Nedovolené ozbrojování

Co jinam nepatří...


Artm0rs
Příspěvky: 1

Příspěvek#1 » ned 8. led 2012, 12:50

Dobrý den, v tomto dotazu bych si rád ujasnil, co je a co není nedovolené ozbrojování. Nemám zbrojní průkaz, pracuji jako voják z povolání a v práci nám neustále tlučou do hlavy, že když u nás VP najdou byť jen prázdnou nábojnici, tak je to bráno jako nedovolené ozbrojování. Naproti tomu ale všude možně v armyshopech apod. nacházím že kde kdo otevřeně prodává nábojnice, střely, dýmovnice, třecí zapalovače a mnoho dalšího. Jsem tedy zmaten, jak to skutečně s nedovoleným ozbrojováním je, a co u sebe jako "NEvlastník" zbrojního průkazu mít mohu a co ne.

V zákoně, jediné co jsem našel je (zdroj: www.bazplatnapravniporadna.cz):

(1) Kdo bez povolení vyrobí, sobě nebo jinému opatří nebo přechovává střelnou zbraň nebo její hlavní části nebo díly nebo ve větším množství střelivo nebo zakázaný doplněk zbraně, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.

(2) Stejně bude potrestán, kdo uvede do střelbyschopného stavu znehodnocenou zbraň nebo na ní provede konstrukční změny směřující k jejímu uvedení do střelbyschopného stavu nebo na zbrani provede konstrukční změny směřující ke zvýšení její účinnosti, nebo kdo padělá, pozmění, zahlazuje nebo odstraňuje jedinečné označení střelné zbraně, které umožňuje její identifikaci.

(3) Kdo bez povolení
a) vyrobí, sobě nebo jinému opatří nebo přechovává výbušninu v množství větším než malém, zbraň hromadně účinnou nebo součástky, jichž je k užití takové zbraně nezbytně třeba, nebo
b) hromadí, vyrábí nebo sobě nebo jinému opatřuje zbraně nebo ve značném množství střelivo,
bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až pět let.

(4) Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán,
a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 3 jako člen organizované skupiny,
b) spáchá-li takový čin ve větším rozsahu, nebo
c) spáchá-li takový čin za stavu ohrožení státu nebo za válečného stavu.




Co se týče prvního odstavce, tak bych to pochopil tak, že pokud nemám ono větší množství, tak u sebe teoreticky beztrestně něco mít mohu, pak je tu ovšem ještě otázka, co vše se ze zákona považuje za střelivo a zda tam spadají i prázdné hilzny. A celkově je to psané tak, že bych si to mohl přebrat po svém, hned několika způsoby. Můžete mi v tom někdo udělat trochu jasno? děkuji



Vaki
Příspěvky: 165
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#2 » ned 8. led 2012, 13:02

Obecně asi takto:

zákon 119/2002 sbírky rozděluje zbraně, střelivo a doplňky zbraním do kategorií a také určuje podmínky jejich nabývání, přechovávání, skladování a případného nošení.

Pokud někdo nabývá nad rámec toho, co mu zákon povoluje, pak se dopouští nedovoleného ozbrojování.

U prázdné nábojnice je to složitější jelikož pokud není poškozená, dala by se teoreticky použít pro přebíjení a tedy je to komponenta pro výrobu nového střeliva, nikdy jsem ale neslyšel že by to někdo tak moc hrotil.... s VP ale nemám zkušenosti :)

Uživatelský avatar
Reyes
Příspěvky: 91
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#3 » ned 8. led 2012, 13:11

Ještě se mrkni do zákona č.119/2002, je tam popsaný co můžeš bez papírů držet od 18ti let (zbraně a střelivo kat.D)... najdeš ho navrchu v záložce Legislativa - §7 Zbraně kategorie D, a uplně na konci je výklad pojmů různých zbraní a střeliva

z těch vojenskejch věcí:
prázdný hilzny jsou volně držitelný od 18ti let jako střelivo kat.D
slepáky jsou střelivo do zbraně kat.B a musíš na ně mít zbroják!!!
dýmovnice by měly být volný od 18ti let
pozemní světlice a vystřelovací světlice jsou buď střelivo kat.B, nebo zbraň kat.A
výbušky a různý imitační srandy jsou skoro všechny jen pro pyrotechniky

druhá otázka je jaký jiný předpisy tam máte... za krabičku slepáků by možná nedovolený ozbrojování nebylo, ale nějakej jinej prů*er by si na tebe asi vymyslet mohli


Jinak ohledně přímo nedovolenýho ozbrojování určitě záleží na tom jak a kdo to posuzuje, někdy to může být jen přestupek (což je ale určitě taky nepříjemný)...



Steiner
Příspěvky: 784
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#4 » ned 8. led 2012, 13:17

Nábojnice a střely jsou sice komponenty, ale dají se nabývat bez povolení. Nabývání a přechovávání střeliva (nábojů) bez povolení (bez ZP) do zbraní kategorie A B a C (nebo D osobou mladší 18 let) v množství menším než větším ;) není trestný čin nedovoleného ozbrojování, ale je to přestupek podle zák 119/2002Sb. §76 odst 1 písm a) s pokutou až 50.000,- Kč.

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#5 » pon 9. led 2012, 01:15

Vystřelená nábojnice je odpad. Jde jen o to, že si na něj někdo může dělat nárok :lol:
Taky si pamatuju ty slova o strašení prázdnou nábojnicí ještě jako záklaďák, ale je to blbost. Já osobně přebíjím pistolové střelivo a garantuju ti, že držení prázdných nábojnic či střel (ať už celoplášťových či olověných) je neomezené. Jiné je to se zápalkami a střelným prachem.
Nicméně se tady i přes pozdní hodinu pokusím o malý rozbor citovaných odstavců a paragrafů:

1) hovoří se o výrobě, opatřování (např. koupě na černém trhu, krádeží a pod.) nebo přechovávání celé funkční střelné zbraně či jejich hlavní díly - rám, závěr, hlaveň (nikoliv však třeba např. bicí pružina, zásobník, kohout, či rúzné jiné kolíky), nebo ve větším množství střelivo nebo zakázaný doplněk zbraně - čímž je myšleno funkční náboje (střelivo) jako celek (nábojnice s nalisovanou zápalkou, uvnitř střelný prach a uzavřeno střelou) a zakázaným doplňkem je myšleno např. tlumič hluku výstřelu, laserový zaměřovač a pod.

2) ostavec hovoří o tom, že pokud si koupíš úředně znehodnocenou zbraň ( v našim podmínkách např. běžně dostupnou útočnou pušku - Sa vz. 58 - ber to jako příklad !) a na této zbrani provedeš takové úpravy, že bude střelby schopná (a je jedno, jestli jen jednotlivými ranami nebo dávkou), nebo na zbrani provede konstrukční změny směřující ke zvýšení její účinnosti - zde se hovoří např o úpravě legálně držené např. zmiňované pušky Sa vz. 58 v pouze samonabíjecí verzi, kterou bys úpravou "předělal" na zbraň střílející dávkou, nebo třeba na brokovnici zkrátil hlavně, nebo (a to spíše jen u kulové zbraně) převrtal nábojovou komoru pro použití silnějšího náboje (např. flobertku na náboje .22 LR). nebo kdo padělá, pozmění, zahlazuje nebo odstraňuje jedinečné označení střelné zbraně, které umožňuje její identifikaci - zde je to asi jasné, ne ? Myšleno přeražení či odstranění výrobního čísla, tak, aby bylo velmi snadno zaměnitelné či nečitelné a nezjistitelné.

3) již se zdržím výkladu, neb je to asi zcela jasné.

4) to samé jako 3)

Co se týče armyshopů a pod. tak volně k prodeji bez ZP (někdy až od 18 let, záleží na provedení) zde mohou být volně prodávány nefunkční náboje (někdy zvané školní), které jsou však naprosto nepoužitelné. I přesto, že je lze vložit do "ostré" zbraně, nelze je vystřelit. Jsou tomu tak uzpůsobeny - toto opatření je provedeno tím, že zápalka je buď vystřelena, nebo je místo ní jen nalisován kousíček válečku, imitující zápalku. Tento náboj samozřelmě postrádá i prachovou náplň a se střelou je to někdy "taky na pováženou". Tzn. že je tam buď originální (celoplášťová, olověná ...), nebo se jedná o imitaci střely - vysoustružený kus "něčeho" ve tvaru střely, imitující střelu.

Nesnažil jsem se poskytnout vyčerpávající odpověď, ale jen aspoň trošičku objasnit nejasné :lol:

Uživatelský avatar
jomekabi
Příspěvky: 937

Příspěvek#6 » pon 9. led 2012, 02:07

Tak trochu OT:

Budte radi, ze nejste v Anglii, tam jsou i prazdne hilzny mimo zakon (lze z nich vyrabet strelivo). Kdyz jsem tam byl pred vanocema, sahnul jsem do kapsy u bundy a nasel tam hrst nabojnic do 45 ACP. Samozrejme jsem je nevyhodil, ale kdyby je u me nasli, nejspis bych vam ted psal z lochu. :)

A jeste vic OT:

Jeste kdyz fungovaly hranicni prechody, jel jsem do Bratislavy a zapomnel, ze mam u sebe 9mm Luger pistoli. No nic, taky jsem ji nezahodil, ale pri ceste zpatky jsem se na hranicich omylem prokazal zbrojnim prukazem (bylo to v noci, barva podobna jako OP, ...). Nastesti slovensky policajt se jen zasmal a rekl: "Tak tohle tady neprijimame, nemel byste obcanku?". Na ceske strane jsem udelal to same (holt starej blbec!), ale tam to uz bylo jedno, neb jsem byl v Cesku.

Uživatelský avatar
KITTbx
Příspěvky: 318

Příspěvek#7 » pon 9. led 2012, 06:35

to Jome:
ad1/ to je opravdu drsné, to musel být opravdu docela šok, ještě, že tak.
ad2/ zapomenout na 9tku co mám u sebe, heh to je vidět, že jsi se zbraní už absolutně sžitý,
jelikož cesta od vás do Blavy je pořádný kusanec...

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#8 » pon 9. led 2012, 08:59

:D koukám že máme podobný příběhy, já stál, někdy v roce 93, dvě hodiny rozkračenej a opřenej o auto na Rakouský straně ve Znojmě. Válelo se mi v autě prázdný šuple do devítky :mrgreen: . Nakonec mě pustili ale bylo veselo.



E-Ryc
Příspěvky: 516

Příspěvek#9 » pon 9. led 2012, 09:08

jomekabi píše:TBudte radi, ze nejste v Anglii, tam jsou i prazdne hilzny mimo zakon


Zkousel jsem to hledat a prijde mi, ze se to tyka jen nabojnic se zalisovanou zapalkou
http://www.legislation.gov.uk/ukpga/2006/38/section/35

Uživatelský avatar
dejment
Příspěvky: 111

Příspěvek#10 » pát 20. led 2012, 20:38

Kamarádovi se stalo, že si neuvědomil, že jede za hranice do Německa, a zapoměl v přihrádce na palubce prázdnou papírovou krabičku od nábojů 9 mm Luger. Na parkovišti, kde zrovna stál, probíhala nějaká akce proti nekalým živlům, vzali je taky, na celý den do vazby. Problém byl ještě s překladem, moc ochotný zrovna němci nebyly jim poskytnout se spojit s konzulátem. Nakonec to ale dobře dopadlo.

Uživatelský avatar
jomekabi
Příspěvky: 937

Příspěvek#11 » sob 21. led 2012, 01:24

KITTbx píše:to Jome:
ad1/ to je opravdu drsné, to musel být opravdu docela šok, ještě, že tak.
ad2/ zapomenout na 9tku co mám u sebe, heh to je vidět, že jsi se zbraní už absolutně sžitý,
jelikož cesta od vás do Blavy je pořádný kusanec...

ad 1) Ne, zadny sok se nekonal, pousmal jsem se a zase na to zapomnel. Ty hilzny jsou v ty kapse dodnes. :)

ad 2) Zbran vzdy nechavam v pouzdre na opasku, kalhoty sundavam a nasledne oblekam i se zbrani. Ted nosim Kevina v plne uzavrenem pouzdre, o tom uz opravdu ani nevim. Pred odjezdem do Anglie jsem si na nej vzpomnel doslova par minut pred odjezdem. Sranda bude, az me jednou nekde nekdo napadne a ja si nevzpomenu, ze u sebe mam zbran. :lol:

Ale ted jsme uz opravdu OT, timto si udeluji duraznou dutku. ;)



alibaba
Příspěvky: 328

Příspěvek#12 » sob 3. bře 2012, 22:58

Nedovolene ozbrojovani, kym temi kleptokraty ? Nacisti kdyz vtrhli do nejake vesnice kdekoliv na sloup pritloukli ,ze ozbrojovani je nedovolene a zidi uverili a miliony jich pochcipalo a ja mam kleptokratum verit?

Uživatelský avatar
sekernik
Příspěvky: 57

Příspěvek#13 » pon 5. bře 2012, 15:31

Reyes píše:slepáky jsou střelivo do zbraně kat.B a musíš na ně mít zbroják!!!

A k tomuhle jsi dospěl na základě čeho? Kde je psáno že slepáky (slepé náboje) jsou zbraně kategorie "B"?

§ 5
Zbraně kategorie B
Zbraněmi kategorie B jsou
a) krátké opakovací nebo samonabíjecí zbraně,
b) krátké jednoranové nebo víceranové zbraně pro střelivo se středovým zápalem,
c) jednoranové nebo víceranové zbraně pro střelivo s okrajovým zápalem, jejichž celková délka je menší než 280 mm,
d) dlouhé samonabíjecí zbraně, jejichž zásobník nebo nábojová schránka a nábojová komora mohou dohromady pojmout více než 3 náboje,
e) dlouhé samonabíjecí zbraně, jejichž zásobník nebo nábojová schránka a nábojová komora nemohou dohromady pojmout více než 3 náboje a u nichž je podávací ústrojí odnímatelné, anebo u nichž není zaručeno, že nemohou být přeměněny běžně dostupnými nástroji na zbraně, jejichž zásobník nebo nábojová schránka a nábojová komora mohou dohromady pojmout více než 3 náboje,
f) dlouhé opakovací nebo samonabíjecí zbraně s hladkým vývrtem hlavně, jejichž délka hlavně je menší nebo je rovná 600 mm,
g) samonabíjecí zbraně, pokud mají vzhled samočinných zbraní, a
h) signální zbraně pro použití signálních nábojů ráže větší než 16 mm.

I běžná plynovka = expanzní zbraň a například i různé nastřelovací pistole apod. jsou zase expanzní přístroje. Používají se tam nábojky - což jsou vlastně slepé náboje, protože se ze zbraně, nebo přístroje nevystřelují střely. Trochu by se dalo polemizovat o nastřelovacích pistolích, protože i ten nastřelovací hřebík dokáže nadělat pěknou paseku. Ale v zákoně 119/2002 Sb. §5 se nepíše, že slepé náboje jsou kategorií zbraně "B". Pokud se mýlím, opravte mě.



Steiner
Příspěvky: 784
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#14 » pon 5. bře 2012, 15:45

pokud "slepáky" myslel např vojenské cvičné do sa58, tak je to kategorie A - zakázané střelivo, pokud je dodatečně zcivilněné (CIPované) tak je to kategorie B. Aby to bylo D, tak by to musela zkušebna kategorizovat jako kat D - jenže kategorizované to není.

Uživatelský avatar
Artifex
Příspěvky: 420

Příspěvek#15 » pon 5. bře 2012, 15:51

Přesně tak, kdo má kosu na slepáky 7,62x39, bez ZP si je nekoupí, je to nelogické ale je to tak, zkušebna rozhodla.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů