:00


Uživatelský avatar
Petr z Braníka
Příspěvky: 278

Příspěvek#68 » sob 5. srp 2023, 17:26

Jo těch mám doma dva tisíce. Pevně věřím, že vevnitř je to, co tam má být, otevírat to samozřejmě nebudu :)



MojeTikka
Příspěvky: 1549

Příspěvek#69 » sob 5. srp 2023, 18:09

Nechci fusovat SelBelu do jejich technologie, ale snad neni problem doma ty naboje zatavit do te silnostenne folie pro vakuove baleni, ne? Tahle vypada, ze je navic pokovena, zrejme pro ESD ochranu, ale to bych, pri domacim skladovani, nevidel jako podstatne. Cili normalne zavarit do folie a sup s tim nekam do chladna. V tomhle stavu bych se ani nebal to nekde zakopat, kdyby na to prislo.Drive se davalo do vosku a co mam doma svetlice, ktery jsem kupoval nekdy pred triceti lety (vyroba Zeveta pocatek 80. let), mam je ve sklepe a kdykoli vyndam a vystrelim, funguji. Jedine, co selhava, jsou padakovky, ale to je znama vec, ze tam casem odchazi zpozdovac v patrone s vymetem padaku a svetlici. To ale pri beznem strelivu neni tema. Mozna tak u stopovek.



Jarda.Jezek
Příspěvky: 864

Příspěvek#70 » sob 5. srp 2023, 19:28

Ještě se mi nestalo, že by nefungovaly uložené náboje. Pokud tedy nábojnice neprorezly durch nebo ty náboje už od začátku neměly nějaký problém. Když funguje to, co projde pračkou a najdete v rybníce, po osmdesáti letech vyhrabete ze země, tak proč by měl být problém s normálními běžně skladovanými náboji? A proč by navíc někdo řešil ESD? Ale lidi rádi kupují leccos, tak proč by se jim to neprodalo...



MojeTikka
Příspěvky: 1549

Příspěvek#71 » sob 5. srp 2023, 20:22

Otazkou je, jakou tridu IP vlastne musi naboj splnovat. Takto technicky se na to da divat. IP68? Asi tak nejak bych to videl. IP67 snad. A nyni - pro testy IP68 se nepouiziva jen voda. Ale treba prach. A ten prach je tak jemny, ze se dostane do mnohem mensich skulin, nez voda. Voda totiz ma kapilaritu, prach ne.

Kam mirim? No k vlhkosti, samozrejme. Vyprat naboj v pracce neni totez, jako ho treba mesic valet nekde ve vlhkem sklepe. Ta vlhkost se dostane do mnohem mensich skulin, i kdyz puvodne to treba prezilo pracku, nebo koupani v rybnice.

Naboje tesni kov na kov. To je mimochodem jeden z nejlepsich zpusobu tesneni ploch. Pokud ovsem jsou ty plochy dostatecne hladke. Takze si umim predstavit netesnost treba okolo zapalky, vzniklou nejakou nerovnosti, ktera muze branit vniku vody, ale uz ne vlhkosti. Dalsi vec je zmena teploty. Pokud ten naboj se bude nekde valet na cerne kapote auta a pak spadne do rybnika, tak prudka zmena teploty a mirna zmena objemu vzduchu v nabojnici muze vest k nasati kapky vody. Dalsi vec je, ze se bavime o vode, ale co treba oleje? Ty maji mnohem vetsi penetracni schopnosti. Valet naboje nekde na plechove polici vedle WDcka... cert vi, jestli si nejaka kapka cestu najde.

ESD... existuji roznetky odpalovane elektricky, jiskrou. Ne odporovou piluli. Pokud ma jiskra dostatecnou energii, muze traskavinu odpalit. Ackoli u celokovoveho naboje si neumim predstavit vniknuti jiskry dovnitr (zdravim pana Faradaye), tak treba ma nekdo jinou zkusenost a z toho duvodu maji ty obaly pokovenou vrstvu. Je to jen moje spekulace, skutecny duvod nevim. Zeby to SelBelu nekdo dodal jen proto, aby vic vydelal...? Nevim.



aToM
Příspěvky: 498

Příspěvek#72 » sob 5. srp 2023, 21:41

To pokovení na folii je kvůli omezení difuze plynů, zvlášť kyslíku. Lepší než vakubalení by byl dusík, lépe argon, s mírným přetlakem, silikagelem a getterem. Ale to by znamenalo o dost složitější technologii.
Prach je nitrosloučenina, té by dokonce vlhkost nemusela moc vadit, ta vadí spíš zápalce. U oleje u prachu nevím, ale zápalku flegmatizuje určitě.
Vojenské a policejní střelivo bývalo za minulé totality se zalakovanou zápalkou a střelou a zdá se, že to fungovalo dobře.
Popravdě, jediný problém se starýma nábojema jsem měl u malorážkových.



MojeTikka
Příspěvky: 1549

Příspěvek#73 » sob 5. srp 2023, 22:13

No jeste v devadesatkach mely civilni naboje cerveny lak a ozbrojene slozky lak zeleny. Nevim, jestli to byl umysl, nebo nahoda. Ted uz lak na beznych nabojich moc nevidim. Tusim nejaky jsem mel na jednech z prvnich Lugeru podzvukovych. Pokud jsem ale kupoval loni nejake naboje, lak nebyl nikde. Asi se setri. Jestli ozbrojene slozky dal lak maji, netusim.

Silikagel neni problem, ani techno ani cenove. Ale zabraneni difuze plynu, nebo baleni do ochr atmosky, to je jina, chapu.



skagerak
Příspěvky: 976

Příspěvek#74 » ned 6. srp 2023, 11:02

Na ACR "NATO" devitkach od SB je modrej lak,
PCR miva cervenej a zelenej...

Dokud to bylo na normalnich nabojich pripoustim ze jsem mel vetsi pocit sucha a bezpeci (jeste jsou i jine technologie nez lak, ale to asi nedavaji na vsechny...)



aToM
Příspěvky: 498

Příspěvek#75 » ned 6. srp 2023, 12:11

Popravdě, to vakuové balení z CIDu bude dostatečný overkill, aby to přežilo půl století ve studni.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů