Ideální zbraň na sebeobranu/vaše názory?

Co jinam nepatří...


ren
Příspěvky: 497

Příspěvek#406 » čtv 6. úno 2020, 10:49

Piggy má s popisem ideální zbraně velkou pravdu. Já neumím nosit v běžném denním životě skrytě zbraň nad 500g aniž by mě po pár hodinách srala. Kdybych si mohl dát na košili kšíry a měl bych na jedné straně v podbažním pouzdru klidně full size a na druhé jako protiváhu zásobníky, nemám problém, ale to si můžu dovolit jenom pod sako nebo bundu, a v tom přece nebudu sedět v místnosti. Takže podle mě je ideální malá, lehká a spolehlivá pistole .380 Br., zdůrazňuji malá, lehká a spolehlivá. Revolver bych nenosil, protože s ním neumím a myslím si, že umět dobře s revolverem chce spoustu času stráveného trénováním. S revolverem se spolehlivě trefím v režimu SA, když mám dost času natahovat kohout. A taky revolver je většinou buclatý, těžší a dlouho trvá vyměnit náboje ve válci. Pro malou pistoli můžu mít v kapse druhý zásobník.

Uživatelský avatar
Arc
Příspěvky: 543

Příspěvek#407 » čtv 6. úno 2020, 10:51

9x19 nemá dostatočný okraj nábojnice (je to náboj primárne pre pištole, nie revolvery). Preto sa tam používajú clipy, ktoré zachytia ten malý okraj. Vyhadzovač potom zatlačí na clip, nie na okraje nábojov. Výhoda oproti rýchlonabíjačom je, že clipy sú výrazne menšie a lacnejšie. Nevýhoda je, že nemôžeš nabiť jeden či dva, napríklad v situácii že by si vystrelil dvakrát, skryl sa za prekážkou a vymenil v revolveri dva vystrelné za dva čerstvé; tak to nepôjde. Musíš vymeniť celý clip. Revolver tým stráca asi najväčšiu výhodu, ktorú oproti pištoliam má. Ak chceš 9x19, zváž ešte pištol. (Celkovo doporučujem zvážiť pištole, ak nie je niečo špecifické prečo chceš revolver).

Uživatelský avatar
paza
Příspěvky: 990

Příspěvek#408 » čtv 6. úno 2020, 11:28

Zatím nosím Walther PPS M2, je to v pohodě a nemám s ním žádný problém, malý, lehký, přesný. Můj zájem o nošení malého a lehkého revolveru vychází z toho, že je při obraně na velmi krátkou vzdálenost, kdy bych byl zřejmě nucen jednou rukou odvracet útok, použitelný pro střelbu jednou rukou, navíc můře být jedna ruka zraněná a nefunkční. V komoře pistole náboj nenosím a potom je u pistole jediná šance - natažení o oděv- což není úplně jisté. Další věc je to, že v krizové situaci doma, kdy by musela použít zbraň manželka, tak ta má s natažením závěru značný problém i v klidu a beze spěchu...
Počtem nábojů se PPS M2 a malý revolver moc neliší i když někdy mohou být ty dva(tři) náboje v pistoli navíc spásné...

Uživatelský avatar
Arc
Příspěvky: 543

Příspěvek#409 » čtv 6. úno 2020, 11:45

Rozdiel medzi 13 a 15 nábojmi v zásobníku považujem za zanedbateľný, ale rozdiel medzi 5 a 7 naopak za významný. Niekedy to ale môže byť aj 6 vs 13 a to je už naozaj veľký rozdiel.

Ak nechceš nosiť striker s nábojom v komore (rozumiem že je to pre niekoho nepríjemné, podobne ako nosiť zbraň natiahnutú a v single action only), čo takto beretta px4 storm subcompact? Natiahneš, použiješ decock a pri nosení a prvej strele to máš to isté, ako revolver (double action, žiadna polonatiahnutá pružinka, žiadne riziko pri páde; ďalšie strely sú zase v single action režime, teda idú ľahšie čo je super). A má to výhody pištole - kapacita, pohodlné nabíjanie, praktické zásobníky.

Alebo možno niečo presne ako revolver len v pištolovom formáte, teda úplne double action only - odporúčam S&W Bodyguard, ten sa nosí tak ľahko že budeš kontrolovať či si ho náhodou nestratil. Každé stlačenie je double action rovnako ako revolver. Natiahneš a zabudneš, raz za čas očistíš od prachu - taktiež žiadna polonatiahnutá pružinka čo by trpela alebo hrozilo uvoľnenie pri páde či údere a žiadna spúšť ktorá by sa aktivovala aj vánkom. Nosiť pištol v DA only móde je to isté ako nosiť revolver, len sa to robí pohodlnejšie.

Osobne sa mi revolvery páčia, ale skôr z estetického hladiska. Pre praktické nosenie na obranu by som doporučil pištol, ak tam nie je vyslovene nejaký v tvojom prípade špecifický faktor v prospech revolveru.

(edit - preklep a doplnenie vety)
Naposledy upravil(a) Arc dne čtv 6. úno 2020, 11:51, celkem upraveno 2 x.



MRBLUE
Příspěvky: 927

Příspěvek#410 » čtv 6. úno 2020, 11:47

Dva dni dozadu som si bol s Taurusom 85 (maly 5 ranovy dvojpalec) buchnut stovku treningovych ran. Obojruc neni problem naskladat 5 rychlych ran v DA na 5 metrov do 10-15 cm kruhu. Ale neni to najprijemnejsie strielanie, aj ked mam skoro 100 kil a nieco odstrielane. Ked som potom zacal strielat s Glockom 43, pripdalo mi to ako malorazka :-) No a palec strielajucej ruky mam z toho revolveru omlateny. Realne si neviem predstavit netrenovanu zenu, ako z maleho revolveru ktory je este lahsi (Ruger LCR) da v DA niekolko ran. Naozaj to treba najprv poriadne vyskusat. A hlavne tu jednorucnu strelbu v DA. S 300gramovym revolverom to bude chciet naozaj kopu treningu a masochizmu. :-)



ren
Příspěvky: 497

Příspěvek#411 » čtv 6. úno 2020, 12:23

@paza Když to má bez problémů ovládat manželka a má to být v Lugeru, co třeba RAMI? NIkdy jsem ji nedržel v ruce, ale dost jsem ji zvažoval. Teď zrovna ji někdo nabízí skoro novou na bazar hunting. Tam by šel bez problémů nechat náboj v komoře a pro první ránu natáhnout palcem.

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2982

Příspěvek#412 » čtv 6. úno 2020, 12:30

Jednou v životě jsem střílel 6 ran z Ruger lcr (38special, ten bez kohoutu), na 10 metrů vše v kruhu 20 cm. Spoušť konstantní odpor, čitelná, ani těžká ani lehká, příjemná střelba. Nenutím, jen popisuju, že tento druh zbraně je uživatelsky přívětivý (k mému překvapení)

Uživatelský avatar
Milkyway
Příspěvky: 285

Příspěvek#413 » čtv 6. úno 2020, 13:12

Já se jen tak zlehounka zeptám .... Kolik jste už potřebovali nábojů pro vlastní obranu? Někdo tu píše, že jeden zásobník je málo a .... . Jak potom Orgány činné v trestním řízení posuzovali množství použitých nábojů vzhledem k jejich nutnosti?

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2519

Příspěvek#414 » čtv 6. úno 2020, 13:20

Touchééé. :) 5 v bubnu revolveru je až moc. Nevím o žádném případu z posledních let, kde by padlo víc než 2-3 rány. (nepočítám ten Most, to nebyl případ obvyklé sebeobrany). Takže bych si ideální zbraň pro sebeobranu počtem ran neomezoval. (ano jednoranka, či dvojhlavňovej deringer asi není optimální). Tj. to co je na trhu 5 a více (do těch 7-9???) bude v pohodě.



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#415 » čtv 6. úno 2020, 13:29

No ona by v ideálním světě stačila i jednoranka pro varovnej výstřel :D
Bohužel existují případy, kdy si oponenti z varovného výstřelu nic nedělali a pak se počítá každej náboj k dobru. Takže revolver dobrý, ale já fandim víc pistoli.



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#416 » čtv 6. úno 2020, 13:31

@Milkyway. Právě proto neřeším, jestli revolver nebo pistoli - ne kvůli počtu nábojů. Můj instruktor říká, že do 4 kousků stačí. Pokud do útočníka nasypu hodně střel, ztěžuje to obhajobu NO. Soudci už jsou prý takoví. Pokud se potřebuje víc než tohle množství, tak to už je asi válka a tam být nechceš. Pistoli doporučuji proto, že se mi z ní líp střílí než z revolveru, ze kterého mne vždy bolí ruka (S&W airweight .38 spec.) a trénovat se musí s tím, co nosíš. Ale může to být i o zvyku a tréninku. Na G43 jsem taky na počátku nadával a teď po vystřílení cca 1000 ran je to OK. Nosím ho se zásobníkem s botkou +1, bez náboje v komoře. Natažení závěru o džíny nebo opasek jsem si vyzkoušel a jde to dostatečně dobře. Fakt je, že G43 je tenčí než 30 mm, což žádný revolver asi nemá. Jsou tak trošku buclaté. Ale proti gustu žádný dišputát.

Uživatelský avatar
paza
Příspěvky: 990

Příspěvek#417 » čtv 6. úno 2020, 14:27

Dobré poznatky, díky, no já jsem ještě nikdy z revolveru nestřílel, takže nemám vůbec představu o síle zpětného rázu třeba právě u .357 Mag., .38 Spec., 9x19 a dalších ráží u revolveru, na videích to vypadá vcelku pohodově i při střelbě jednou rukou. Já zatím střílím z pistolí PPQ M2 a PPS M2.



Haluziak
Příspěvky: 285

Příspěvek#418 » čtv 6. úno 2020, 14:29

Milkyway já teda naštěstí nemusel střílet ani jednou.

Ale nakolik jsi si jistým, že se pod tím enormním stresem spojeným s bojem o vlastní život trefíš na první nebo pátou dobrou?

PS: Zbraň nemusí být použita v obraně pouze proti člověku a už jsem slyšel (ano je to kamarád kamaráda sestřenice z devátého kolena) o divočákovi který měl v kožichu několik 9x19mm a pořád si chtěl hrát.



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#419 » čtv 6. úno 2020, 14:34

paza: tak si to nejdřív vyzkoušej. Ale vem si na tu zkoušku alespoň 50 nábojů. Nebo alespoň 25. A vystřílej je bez nějaké dlouhé přestávky. Ať víš, že tě to potom nebude odrazovat od střelby. A potom teprve se rozhodni jestli revolver chceš.
Vím to z vlastní zkušenosti s novým G43. Nejdřív jsem z něho byl tak otrávený, že jsem zase nosil v tašce jen HK SFP9. Teď už jsem zvyklý a SFP9 s G43 střídám. Ať nevyjdu ze cviku ani s jednou z nich.
p.s. mně se taky revolvery líbí vzhledově. Ale nestřílí se mi z nich dobře...

Uživatelský avatar
paza
Příspěvky: 990

Příspěvek#420 » čtv 6. úno 2020, 14:40

Jo, neuspěchám to, chybička je, že na střelnicích tyto malé revolvery nemají a tak s tím bude trochu problém to zkusit. Přiznám se, že mě tato diskuse trochu zchladila v nadšení, což je právě správné pro reálné zauvažování, on je člověk někdy naivně natěšený a potom lituje...
Díky.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 hostů