Laser nebo kolimator na pistoli?

Co jinam nepatří...


mph
Příspěvky: 16

Příspěvek#1 » pon 28. bře 2022, 09:22

Ahoj, rozhodl jsem se ze si udelam ZP a koupim pistoli. Asi P10-C. Pouziti bude velmi pasivni (v noci se rozezni domovni alarm a v dome je zlodej) pripadne kdyby v se CR nekdy dostala do valky aby bylo v ruce aspon neco. Strelec, nebo v rezimu nutne obrany strelkyne, budou mit malo nebo nic nastrileno cvicne. Otazka zni, jestli na tyto ucely (strelba v dome cca do 5 metru dost mozna po tme, s minimem zkusenosti) jsou lepsi miridla, kolimator, nebo laser? Pokud laser, postaci na tuto vzdalenost sunt z Ciny? Diky.



Idahou
Příspěvky: 486

Příspěvek#2 » pon 28. bře 2022, 09:35

Doporučil bych se tímhle zabývat až budeš mít ZP a zbraň - na základě zkušeností se tvůj pohled může dost výrazně změnit.
Při výběru první zbraně je, dle možností a rozpočtu, dobrý zohlednit případný upgrade, tedy koupit pistoli s výřezem pro montáž kolimátoru a lištou pro laser/baterku
I potom by bylo dobrý si nejdříve kolimátor (obecně, nejlépe i konkrétní typ) vyzkoušet
A samozřejmě je dobré si vyzkoušet i samotnou zvažovanou zbraň



Sarkafarka.Loupeznik
Příspěvky: 546

Příspěvek#3 » pon 28. bře 2022, 09:42

Nejlepší za těchto vstupních podmínek bude vhodná běžecká obuv.

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2511

Příspěvek#4 » pon 28. bře 2022, 09:45

Viz Idahou. Já vím, že člověka svrbí prsty a co vidí a líbí se mu, si chce hned koupit, ale opravdu se vyplatí to překonat a být trpělivější. Vyzkoušet, osahat, nastudovat si. Pak uděláš menší chybu.

BTW: v domě na 5m, nepotřebuješ miridla žádná. To se trefis prostým správným uchopem a "zapíchnutím" na cil. Laser by mohl zafungovat, ale než ho zapneš, seš mrtvej. :)

Uživatelský avatar
Killing joke
Příspěvky: 515

Příspěvek#5 » pon 28. bře 2022, 09:46

Je to dosti složitá problematika, ale proč ne větší pistoli?
Za mě svítilnu a klidně kombo s laserem, hlavně ale hodně tréninku.

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2966

Příspěvek#6 » pon 28. bře 2022, 09:47

Mph: ano začít přemýšlet až budeš mít ZP a odstrileno stovky ran. Ano preventivně koupit pistol s přípravou pro kolimator když už jsi se zamiloval (příplatek nižší jednotky tisíc a menší výběr zbraní na trhu). Ano na domácí ochranu postačí laser z Číny, jenže viz níže...

Odpověď na dotaz : vyhozené peníze na daný účel



grey.man
Příspěvky: 169

Příspěvek#7 » pon 28. bře 2022, 10:54

Je to hodně divoké teoretizování, já bych raději měl kolimátor než laser, jelikož je to univerzálněji použitelný nástroj. Spíš bych začal pořízením kvalitní svítilny na rail, která pomůže se zorientovat, identifikovat cíl a taky světelný kužel slušně navede...pokud jsou finance problém, ideálně vzít něco alespoň s přípravou pro montáž kolimátoru.



Honzajan
Příspěvky: 1039

Příspěvek#8 » pon 28. bře 2022, 11:19

Ani jedno, staci baterka na zbrani, nejaky olight nebo neco podobneho. P10C je dostatecne velka zbran. Ruzne Streamlighty jsou na tohle pouziti vyhazovani penez.

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1859

Příspěvek#9 » pon 28. bře 2022, 12:00

Vyloženě Číně bych se vyhnul. Já jednou zkoušel svítilnu z aliexpressu a fungovala celé 2 návštěvy střelnice cca 150 ran. Pak to začalo blikat a rozsvěcení bylo nespolehlivé.
Ale možná to byl jen špatný kus. :-)



ondrush
Příspěvky: 290

Příspěvek#10 » pon 28. bře 2022, 12:23

urcite svitilnu pred kolimatorom, spominana olight staci. osobne preferencie: kolimator je super nasobitel sily, ale pre pouzitie na pistoli treba mat nieco odtrenovane a laser je zbytocnost v akomkolvek pripade

a pred kazdou dokupovanou blbustkou investovat najskor do treningu, s realnym instruktorom (tzn ne "z videi na internetu", ne vypraskanie vela nabojov bez nejakeho ciela a priprava na zbrojak sa nepocita)



Haluziak
Příspěvky: 278

Příspěvek#11 » pon 28. bře 2022, 16:03

ondrush, laser mi nepřijde jako zbytečnost, ale to pouze v případě, že jde o IR laser a k němu je noční vidění :)

Každopádně, já šel cestou pistole, až zůstali nějaké fondy, kolimátor, až zůstali nějaké fondy svítilna.
Ale máš pravdu, že HLAVN9 je hromada nábojů a čas instruktora.



mph
Příspěvky: 16

Příspěvek#12 » pon 28. bře 2022, 17:41

Idahou píše:Doporučil bych se tímhle zabývat až budeš mít ZP a zbraň - na základě zkušeností se tvůj pohled může dost výrazně změnit.

Jde mi prave o to ze jeste pred koupi zbrane se musim rozhodnout jestli chci OR (optics ready) verzi nebo ne...
A co jsem se ptal po strelnicich v okoli, tak nikdo laser nema / zbran s laserem se pujcit neda.



mph
Příspěvky: 16

Příspěvek#13 » pon 28. bře 2022, 17:43

Blacky píše:Laser by mohl zafungovat, ale než ho zapneš, seš mrtvej. :)


Zas tak horka a rychla situace snad nebude. Rozhouka se alarm, zlodej je nekde v garazi, ja jsem v loznici, zabere mi nejmene 20 vterin nez odemknu trezor, a vytahnu pistoli, zapnout tlacitko laseru by melo byt rychlejsi nez vlozit zasobnik a natahnout zaver... Stret nebudu vyhledavat aktivne, presunu se s manzelkou (nebo manzelka sama pokud nebudu doma) do detskeho pokoje k detem, tam se opevni, zavola PCR, pouziti zbrane by bylo az kdyz by lupic dosel o patra.



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#14 » pon 28. bře 2022, 18:01

Takže.. je třeba si uvědomit rozdíly ve vlastnostech a způsobu používání laseru a kolimátoru. Z toho vyjde několik věcí: Co na skryté nošení a jaké to má mít vlastnosti. Kolim oproti laseru stále vyžaduje určitý způsob zacházení a alespoň nějaké míření. Obojí je kombinovatelné se svítilnou a když podvěšený laser, tak jedině se svítilnou a opačně, když podvěčenou svítilnu, proč ne i s laserem. Dávat svítilnu a kolim mi přijde jako zhůvěřilost. Co udělá kolim v oblečení? Domyslete sami. Zapínání? O tom bych zde nediskutoval, zapnout se musí obojí. Tedy obojí by tak jako tak mělo mít automatické zapnutí při vytažení z pouzdra. Dále.. když laser.. tak opravdu kvalitní, výkonný, zelený: musí být dobře viditelný i za slunného dne na nejrůznějšíhc površích. Lacinou čínu.. nikdy a v ničem. Maximálně na pokusy...

By mě zajímalo, v čom je kolim univerzálnější.. Mě to přijde naopak. Laser použiješ i jako ukazovátko. Dokonce lepší ukazovátko. A když někdo píše, že by investoval do svítilny, proč ne combo, žejo. Ovšem nepopírám, že kolim ready k zahození asi není, žejo.

Tak.. a teď si to srovnejte v hlavě sami...



Honzajan
Příspěvky: 1039

Příspěvek#15 » pon 28. bře 2022, 19:05

Proboha, kdyz uz nekdo o necem mluvi, tak prosim o svych zkusenostech, ne dojmech.
Jak mi nekdo rekne neco o zapinani kolimatoru, tak vim, ze je uplne mimo a cokoliv dal napise je snuska nesmyslu.
A proc nekupovat svetlo dohromady s laserem? Cena, velikost,uzitecnost laseru, zuzeny vyber svetla. A jako ukazovatko? To jako budu ukazovat kverem? Wtf!? Uz svetlo typu tlr6sub ma dostatecny uzky kuzel na obrannou vzdalenost, aby se dalo pouzit jako namirovaci zarizeni.
Kolimator je univerzalnejsi v tom, ze s nim nastrilim i na 25+m. A co dela kolimator s oblecenim? Nic. Staci jednou za cas ofouknout sklo,ale neni to nutne. Navic je na vyber i z plne uzavrenych mikrokolimatoru. Jedina vyhoda laseru je pri strileni ze scifi poloh jako treba hlava schovana pod kreslem v kine a kver mam nad kreslem.
Ale na veskere strileni v baraku je oboje zbytecnost.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 hostů