Páskování zásobníku

Co jinam nepatří...


Jeronimo
Příspěvky: 50

Příspěvek#1 » úte 16. srp 2022, 06:03

Ahoj nevim jestli to patří zde do vlákna obecně zbraně. Momentálně dělám ZP. A asi jediné s čím se peru je páskování zásobníku. Nemáte někdo typy k tomuto. Jsem levák a dělá mi problém překonat odpor pružiny. Je mi jasné, že byste mi doporučili Uplulu, ale co na zkoušky? Používáte rukavice nebo nějaký speciální grif?
Zkoušku budu dělat s ČZ P10C. Díky za rady

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2511

Příspěvek#2 » úte 16. srp 2022, 06:29

Jsem taky levak. Ale problem stim nemam. Drzim mag v prave ruce skoro kolmo na palec. Levackou beru naboj mezi palcem a ukazovakem. Polozim asik polovinou na zasobnik a levym palcem zhora zatlacim a posunu do prava na zadni stenu zasobniku. To je u prvniho. U dalsich si pomuzu palcem prave ruky, kterym zhora zamacku naboj v zasobniku tak, aby ten dalsi co drzim v leve ruce (neni uplne vodorovne, trosku ho naklonim dnem dolu) cca v miste hrany kule a nabojnice naboje co uz je v zasobniku, tim novym zatlacim dolu a dozadu a zasunu ho. Tak se vsema.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2221

Příspěvek#3 » úte 16. srp 2022, 06:34

Nech si to ukázat od někoho kdo Tě školí a pak trénuj.

Ale palcem ruky, co drží zásobník, mačkám už nabitý náboj, druhou rukou vkládám a domačkávám nabíjený náboj.

Budeš páskovat jen 5 nábojů, opravdu problém je jen posledních pár do zásobníku, třeba ten 15tý atd ...



Jeronimo
Příspěvky: 50

Příspěvek#4 » úte 16. srp 2022, 06:48

Právě jsem si pro trénovaní koupil zasobník na P 10 a školní kovové náboje. A celkem s tím bojuji.



JYbour
Příspěvky: 222

Příspěvek#5 » úte 16. srp 2022, 06:55

Taky jsem levák a měl jsem stejnej problém, dostat náboje do zásobníku byl problém a čím déle to trvalo, tím hůř to šlo :) Je to jen o zvyku, teď už mně tam skáčou jak po másle. Ideální by bylo si půjčit zásobník a cvičný náboje, ale ne plastový. Hlavně se těch nábojů neboj, ikdyž na náboj (střelu) zatlačíš, nic se nestane. Navíc tohle je u zkoušek poslední a fáze a jak se dostaneš až tam, bude to už jenom zábava a dáš to jak nic.

Tak jsi mně předběhl, udělal jsi to nejlepší co můžeš, ty reálný náboje jdou líp než ty hliníkový, takže jak si zvykneš na tohle, máš vyhráno. Každej den si s tím trénuj u televize a není co řešit.

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2967

Příspěvek#6 » úte 16. srp 2022, 07:39

kolombo píše:Nech si to ukázat od někoho kdo Tě školí a pak trénuj.

Ale palcem ruky, co drží zásobník, mačkám už nabitý náboj, druhou rukou vkládám a domačkávám nabíjený náboj.

Přesně tak. Druhý způsob je jednou rukou držet zásobník, druhou náboj přikládám pootoceny o 90 stupňů, smackavam již nabitý (díky pootoceni mi nesklouznou o sebe, otacim zpět a zasunu.
Stridam oba způsoby podle pistole kde to jde lépe. Žádná raketova věda.

Uživatelský avatar
P.V.
Příspěvky: 1298

Příspěvek#7 » úte 16. srp 2022, 07:55

A dělá Ti to problém od prvního náboje? Pokud se pamatuji, tak u zkoušky se nabíjelo max 5ks, což bylo v pohodě (pravda letitá ČZ75, ale ani u P30 na 15 a G48 na 10 nejsou první problém..).

Jinak já jsem sice pravák, zásobník držím pravou (větší síla i na stisk), palcem zatlačím poslední nabitý dolů, levou vložím další, ukazovákem tlačím dolů (případně si pomůžu pravým palcem) a posunu na místo.



Jarda.Jezek
Příspěvky: 864

Příspěvek#8 » úte 16. srp 2022, 08:00

Mám za to, že je úplně jedno, jestli je někdo levák nebo pravák, protože náboje jsou symetrické a zásobníky prakticky z pohledu plnění taky. Jestli mačkat levým palcem a strkat pravou rukou nebo opačně taky nezáleží na tom, kdo je levák a pravák, ale na tom, co mu jde lépe. Když přebíjím, manipuluji levou a páku tahám pravou. Když plním zásobník bez rychlonabíječe, mačkám levou a manipuluji pravou. S rychlonabíječem mačkám pravou a manipuluji levou.

Jsem levák nebo pravák?

Prostě to chce zkusit různé postupy a natrénovat ten pro každého nejpohodlnější.

Jestli jsou cvičné náboje z hliníku nebo plastu, tak se do nich trochu zařezávají čelisti zásobníku a i hůř po sobě kloužou. Lepší je mít cvičné náboje z normální mosazné nábojnice a fmj střely, bez zápalky (tvrdá guma místo zápalky) a místo prachu nějaká tvrdá výplň, aby se střela nezarážela dovnitř. Kromě lepšího mechanického provedení mají i správnou hmotnost.

Navíc zásobník na střelnici bude velmi pravděpodobně o dost lehčí pro nabíjení, protože bude mít unavenou pružinu a ohlazené ostré hrany.

Takže těžko na cvičišti, lehko na bojišti platí i tady. Držím palce.



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#9 » úte 16. srp 2022, 08:28

Třeba takhle: https://youtu.be/u3sTY4yCBX8?t=194 . Ještě podotýkám opření botkou zásobníku o stůl, pokud není, klidně o koleno v terénu, o stehno, bžicho, přezku opasku... o cokoli...

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 589

Příspěvek#10 » úte 16. srp 2022, 10:25

Hlavně to chce trénovat, trénovat a trénovat. Je to jen o grifu a jak si to člověk naučí, tak mu to poté půjde. Já nabíjím celkem nestandardně - palcem pravé ruky, ve které držím zároveň zásobník, přitlačím nový náboj za "prdelku" a zatímco palec a ukazovák levé ruky drží náboj jen aby nesklouzl bokem, tak tím palcem pravé ruky zatlačím nový náboj dolů do zásobníku a zároveň potáhnu dozadu pod vývodky. Palec a ukazováček levé ruky slouží jen ke stranovému vedení náboje, nijak se nepodílejí na stláčení podavače/nábojů v zásobníku a jen v závěru jeho zasouvání pod vývodky pomůžou náboj zasunout až na doraz - ale 90% práce zvládá jen ten palec pravé ruky.

Dělám to takto už od začátku (desítky let) a nabil jsem takto už statisíce nábojů. A ač je to ne úplně standardní postup, mám ho totálně nadrilovaný a jsem v ručním nabíjení někdy i rychlejší, jak někteří "borci" s Uplulou. ;-)

Takže zásobník, sušilky a napáskovat celý zásobník, vypáskovat a tohle opakovat stokrát, tisíckrát...

Pozn. opakováním se naučila páskovat zásobníky i moje subtilní přítelkyně. Ze začátku jí nešlo dát více jak 5 nábojů. Dostala školení a domů zásobník z G17 a 17 sušilek. Po 3 měsících páskuje naprosto bez problémů.

Uživatelský avatar
HLAP
Příspěvky: 129

Příspěvek#11 » úte 16. srp 2022, 11:56

Já držím zásobník levým palcem a třemi prsty, ukazováčkem zatlačím sloupec nábojů dolů. V pravé ruce mám náboj mezi palcem a prostředníkem, seshora ho domáčknu ukazovákem. Takže nakonec stlačuju náboje ukazovákama - levým ten, co už je v zásobníku, a pravým ten, který k nim přidávám.
loading.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2967

Příspěvek#12 » úte 16. srp 2022, 12:51

To by mě zajímalo kterým údem jsi to fotil...



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#13 » úte 16. srp 2022, 13:12

S ukazovákem to vidím poprvé, ale proč ne.
Nicméně nejsilnějším prstem je palec, takže je jednodušší přetlačovat pružinu jím. Pokud někdo nedokáže přetlačit pružinu palcem, tak buď dělá něco hodně blbě, nebo by měl začít posilovat :D

Uživatelský avatar
HLAP
Příspěvky: 129

Příspěvek#14 » úte 16. srp 2022, 14:15

audis: některé údy mám prostě takhle šikovné :D

Ale je to jednoduché - na mobil mám stojánek, a na foťáku je odložený start spouště :shh:

Uživatelský avatar
Mac.42
Příspěvky: 638

Příspěvek#15 » úte 16. srp 2022, 14:33

Páskuju stejně jako Héfaistos, prostě palcem tu pružinu přetlačím... tam kde je problém (typicky poslední náboje do zásobníku konstruovaného na hranu možností), jsem si dříve pomáhal tímhle udělátkem o dva řády levnějším, než UpLula:
https://prodejna.czub.cz/Nabijecka-pist ... -d1980.htm

Každopádně u zkoušek bude určitě něco s vytahanou pružinou, ale tréning Ti neuškodí – naopak kvituji, že se připravuješ takto poctivě! :thumbup:

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: fik a 16 hostů