Pistole/revolver pro začátečníka – co si koupit?

Co jinam nepatří...


Honzajan
Příspěvky: 1039

Příspěvek#2101 » pát 25. pro 2020, 23:55

Je sice hezke mit pripravu v podobe zavitu na hlavni a vyrezu v zaveru,ale treba v pripade cz p10c je to serie za 16k vuci 20-21k za vyse zminenou verzi. Nedejboze glock, tam je narust jeste vetsi.
To uz je celkem dost penez za neco, co nevim, jestli nekdy pouziju na zbrani, o ktere ani nevim, jestli mi bude sedet. A ne, fakt na strelnici po krabicce naboju jako novacek vazne nevim, jestli mi ta zbran sedi. To nevim ani ja po x letech aktivniho strileni. Ja to vim vetsinou tak po 3 mesicich.



Petr1
Příspěvky: 7

Příspěvek#2102 » úte 27. črc 2021, 17:46

Ahoj, jsem cerstvy drzitel zp a vybiram prvni zbraň. Rozhodl jsem se,ze zacnu zbrani,kterou nebudu liny casto nosit. Neco vetsiho si poridim v budoucnu.
Prochazel jsem ruzne diskuze a nakonec se spise priklanim k malemu revolveru pred pistoli. Pokud mate argumenty proti, tak za ne budu rad. Beru,ze hlavni argumenty proti jsou,ze je revolver sirsi a ma mensi kapacitu. A taky jsou naboje trochu drazsi. Ale zase je spolehlivejsi a ve stresu spis neni co podelat oproti pistoli.
Ale chci se hlavne zeptat na neco jineho. Totiz na pripravnych kurzech mne ucili zachazet s pistoli a revolvery vubec neznam. V cem je noseni,manipulace a udrzba revolveru oproti pistoli specificka? Nejvic me zajima,jak spravne a bezpecne revolver nosit.
Premyslel jsem taky,ze bych si na prvni strelu dal brokovy naboj, abych v idealnim pripade nikoho nezabil, ale jen zastavil a treba psa snaz zasahl.
Favoritem pro me zatim je S&W 637 cal.38 Special.
Diky moc za rady.
Petr

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2221

Příspěvek#2103 » úte 27. črc 2021, 18:02

Obecně bych řekl, že je lepší koupit si na začátku něco na trénování a výcvik. A učit se a učit se a učit se ...
Teprve pak něco na nošení, až získáš nějaké základní zkušenosti.



skagerak
Příspěvky: 976

Příspěvek#2104 » úte 27. črc 2021, 18:24

U brokoveho si vyzkousej ze nezablokuje valec.

Nekteri brokovou jako prvni nosi, takova lepsi varovna + na agr. psa, pokud by byla pouzita jako varovna, tak ohr. prosotor je mensi....

Spolehlovost dnes uz roli hrat asi nemusi podelat se muze vse (legenda o tom, ze revolver je,spolehlivejsi nez pistole je stara....)



LordSalix
Příspěvky: 579

Příspěvek#2105 » úte 27. črc 2021, 18:48

Řešení závad na pistoli je nedílnou součástí výcviku, je to snadné, ale v praxi na moderních pistolích závady skoro nejsou. Naopak revolver má zase svoje specifické závady a pak je to spíše konečná. Ono i vystřílet těch (většinou) pět nábojů je taky spíše konečná.

Kdysi jsem trénoval přebíjení z pásků a rychlonabíječů, doma mě to hodně bavilo a rychlost mi přišla solidní ... no a potom jsem to zkoušel na střelnici v šeru a v pohybu a bylo to k pláči. Myslím, že je to podobné jako u diskuse mezi opakovací a moderní samonabíjecí brokovnicí. Ano velmi teoreticky je ta opakovací spolehlivější, ale se zapojením lidského prvku (normálního člověka, ne IPSC střelce) přijde problém dříve spíše s tou opakovací. Navíc se rychlonabíječ hodně blbě civilně nosí, v praxi si myslím, že je to prostě hodně široká zbraň na pět ran a pak těžítko.

Revolver je ve srovnání s moderní pistolí podle mě spíše stylovka pro zkušeného fajnšmekra, než efektivní zbraň. Nemluvě o snadné možnosti časem ji vybavit světlem a kolimátorem. Osobně ani nemyslím, že je to dobrá zbraň pro začátečníka. Pro začátečníka je podle mě ideální co největší mainstream, protože to znamená, že je to evolučně nejlepší univerzál, což prostě není náhoda. Čili klasický striker 9mm plasťák, podle velikosti od Hellcatu, přes P-10s, G19 apod. Teprve od toho může člověk časem poznat, kterým směrem se chce vydat (dost možná žádným, proto je to taky mainstream). Ale to až po spoustě praktického a levného tréningu.

Jinak ještě moje úsměvné poznatky pro naprostého začátečníka a revolver:

1. Pomohlo mi to si ujasnit, čeho jsem se bál při nošení náboje v komoře. U pistole to je kombinace strachu z vlastního selhání a ze selhání zbraně, jenže u revolveru je to krásně odděleno. Bojím se náboje v první komoře nebo v té druhé?

2. Ukázalo se oproti pistoli velmi nepraktické v mém běžném životě, že nemůžu zbraň velmi snadno a rychle nabít a vybít, to je u revolveru dost otravné, pokud nemůže zůstávat trvale nabitý.



Honzajan
Příspěvky: 1039

Příspěvek#2106 » úte 27. črc 2021, 18:55

Kde zacit...spousta mistnich teoretiku nebude souhlasit, ale neda mi to. Revolver je zbran pro experty. Proc? Kratka zamerna, tezka dlouha spoust, mala kapacita, tezke prebijeni, velky zpetny raz, na nic miridla.
38 special je ve 2" spatna volba, 357 zase moc pecka. Kdyz poridis neco v hliniku nebo titanu na noseni, tak co rana, to kopanec do ruky i v 38spl, kdyz poridis celozelezo, tak he noseni ocistec. Revolver potrebuje vic treningu,abys strilel dobre, takze prostrilis vic za vic penez. Revolvery v 9mm luger nejsou idealni zase z jinych hledisek.
Na noseni je nej kydex, ale je problem, ze na dalku ti malokdo pouzdro udela(narozdil od pistole), protoze to neni bezna zbran. Revolver je oproti pistoli sirsi, vyrazne. Me se kvuli tomu blbe nosi, ikdyz ma teziste vic v kalhotech nez pistole. Spolehlivost je relativni. Spis nez revolver\pistole zavisi na stavu dane zbrane.
edit:prosim te, zapomen na kktiny typu 1.naboj nejaky, 2. zase jinaci a 3.treba stribrny na vlkodlaky. V praxi pak blbe poskladas naboje do valce, protoze si neuvedomis jeho spravnou rotaci, nebo poskladas spravne,ale blbe zavres a misto pepre budes strilet olovo a budes se divit.



Petr1
Příspěvky: 7

Příspěvek#2107 » úte 27. črc 2021, 19:07

Ok. Beru. Vcelku se tu všichni shodli. Tak tedy asi pistole. Vnimal jsem to z jinych diskusi tak,ze revolver je spolehlivejsi,ze se nezasekne a ze 5 naboju a 2 palce hlavne na nutnou obranu staci.



Petr1
Příspěvky: 7

Příspěvek#2108 » úte 27. črc 2021, 19:07

A diky moc

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2967

Příspěvek#2109 » úte 27. črc 2021, 19:42

Petr1: můj názor
1. klidně si kup nejdřív malou. Trenovat s ní lze 100%. žádný problém. (Měl jsem to stejně 3 roky a dnes s malou kosím půl velkopistolové populace na závodech :-DD)
2. já bych volil pistol. Revolver (mimo obrovských ráží) je pro mě přežitek 100 let. I revolver může být nespolelhlivý (zásek válce). Vyzdvihovaná bezpečnost je pro mě (to vyzdvihování) diskutabilní. Pistole mi přijde bezpečnější (mám v komoře=mám nabito, nebo nemám v komoře=nelze výstřel at spoušt mačkám jakkoliv silně). Každá 1000. rána nevyjde z obojího.
3. brokový náboj v pistoli pistoli nepřebije. Názor na to nemám a sám to nosit v pistoli nemůžu (viz předchozí věta).



poloventilator
Příspěvky: 259

Příspěvek#2110 » úte 27. črc 2021, 20:44

Porad si myslim ze pro netrenovanou zenskou, technicky antitalent, ktera ma ke zbranim vztah na hranici odporu a nutneho zla, je revolver lepsi volba. A jako dlouha zbran zkracena dvouspoustova brokova dvojka. Nic blbovzdornejsiho si neumim predstavit. V pripade utoku na dum kdyz nejsem doma budu moc rad kdyz zatahne za spoust. Jakakoliv zavada by pro ni byla konecna.



greenhorn
Příspěvky: 714

Příspěvek#2111 » úte 27. črc 2021, 20:59

Honzajan píše:Revolvery v 9mm luger nejsou idealni zase z jinych hledisek.


Můžeš toto svoje tvrzení trochu rozvést?



Honzajan
Příspěvky: 1039

Příspěvek#2112 » úte 27. črc 2021, 21:56

Kdyz se budeme bavit o noseni, tak rychlonabijec je robustni neznicitelny doplnek oproti moonklipu, ktery u pistolove raze je pro prebiti nutnost. A ten se celkem snadno da pri noseni oproti speedloaderu poskodit. Dalsi vec je, ze bez venecku nedoporucuju nosit. Stalo se mi, ze dost skrcene naboje mely tendenci zajet vic do valce, nez je pro spolehlivy odpal vhodne. Tim padem se neda revolver postupne dobit, ale jen vsechny naraz. To je ale detail.
Dalsi bod je, ze vetsina 9mm revolveru ma ram z 38spl, takze je pak valec moc dlouhy a kus cesty je strela bez poradneho vedeni. Vyresit se to da hnusarnou, jakou dela treba Alfaproj-kratky valec a delsi hlaven do prostoru valce, ale to vypada celkem hnusne a jeste jsou Alfy smejdy.
No a pak jsou tu prasarny typu Taurus, kdy pro 9mm luger pouziji hlaven z 38spl\357.



JakubDotPy
Příspěvky: 232

Příspěvek#2113 » úte 27. črc 2021, 22:11

Dej tomu ještě týden a poříš si G19. Nejuniverzálnější na cokoliv. Budeš spokojený. Je to něco jako VW mezi auty. Opraví ti to v každým druhým servisu, dílů je hromada za dobrý peníz, vybereš si z hromady modelů přesně podle chuti, manipulace už jednodušší být nemůže... Ono se to těžko přiznává, ale pro začátečníka ideální zbraň. Časem si pak pořídíš menšího na nošení, nebo většího na závody, nebo 1911, nebo shadow, nebo revolver na parádu, ale to už budeš přesně vědět, co chceš.
K tomu Glocku se pak vždycky můžeš vrátit a nic se nezkazí.



Střelec
Příspěvky: 1648

Příspěvek#2114 » úte 27. črc 2021, 22:13

141 stran pořád o tom samém dokola. Každý nováček by si to měl prvně přečíst, než se znova zeptá na to samé.

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2967

Příspěvek#2115 » úte 27. črc 2021, 22:21

jakub: glock je nuda. Cenově jako konkurence, střílí to dopředu jako konkurence, vypadá to jak popelnice. Nuda.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů