Použití střeliva Hollow Point

Uživatelský avatar
Alfréd z hor
Příspěvky: 83

Příspěvek#766 » pon 15. úno 2021, 19:47

Dvakrát jsem měl tu čest, že mě prosvištěla odražená FMJ střela kolem těla a to jsem ji ještě nevystřelil já :shock: ... Od té doby před nimi mám respekt a do své špuntovky se snažím do zástavby ládovat jiné legální střelivo, JHP mě připadá jako vhodnější volba než SP, které jsem užíval dosud. Naštěstí se spíše pohybuji po "luzích a hájích", kde mám ve staré dobré FMJ důvěru a kde platí co nosím, tím střílím. Otázka je, jestli se víc stesovat z odražené střely, nebo jejím průchodem několika osobami, nebo cenou některého HP střeliva, se kterým nebudu mít nastříleno, nebo mě bude líto na loupežníka vystřelit :D . Jediné dostupné JHP střelivo (v současné době vesměs vykoupené) do 10 Kč za náboj, na které jsem narazil jsou Magtech 115gr., nebo subsonic 147gr., případně Geco 115gr., pro mé krátkohlavňové špuntovky bude volba 115gr střela, případně ještě lehčí, pokud se dokopu ke koupi předraženého JHP střeliva pro fajnšmekry ... JHP v 115gr. a 124gr. vyrábí i Sellier Bellot, u nás jsem na něj v prodeji nenarazil, třeba se časem taky pochlapí a bude v nějaké rozumné ceně dostupné ...

Uživatelský avatar
Alfréd z hor
Příspěvky: 83

Příspěvek#767 » sob 20. úno 2021, 20:48

Tak jsem vyřešil JHP krmivo pro svůj 2" revolver. Inspiroval jsem se poznatky z odkazu na stránky LuckyGunner, který vložil LukinZ na sousední vlákno. Jsou to sice jen testy do želatiny (někdo nedá dopustil na prasečí hlavy, nebo půlky a barely s vodou) ale obecně z nich plyne, že ne vždy lehká a rychlá střela je u krátké hlavně vhodnější než těžká a pomalá. Chvíli jsem uvažoval o Hornady Critical Defense Lite 90 gr. FTX, které jsou u nás za těžké peníze dostupné, ale v želatině moc nepřesvědčily (byť k rozbalení na rozdíl od jiných použitých střel u krátkohlavňáků došlo), nakonec jsem šel do těžší střely Geco 158 gr. JHP. Ta sice v testu nebyla, ale je zde dostupná za cca 9,20 Kč za kus, tedy dá se s tím bez problému občas i potrénovat.
IMG_20210220_112754.jpg

V následujícím období, až prodejci doplní zásoby, se pověnuji ještě výběru cenově dostupného JHP krmiva 9 mm Luger pro nošení a občasné vystřelení ...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



greenhorn
Příspěvky: 714

Příspěvek#768 » sob 20. úno 2021, 23:52

Nechci být škarohlíd, ale ty Geco 158 gr. JHP se budou v 2" hlavni chovat jako celoplášť (budou mít malou rychlost na to, aby se deformovaly). Ale třeba se mýlím a střela je takové konstrukce, že to bude fungovat. Dej vědět, až je někde vyzkoušíš.



velkovezir
Příspěvky: 36

Příspěvek#769 » ned 21. úno 2021, 07:54

Nezkoušel tady někdo náhodou chování Los 123 HP střel? Případně jaká byla laborace?



Honzajan
Příspěvky: 1039

Příspěvek#770 » ned 21. úno 2021, 09:00

38 special ma obecne ve 2" problem s funkci jhp. Ale libi se mi ta logika, ze rychla lehka strela se otevrela, tak si koupim "tezkou", pomalou strelu od vyrobce, ktery moc zkusenosti s nabojema na obranu nema a tohle reseni je fajn :D
Velkovezit: losky hp mi chodi dobre. Jak pise prodejce, dutina je urcena k pemisteni teziste, neotvira se.

Uživatelský avatar
Alfréd z hor
Příspěvky: 83

Příspěvek#771 » ned 21. úno 2021, 11:42

Tak to je mě jasné, že se střela zřejmě u 2" revolveru dostatečně neotevře, ale o to mě zasejc až tak nejde, rozhodně nebude mít průnik jako celoplášť a předpokládám, že se nebude tak odrážet. Každopádně je střela konstruována pro sport (posunutí těžiště pro přesnou střelbu), lov i sebeobranu (střela s dutou špičkou). Až bude příležitost, podrobím zkoumání :lol: , podle těch testů do želatiny měly 158 gr. JHP střely (byť jiný výrobce) konzistentní a přijatelný průnik. No a pokud si někdo myslí, že Geco nemá zkušenosti s municí na sebeobranu, stačí pogooglit nějaké testy, nebo navštívit https://geco-munition.de/cs.html ;) ... a za ty prachy je mě na rozdíl od všemožných ve zdejších končinách předražených Hornady, Federalů, atp. US "sebeobranospeciálů" jedno, kolik jich proženu hlavní ;) ... pokud se mě nebudou pozdávat, vyměnit je mohu vždy :P

Teď spíše řeším dilema, co v HP do 9mm luger ... klasika Magtech 115 gr. JHP je už u nás opět naskladněná, tak asi krabičku objednám, ale narazil jsem v obdobné ceně na i zde sehnatelného turka ... Sterling 124 gr. JHP (http://www.sterling.com.tr/en/Urunler/D ... cartridges) ...



greenhorn
Příspěvky: 714

Příspěvek#772 » ned 21. úno 2021, 13:09

Alfréde myslím, že tvůj problém je v tom, že chceš hodně muziky za málo peněz a cena je pro tebe nejdůležitější faktor. Ale máš štěstí. U těch 9mm luger ten náboj Magtech 115 gr. JHP funguje, tak že nemusíš nic vymýšlet za ty prachy (8,30 Kč/kus) a budeš spokojen. Ale u té 38 spl jsou ty Geca vyhozené peníze. Ale i tam je cenově rozumné řešení. Používej pro sebeobranu olověné střely či polopláště, nejlépe tvaru kužele (FLAT). ;)
Naposledy upravil(a) greenhorn dne ned 21. úno 2021, 13:19, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2967

Příspěvek#773 » ned 21. úno 2021, 13:15

https://www.zbrane-kspol.cz/naboj-magte ... sp-6-15-g/
Je v ČR v nabídce magtech jsp 6,15/95. Cena 8,5 Kč. Momentálně dostupnost na dotaz (byl skladem před 2 týdny)

Uživatelský avatar
Alfréd z hor
Příspěvky: 83

Příspěvek#774 » ned 21. úno 2021, 14:06

No tak jasně, že nechci nějakou předraženou tradici :D , ale něco, co mohu používat na střelnici i na loupežníky. Ale jestli mám dát 8 Kč za poloplášť, nebo 9 za JHP, tak aktuálně volím JHP ... když už nic jiného, minimálně do terče bude přesnější :lol: :P . Chvíli jsem byl nahlodán, že nějaké ty fajnšmekrovské náboje z US koupím a naláduju, ale ne, budu se dál držet léty ověřeného hesla, co nosím, tím na střelnici střílím ;)

Ty Magtechy 9mm Luger JSP FLAT 6.15g/95gr jsou vcelku běžně sehnatelné a v mém okolí i skladem, ale teď chci jako hračku na otestování nějaké dostupné JHP :P . Ono to stejně vypadá, že v létě to na nějaké cestování nebude, tak pomalu spřádám plány na takovou privátní tuzemskou včelkotestovací dovolenou :lol: :D



LubosD
Příspěvky: 40

Příspěvek#775 » ned 21. úno 2021, 14:22

V Motole jsem nakoupil Sterlinga JHP 7,5g a hned jsem ho vyzkoušel na střelnici. Zásob mají dost.

Ten uváděný tlak v barech mi nic neřekl (na Psi jsem si to přepočítal až následně), ale v ruce jsem hned poznal, že to je +P. Přesnost super, jen na ten kopanec si musím trochu zvyknout.



hunter240
Příspěvky: 230

Příspěvek#776 » úte 6. dub 2021, 06:29

https://m.youtube.com/watch?v=WnLGdATxx ... e=youtu.be

Moc dobrá práce,docela mě překvapilo že v ráži 38 special deformace nezafungovala naopak u 7,65, 6,35 a malorážky mě to neudivuje.



Henry
Příspěvky: 357

Příspěvek#777 » úte 6. dub 2021, 07:23

Hodně jde o rychlost střely což raze. 38 SPL a hlavně z 2" to fakt ne. Možná tak váha střely 110 gr. A laborace +P by z .38 SPL mohla zafungovat. A nebo lepší konstrukce střely.



Tomak
Příspěvky: 463

Příspěvek#778 » stř 30. čer 2021, 14:46

Jak řešíte u továrního střeliva případnou +P laboraci? Zjišťujete, co do vaší zbraně může přijít, nebo ne? Bez rozdílu např. do G17 i G43? Třeba Federal i Speer má pár nábojů +P. Tak aby mi to vydržela zbraň i ruce... :?



LordSalix
Příspěvky: 579

Příspěvek#779 » stř 30. čer 2021, 15:39

G43 se prodalo miliony a Amíci jsou posedlí +P střelivem, takže je to určitě v pohodě. Střílel jsem z toho výše zmíněné Sterling JHP a byly to fakt strašné bomby, působilo to úplně jako jiná ráže. Podle mě to není vhodné, protože člověk pak trénuje s mnohem slabšími FMJ a nemá ideální návyky. Obzvláště tedy u malých pistolek, kde se to více projeví na chování.



Tomak
Příspěvky: 463

Příspěvek#780 » stř 30. čer 2021, 17:34

Jde mi jen o to, zda to vydrží zbraň. Nerad bych nějakou neplánovanou rozborku. Občas z G43 vystřelim nějaký poloplášť, jhp nebo tak. Prostě abych věděl. Občas i bez sluchátek, abych taky věděl. Ale zatím ne +P.
Pravděpodobně nejlepší cesta bude zjistit tlaky konkrétních nábojů a zařídit se podle nich a max. tlaků konkrétních zbraní.
Btw, to se dá kde, ví někdo? Je to na krabičce? Tlak zbraně vím. Tovární munici po ruce nemám...

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů