Je vůbec možné mít zbraň na více ráží a to vše ofiko a legálně?

Co jinam nepatří...
Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#46 » úte 6. čer 2023, 09:26

Ani vnitráci neví v jaké formě a odkdy bude zákon platný a účinný. Ale každá snaha je dobrá. Ale to už jsme fakt OT a klidně to smaž.



AndreasBaader
Příspěvky: 201

Příspěvek#47 » stř 7. čer 2023, 05:01

V pripade, ze je zbran konstrukcne od vyrobce vyhotovena v provedeni, kdy umoznuje bez vymene hlavne pojmout vice, jak jednu razi a je schvalena pro civilni trh, jsou v prukazu zbrane zapsany vsechny raze, ktere jsou dle technicke specifikace vyrobce kompaktibilni. Zadne omezeni pro uvadeni typu raze v prukazu zbrane neni stanoveno.

Odesláno z mého SM-M515F pomocí Tapatalk

Uživatelský avatar
Sobiho
Příspěvky: 767

Příspěvek#48 » stř 7. čer 2023, 05:38

No spíš bych napsal "hlavní části zbraně"... a ne jen hlaveň



Piggy
Příspěvky: 1865

Příspěvek#49 » stř 7. čer 2023, 07:36

AndreasBaader píše:V pripade, ze je zbran konstrukcne od vyrobce vyhotovena v provedeni, kdy umoznuje bez vymene hlavne pojmout vice, jak jednu razi a je schvalena pro civilni trh, jsou v prukazu zbrane zapsany vsechny raze, ktere jsou dle technicke specifikace vyrobce kompaktibilni. Zadne omezeni pro uvadeni typu raze v prukazu zbrane neni stanoveno.

Odesláno z mého SM-M515F pomocí Tapatalk
Je tu někdo, kdo to tak má? A mělo by se to vztahovat i na 357/38?



aToM
Příspěvky: 498

Příspěvek#50 » stř 7. čer 2023, 07:50

Z opačné strany.
Je nějaká zbraň na .357Mag, ze které nejde bezpečně vystřelit .38Sp?
Je nějaká brokovnice 12x76, ze které nejde bezpečně vystřelit kratší náboj? (a nemyslím tím to, že se kratší náboj bude sekat v pumpě)
Je nějaká zbraň .22 LR ze které nejde bezpečně vystřelit .22Short?
Pokud ne, tak je nábojem do zbraně .357Mag i .38Spl a podle zákona by měl být prodatelný i jen na sk. E
Stejně jako .22short pro zbraň .22LR atd.

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 587

Příspěvek#51 » stř 7. čer 2023, 07:57

AndreasBaader píše:V pripade, ze je zbran konstrukcne od vyrobce vyhotovena v provedeni, kdy umoznuje bez vymene hlavne pojmout vice, jak jednu razi a je schvalena pro civilni trh, jsou v prukazu zbrane zapsany vsechny raze, ktere jsou dle technicke specifikace vyrobce kompaktibilni.


Což není pravda a ani pravidlem. Málokdo, kdo má např. revolver v ráži .357 Magnum má v průkazu zbraně ještě 38 Spl. i když to výrobce výslovně uvádí ve specifikaci (i v návodu u zbraně) jako povolené střelivo. Stejné je to např u .454 Casull, neviděl jsem, že by tam někdo měl uvedeno i .45 Colt, i když z každé zbraně v ráži .454 Casull je střelba 45 LC povolena výrobcem. Pokud to někdo uvedeno má, bude to vyjímka, já to zatím nikdy neviděl. Stejně tak jsem neviděl, kdy by u zbraně na .22 LR byl v průkazu zbraně uvedené i .22 Short atp atp...

Uživatelský avatar
CzechJoker
Příspěvky: 855

Příspěvek#52 » stř 7. čer 2023, 09:33

aToM - neexistuje opačná strana. Existuje zákon a ten to definuje jasně: "Skupina E ... opravňuje k nabývání střeliva pouze do zbraní, které je držitel ZP oprávněn držet (tj. jen pro ty, na které mu byl vydán průkaz zbraně)."
Zde vedená debata se točí kolem toho, zda platí, že když výrobce uvede, že z revolveru .357 Magnum lze střílet i .38 Special, může obé střelivo nabývat držitel ZP sk. E v případě, že v PZ má uvedenou pouze jednu ráži. Někteří zde přispívající se ohání logikou, ale zde žádná logika neplatí. Zde platí zákon a pokud na OSZBM nezapíší do PZ obě ráže (a zde evidentně rozhoduje, jak je zbraň zavedena výrobcem nebo dovozcem v CRZ), tak má čistý éčkař peška a prodejce mu toto střelivo není oprávněn prodat.
Já jsem o několik stran dříve uvedl svoji zkušenost s OSZBM v naší vesničce, malé, střediskové - když jsem zvažoval revolver Ruger GP100, vznesl jsem orálně dotaz, zda-li mi zapíší obě ráže do PZ a bylo mi, rovněž orálně, sděleno, že samozřejmě v žádném případě, protože pro ně je směrodatný CRZ a zapisují pouze jednu ráži.
Pokud je zde někdo, kdo má v PZ zapsané dvě ráže, budu velmi rád, když to zveřejní. Zatím je to pouze souboj amatérských výkladů zákona a to je poněkud málo.
Osobně mi nejde o to se hádat, jestli mám a nebo nemám pravdu. Pouze se svěřuji se svojí zkušeností, která budiž výstrahou všem optimistům, co si myslí, že anonymní rady na internetovém fóru jsou víc, než četník na stanici.



Lonestar
Příspěvky: 180

Příspěvek#53 » stř 7. čer 2023, 09:48

Mě by jen zajímalo, zda "jenomEčkařům" stojí tyhle starosti za ušetřených 700 Kč za Bčko :)

Uživatelský avatar
Sobiho
Příspěvky: 767

Příspěvek#54 » stř 7. čer 2023, 09:54

Vidím to naprosto stejně jako @CzechJoker a právě proto mám i Bé a je po problému! ;-)
Prodejce se musí držet PZ, protože to je "směroplatný" tedy Máňa co uklízí na OSZBM to říkala....



JirkaCV
Příspěvky: 1482

Příspěvek#55 » stř 7. čer 2023, 09:54

Je to spíš neinformovanost.
Já se v rámci nachytření před zkouškou o problému dozvěděl jenom náhodou. Samotná skupina "B" je jinak pro starší 21 let celkem k ničemu, proběhnout se na LOSu můžu i s "E".



aToM
Příspěvky: 498

Příspěvek#56 » stř 7. čer 2023, 10:09

CzechJoker: Rozumím, šlo mi o to, že jestli neexistuje brokovnice, s komorou 76, která by nebyla schopná střelby kratších nábojů, tak definici střeliva pouze do zbraní, které je držitel ZP oprávněn držet (tj. jen pro ty, na které mu byl vydán průkaz zbraně) splňuje i náboj 12x70. Stejně tak pro zbraň 22LR i 22 short a pro .357Mag i 38Spl.
Druhou věcí je, co obchodníkovi dovolí CRZ.
Třetí věc je ta, že doporučení na vhodnost kombinace B+E, nebo A+B+E je v příslušných fórech opakovaně, a zdůrazňovali to i na přípravném kurzu na ZP.



Piggy
Příspěvky: 1865

Příspěvek#57 » stř 7. čer 2023, 10:14

CzechJoker píše:Zde platí zákon a pokud na OSZBM nezapíší do PZ obě ráže (a zde evidentně rozhoduje, jak je zbraň zavedena výrobcem nebo dovozcem v CRZ), tak má čistý éčkař peška a prodejce mu toto střelivo není oprávněn prodat.
Debata se točí kolem toho, jak rozumět ustanovení § 28/4 b) "nabývat do vlastnictví střelivo pouze do zbraně, kterou je oprávněn držet, a to po předložení průkazu zbraně":
- oprávnění se vztahuje pouze na střelivo, jmenovitě uvedené v PZ
- PZ prokazuje oprávnění držet konkrétní zbraň; pak lze nabývat každé střelivo, které do této zbraně pasuje.
Mmch. je to podobný problém jako prodej moderních puškových nábojů do historických opakovaček.



iloveguns
Příspěvky: 1408

Příspěvek#58 » stř 7. čer 2023, 10:18

CzechJoker píše:aToM - neexistuje opačná strana. Existuje zákon a ten to definuje jasně: "Skupina E ... opravňuje k nabývání střeliva pouze do zbraní, které je držitel ZP oprávněn držet (tj. jen pro ty, na které mu byl vydán průkaz zbraně)."
Zde vedená debata se točí kolem toho, zda platí, že když výrobce uvede, že z revolveru .357 Magnum lze střílet i .38 Special, může obé střelivo nabývat držitel ZP sk. E v případě, že v PZ má uvedenou pouze jednu ráži. Někteří zde přispívající se ohání logikou, ale zde žádná logika neplatí. Zde platí zákon a pokud na OSZBM nezapíší do PZ obě ráže (a zde evidentně rozhoduje, jak je zbraň zavedena výrobcem nebo dovozcem v CRZ), tak má čistý éčkař peška a prodejce mu toto střelivo není oprávněn prodat.
Já jsem o několik stran dříve uvedl svoji zkušenost s OSZBM v naší vesničce, malé, střediskové - když jsem zvažoval revolver Ruger GP100, vznesl jsem orálně dotaz, zda-li mi zapíší obě ráže do PZ a bylo mi, rovněž orálně, sděleno, že samozřejmě v žádném případě, protože pro ně je směrodatný CRZ a zapisují pouze jednu ráži.
Pokud je zde někdo, kdo má v PZ zapsané dvě ráže, budu velmi rád, když to zveřejní. Zatím je to pouze souboj amatérských výkladů zákona a to je poněkud málo.
Osobně mi nejde o to se hádat, jestli mám a nebo nemám pravdu. Pouze se svěřuji se svojí zkušeností, která budiž výstrahou všem optimistům, co si myslí, že anonymní rady na internetovém fóru jsou víc, než četník na stanici.


Je to pravda. Npříklad opakovačka Rossi Puma. Výrobce uvádí ráže 357 Magnum a 38 special. Do PZ vám napíší jen 357 Magnum. Další příklad. Revolver Uberti Catlemann 357 Magnum/38 special. Do PZ vám napíší jen 357 Magnum. A takových příkladů je spousta. Vnitřní předpisy PČR prý nedovolují napsat všechny ráže, které uvádí výrobce. Vždy jen jednu. A prodavač, po kterém chcete i náboje ráže která není uvedena v PZ, ale kterou uvádí výrobce, nemusí znát parametry všech zbraní a nebude zřejmě ani ochotný listovat v katalogu výrobce, a pošle vás tedy někam.... Jde zejména o to, že v CRZ je zbraň uvedena jako zbraň ráže 357 Magnum. Pokud prodejce dá do registru záznam o prodeji nábojů jiné ráže a máte přitom ZP jen "E", tak je průser, i když jde o zaměnitelné ráže dle výrobce. Takže na otázku v úvodu je odpověď, že zbraň na více ráží je možné opravdu vlastnit, držet a nosit ofiko a legálně, ale s nákupem nábojů jiné ráže než jaká je v PZ, může být problém.



Piggy
Příspěvky: 1865

Příspěvek#59 » stř 7. čer 2023, 10:24

iloveguns píše:Pokud prodejce dá do registru záznam o prodeji nábojů jiné ráže a máte přitom ZP jen "E", tak je průser, i když jde o zaměnitelné ráže dle výrobce.
To je ověřená skutečnost nebo teoretická úvaha? Tak mě napadá paranoidní konspirace: proč se k tomu nevyjádří žádný prodejce? Vždyť je jich tady několik.
Jo a jak by to bylo při prodeji mezi nepodnikateli?



iloveguns
Příspěvky: 1408

Příspěvek#60 » stř 7. čer 2023, 10:38

Piggy píše:
iloveguns píše:Pokud prodejce dá do registru záznam o prodeji nábojů jiné ráže a máte přitom ZP jen "E", tak je průser, i když jde o zaměnitelné ráže dle výrobce.
To je ověřená skutečnost nebo teoretická úvaha? Tak mě napadá paranoidní konspirace: proč se k tomu nevyjádří žádný prodejce? Vždyť je jich tady několik.
Jo a jak by to bylo při prodeji mezi nepodnikateli?[/qu

Při prodeji mezi nepodnikateli by šlo zřejmě teoreticky a de jure o přestupek, ale pochybuji, že by Policie pátrala po tom, kdo držiteli ZP skupiny "E" prodal jiné náboje jiné ráže než jaké má v PZ. Teoreticky by tedy byl za přestupek trestán ten, který ty náboje de jure neoprávněně držel a u koho se našly. Pokud by byl ten příslušník PČR tak "svědomitý a pečlivý", že by nepřihlédnul k tomu, že zbraň má výrobcem určené dvě ráže, zatímco v PZ je jen jedna, tak by to stejně nakonec skončilo ve správním řízení, kde by měl pravdu ten držitel zbraně.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Seznam.cz a 7 hostů