Střela vs kulka

Uživatelský avatar
KITTbx
Příspěvky: 318

Příspěvek#31 » stř 8. úno 2012, 15:37

Upřímně pokud by mne někdo začal jebat = buzerovat = kárat, za to, že říci kulka v rozhovoru kolem střílení a zbraní, nebo mezi tzv. laiky, tak mu řeknu, že se má nad sebou zamyslet (slušně řečeno).
Jak už tu někdo napsal i v zákoně je mimo jiné uvedeno,
Druhy zbraní - 7. Kulová zbraň - palná zbraň s hlavní (hlavněmi) pro střelbu kulovými náboji nebo kulovými střelami, případně speciálními náboji nebo střelami pro kulovou zbraň.

Takže ano, není to správný terminus technicus nazvat střelu či spíše projektil kulkou, je to vlastně eufemismus, jenže to rozhodně ničemu neškodí.



bibros
Příspěvky: 86

Příspěvek#32 » pon 12. bře 2012, 18:50

No pokud budu účastníkem rozhovoru o střílení a uslyším výraz kulka, nehodlám nikoho jebat, buzerovat ani kárat, ale rozhodně upozorním na výraz, podle současných měřítek, vhodnější a nehodlám se nad sebou zamýšlet. Dopracovat se k absurditám výrazy typu střelomet, sřtelovnice atd. je poněkud laciné a jako argument v téhle debatě pro mně nevýznamné. Taky bych měl podobné argumenty. Proč nepoužívat výrazy jako hylzna, lauf, štechr........ vždyť všichni víme o co jde. To jsou stejné anachronizmy jako kule, jen s tím rozdílem, že pocházejí z němčiny. Jsou zažitá slovní spojení a výrazy. "Sedm střel" jako v Sarajevu by u posluchačů přinejmenším způsobilo tázavě zvednuté obočí. Takže kulka, kule ano, ale jenom tam kde má své místo. Je rozdíl mezi Tv redaktorem, který ví o střílení kulový a odborně fundovaným střelcem. Docela rád bych viděl reakci p. Soukupa v okamžiku, kdy by ho někdo požádal o nějaké kulky do devítky Lugera. Asi takhle: Pokud někdo v rozhovoru použije výraz kulka jako synonymum pro střelu, je pro mně buď laik, nebo chlapák, který dává celému světu najevo, že mu může vlázt na záda. Laika lze informovat, chlapáci někdy změní názory, ale většinou až v důchodu. Jazykovému koutku zdar.

Uživatelský avatar
Mobster
Příspěvky: 637

Příspěvek#33 » ned 15. zář 2013, 07:17

tuareg píše:A sedm kulí bylo přece už i v Sarajevu :mrgreen: :lol:


Když jsme u toho, tak sedm kulí jako v Sarajevu je stejně nesmysl, který se tady vžil díky Dobrému vojáku Švejkovi. Tenkrát tam nepadlo sedm ran, ale jen dvě.

Uživatelský avatar
vovec
Příspěvky: 109

Příspěvek#34 » ned 15. zář 2013, 22:49

Já bych všem co se v tom chtějí nadále převrtávat a hnidopišit, aby si našli nějakého středně nerudného myslivce dali si s nim sedm pivek a pak mu se vší vážností pochválili jeho "ogiválnici" případně "projektilnici". No a až dotyčnému dojde, že je řeč o jeho milované kulovnici, ozve se jeden až tři výstřely, podle počtu hlavní, a bude klid :D :twisted:



jjoozziinn
Příspěvky: 172

Příspěvek#35 » stř 15. led 2014, 20:51

Já bych teda dal hlas odborníkům. Jednoznačně střela. Je taková univerzálnější. Dá se vystřelit..........,třeba z luku. :lol:

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů