Tabulka “Majitel objektu je držitelem střelné zbraně”

Co jinam nepatří...


Carloss
Příspěvky: 2931

Příspěvek#31 » pát 18. lis 2022, 14:37

Možná má smysl dát najevo OBECNOU připravenost obyvatel nějakého regionu bránich svá práva. To má ale význam tam, kde nejsou všude ta práva stejná, typicky USA. V našich končinách je to spíš irelevantní. Ale dávat takovouhle cedulku na konkrétní objekt mi přijde jako narušení taktické výhody, za jistých okolností dokonce jako pozvánka pro raubíře.

Uživatelský avatar
Petr z Braníka
Příspěvky: 279

Příspěvek#32 » pát 18. lis 2022, 16:20

Někde v Praze jsem to viděl na střelnici, myslím že Lero?? Fungují i jako prodejna zbraní a mají to zvenku na dveřích. Ještě s dovětkem, že majitel je odhodlán ji použít, a že uvnitř objektu není nic, za co by stálo položit život.
V případě střelnice je nějaké to házení ramenama asi ok, trochu to dělá tomu podniku styl... na dveřích od bytu už mi to přijde kách



risa2000
Příspěvky: 846

Příspěvek#33 » pát 18. lis 2022, 19:45

Tohle je spíš otázka zvyku, nebo tradice, než nějakého logického důsledku. V našich končinách to tradici nemá, tak to působí divně. Když bude na vratech cedule "pozor pes", což zvykem je, tak nikdo řešit nebude, jestli tím majitel říká zloději, aby se vyzbrojil na psa, nebo machruje, že má psa, nebo blafuje a psa ve skutečnosti nemá, nebo má v polštáři zlaté cihly, atd.



josef vojtisek
Příspěvky: 10

Příspěvek#34 » sob 19. lis 2022, 06:25

A co cedulka: Pozor nástražný systém.



expres
Příspěvky: 608

Příspěvek#35 » sob 19. lis 2022, 09:25

Taky prihodim cedulku. Co treba: pozor pozemek venovan muzeu vietnamske valky. Ohraniceno plotem. Bez pruvodce prisny vstup zakazan,hrozi zraneni.. No a "nejak" si to nechat posvetit od uradu jako muzejni plochu. Ze pozemek pouzivam k edukacnim ucelum. Jestli nekdo umel pasti, tak vietkong...Kdyz je pozemek obehnan nepropustnym plotem a jasne definuji zonu bez volneho pristupu. Na zahrade kolem baraku co uz mi 13x vykradli stejne nic nemam. Spis se zvedavosti zda clovek vybrusli pripadne z problemu. Predpokladam ze ne,ale.. Kdyz "ratolest" s fousama pujde o pul noci hledat svuj ztracenej mic za 2 m plotem. Recnicka otazka.. Znalejsi zakona, zrizovatele muzea treba budou vedet :)

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2418

Příspěvek#36 » sob 19. lis 2022, 09:57

Ne, fakt nesmíš mít na svém pozemku aktivní pasti ani jiná nástražná zařízení, jako bodce, samostříly případně výbušniny. Předpokládal jsem, že tohle snad ví každý. Můžeš mít fotopasti, kamerový systém bez záznamu lidí na ulici, světla a houkačky. Ale nic co by mohlo někoho "uvěznit", nebo mu byť i jen teoreticky způsobit trvalou újmu na zdraví. Pokud byla otázka jen vtip, tak jsem ho asi včas nepochopil :)



Jarda.Jezek
Příspěvky: 881

Příspěvek#37 » sob 19. lis 2022, 10:40

A já myslel, že jen střelná nástražná zařízení jsou zakázána. Vykopat díru, podepřít střechu stodoly, nebo natáhnout pružinu či lano se taky nesmí? Podle kterého zákona?



Střelec
Příspěvky: 1665

Příspěvek#38 » sob 19. lis 2022, 11:03

Počítá se jako past díra s vyvezeným stavebním materiálem? Čistě teoreticky podle zákona. A pak za předpokladu, že jich je na tom pozemku víc. :D

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2418

Příspěvek#39 » sob 19. lis 2022, 11:13

Tabulka, Majitel objektu... je po právní stránce v pořádku, ale preventivní, tj. neustále aktivní nástražný systém nesplňuje podmínky nutné obrany, které stanovuje trestní zákoník (ust. § 29 zákona č. 40/2009, trestní zákoník, ve znění pozdější předpisů) takto:

1. útok přímo hrozící nebo trvající,
2. na zájem chráněný trestním zákoníkem,
3. obrana nesmí být zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku.
V případě nástražných systémů se potýkáme s problémem podmínky číslo 1, jelikož instalace a zprovoznění nástražných systémů probíhá v době, kdy útok ještě nenastal ani nehrozil.

....použití automatického obranného zařízení zejména v podobě nástražného systému, který se automaticky uvede v činnost po vniknutí útočníka do chráněného objektu, lze jen v případě, kdyby:

a) se aktivovalo jen proti přímo hrozícímu či trvajícímu útoku na zájem chráněný trestním zákonem a
b) jeho účinnost nebyla zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku. Nesmí tedy dojít k tomu, že systém zaútočí automaticky na kohokoli kdo do objektu vstoupí.. třeba hasič, nebo policista. Můžeš ho ale aktivovat, kdyby ti v noci vstoupil do objektu lupič a přímo tě ohrožoval. Tak jako může použít zbraň manželka, která nemá ZP.

Více zde:
https://www.epravo.cz/top/clanky%2520/a ... 92191.html
https://pardubicky.denik.cz/zlociny-a-s ... ranou.html

Poznámka pro Jarda.Jezek
Pokud budeš mít "chatrnou" stavbu, nebo "špatně zakrytou" díru, jsi zodpovědný za zdravotní újmu "lapeného" a budeš platit za zdravotní výlohy jak mourovatej.

Uvědomuji si, že poznámka není k tématu cedulky, ale rámcově spadá do společné skupiny obrana majetku a myslím že tento malý odklon nevadí.. vím že NO a KN se řeší jinde.



Střelec
Příspěvky: 1665

Příspěvek#40 » sob 19. lis 2022, 13:16

Letec 12 píše:Poznámka pro Jarda.Jezek
Pokud budeš mít "chatrnou" stavbu, nebo "špatně zakrytou" díru, jsi zodpovědný za zdravotní újmu "lapeného" a budeš platit za zdravotní výlohy jak mourovatej.


Pokud se tedy vrátím k té "mé" díře s odpadním stavebním materiálem, tak pokud mi někdo na mém oploceném pozemku do té díry spadne, tak jeho zdravotní výlohy budu platit já? To mi nedává smysl. Já bych řekl, že je to zabezpečeno dobře, když mám podél celé zahrady plot.

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2418

Příspěvek#41 » sob 19. lis 2022, 15:03

Nejsem právník, tak nemůžu dávat právní rady, ale pokud lze na pozemek volně vstoupit tak odpovědnost neseš. Příklad, sousedovic děti si chodí hrát na vaši houpačku. Nebo taška ze tvého domu spadne někomu na hlavu. Větev ze tvého stromu někomu ublíží apod.

Jestli chci chránit sebe a svůj dům, pořídím si kamery, případně výstražný systém, ale nebudu chystat automatické pasti, nebo na sebe upozorňovat cedulkou "Tady jsou zbraně, bojte se". Mě zbraně nevadí, ale jak jsem říkal, střelců je jen 3% , držitelů skupiny E jen 2% a zbylých 95% populace nemá s palnými zbraněmi nic dočinění a značná část je ani v životě neměla v ruce. V tomhle prostředí čerpají informace jen ze sdělovacích prostředků z filmů a ze své sociální bubliny. Lidi se bojí neznámého a není třeba jejich strachu dávat nepřítele. Strach a předsudky jsem za život zažil vícekrát, není o co stát. Lidi štve když jim bereš iluze.

Uživatelský avatar
Kodiak66
Příspěvky: 42
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#42 » sob 19. lis 2022, 15:11

Teda, to je silný téma, jedna cedule. :)



Aris
Příspěvky: 153

Příspěvek#43 » sob 19. lis 2022, 15:17

Ad "pasti".
Ze svého okolí znám úspěšnou aplikaci nášlapů na schody ze sklepa do chatky. Na schodech jsou nášlapy z koberce, pěkně kus na schod. Jeden nich není připevněn... majitel zná a dává si pozor.
Fetka neví. Ale zase ví, jak obtížné je utíkat po tmě s rozseknutou hlavou.

Uživatelský avatar
Dominika
Příspěvky: 67

Příspěvek#44 » sob 19. lis 2022, 15:41

Nezlob te se na mě kluci ale řešíte tu hovadiny a hledáte problém tam kde není. Pokud chci něco zabezpečit tak klasicky a normálně a pokud mám opravdu strach tak bezpečnostní agentura - u mě bezpečnostní agentura s tichým alarmem .... cena měsíčně 400 Kč a nemám problém .... Jsem v rodinném domku ale nástrahy je blbost první třídy. Další věc je že 90% hlídaní mi obstarávají dva psy . Jinak pro ty co nastraží past ať si pročtou zákon, i na vašem pozemku budete mít problém a navíc vám za ty pasti bude hrozit ztráta ZP za ten nástražný systém pokud se do něj někdo chytí a stane se mu něco. popřípadě váz za to ještě zažaluje. A dávat si na barák cedulku že mám zbraň je opravdu pozvánka jak vás někdo vybere.

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2418

Příspěvek#45 » sob 19. lis 2022, 16:44

Toto je určitě mnohem lepší řešení než dávat si na plot ze strachu před zloději cedulku :)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů