Laser nebo kolimator na pistoli?

Co jinam nepatří...
Uživatelský avatar
P.V.
Příspěvky: 1298

Příspěvek#61 » úte 29. bře 2022, 13:51

mph píše:Z 2-5 metru?


Jo, několikrát jsem viděl střelce, který střílel poprvé, minout na nějakých 7-10m terč (rozměry papíru 50x50cm). A to bylo v klidu na střelnici.. Připočti si rozespalost, stres, mizerné světelné podmínky nebo přechod ze tmy do prudkého světla a pohybynující se terč.

Nemluvě o tom, že pokud bude napadení, tak je to na těch 2-5m sakra blízko a zásah by musel být hodně přesný, jinak hrozí, že se útočník dostane na dosah a přetahovaná o pistoli... Není málo případů, kdy postřelený v klidu čekal na RZ a ještě si zapálil... :) Nebo si bodnutý do břicha (u Národního divadla) všiml rány až na Malé Straně, kam došel.. Adrenalin dělá své a bude na obou stranách...

Není to přímo k tématu, ale kdysi říkal můj instruktor sebeobrany: "Pokud nenatrénuješ tasení nože, tak si ve stresu ani nevzpomeneš, že ho máš. Podobně jako ti "byznysmeni", co si přinesou na střelnici pistolku v kufříku, tam vystřílí XY ran a zase to sbalí... Pokud nebude mít pistoli v sejfu, ale nějakým omylem u sebe, tak jí ani nevytáhne, natož aby trefil.."



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#62 » úte 29. bře 2022, 14:10

Sarkafarka.Loupeznik píše:
Carloss píše:Letče, není to jen o střelbě od pasu. Ono s kolimátorem opravdu stačí "letmé odhlídnutí z osy zbraně" a s mířením jsi víš kde. Posun rukou o pět centimetrů mimo obličej, jen proto, aby sis pečlivěji prohlédl oblast cíle a tečku v kolimátoru máš tamtéž v místech, kam ani laser nesvíti, abyt to parafrázoval. To se ti s laserem nestane... netřeba krkolomných poloh a pozic, aby laser přišel k užití líp, než kolim. A nakonec... i vidět tečku na svý košili.. to taky může mít jistý psychologický efekt.

No tak růžový to není... Na 35 metrů hledat tečku na lumpovi mezi tůjemi nebude úplně jednoduché, v případ Red Dotu mám tu tečku necelý metr před obličejem. V noci potmě doma, krom toho již zmiňovaného poskakování tečky z hrbu na hrb, se přidává fakt, že se útočníkovi ukážeš dávno předtím, než ho sám zahlédneš. On o tobě bude vědět již zpoza rohu, ty o něm nikoli. Na opak na přímém slunci je laser naprd taky, protože se zas blbě hledá střelci. A v neposlední řadě, i u lepších přístrojů je udržitelnost zero takřka nemožná. Na pár metrů to asi nevadí, na delší vzdálenost ti bude laser ukazovat na lumpa, ale hlaveň pošle kuli na tvou ženu stojící vedle něj. Co se týče onoho soustředění se na 2 body vs. 1, já stále hledám jednu tečku na jednom cíli. A pokud držím zbraň tak, jak jsem zvyklej střílet a nestřílím za zády jako Limonádový Joe, vidím tečku v RedDotu poměrně dobře a snadno. Navíc rychleji a jistěji, než tečku kterou mám najít až kdesi v dáli. Takže z nejen mého pohledu, laser OK, ale jen IR na AR15 a s NV na blembáku, což asi nebude případ klasického domácího střelce na budižkničemy.

Bránit se na 35m mi přijde jako... nereálná obrana... To byl jen příklad toho, že to jde. Tu tečku na RD sice máš možná ten metr před obličejem, ale pořád nutnost držet tu polohu... no nevim... Ve stresu o něčem "jak jsem zvyklej" vůbec nepočítám. Ve stresu, dle Murphyho zákonů, nic nebude jak seš zvyklej, ale právě naopak. Nevím, proč by měla tečka ukazovat na lumpa a trefit sousedku s laserem víc, než s kolimem. Jak jsem psal, laser není o nesmyslných polohách, ale o mnohem věším rozsahu nepřesností v postoji a držení, což je v případě NO prakticky jistota. Už proto, jak sám píšeš, že lump o tobě bude vědět dřív, než ty o něm. Opět řeknu jedno: NO asi na padesát nikdo realizovat nebudu a rychlému nalezení tečky snadno pomůže prst na rámu. A hle... už v pohotovostní poloze mohu mít přesně zamířeno, to s kolimem nedáš. Pro mě zase kolim právě na tu AR, bo tam je zamíření krz něj mnohem rychlejší díky opoře v rameni. No nic. Evidentně se neshodnem... dokud se tohle v praxi nezkusí. A já doufám, že si to nezkusim. :-D



mph
Příspěvky: 16

Příspěvek#63 » úte 29. bře 2022, 14:33

Sarkafarka.Loupeznik píše:Naprosto bez problému, pokud ti cestou od postele ke dveřím dvakrát ještě navíc nevyklouzne z ruky. :D


Nevim, to uz mi prijde prehnane, v pistoli mam 15 naboju, tak pokud napoprve z 5 metru minu, tak napodruhe nebo napotreti z tri a dvou metru uz trefit musim.



mph
Příspěvky: 16

Příspěvek#64 » úte 29. bře 2022, 14:37

P.V. píše:S jednou až třema nebo žádnou návštěvou střelnice (o rozespalosti nemluvě) trefí ten střelec leda barák zevnitř a bude jedno, jestli na zbrani bude něco kromě mířidel navíc...


Z teto diskuze to skoro vypada ze pokud nebudu na strelnici kazdy ctvrtek, a k tomu kurzy s instruktory na taktiku, stres, lowlight a zavreseno zavody LOS, tak proste nemam sanci ze tri metru trefit ani s laserem, baterkou a vsim dohromady ani kdyz vyprazdnim zasobnik :) :D :lol:



firestorm636
Příspěvky: 40

Příspěvek#65 » úte 29. bře 2022, 14:44

Heleď, já tě chápu, taky jsem nadšený bažant, co by hned všechno chtěl :D

ale poslechni zkušenější, vyzkoušej si, co ti bude vyhovovat (to ti nikdo neřekne, je to subjektivní).

A hlavně, i když to nerad uslyšíš, netrénovat se zbraní na obranu - i když ji nebudeš nosit - je vždycky o průser... můžu jen doufat, že tě to chytne a bude tě to bavit a nepořídíš si pistoli jen proto, že se zrovna něco děje na Ukrajině :)



blackrifle
Příspěvky: 30

Příspěvek#66 » úte 29. bře 2022, 14:54

Já experimentoval se svítilnou s laserem (TLR-8) a kolimátorem (RMR) a dneska už mám na pistoli jen obyčejnou svítilnu bez laseru (TLR-7A) a kolimátor. Laser měl příliš mnoho nevýhod, kvůli kterým mi přišlo lepší TLR-8 prodat a koupit TLR-7A.

Mnou vnímané nevýhody laseru:
1) Když jsem zapíchnul jinak než ideálně (postoj, úchop, atd.), laser mířil často tak mimo cíl, že jsem ho stejně nenašel a musel si pomoci mířidly, nebo kolimátorem a při střelbě mimo ideální pozici stejně hodně strhávám, takže je pro mě nežádoucí v takové pozici střílet
2) Na sluníčku jsem tečku viděl jen na tak krátkou vzdálenost, na kterou ani nepotřebuju mířit, ve tmě jsem byl zase zbytečně vidět já
3) Už někde na 15m mi tečka laseru po cíli tancovala tolik, že mě to znervózňovalo a zhoršovalo to moje zásahy
4) Laser nedržel nástřel. Možná není TLR-8 dostatečně kvalitní, ale z principu uchycení na G19 bych čekal, že to bude problém každého podvěsného laseru
5) Laser je od osy hlavně dál než mířidla, nebo kolimátor
6) Baterie v laseru/svítilně moc dlouho nevydržela - laser jsem z toho důvodu musel manuálně zapínat. V případě TLR-8 jsem si musel dopředu naklikat, jestli chci jen laser/jen světlo/obojí, což bylo občas otravné, a občas bylo nutné si před "akcí" ověřit, co tam mám zrovna nastavené.
7) Při "mířence" na 25m jsem měl oproti jiným způsobům míření tragické výsledky, gong na 50m jsem netrefil nikdy, protože na tu vzdálenost jsem laser neviděl ani omylem

Výhoda laseru:
1) Střelba za použití štítu (nebo jiná vynucená poloha), kdy prostě nejde mít v ose oko a pistoli

Kolimátor mám zapnutý pořád, baterku v něm měním jednou za 2 roky. Za oblečení se nezachytává a ani se nijak nešpiní. Nemění nástřel a i za tmy v kombinaci se svítilnou i za světla se mi s ním dobře míří. Oproti klasickým mířidlům dokážu střílet s oběma očima otevřenýma a soustředím se na cíl, ne na obrys mířidel metr před sebou.



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#67 » úte 29. bře 2022, 15:16

1. S laserem netřeba zapichovat. Laser slouží ke kapku jinému způsobu míření a střelbě. S kolimem s pistolí u těla prostě nezamíříš a nepomůže ani prst. Zde se, např. při popátrávání místností s pistolí v pohotovostní poloze prostě laser hodí.
2. To je o kvalitě lasru. Fotka tu je. Důležitý je předpoklad kde by asitak tečka mohla být, příp. si nacvičit grif, jak tečku tam kam chceš snadno a rychle dostat. Ale to je potřeba s jakýmikoli mířidly.
3. Pokud tečka na cíli tancuje, není to na škodu. Laser není na mířenku, ale je na rychlost.
4. TLR neznám. Já mám viridiana a nástřel drži v pohodě.. i po sundání a opětovnému nandání.
5. To tak holt je. S tím se ale dá naučit žít.
6. Když s tím moc neblbnu... rok. A zase záleží na systému... není jediný.
7. Viz výše.. Laser není na mířenku, jeho účel je jiný...

Uživatelský avatar
P.V.
Příspěvky: 1298

Příspěvek#68 » úte 29. bře 2022, 15:55

mph píše:Nevim, to uz mi prijde prehnane, v pistoli mam 15 naboju, tak pokud napoprve z 5 metru minu, tak napodruhe nebo napotreti z tri a dvou metru uz trefit musim.


Sám jsi zmiňoval krytí pálky židlí... Co zabrání tomu, aby Ti židle přistála v náručí, když mineš? Aby jsi se k té druhé, třetí ráně vůbec dostal... Navíc, budeš umět zkorigovat směr míření - uvidíš, kam rána vedle šla a podle toho upravit míření?

mph píše:Z teto diskuze to skoro vypada ze pokud nebudu na strelnici kazdy ctvrtek, a k tomu kurzy s instruktory na taktiku, stres, lowlight a zavreseno zavody LOS, tak proste nemam sanci ze tri metru trefit ani s laserem, baterkou a vsim dohromady ani kdyz vyprazdnim zasobnik :) :D :lol:


Pokud nebudeš pravidelně trénovat od mířené po pudovou střelbu, tak se pravděpodobnost na úspěšný zásah prostě snižuje... Já kvůli operaci slabé ruky nestřílel cca půl roku a byť se mi to nelíbilo, tak to bylo znát. Teď mám po operaci silnou ruku, takže počítám s tím, že zase budu začínat "od nuly"...



blackrifle
Příspěvky: 30

Příspěvek#69 » úte 29. bře 2022, 16:36

Carloss píše:1. S laserem netřeba zapichovat. Laser slouží ke kapku jinému způsobu míření a střelbě. S kolimem s pistolí u těla prostě nezamíříš a nepomůže ani prst. Zde se, např. při popátrávání místností s pistolí v pohotovostní poloze prostě laser hodí.
2. To je o kvalitě lasru. Fotka tu je. Důležitý je předpoklad kde by asitak tečka mohla být, příp. si nacvičit grif, jak tečku tam kam chceš snadno a rychle dostat. Ale to je potřeba s jakýmikoli mířidly.
3. Pokud tečka na cíli tancuje, není to na škodu. Laser není na mířenku, ale je na rychlost.
4. TLR neznám. Já mám viridiana a nástřel drži v pohodě.. i po sundání a opětovnému nandání.
5. To tak holt je. S tím se ale dá naučit žít.
6. Když s tím moc neblbnu... rok. A zase záleží na systému... není jediný.
7. Viz výše.. Laser není na mířenku, jeho účel je jiný...



1) Při propátrávání místnosti bych si prostě laser nezapnul z principu. Pro můj způsob střelby je zapichování žádoucí, výhoda laseru střílet z pozic, kdy nemusím být úplně srovnaný, se prostě obracela v nevýhodu, že jsem pak mnohem víc strhával.
2) No, nějak naexponovaná a přiblížená fotka je jedna věc a co (ne)viděly moje oči ve skutečnosti na tu vzdálenost je věc druhá. A to jsem zkoušel několik laserů různých značek a barev.
4) Já Viridiana znám a a nevěřím, že se při sundání a nandání neposune. Jasně, pokud jde o to trefit chlapa na 10m tak tam ten posun nehraje roli. Ale já právě i díky kolimátoru hned viděl, že je laser šejdrem.
6) Rok? :)) Ok, no. Já s tou svítilnou fakt trénoval a svítil a s laserem taky a to nejen na střelnici, ale i při sušení doma, takže jsem musel mít připravenou pořád náhradní baterii a měnil celkem často.

Jsem jen popsal svoje asi dvouleté zkušenosti s používáním obojího a jak jsem se rozhodl. Jestli si z toho někdo něco vezme, nebo si projde fází zkoušení sám, je mi jedno. Já už prostě laser na pistoli ze své výzbroje vyřadil.



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#70 » úte 29. bře 2022, 16:46

Však v poho...
1. To je asi o zvyku a nácviku.
2. Fotka je z mobilu, ale jinak.. asi souhlas.. Já s tím problém nemám... a to si nemyslím, že bych na vzdálenost víc, než 10m někdy z donucení střílel.
4. to rozhodně nerozporuju. Ale s tím se dá sžít a žít.
6. Faktem je, že neblbnu se svítilnou a laser mám zapnutej na rychlou blikačku, takže tam se ušetří.

Jasně, rozhodnutí jsou rozhodnutí a jejich rozhodnutí já teda fakt měnit nehodlám. Ani to nejde. Nejsem ani prodejce, takže jak se kdo rozhodne, kdyřž se rozhoduje je jen a pouze jeho věc. Já taky píšu jen svoje zkušenosti... S kolimem mám malé, ale ne žádné, protože jsem se rozhodl celkem rychle. A snad zkušenosti a názory jiným pomohou. Stejně je nejlepší si to zkusit sám a zkusit si i věci, o kterých zde diskutujeme.

Přeju pevnou ruku a ostrou mušku. :-)

Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 795

Příspěvek#71 » úte 29. bře 2022, 17:45

mph píše:Z teto diskuze to skoro vypada ze pokud nebudu na strelnici kazdy ctvrtek, a k tomu kurzy s instruktory na taktiku, stres, lowlight a zavreseno zavody LOS, tak proste nemam sanci ze tri metru trefit ani s laserem, baterkou a vsim dohromady ani kdyz vyprazdnim zasobnik :) :D :lol:

Začínáš to celkem chápat :D



MRBLUE
Příspěvky: 927

Příspěvek#72 » úte 29. bře 2022, 17:46

mph píše:
P.V. píše:Z teto diskuze to skoro vypada ze pokud nebudu na strelnici kazdy ctvrtek, a k tomu kurzy s instruktory na taktiku, stres, lowlight a zavreseno zavody LOS, tak proste nemam sanci ze tri metru trefit ani s laserem, baterkou a vsim dohromady ani kdyz vyprazdnim zasobnik :) :D :lol:


Neviem to teraz dohladat, ale pred niekolkymi rokmi v USA robili statistiku pouzitia zbrane prislusnikmi policie. Zhruba polovica vystrelenych ran nezasiahla protivnika. Bolo to nieco malo cez 50%, vacsinou prve vystrely. Ako by vyzerala statistika u rozospateho, vystresovaneho neskuseneho strelca asi neni tazko odhadnut.
Ale ak by islo o vyber laser vs. kolim, tak asi kolim.
Ale cela tato debata mi pride ako snaha o nejaky sebaklam, cestu ako to zvladnut bez treningu. Kolimator, laser, baterka a este strelivo s expanznou strelou do zasobnika a uspech je zaruceny.



Sarkafarka.Loupeznik
Příspěvky: 546

Příspěvek#73 » úte 29. bře 2022, 18:39

Carloss píše:
Sarkafarka.Loupeznik píše:
Carloss píše:Bránit se na 35m mi přijde jako... nereálná obrana... To byl jen příklad toho, že to jde. Tu tečku na RD sice máš možná ten metr před obličejem, ale pořád nutnost držet tu polohu... no nevim... Ve stresu o něčem "jak jsem zvyklej" vůbec nepočítám. Ve stresu, dle Murphyho zákonů, nic nebude jak seš zvyklej, ale právě naopak. Nevím, proč by měla tečka ukazovat na lumpa a trefit sousedku s laserem víc, než s kolimem. Jak jsem psal, laser není o nesmyslných polohách, ale o mnohem věším rozsahu nepřesností v postoji a držení, což je v případě NO prakticky jistota. Už proto, jak sám píšeš, že lump o tobě bude vědět dřív, než ty o něm. Opět řeknu jedno: NO asi na padesát nikdo realizovat nebudu a rychlému nalezení tečky snadno pomůže prst na rámu. A hle... už v pohotovostní poloze mohu mít přesně zamířeno, to s kolimem nedáš. Pro mě zase kolim právě na tu AR, bo tam je zamíření krz něj mnohem rychlejší díky opoře v rameni. No nic. Evidentně se neshodnem... dokud se tohle v praxi nezkusí. A já doufám, že si to nezkusim. :-D

O té nereálnosti by sis mohl povyprávět právě s tím Murphym. Karty nebudeš rozdávat ty, ale útočník. No a pokud nebudu bojovat na kontaktní vzdálenost, kde už je fuk jestli máš laser nebo cokoli jiného a možná bude jedno i jestli máš v ruce pistoli, tak nevidím důvod proč jí držet a střílet z ní jinak, než jak mám nacvičeno. Kolim drží nástřel spolehlivěji, zkus si párkrát zatlačit na podvěsný laser palcem slabé ruky, párkrát s tím švihni o zem a uvidíš sám, jak se bude tečka rozcházet s mířidly. IR laser na AR byl zmiňován trochu jinak než si vykládáš, totiž jako pomocník pro noční ostřelování v kombinaci s nočním viděním. Je to trochu jiné udělátko, než co se věší na pistoli. Pochopitelně ARko je v tu samou dobu ověšeno i Red Dotem, popř. LPVO, či ideálně obojím dohromady.



Sarkafarka.Loupeznik
Příspěvky: 546

Příspěvek#74 » úte 29. bře 2022, 18:45

mph píše:
Sarkafarka.Loupeznik píše:Naprosto bez problému, pokud ti cestou od postele ke dveřím dvakrát ještě navíc nevyklouzne z ruky. :D


Nevim, to uz mi prijde prehnane, v pistoli mam 15 naboju, tak pokud napoprve z 5 metru minu, tak napodruhe nebo napotreti z tri a dvou metru uz trefit musim.

Mnohdy jsou představy a očekávání nahony vzdáleny realitě. Hlavně nepodléhat sebeklamu mužů, že jim příroda dala do vínku dar ovládání střelných zbraní už od kolébky.



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#75 » úte 29. bře 2022, 18:50

Sarkafarka.Loupeznik píše:O té nereálnosti by sis mohl povyprávět právě s tím Murphym. Karty nebudeš rozdávat ty, ale útočník. No a pokud nebudu bojovat na kontaktní vzdálenost, kde už je fuk jestli máš laser nebo cokoli jiného a možná bude jedno i jestli máš v ruce pistoli, tak nevidím důvod proč jí držet a střílet z ní jinak, než jak mám nacvičeno. Kolim drží nástřel spolehlivěji, zkus si párkrát zatlačit na podvěsný laser palcem slabé ruky, párkrát s tím švihni o zem a uvidíš sám, jak se bude tečka rozcházet s mířidly. IR laser na AR byl zmiňován trochu jinak než si vykládáš, totiž jako pomocník pro noční ostřelování v kombinaci s nočním viděním. Je to trochu jiné udělátko, než co se věší na pistoli. Pochopitelně ARko je v tu samou dobu ověšeno i Red Dotem, popř. LPVO, či ideálně obojím dohromady.

To mám samozřejmě na mysli, že právě podle Murphyho ty karty rozdá ten útočník. Pak s tebou naprosto souhlasím až na drobnost, že jak to máš nacvičeno ti právě ten útočník, právě podle Murphyho neumožní. Už vidím, jak nočním odstřelováním zdůvodníš NO... Hahahaha... Ale to je poznámka spíše pro odlehčení, tak to jistě myšleno nebylo... ;-)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 hostů