10mm Auto.



maternav
Příspěvky: 6

Příspěvek#1 » úte 1. pro 2015, 22:37

Zdravím. Netušíte někdo, kde se dá koupit střelivo 10mm Auto? Uvažuji o koupi Glocku 20. Tato ráže se mi zamlouvá, ale sehnat ji u nás bude asi trochu problém..



frantisekkozisek
Příspěvky: 320

Příspěvek#2 » úte 1. pro 2015, 23:04

Záleží, kde chceš shánět. Ale většinou je to relativně dobře dostupný střelivo. Samozřejmě ne tak jako 9 luger, ale sehnat se dá. A myslím, že na objednávku ti ji sežene snad každej prodejce. Ale vyplatí se přebíjet, to je pak cenově úplně někde jinde

Uživatelský avatar
RomanB74
Příspěvky: 390

Příspěvek#3 » stř 2. pro 2015, 12:40

> maternav: A jaké ráže aktuálně vlastníš? Předpokládám, že cal 10mm je nějaká srdcová/sběratelská záležitost. Po praktické stránce mi totiž přijde v našem "střeleckém" prostředí jako mírně nestandardní až nepraktická.



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#4 » stř 2. pro 2015, 13:04

maternav píše:Tato ráže se mi zamlouvá, ale sehnat ji u nás bude asi trochu problém..

Sehnat se dá, ale hodně krámů to na skladě mít nebude. Navíc nejlevnější vyjdou na cca 12 Kč/kus což není úplně ideál na trénink. Co Tě na této "exotické" ráži zaujalo?

Uživatelský avatar
Rough boy
Příspěvky: 1160

Příspěvek#5 » stř 2. pro 2015, 13:25

maternav: Třeba u Brymový, jestli mají to, co deklarují na netu, tak mají 3 druhy střeliva v této ráži.
Počítej ale s tím, že za 12 nebo 13Kč seženeš terčové střelivo, výkonově lehce nad 9mm Luger. Za našláplejší dáš v pohodě přes 20Kč za ránu, což je asi blbost. Tady už se asi sakra vyplatí přebíjet, jak píše frantisekkozisek.
Nicméně g20 jsem si zkoušel na předváděčce a střílelo se mi z toho příjemně. Ale bylo to s tím slabým terčovým střelivem. Silnější tam v nabídce neměli.



maternav
Příspěvky: 6

Příspěvek#6 » stř 2. pro 2015, 22:11

Kalibr mě zaujal hlavně po výkonové stránce. Údajně byl konstruován, aby přinesl výkon revolverového střeliva, do samonabíjecích zbraní. Samozřejmě bráno s rezervou. Na různých youtube kanálech (především z USA) kalibr vychvalují a doporučují i na nošení, za podmínky, že je člověk schopen zvládnout větší zpětný ráz. Výkonem údajně předčí i 45 ACP. Na druhou stranu je asi pravda, že v našich podmínkách, kdy lze nosit prakticky jen FMJ střelivo, 10mm smysl moc nedává a vyšší rychlost střely je prakticky k ničemu. A cenově to je koukám také sebevražda..

Uživatelský avatar
fixfokus
Příspěvky: 568

Příspěvek#7 » stř 2. pro 2015, 23:10

Ráže 40 S&W by ti nestačila? Má to taky 10 mm, rána dost velká, a střelivo asi přece jen o něco dostupnější, než 10 mm Auto.
Něco k přečtení zde: http://www.luckygunner.com/lounge/10mm- ... ture-king/

Uživatelský avatar
ladaj
Příspěvky: 588
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#8 » čtv 3. pro 2015, 01:45

Myslím, že ráži 10auto lze provozovat pokud: je střelec v balíku / přebíjí / má to jako zajímavost na omezený počet ran ročně. Jako jediná nebo hlavní pistolová ráže to dává smysl jen v prvních dvou případech. Trojnásobná cena za ránu (proti 9L) tě v tráningu nenaučí třikrát lépe střílet. 10A se chystá vyrábět selbel, ale předpokládám, že cena i výkon bude velmi podobná magtechu (jako u jiných ráží).

Uživatelský avatar
Espezetka
Příspěvky: 332

Příspěvek#9 » stř 30. bře 2022, 17:47

Obnovuji několik let uleželé téma...
Pro ty, kdo to budou číst třeba opět s několikaletým odstupem - ptám se v situaci, kdy jsou kvůli válce na UA zbraně v nejběžnější ráži 9x19 prakticky vyprodány, a zbraně v silnějších rážích až na výjimky také... za nějakou chvíli od mého dotazu může být situace zase úplně jiná, hlavně ve vztahu k situaci na trhu...

Občas se dá sehnat 10mm Auto, ale evidentně u nás není příliš oblíbená... proč?¨

A teď neberu jen cenu nábojů a dostupnost krmení - jasně, je to drahé a hůř dostupné, ale je to jediný důvod...?

Uživatelský avatar
Mac.42
Příspěvky: 638

Příspěvek#10 » stř 30. bře 2022, 18:08

protože je to kanón na urvání pazoury... s tím bys střílet nechtěla, je to o polovinu větší rána než .40S&W a dvojnásobná oproti Lugeru... s tím přichází i nutnost těžkého kvéru, byť to tedy pořád není .50AE ...no, ale samozřejmě záleží na účelu, na machrování OK, ale běžný člověk to těžko ocení

jinak problém s 9L chápu spíše jako otázku ceny... ony se sehnat dají, ale za cenu, kterou se nám platit nechce... a obskurní ráže tento problém nezlepší

Uživatelský avatar
Espezetka
Příspěvky: 332

Příspěvek#11 » stř 30. bře 2022, 18:33

Díky Mac.42,
já právě vůbec nevím - u nás jsem ještě nenarazila na střelnici nebo u soukromníka kde by se to dalo zkusit :-)
Ještě možná upřesním - asi nejdostupnější 10mm Auto u nás je momentálně (a zase - za pár měsíců/let to může být úplně jinak) Glock.
Viděla jsem pár videí, některá až fakt odstrašující - jakože to střelci/střelkyni (videa kde střelcem je dáma jsou pro mne ještě zajímavější) málem vypadlo z ruky - jenže to může při špatném úchopu/ technice všeobecně asi i u jiných ráží, i když u těch méně výkonných asi míň pravděpodobně...)

Namátkou ta videa - já se teda fakt bála jak to dopadne když jsem viděla ty přípravy a úchop, ale přece jen to ty holky neupustily, i když jinak to samozřejmě hrůza byla - ale to by se přece při správném zaškolení dalo o hodně zlepšit?

https://www.youtube.com/watch?v=8VXkc9uvnLY

https://www.youtube.com/watch?v=h0AM0BzH28w

Uživatelský avatar
Mac.42
Příspěvky: 638

Příspěvek#12 » stř 30. bře 2022, 18:46

Nojo, ale prostě co z toho? Lovit slony Glockem asi nepůjdeš... já to chápu třeba v samopalech FBI, ale na to bude nakonec lepší .300AAC. Pro našince mi to nedává žádný smysl - leda tak právě to půjčování na střelnici (nemají-li Desert Eagle) "hele, bude velký bum".

Uživatelský avatar
Espezetka
Příspěvky: 332

Příspěvek#13 » stř 30. bře 2022, 19:02

Mac.42
co z toho - to máš rozhodně pravdu, to si říkám taky
ale to mi přijde u těch větších ráží u všech...
jenže, jsem furt zajíc, a moc se v tom nevyznám, tak se ptám
co je třeba z .45 ACP nebo 40.SW?
To fakt není rejpání, já mám v tomhle prostě mezery



Honzajan
Příspěvky: 1039

Příspěvek#14 » stř 30. bře 2022, 19:49

Jaky ma smysl 10mm? Nahrada 357 revolveru. Zas az tak nezvladatelna rana to neni, ale slupa je to radna. Nic pro zenskou.
Oblibena raze to neni kvuli cene streliva a donedavna kvuli nedostupnosti jhp streliva.
Tady se pak deje to, cim trpi raze, ktere maji silnou a slabou verzi pri stejnych strelach. Neco jako 357 a 38 spec. Tady je to naopak. Vetsina streliva pouziva strely designovane pro 40s&w, takze nefunguji pri 10mm rychlostech. Proto taky vyrobci priblizuji vykony 10mm blizko 40s&w, bohuzel.



izerS18
Příspěvky: 1253

Příspěvek#15 » stř 30. bře 2022, 20:20

Ahoj.
Mám doma 75 TS v 40SW a je to sakra znát v přímém porovnání s 9mm. Když dostřílím 40SW, tak 9mm je jak malorážka. Asi stejný pocit jak když z 9mm jdu střílet z malorážky.
40SW neodpouští chyby. Stačí to blbě držet a rána je v háji. Když to ale člověk potrénuje, tak mám lepší výsledky než s 9mm. Ale to může být mojima rukama. 40SW přebíjím, kupovat je nesmysl a 10mm úplný nesmysl, kdyby to mělo jít ze shopu.
Proč mám 40SW? protože byla možnost koupit zbraň za dobré peníze a mám to prostě pro parádu, protože to je fakt velká pistole s pěkným kopancem. 95% střílím 9mm, 5% 40SW, protože s 9mm je podle mě větší zábava. Pro ten pocit, že má člověk v ruce výkon je 40SW dobrá :D

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů