7,62x39



boby06
Příspěvky: 86

Příspěvek#181 » pát 9. zář 2022, 09:17

výsledek a závěr. ta degradace postupuje rychle a sám jsem překvapen jak je to agresivní. Pokud je ošetřeno ihned v pohodě. Pokud do hodiny alespoň prolito a doma pročištěno tak asi taky dobrý, ale dále je každá další hodina znát.
jestli jsem něco popsal ,,blbě,, nebo zapomněl tak se ptejte
jo ještě bych dodal že rozdíl mezi ošetřením s WD40 a CLP podle mě nijak velký
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2415

Příspěvek#182 » pát 9. zář 2022, 09:24

Takže, za všech okolností se jeví jako nejlepší, šplíchnout do hlavně jakýkoli olej hned po střelbách a pak už je jedno kdy to budu čistit. Hlavní je, ošetřit povrch hned (třeba i mastným boresnakem). Díky za dobrý test.

Předpokládám, že ten plech byl před pokusem suchý a neošetřený. Pušky s hlavní opatřnou s vrstvou tvrdochromu, nebo nitridované mají samozřejmě odolnost vyšší, ale ani ony nevydrží bez čištění příliš dlouho.



boby06
Příspěvky: 86

Příspěvek#183 » pát 9. zář 2022, 10:27

Jistě. v praxi to bude všelijak dle podmínek, zbraně atd. Tvrdochrom to snese jinak a taky zplodiny proletí směrem ven. Tady se kolmo opřely o materiál. Je to jen takový orientační test ze zvědavosti. Chtěl jsem vidět jestli moje CLP k něčemu je. Plech prostě normál železný bez nějakých úprav. Po střelbě prolejt rozhodně k něčemu je jak se ukázalo.



Renegade
Příspěvky: 66

Příspěvek#184 » pát 9. zář 2022, 21:07

Letec 12 píše:Hlavní je, ošetřit povrch hned (třeba i mastným boresnakem).

S velkou pravděpodobností je to o tom, že nástřik olejem zabrání přístupu vzdušné vlhkosti. Naolejování mastným boresnakem bude oproti nástřiku olejem citelně slabší, bez dalšího testu bych se nespoléhal na to, že stačí (lepší než nic jistě bude).

boby06: Moc děkuji za test. Přináší mnohem víc, než nekonečná teoretická diskuze. Ještě mě napadá jedna věc... byl bys ochotný zkusit, alespoň v nějaké zjednodušené formě, co udělá ten plech, když bude po výstřelu bez jakéhokoliv oleje jenom zabalen do igelitu a přístupu vzdušné vlhkosti bude zabráněno touto cestou? Ať už jako řešení pro případ střelnice, kde nějaké akce s olejem nebudou úplně tolerované, nebo prostě jako alternativa?

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2415

Příspěvek#185 » pát 9. zář 2022, 21:42

Nechápu, k čemu by ten nápad s igelitem byl, když se pod něj ta vlhkost dostane. Leda, že bys v tom igelitovém pytli (nebo tašce), do kterého zbraň vložíš, měl sáčky se silikagelem. To by snad zabrat mohlo. A pokus by to taky mohl být zajímavý.



Renegade
Příspěvky: 66

Příspěvek#186 » pát 9. zář 2022, 21:53

Pokud myslíš vlhkost obsaženou v tom malém množství vzduchu, který tam pod tím igelitem zůstane, tak právě předpokládám, že jí bude málo na nějakou výraznější oxidaci, ale bez vyzkoušení je to jenom předpoklad.



boby06
Příspěvky: 86

Příspěvek#187 » sob 10. zář 2022, 05:53

Zkusit by to šlo ,ale nebudu. Se nezlobte. Mě zajímají hlavně věci použitelné v praxi. Přece nebudu na střelnici nebo na lov brát metrovou igelitku a kilo silicagelu místo mikro balení WD40.



Renegade
Příspěvky: 66

Příspěvek#188 » sob 10. zář 2022, 19:53

Já tu zbraň prostříknutou olejem stejně před vložením do pouzdra balím do igelitu, abych nezničil pouzdro, tak jsem myslel prostě vynechat olej a chránit ji pouze tím igelitem. Nic míň, nic víc.



ValdaM
Příspěvky: 153

Příspěvek#189 » úte 13. zář 2022, 11:08

Podle tohoto testu by 70% všech pušek po měsíci nešla vyndat z futrálu protože by se rozpadla.

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 589

Příspěvek#190 » úte 13. zář 2022, 21:39

2 ValdaM - Už jsem takový viděl.

2 boby06 - Díky moc za testy.



Béďa
Příspěvky: 817

Příspěvek#191 » úte 27. zář 2022, 16:39

Valda, týká se to korozivní Surplus munice...
A ano mluvil jsem s typkem co po střelbě strčil AK do trezoru, protože Kalach a po pár týdnech zjistil že má doma těžítko ve tvaru AK kdy nešlo otevřít závěr...

Uživatelský avatar
Dominika
Příspěvky: 67

Příspěvek#192 » úte 27. zář 2022, 17:05

Smím se zeptat kdo to byl ??? Nebo nejlépe aby sem dal foto ??? Možná by byl první komu by se to povedlo, pokud však tedy neměl Čínské AK a podobně, protože u Rusa tohle nehrozí



Střelec
Příspěvky: 1648

Příspěvek#193 » úte 27. zář 2022, 17:47

Jeden hloupější spolučlen ze střeleckého klubu kdysi donesl svou orezlou 58, kterou nečistil, protože to podle něj nebylo potřeba, ani závěr nešel natáhnout do zadní polohy. Co vím, tak šla na likvidaci.

Uživatelský avatar
Bubenicek
Příspěvky: 250

Příspěvek#194 » stř 28. zář 2022, 12:55

Jo tak tento typ znám osobně také, střílel o sto šest a pak ji měl přes rok uklizenou a zrezla, v tomto případě ANO ale z vlastní zkušenosti sam za sebe, po 3 týdnech nečištěný AKM Tula nebyla rez žádná, píst zčernaly ale olej a houbička na nádobí ( hrubší strana ) to dostala lehce dolů, hlaveň tam to vzal bronzový kartáček. Komurku plynového kanálku tu zase uchoštour má špejli. Ale že by tam byla rez to určitě ne. Jinak používám Konkor 315 ale tuhle Tulu beru Nanoproteh přípravky, že zkušenosti vím že to jde pak vše líp čistit.



Béďa
Příspěvky: 817

Příspěvek#195 » pát 30. zář 2022, 00:37

Byl to nějaký levný klon a choval se k tomu opravdu nehezky.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů