Na americký trh vstupují chytré pistole

Co jinam nepatří...


Letec 12
Příspěvky: 1792

Příspěvek#1 » čtv 13. led 2022, 08:33

Před výstřelem zadejte PIN

Americký zbrojní průmysl, ve kterém se ročně protočí až 63,5 miliardy dolarů neboli 1,4 bilionu korun, čeká revoluce. Od letošního roku si zákazníci ve státech New Jersey, Maryland a Massachusetts budou moci koupit chytré pistole, uvedla agentura Reuters. Jsou to zbraně vybavené moderními technologiemi, z nichž může střílet pouze oprávněný majitel.

Příslušné technologie se vyvíjejí zhruba dvě desítky let. Až dosud však narážely na sérii vládních regulací, které používání takzvaných smart guns zakazovaly.

Smart guns jsou vybavené čtečkou otisku prstů, díky níž může pistoli použít jen registrovaný vlastník, popřípadě další autorizované osoby. Zbraň se po přiložení prstu odblokuje za méně než sekundu. V případě, že čtečka například kvůli vlhkosti selže, lze pistoli aktivovat zadáním kódu PIN. Jiné firmy používají k odblokování zbraně čip, jejž majitel nosí na náramku či prstenu.

Více zde
https://www.e15.cz/byznys/pred-vystrele ... le-1386854



getsome
Příspěvky: 372

Příspěvek#2 » čtv 13. led 2022, 09:21

"Moment, moment, přestaňte do mě na chvilku bodat a kopat! Potřebuju zadat PIN!"

Jo aha, ono to nevyšlo 1. 4? A sakra...

Uživatelský avatar
CzechJoker
Příspěvky: 476

Příspěvek#3 » čtv 13. led 2022, 09:50

Jestli startují na ceně 2700 USD a normální zbraně začínají na dvou stovkách (použitelné typu Glock nebo CZ na cca šesti stovkách), tak to bude určitě kasaštych (ironie). Asi většina z nás ví, jak spolehlivé jsou otisky prstů na odemykání mobilu, že stačí vlhké nebo naopak suché ruce a musíte namačkat pin. Pokud to nebudou dotovat jako elektromobily, tak se z toho stane spíš sběratelská záležitost (můj odhad) a časem to vyšumí.



vgj
Příspěvky: 579

Příspěvek#4 » čtv 13. led 2022, 10:07

No nebo to zavedou jako jedinou možnou novou zbraň... něco jako auta která se hlásí...



Idahou
Příspěvky: 450

Příspěvek#5 » čtv 13. led 2022, 10:10

Úplně bych to nezavrhoval, není k tomu důvod - třeba jako zbraň na noční stolek to zní dobře. Při homedefence obecně by taky neměli bejt špinavý ruce problém a i zadání PINu bude o něco rychlejší než běh k trezoru.
Navíc jelikož je to zbraň a pořád bych předpokládal stejnou úroveň "nenechám ji ležet jen tak někde" může mít ta čtečka otisků i větší toleranci než třeba u mobilu či jiných zařízení.
Na EDC bych to nebral a je to další věc, co se na tom může pokazit, ale jako prostě další zboží na trhu, proč ne.
A pokud to sníží o nějaké to procento (asi spíš desetiny) nehody a zneužit zbraní, tak to taky neuškodí



gunman
Příspěvky: 139

Příspěvek#6 » čtv 13. led 2022, 10:22

Zbytečně namontovaný kurv.tko na věc, co funguje. V normální domácnosti se zbraněma umí zacházet všichni členové rodiny, takže není třeba někoho omezovat pinem.



getsome
Příspěvky: 372

Příspěvek#7 » čtv 13. led 2022, 11:30

@Idahou na nočním stolku máš mít guncase s číselným zámkem. Pro bezpečí dětí v noci, když u toho spíš, to stačí (uslyšíš, když se do toho budou dobývat); zadat kód tam bude stejně rychlé, jako na pistoli; dáš tam jakoukoliv pistoli chceš (můžeš mít na EDC i noční stolek tu samou) a ještě ušetříš.

Tohle se čas od času vynoří mezi bláznivými Demokraty, ale je to stejný gimmick, jako touch bar na MacBooku. Tady navíc s rizikem ohrožení života nositele.

Uživatelský avatar
oldlamehand
Příspěvky: 462

Příspěvek#8 » stř 19. led 2022, 14:31

Když vidím, jak dobře funguje čtečka otisků v mobilu, děkuji, nechci. Se zmrzlejma nebo mokrejma prstama telefon otiskem neodemknu a ani za optimálních podmínek to nevyjde vždy na první pokus.
Navíc ve zbrani nemám zájem o nějakou elektroniku, která se může podělat.
Ale také se obávám, že časem budou snahy něco takového protlačit jako povinnost v EU.
Je to dost blbej nápad a blbé nápady se Evropské komisi líbí.



E-Ryc
Příspěvky: 514

Příspěvek#9 » čtv 20. led 2022, 18:11

EU nikoho nezajima. Ale pokud to natlaci Americe (a idealne i armade), tak to bude kseft stoleti - prece jen "povinny" narust vyrobnich nakladu o $10 a prodejni ceny o $1000 je tezko odolatelny.



vidocqcz
Příspěvky: 169

Příspěvek#10 » čtv 20. led 2022, 20:37

Ruce od krve při obraně proti noži, sotva tahám pistoli.
A sakra. Krev.
Čtečka nefunguje. No nic, ještě tu mám PIN.
Ne počkat, to je PIN ke kartě. Moment chlape, přestaň do mě bodat, kdo se tady má soustředit...

Jestli se to dostane na trh, tak z toho EU udělá "vždyť je to běžně k dostání" takže povinně pro všechny. Asi jako non-lead střelivo :-)



Letec 12
Příspěvky: 1792

Příspěvek#11 » čtv 20. led 2022, 22:02

Jak říkáš, otisky jsou mimo realitu, ale čip v prstenu, náramku, nebo na hodinkách je spolehlivý, rychlý a zabrání odemčení zbraně nepovolanou osobou. Pin je spíš řešení pro zajištění zbraně v sejfu. Ne při nošení.

Uživatelský avatar
oldlamehand
Příspěvky: 462

Příspěvek#12 » pát 21. led 2022, 08:51

Letec 12: Nezabrání to vůbec ničemu. Předpokládám, že když někdo chytrou zbraň ukradne, předělat jí na hloupou čistě mechanickou zvládne každý průměrně zdatný kutil s pár kouskama nářadí v dílně a materiálem z hobbymarketu.
Určitě to bude mnohem snadněnší,než zprovoznit znehodnoceno zbraň, nebo zbraň podomácku vyrobit od základů.



Letec 12
Příspěvky: 1792

Příspěvek#13 » pát 21. led 2022, 10:01

Tady jde ale přece o něco úplně jiného a to o to, že když ti někdo sebere zbraň, tak s ní okamžitě nevystřelí. V domácnosti bude obtížné, aby ji náhodně použilo třeba dítě. Jiný případ, když policistovi někdo na ulici sebere zbraň tak ji nebude moci proti němu použít. Pokud bych to chtěl dohnat do absurdity, tak při akci povolí nadřízený, kdy je zbraň odemčena a může střílet a kdy ne.



ondrush
Příspěvky: 235

Příspěvek#14 » pát 21. led 2022, 10:40

a to je prave blbost, ktora v zbrani v ziadnom pripade nema byt. Ked v absurdnom pripade nadriadenemu zahapruje internet, tak na to policista doplati zivotom. Ked budem bodnuty lezat v kaluzi krvi, tak sa manzelka nebude mat sancu ubranit, aj ked bude mat odomna zbran v ruke. Je to proste picovina



bbobb
Příspěvky: 272

Příspěvek#15 » pát 21. led 2022, 10:56

Podle mě je to dobrá teoretická idea. Pokud bychom byli nekde ve sci-fi, kde existuje technologie, která za každých podmínek (tzn. offline, pod vodou), milionkrát z milionu, odemče zbraň v mojí ruce a ničí jiné, tak jsem pro.

Pokud je to technologie roku 2022, kde se budu snažit odemknout zbraň otiskem prstu s úspěšností jako na telefonu, nebo NFC prstenem s úspešností jako dveře v kanceláři, tak ani náhodou. ;)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů