Střelivo bez olova



kk
Příspěvky: 1005

Příspěvek#31 » sob 28. lis 2020, 12:11

Georg: Ty jsi jeste naivnejsi nez ja. Proste do EU se to dodavat nebude a vsude po svete jo. Zbrojovka uz ted stavi tovarnu v americe, takze ty to nejak srat nebude a co nam tu zustane SB? Ty pojedou pro policajty a armadu a zahranici mimo EU. Tech par strelcu co nakonec zustane u nas a v V4, protoze zbytek EU zbrane mit nebude to uz nevytrhne.

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#32 » sob 28. lis 2020, 12:45

Tak konkrétně na ty delší vzdálenosti jsou vhodné monolity a používají se úspěšně v běžných zbraních, alespoň pokud vím. Tam je IMHO největší problém pracnost/cena střely.

Což předchozí úvahu nevylučuje. Každopádně výrobci střeliva a asi i zbraní se chystají s předstihem, aby zachránili svůj byznys.

Uživatelský avatar
morho
Příspěvky: 696

Příspěvek#33 » sob 28. lis 2020, 12:56

Georg píše:dotlačí výrobce zbraní a střeliva k tomu, že vzniknou nové ráže a zbraně, které budou schopny vydržet to samé, jako ty současné, ale uzpůsobené pro nové materiály střel.


Tak třeba celoměděný střely nejsou žádná novinka, a nebylo kvůli nim potřeba dělat zbraně který víc "vydrží".

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#34 » sob 28. lis 2020, 20:55

kk: pokud si myslíš, že SB udrží nad vodou dodávky pro PČR a AČR tak jsi ještě naivnější než já.

morho: ano, já vím, že celoměděné střely nejsou žádná novinka. Ale je obrovské množství střelců, kteří si kupují zbraně a hlavně náboje levné pro zábavu a potěšení i munici dražší pro sport, ale v drtivé většině náboje se střelami klasickými. S olovem. Tak jak už je tomu několik století (počítaje předovky). Kolik znáš střelců, kteří preferují, nebo střílí se střelami celoměděnými ? Nebo jinými, bez olova ? Řekl bych, že když už, tak naprosté minimum. Třeba já osobně žádného.
P.S. nenapsal jsem nic o tom, že které: víc "vydrží", ale napsal jsem: budou schopny vydržet to samé, jako ty současné. "Současné" = kterými běžně střílíme dnes. Ikdyž některé jsou i desítky let staré.



ViralWinter
Příspěvky: 659

Příspěvek#35 » sob 28. lis 2020, 22:41

PČR a AČR asi ne, ale zbytek světa, co se ještě nezbláznil a olovo nezakázal, tam je jejich odbytiště. Nebo si snad myslíš, že SB a CZUB nějak aktivně bojují proti směrnici či zákazu olova? Civilisty v EU mají v paži.



stip
Příspěvky: 279

Příspěvek#36 » ned 29. lis 2020, 00:24

Já myslím že je to zbytečná panika. O zákazu olova se vždycky mluvilo v souvislosti s lovem a lovecké střelivo je v bezolovnate verzi k dostání pro všechny běžné ráže, už teď a o vyšší cenu střeliva až tolik nejde. Na střelnici se pálí do valu tam o kontaminace nejde.



vidocqcz
Příspěvky: 203

Příspěvek#37 » ned 29. lis 2020, 07:43

Vím že to svádí, ale mohli bychom nechat tohle vlákno spíš pro "technickou" stránku věci? A politickou řešit v "zákazu olova".

Naprostý souhlas, všem důrazně doporučuji! Peggy



haito
Příspěvky: 112

Příspěvek#38 » ned 29. lis 2020, 08:37

Máte někdo zkušenosti?

http://www.strely.cz/strely_xsb.htm

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#39 » ned 29. lis 2020, 13:40

Sice nemám, ale zarazily mne tyto věty:
"Dutina neslouží v žádném případě ke "zvýšení ranivosti". Teoreticky snižuje riziko odrazu střely při střelbě na kovové terče. A navíc hotový náboj se střelou XSB ve variantě HP prostě vypadá dobře."



vendelin
Příspěvky: 108

Příspěvek#40 » pon 30. lis 2020, 15:17

Podle toho, co jsem zatím zjistil, to vypadá, že jako ekonomická náhrada olova ve střelách připadají v úvahu nejspíše zinek, cín a měď, případně jejich slitiny - např. mosaz a tombak. Kovy jsou to oproti olovu lehčí, tudiž je nutné počítat v dané ráži se střelami delšími, lehčími nebo obojí. Třeba zinkový 92 gr Luger od S&B je delší než jejich olověný 124 gr.

Další výzvou pro výrobce bude dosáhnout odrazivosti a případně expanze střely srovnatelnými s olovem. Metalurgové budou mít zřejmě o čem přemýšlet.
Underwood Xtreme Defender je příklad toho, že i z takových materiálů jde udělat účinná obranná střela (bohužel asi ne pro nás).

Na svoji preferenci těžkých subsoniků Luger budu asi muset zapomenout, nebo si připlatit za střely s příměsí něčeho těžšího, jako třeba wolfram, protože nepředpokládám, že by se ze zinku dala uplácat 150 gr střela, která se vejde.



stip
Příspěvky: 279

Příspěvek#41 » pon 30. lis 2020, 17:28

Sice to ode mně opět není technický příspěvek, ale dá se u nás sehnat to bezolovnate střelivo od CCI? Vyzkoušel bych rád ale obavám se že to k nám nikdo nevozi.



vendelin
Příspěvky: 108

Příspěvek#42 » pon 30. lis 2020, 17:41

Viděl jste už někdo bezolovnaté střelivo 7.62 x 39?


Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#44 » pon 30. lis 2020, 18:17

Chápu to dobře že v .223REM tady: https://shop.nosler.com/nosler-ammuniti ... 14476.html vychází rána na 40,- Kč? Nebo tady v 7.62x39: https://shop.nosler.com/nosler-ammuniti ... -20ct.html na pětačtyřicet (a to jsou nejspíš ceny při nákupu ve státech, kde je doprava, clo ...). Dneska mají myslivci problém dát ránu co teprv za tyhle lidovky!



ViralWinter
Příspěvky: 659

Příspěvek#45 » úte 1. pro 2020, 20:56

Buď to nikdo nekoupí za tu cenu a nikdo nebude střílet, nebo půjdou v masové výrobě s cenou dolů a bude odbyt... Nějak asi bude.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů