Osahání a manipulace se zbraní v obchodě se zbraněmi

Co jinam nepatří...


nn
Příspěvky: 50

Příspěvek#1 » stř 17. srp 2022, 08:47

Nenašel jsem na fóru odpověď na můj dotaz, zakládám tedy nové téma. Případně prosím moderátora o usměrnění (odmázání duplicitního tématu apod.)

Jak správně manipulovat se zbraní v obchodě? Chci si prohlédnout a osahat zbraň, zkusit namířit, manipulovat se závěrem, zásobníkem, promáčknou spoušť - co dělat a co nedělat?

Jsem začátečník, nejsem znalý, jak tyhle věci probíhají. V mém okolí se nemám koho zeptat.

Díky za odpovědi.



skagerak
Příspěvky: 976

Příspěvek#2 » stř 17. srp 2022, 08:57

Dodrzovat dle povahy veci zasady bezpecne manipulace, (a dle prodejny vybrat vhodny "bezpecny smer")



Prcek
Příspěvky: 291

Příspěvek#3 » stř 17. srp 2022, 09:01

Netřeba předem řešit, dají ti na místě jasné instrukce (měli by...). Např. v CZUB Praha si vezmou ZP k sobě a ukáží ti bezpečný směr. Jinde po dohodě podobně, řeším tak, že se prostě ptám. Kam mířit, můžu zkusit spoušť atd.



DaveCZ
Příspěvky: 17

Příspěvek#4 » stř 17. srp 2022, 09:05

Prodejna CZUB v Praze - prodavač mně určil bezpečný směr a mohl jsem si zbraně v klidu vyzkoušet, přesně jak píšeš prohlédnout, osahat, zamířit, manipulace, spoušť. Zodpoví veškeré otázky. Pěkně v klidu, nikdo tě nikam netlačí, nikam nespěcháš. Když si vybereš, ukáže ti rozborku, vysvětlí čištění. Žádný stres a pěkně si nákupu užít :)

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2511

Příspěvek#5 » stř 17. srp 2022, 10:03

Přesně tak. A vzdy platí, ze je lepsi se zeptat, byt chvilku za blba, nez hlupakem celý zivot.

Prostě prodavaci rekni, ze jsi novacek, ze by sis to rad osahal, zda ti stim pomuze. 99% z nich ti ukaze ovladaci prvky, ukaze smer, kam si muzes mirit (i ty sam NIKDY, NIKDY nemir na lidi, okna dvere. Vyber si podlahu, nebo zed, kde nikdo okolo neni) jak to drzet, a tak. 1% jsou pripady, kdy je tam vic lidi a ty bys zdrzoval, nebo holt pesek. :)
Naposledy upravil(a) Blacky dne stř 17. srp 2022, 10:20, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Killing joke
Příspěvky: 515

Příspěvek#6 » stř 17. srp 2022, 10:18

Já jsem se prostě zeptal jestli můžu pořádně potahat závěr sem a tam nebo vyklopit válec a protočit či zkusit párkrát zmáčknout spoušť. Prodavači mi vždy řekli kam mířit a hotovo. V Bearece jsme i zkusil namontovt tlumič, srovnat mířidla a zmáčknout spoušť. Vše jsem koupil a spokojeně odešel.
No a jak zde padlo - obecně nemířit na lidi a nedávat zbytečně prst na spoušť.



Urban
Příspěvky: 66

Příspěvek#7 » čtv 18. srp 2022, 00:38

No prostě zavzpomínej na zkoušku odborné způsobilosti, praktickou část. V obchodě s ní manipuluješ úplně stejně, jenom s tím rozdílem, že když furt budeš něco dělat blbě, tak ti nic neprodaj.

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2967

Příspěvek#8 » čtv 18. srp 2022, 06:10

Nepůjčí.

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1859

Příspěvek#9 » čtv 18. srp 2022, 07:01

V obchodě kam já chodím nejčastěji nikdy není problém si o cokoli říct k prohlédnutí.
Jediné, že ukážu ZP, pokud jsem ho neukazoval už před tím při nákupu třeba nábojů.
Ohledně manipulace, prostě když si chci zkusit jak se s tím míří nebo třeba spoušť, tak se před tím vždycky zeptám, jestli si můžu zkusit namířit třeba tam a tam nebo zda si můžu zkusit spoušť. Nepamatuju se, že by mě někdy řekli, že nemůžu.
A pokud v obchodě není frmol, tak mě i sám prodavač dá k dané zbrani spoustu další informace.



pavelg
Příspěvky: 3053

Příspěvek#10 » čtv 18. srp 2022, 07:07

K tomu tématu se ještě hodí přidat manipulaci, když vybírám pouzdro. Ta pouzdra totiž bývají nejčastěji vystavena volně (je to logické, nejsou to zbraně), tak si člověk může prohlížet, prohmatávat. Jenže až najdete pár vhodných, chcete do nich strčit svoji vlastní zbraň, prostě vyzkoušet je.
Tak tady je na místě se předem domluvit s prodavačem, jak to bude probíhat. Přece jen vypadnete z režimu skrytého nošení - cizí vytažená zbraň na prodejně pro prodavače v neznámém stavu v rukách neznámého člověka ... tady je víc než kdy jindy na místě předchozí domluva.



JirkaCV
Příspěvky: 1483

Příspěvek#11 » čtv 18. srp 2022, 07:44

Myslím, že prodavači tak nějak počítají s tím, že tam lidi zbraně nosí.
Nedávno jsem sháněl praporek do komory, nějaké tam měl. Bez označení. Hned se mě zeptal "máte jí u sebe? Zkusíme, jestli pasuje...".



Honzajan
Příspěvky: 1039

Příspěvek#12 » čtv 18. srp 2022, 08:06

Vtipni jsou, kdyz se krouti, jestli si muzu zmacknout spoust u zbrane typu Glock. Uz jsem se setkal s tim, ze ok,ale jenom 1x si cvakni :D



nn
Příspěvky: 50

Příspěvek#13 » čtv 18. srp 2022, 10:40

Můžu se zeptat, proč se kroutí? Glocku škodí rána naprázdno více než jiným zbraním?



JYbour
Příspěvky: 222

Příspěvek#14 » čtv 18. srp 2022, 11:41

Já bych třeba nechtěl kousek, kterej prošel rukama celýmu městu a měl by za sebou stovky cvaknutí naprázdno, jasně záruka atp., jedině funglovka přímo z fabriky, na zkoušení jsou střelnice, ikdyž mně se to mluví, když je mám po ruce.



DaveCZ
Příspěvky: 17

Příspěvek#15 » čtv 18. srp 2022, 12:04

Teda v CZUB v Praze mně přinesl různé zbraně na vyzkoušení z výlohy s tyčkama v hlavni a pak až jsem si vybral konkrétně, tak přede mnou rozdělal zalepený kufřík a s vybranou jsem si zacvakal už jen já :-)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů