Pistole nebo revolvér (levák)

Co jinam nepatří...


Jeronimo
Příspěvky: 50

Příspěvek#1 » pon 1. srp 2022, 13:16

Ahoj, sice teprve si budu dělat ZP, ale už se pomalu dívám co si pořídim po absolvování ZP. A měl bych pár dotazů na obě skupiny a to jak zastánce pistolí, tak i revolverů.

Když pominu, takové ty klasické poučky typu když zadáte do googlu jakou první zbraň to je takový ten základ.

U pistole na co je dobré se koukat, myslím z konstrukčního hlediska? Jak koukám, na videa rozborek, tak mi ty novodobé plastáky příjdou skoro stejné. A nebudí to ve mě zrovna velkou důvěru, když to srovnám se zbraněmi, které byli vyrobeny třeba v období 2 svět. války nebo těsně po něm.
Nedovedu si představit, že Glock bude funkční i za 50 let. Vyrábí vůbec ještě někdo celokovové pistole?

Na co je dobré se tedy zaměřit, co se týče konstrukce.

U revolverů se mi líbí jejich jednoduchost. Jakou ráži pro ně vybrat, střílel jsem na střelnici s Taurusu 38SW myslím, že to byl 3 nebo 4 palec. Nevím nějak mě to nenadchnulo, prostě jsem vystřílel 50 nábojů a nebyl tam žádný pocit zábavy, prostě celkem nuda, když to srovnám s kámošovým Glockem 48 nebo střílením z ČZ 83.

Zase u mnoha témat jsem se dočetl, že tady rozebíráte i konstrukci jednotlivých typu revolverů (krátký, dlouhý válec) apod. jaké konstrukce by měl být ideální revolver?

Co si myslíte o revolveru na 9mm L? Jak jsem se dočetl v zahraničních článcích tak ráže 38 SW je vhodná pro menší hlavně 2 nebo 3 palec, v delších hlavních prý ztráci sílu a naopak 357 Magnum je spíše vhodná pro delší hlavně nejmenší je 3 lépe 4 nebo 6 palec, kde se víc využije energie střely.


Jaká je tedy ideální velikost hlavně u revolveru 9mm Luger?

Dále někdo říká, že do začátku je lepší zbraň z komise, ale nejsem si jistý zda jako nováček, jsem schopný posoudit stav zbraně, na co se tedy u zbraně v komisním prodeji dívat?

Hodně lidí také zmiňuje příslušenství, jaké příslušentví opravdu používáte u zbraní a co je např. zbytečnost podle Vás samozdřejmě. Co se týče příslušenství nemám na mysli zásobníky, náhradní díly nebo pouzdra, ale prostě typ příslušenství, které člověka v prvním momentu nenapadnou.

Mě snad z vylepšení, které dávají smysl napadají jen tritiová mířidla a např. zásobník s botkou, který u některých modelů zlepšuje úchop. Čím ještě vylepšujete své zbraně, co dává ještě smysl?

Jaký je Váš názor na různé ne moc známých výrobců typu Arex, HS, Taurus oproti např. Glocku apod. Opravdu je takový rozdíl mezi plastovým Glockem a plastákem od Arexu?

Proč se vlastně ptám na co se koukat co se týče konstrukce, věřím, že ne moc známý výrobce může vyrobit na svou cenu nadstandartní zbraň stejně tak jak známý vyrobce může výrobit konstrukčně zmetek.

Co byste doporučili jako první zbraň pro:

-leváka
- ve velikosti Full size nebo Midsize
- ze začátku hlavně na střelnici než na každodenní došení
- aby to byla zábava, takže spíše na terčovou střelbu, protože když to bude zábava bude mě bavit chodit trénovat a tím se dále zlepšovat.
- Něco v normální cenové relaci řekněme 10 -20 tis. samozdřejmě čím míň tím líp.
- dostupné náhradní díly, kdyby se něco pokazilo, nechci čekat rok, než se naplní kontajner.

Docela mě zaujal Arex Delta gen.2 ve Full size, co si o tom myslíte, co se týče kvality? Je za dobrou cenu i s tritiovými mířidly. Nebo byste šli jinou cestou?



Redsnake
Příspěvky: 309

Příspěvek#2 » pon 1. srp 2022, 13:42

Obejdi si strelnice v miste bydliste a pujc si toho idealbe co nejvic aby sis to osahal. Imho existuje univerzalni pravda ze univerzalni zbran neexistuje a co je dobre na mirenku nemusi byt dobre na noseni a podobne. Osobne neznammyslim nikoho kdo po vice letech zustal u sve prvni zbrane, takze bych se tim vyberem nijak zasadne netrapil, neni to svazek na cely zivot a u jednoho kveru stejne casto nezustane, takze…
Revolver v 9mm luger je za me zverstvo. .38 v delsi hlavni neztraci energii ale dosahne nejakeho maxima a pokud uz ted vis ze te revolvery nebavi (hrom do tebe!) tak si kup samonabijeci pistoli v devitce, klidne i plastaka ktery tu rozhodne budou i za dalsich 50 let. Stale jsou samozrejme vyrobci co delaji celokovove pistole, ovsem u nove zbrane se nejspis nedostanes na tvuj cenovy limit. Nicmene v komisi se da vybrat, spousta prodejcu poskytuje i zaruku na komisni zbrane a pri koupi na inzerat je fajn sejit se na strelnici, idealne vzit sebou nekoho kdo uz chvili strili a zbran pred koupi vyzkouset. Zas to neni raketova veda a za vic nez dekadu co kupuju bazarove zbrane (mimo jine) jsem na vylozene nefunkcni kus nenarazil.

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2966

Příspěvek#3 » pon 1. srp 2022, 14:12

Arex hs taurus glock apod všechno stejně dobrý.

Plastak dobrý. Na mířenku si lidé kupují celokov. Na ostatní věci co se komu líbí a vyhovuje a co snese.

O konstrukci pistole se nezajimej. Ber to jako celek co funguje. Kdyby byl nějaké model poruchovy, doctec se to.

Na příslušenství se nyní vyprdni. Asi bych myslel na to, aby pistole měla spodní rail. Preventivně.

Pistole pro levaka : aby měla oboustranne nebo zaměnitelné tlačítko zásobníku a zachyt závěru.

Pistole celokov: hledej sám.

Hodně predbihas v přemýšlení a je ti to k prdu. Máš univerzální požadavky. Mně se líbí pistole HS, ale i jiné jsou dobré.

Nejprve si ujasnit, na co pistol chceš. Poté si vybereš typ. (mirenka, chlubitko, závod ten nebo onen, nosit, univerzální na všechno a na nic). Šťastný výběr.



Dragunov
Příspěvky: 395

Příspěvek#4 » pon 1. srp 2022, 15:28

Hele asi takhle :
Jo většina plasťáků jsou strikery a jsou vesměs na jedno brdo a liši se v detailech. Jsou to pracovní/obranné zbraně vydrží fakt dost a pokud nehledáš vyloženě nějakou estetiku ale funkční nástroj asi jim moc není co vytknout.
Glock těží z toho že byl "první úspěšnej" je na něho bambilion doplňků a sehnat zásobník, pouzdro nebo cokoliv je jednoduché i na bazaru. Ale nic navíc nedostaneš.
Řeš úchop a jestli chceš vnější pojistky a jestli jsi OK se strikerem nebo chceš kladivo.

Revolver nebo pistole je tak nějak o vkusu ale garantuji ti jednu věc - revolvery nejsou jednodušší. Jedině možná na obsluhu. Revolver na 9 para je zverstvo na soutěže a pro šetřílky.
Co se týče délky hlavně tak prostě kratší hlaveň = menší rychlost = míň energie. A taky menší váha = větší kopanec. Je pravda že .357 ztrácí hodně pokud se jde pod 4 palce, ale pořád je .357 z 2" víc než .38 ze 4". Je to jiná liga.
Jako levák se musíš u revolveru naučit to trochu jinak ovládat. Pistole jsou v tomhle přivětivějši.

Z bazaru koupit pistoli zvládneš - většina lidi stejně vystřílí prd. U revolveru je to už o néco těžší.



Honzajan
Příspěvky: 1039

Příspěvek#5 » pon 1. srp 2022, 15:46

Kup tu Deltu.Ale spis M, at se to da v pripade nutnosti nosit. Za ty prachy nema chybu.
Nevim kolik vydrzi plastove pistole. V pripade Glocku mame jen 40 let zkusenosti, takze tezko rict ;)
Na revolver se na zacatku vykasli. Je to zbran pro fajnsmekry, kteri jsou ochotni zkousnout nedostatky pro trochu toho hipsterstvi :)



Jeronimo
Příspěvky: 50

Příspěvek#6 » pon 1. srp 2022, 17:46

Díky chlapi,

Redsnake: rozhodně jsem na revolvery nezanevřel, ale prostě ten revolver v té 38 mi přišel takový nemastný, neslaný prostě nenadchne neurazí. Když jsem si položil otázku, zda bych tento konkrétní typ chtěl mít doma, řekl jsem si ne. Ale rozhodně nejsem proti revolverum to určitě ne.

Ale rozhodně je lepší mít doma něco co ti na té střelnici vykouzlí úsměv a budeš mít i dobrý pocit. U toho revolveru mi nějak nesedli mířidla nevím z mířidel u glocka mám lepší pocit.


Audis: co se týče použití, tak ze začátku jen na střelnici, časem nějaký kurz, kde bych se zlepšil, popřípadě i LOS...střelecké soutěže beru jako ověření si schopností ne jako honbu za co nejlepší umístění. Aspoň na mě to tak působí.

Dragunov: Určitě estetika je to poslední na co koukám, spíš mě zajímá ergonomie jako leváka atd. Jediné vylepšení nad kterým jsem uvažoval byly jen tritiová mířidla, nepočítám pouzdro apod. Co myslíš ty jsou lepší vnější pojistky nebo ne. Většina videí spíše co jsem se tak díval, tak doporučovali bez kohoutku a bez pojistek styl Glocku, tak nevím jako nováček to úplně nedovedu posoudit.

HonzaJan: proč zrovna M většina článků co jsem četl, říká, že nejtěžší je skrýt pažbu a tu má Arex stejně širokou.



jodo
Příspěvky: 152

Příspěvek#7 » pon 1. srp 2022, 17:55

Počítej s tím, že by ses měl naučit i pravačkou.



Redsnake
Příspěvky: 309

Příspěvek#8 » pon 1. srp 2022, 18:27

.38 je pomerne slusny naboj i na dnesni dobu a pokud se nepletu tak se o nem rika ze jeden z tech presnejsich. Samozrejme ze je to o volbe konkretniho streliva ci v pripade prebijeni o komponentach a praci prebijece ale na mirenku bych jej vubec nezatracoval.

Ostatne revolveru je velka spousta, od single action, sa/da, ruzne velikosti a tvary vcetne zvlastnosti jako rhino. Ze ti jeden nesedl nebo nebavil nemusi nic znamenat.

Ale v konecnem dusledku je to jak pises, strileni ti musi delat radost a ted uz je jen otazka co ti vykouzli na strelnici nejvetsi rohlik na tvari. Jen kdyz te to bude bavit, budes se vracet a poctive trenovat. Tak stastnou ruku pri vyberu a jak rikam, nemusi to byt svazek na cely zivot, omezovat se na jednu konkretni zbran je prilis sebemrskacske :-)
279A9858-8EB1-4856-8167-33FCC04C864E.jpeg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2966

Příspěvek#9 » pon 1. srp 2022, 20:02

Jeronimo:
Až si vyfiltrujes zbraně s levoruka ovládání jak jsem psal, tak výběr budeš mít jednoduchý. pistolí od každé velikosti budeš mít na výběr z jednoho až dvou kusů.



Honzajan
Příspěvky: 1039

Příspěvek#10 » úte 2. srp 2022, 08:46

Jeronimo píše:
HonzaJan: proč zrovna M většina článků co jsem četl, říká, že nejtěžší je skrýt pažbu a tu má Arex stejně širokou.

Nejvic je problem schovat zbran kvuli delce rukojeti a pak az kvuli tloustce.
Pritom velikost M je jeste dostatecne dlouha, aby na ni poskladal prsty clovek s normalne velkou rukou a nic vic.

Uživatelský avatar
4mike
Příspěvky: 1196

Příspěvek#11 » úte 2. srp 2022, 11:11

pod triko skryješ prcky v IWB, pod sako kompakta, pod bundu cokoliv



bbobb
Příspěvky: 352

Příspěvek#12 » úte 2. srp 2022, 12:43

Nejpragmatictejsi reseni bude, kdyz se naucis ovladat zbrane bez levorukeho ovladani.. Proste to jinak ten vyber v budoucnu silne omezuje.
Pokud chces vazne obourukou, muzu doporucit pistole od grand power. Maji vsechny prvky plne oboustranne, nemusis ani nic prehazovat. Jednu (Q100) jsem nedavno koupil, kvalita mi prijde vyborna, maji X velikosti a jeste jsou levne (mam z ni ted tak 800 ran, jeste jednou ji vyvencim a napisu do prislusnyho vlakna nejaky zkusenosti, protoze se o nich moc nemluvi..)



JYbour
Příspěvky: 222

Příspěvek#13 » úte 2. srp 2022, 12:55

Taky bych to tak viděl. Mám pistoli pro leváka a je super, jenže pak střílím z pistolí, kde je ovládání vše vpravo a ne že bych nevěděl co s tím, ale zbytečně to zdržuje a nutí podvědomě uvažovat, přitom i levou rukou se dá vphodě natrénovat grif.



Jeronimo
Příspěvky: 50

Příspěvek#14 » sob 6. srp 2022, 09:10

Děkuji všem za přínosné rady, o Grand Poweru Q100 jsem vůbec nevěděl znal jsem jen K100, máte ještě někdo typ na střelnici, kde se dá půjčit i něco jiného než Glocky a ČZ jsem z moravskoslezského kraje.

Co říkáte na Makarov pro začatečníka, má to smysl? Nebo je lepší pořídit si něco novějšího? Pro Makarov se prodává i grip pro leváky.



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#15 » sob 6. srp 2022, 09:16

Je třeba si říct, co skutečně pro leváka potřebuješ: jen vypouštění zásobníku A i to se dá naučit ovládat ukazovákem pokud je rozumě uvolňovací tlačítko umístěno, nikoli palcem (umět to obojím není úplně od věci) takže ani to není zcela nutná podmínka pro leváka. Závěr, z pohledu univerzálnosti, je nejlepší naučit se manipulací závěrem a na páku uvolnění závěru naprosto zapomenout. Pak je fuk, kde je.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů