Terminální balistika

Uživatelský avatar
Grasel
Příspěvky: 410

Příspěvek#46 » ned 25. říj 2015, 20:30

Nevěřím, že se SP v 9mmL dokáže nějak výrazněji deformovat oproti FMJ, ta odkrytá část má možná význam v nižší možnosti odrazu střely, jinak je to jen placebo...
A přepad divou sviní? ;) To by byl kamaráde takovej fofr, že by jsis na pistolku ani nesáhl 8-)

Uživatelský avatar
Grasel
Příspěvky: 410

Příspěvek#47 » čtv 31. pro 2015, 20:21

Páni myslivci, je reálné z krátké (9mmL) dostřelit srnce? Nebavím se o tom zda je to legální, to je mi jasné, jde mi pouze o to, zda lze rychle a pokud možno co nejhumálněji zkrátit utrpení třeba sraženého zvířete a samozřejmě se neptám na to zda ho to zabije, když mu dám ústí k hlavě a zmáčknu, ale třeba na vzdálenost 5-15m
Jde mi to, že 9ka má pouhých ± 500J a na odstřel srnčí je zákonem dáno 3x tolik (doufám že to nepíšu blbě) a ta energie není jistě svévolná buzerace, ale minimum pro spolehlivé a rychlé usmrcení.
Takže : 9mm L FMJ 8g ano/ne?

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#48 » pát 1. led 2016, 12:00

A proč by nestačila? Když to prostřelí 120ti kilovýho chlapa tak co by nedala 15ti kilovýho srnce na halvu. Pravděpodobnost zásahu vitální zony a účinek celopláště je další věc.

edit: Málokterá fabrická 9Luger dává přes 350J, 500J je horní hranice výkonu tohoto náboje.

Uživatelský avatar
Grasel
Příspěvky: 410

Příspěvek#49 » pát 1. led 2016, 12:45

To jo, ale 120 kg chlap ti po špatné ráně neuteče zhasnout někde do křoví, ale sedne na prdel a zůstane sedět... Rozumíš, šlo mi o to, aby případně ten srnec netrpěl dotlučenej od auta a navíc postřelenej. Btw, troufal by sis na střelbu dejme tomu na 10m na hlavu srnce z pistole?

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#50 » pát 1. led 2016, 12:47

No můžu Ti k tomu říct jen tolik že je to úplně jiný a daleko těžší než střelba do papíru.
A srnčí bych nestřílel ale řešil jinak.

Uživatelský avatar
Grasel
Příspěvky: 410

Příspěvek#51 » pát 1. led 2016, 12:57

To je mi jasný, pokud budu mít jistotu, že se z posledních sil nezvedne a neodběhne, tak bych mu dal normálně záraz, ale mě jde celou dobu o to, jak to řešit pokud se nelze přiblížit na míň než 10m a zrovna u sebe mám jen plivátko v 9mmL...



Tomáš Břinčil
Příspěvky: 39

Příspěvek#52 » sob 2. led 2016, 22:46

Grasel píše:Nevěřím, že se SP v 9mmL dokáže nějak výrazněji deformovat oproti FMJ, ta odkrytá část má možná význam v nižší možnosti odrazu střely, jinak je to jen placebo

Věř, vem si červenou pálenou cihlu a uvidíš. FMJ jí prosviští, kdežto SP ne.
Když vezmeš mramorovou dlaždici, tak to samé. Po FMJ jen průstřel a ze SP se stane teplá žvejka.



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#53 » sob 2. led 2016, 23:01

Cihla... mramor... ale co maso? Kost? Mozeg?Tak zní otázka... Nedělám si iluze... Pro mě je to taky otázka... Ale ani jedno nesimuluje živou tkáň. Tedy tahle srovnání považuju za zcela irelevantní. Průbojnost a schopnost předání energie různým typům cíle, jsou dvě naprosto různé věci.



Tomáš Břinčil
Příspěvky: 39

Příspěvek#54 » ned 3. led 2016, 00:00

http://www.ballisticstudies.com/Knowled ... ntals.html
Zajímavé počtení.

ctrl+f: soft point

Uživatelský avatar
Grasel
Příspěvky: 410

Příspěvek#55 » ned 3. led 2016, 13:03

Tomáš Břinčil - To je to, o čem celou dobu mluvím, SP má díky měkké špičce pravděpodobně menší riziko odrazu (jak jsi sám psal že FMj prostřeluje - je tvrdší a tím pádem i víc náchylná k odražení) a zásahu nezúčastněných osob, ale penetrace živé tkáně bude ± stejná.
Pokud by SP dokázala fungovat podobně jako třeba lovecký poloplášť, okamžitě by byla v kat. A, nemyslíš?



tifik
Příspěvky: 301

Příspěvek#56 » čtv 14. led 2016, 09:10

Tedy je SP legální použít v případě NO? Nebude to potom u soudu klasifikováno jako střela s vyšším ranivým účinkem?

Uživatelský avatar
Rough boy
Příspěvky: 1160

Příspěvek#57 » čtv 14. led 2016, 10:11

Nejspíš nebude, poněvadž prošla zkušebnou bez ztráty kytičky - mrkni sem, dolů na střelivo:
http://www.cuzzs.cz/cs/rejstrik-rozhodn ... egorizace/

Jinak si myslím, resp jsou videa, kde tyto ostře kónické střely velice rychle ztrácí v měkkém materiálu stabilitu, začnou rotovat kolem příčné osy (nikoli jen kolem podélné, jak jim udělí rotaci drážkování v hlavni) a udělají v měkké tkáni větší paseku, než fmj, která má tendenci tvořit rovný střelný kanál. Na tom principu ztráty stability jsou třeba BlackMamby. Prostě lehká střela a nejméně vhodný tvar pro udržení stability.



tifik
Příspěvky: 301

Příspěvek#58 » čtv 14. led 2016, 13:16

Takže BM má smysl?

Uživatelský avatar
Rough boy
Příspěvky: 1160

Příspěvek#59 » čtv 14. led 2016, 13:38

Nevím. Jsou na to rozporuplné názory. Třeba při testu v mokrých telefonních seznamech se ukázalo, že v ráži .380 AUTO udělala nejhlubší střelný kanál. Ale taky největší. Těžko říct, jak zapůsobí na ztrátu stability třeba průchod tlustší látkou (džínovina). Mokré telefonní seznamy cosi ukazují, ale nepřipadá mi to jako vhodný ekvivalent lidské tkáně, skryté pod oblečením. To je ale jen můj subjektivní názor.
Každopádně co se týče 9mm Lugeru SP z Vlašimi, tak s nimi jsem měl zatím nejlepší soustřely z veškerého mnou vyzkoušeného střeliva v této ráži. A to i přes to, že je tabulkově i pocitově silnější, než běžné vlašimské FMJ.

Uživatelský avatar
Rough boy
Příspěvky: 1160

Příspěvek#60 » pát 15. led 2016, 08:32

Poradí mi někdo, kde najdu jak dlouhou balistickou hlaveň používá munička Fiocchi pro ráži 9x19?

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů