Čištění zbraní

Co jinam nepatří...


greenhorn
Příspěvky: 714

Příspěvek#1351 » pát 30. črc 2021, 18:47

1. údržbu zbraně prováděj v souladu s návodem ke konkrétní zbrani
2. vytěrák můžeš používat tam, zpět, tam, zpět. Čisti směrem od nábojové komory k ústí hlavně, ale pozor na tenisový loket u toho čištění. Aby jsi to nepřeháněl
3. trn je vždy z měkčího materiálu, než hlavěň (mosaz, plast) takže se nemusíš bát, že ti poškodí hlaveň.

https://www.youtube.com/watch?v=PX6DhHJStuY

PS: a buď piš česky, nebo slovensky.

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2967

Příspěvek#1352 » pát 30. črc 2021, 19:10

Egg: hele zde a jiných vlaknech se ptáš a píšeš svoje dojmy jako desetiletý kluk. Není ti deset že ne? Uklidni se. Jsou to detinske poznatky a pocity. Tohle fórum je o zbraních, ne psychologické fórum. Nepiš všechny svoje pocity.
zapoj mozek vezmi na vědomí, že pistole je jen kus železa, občas se něco hýbe. Netřeba nad tím bádat a to bádání tvé hloubky sem psát. Taky se neptáš, jestli je správně, že když čůráš, tak to padá dolů. Už nepiš tyhle pocity a hledání problémů kde nejsou. Shazujes se. Až vystrilis 500 ran a zjistíš skutečné problémy (zbraň neprebiji, rána nevyšla, závěr nezůstal vzadu, střílí mi to o metr doleva, apod), tak se ozvi.

Já ti napsal jak se čistí a maže. Jak často se to dělá ses různé názory dočetl možná v tomto vlakně. Jestli budeš čistit po každé střelbě nebo á300 ran, je na tobě. Na životnost zbraně to má malý vliv. Výběr si dle svého pocitu a času který tomu chceš věnovat.

Tento příspěvek si přečti ale nereaguj na něj!

Bůh mě posuď, jestli jsem jako začátečník nepsal podobné dotazy. A jestli jo, vím ignorovali jste mě, což mě navedlo na správnou racionální cestu.



Eagg
Příspěvky: 497

Příspěvek#1353 » pát 30. črc 2021, 19:22

audis na to nemam moc co napsat. asi jedine to stare zname "ze i slepice zapomnela ze bola kdysi kuratkem" ...

greenhorn, ja sem se dival na ty videa, ale to co sem se ptal tam nikde neni. jednoducha otazka. neumite mi na nu dat jednoducho odpoved...
Maze se zbran po kazdom cisteni? nebo nemaze?
Jednoducha otazka ktora vyzadovala jednuduchu odpoved.
Ale na tuto otazku mi stale nikto neodpovedal.

Uvadza sa ze zbran nema byt moc premazana, ja som sa jednoducho ptal ci sa maze po kazdom vycisteni, alebo nie, z toho dovodu aby som ju moc nepremazaval. AK tie mazidla su nejake specialne ktore nejak prilnu k povrchu a drzia tam dalsich 1000 vystrelov, a ja budem cistit zbran kazdych povedzme 300 vystrelov, tak nema zmysel to mazat. Ale ak je potrebne po kazdom cisteni namazat zbran, tak je tak tazke mi to napisat?

sorry za offtopic ale musim nieco napisat... Som certifikovany zvarac hlinika, ale nech pride k nam na firmu akykolvek novacik a opyta sa ma akukolvek "blbost" vzdy som ochotny mu pomoct a nerobit zo seba nejakeho namysleneho vseznalka neochotneho pomoct pretoze "tak banalnu vec nevies?"... to nmyslis vazne. mas 10 let? vzivote som nezabudol ze aj ja som bol kedysi kuratkem nez sem se stal slepicou, okej kohoutem :D

nic ve zlem.
Peace hezky vecer



rumburak18
Příspěvky: 1650

Příspěvek#1354 » pát 30. črc 2021, 19:26

@Eagg: co máš za zbraň/zbraně? Třeba ti tu někdo napíše, jak tu konkrétní dělá on.

Já vždy mažu po čištění, kapku na příslušné místo, ne víc.

Mě čištění a mazání ukázal prodejce pistole a dělám to, co mi řekl, čištění někdy důkladněji, někdy méně, lauf ale vždy co nejdříve, klidně jen narychlo, ale vždy stejný den, kdy dostřílím.
Zbytek třeba později, ale většinou si udělám příjemný večer s filmem v dílně a zvládnu všechno.
Používám jeden olejíček na všechno, chemiii jen velmi výjimečně a pouze na jedné zbrani, na zbraních mám tisíce ran a žádný problém, co koukám na fotky ostatních, opotřebení a vzhled mám buď stejný nebo i lepší.



greenhorn
Příspěvky: 714

Příspěvek#1355 » pát 30. črc 2021, 19:27

Panebožedokohostodušidal.



Eagg
Příspěvky: 497

Příspěvek#1356 » pát 30. črc 2021, 19:32

rumburak18 dekuju, to je presne to co sem chtel vedet.
jinak mam walthera PDP a je to moje prvni pistole tak se radsi ptam. veci si vazim i kdyz stoji 5 tisic nebo 30 tisic. proste sem tak vychovanej. dik za tvuj cas a radu jeste jednou.

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2967

Příspěvek#1357 » pát 30. črc 2021, 19:34

Egg: zbraň namazana před střelbou! Lhostejno zda hodinu předem nebo měsíc.
takže nejsnáze vyčistit, (když už seš v tom) namaz, ulož nebo nos. Pred střelbou zkontroluj jestli namazano je, popř namaz znovu.
připomínám že když budeš střílet namazanou jen z části 200 ran (mazání od minule se nějak z půlky ztratilo třeba nošením nebo hraní si s ní ), zbraní neznatelne snížíš životnost. Žádný stres.



rumburak18
Příspěvky: 1650

Příspěvek#1358 » pát 30. črc 2021, 19:38

Eagg píše:rumburak18 dekuju, to je presne to co sem chtel vedet.
jinak mam walthera PDP a je to moje prvni pistole tak se radsi ptam. veci si vazim i kdyz stoji 5 tisic nebo 30 tisic. proste sem tak vychovanej. dik za tvuj cas a radu jeste jednou.


jej, sry, zapomnel jsem, ze jste o te zbrani tady psali, tak to mame dost podobny pistole, kdyztak pisni SZ, jestli mas nejaky konkretni otazky nebo chceš abych ti popsal moje čištění.



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#1359 » pát 30. črc 2021, 22:38

Eagg: Důvod, proč ti tady nikdo neodpoví na tu jednoduchou otázku, je ten, že každý to má nastavené jinak - a to ti už tady několik lidí napsalo.

Někdo čistí po každé střelbě hlaveň, někdo čistí celou zbraň, někdo čistí až po určitém počtu nábojů, někdo za střelbu považuje 50 nábojů, někdo považuje za střelbu 200 nábojů, atd.

Druhá věc, všechno co bude mastné, se při střelbě zákonitě zašpiní spalinami, prachem, atd., takže čím víc to namažeš, tím víc to bude špinavé.

Další věc, něco jiného je mazat zbraň, abych ji konzervoval (na dlouho dobu a chránil před vlhkostí), jiná, mazat zbraň, aby dobře klouzaly kluzné částí.

greenhorn ti tady dal odkaz na video, další pěkné video o čištění má třeba HardTask. Mrkni na to, zamysli se a zkus si to nějak aplikovat na svoji rutinu/rytmus.

Jak psal audis, když bude zbraň suchá a čistá, tak se nic moc nestane, když bude celá od oleje, nebo tuku smíchaného s prachem, spalinami, atd, bude to horší.

Proto se i při mazání (pro kluznost) často uvádí, že máš nanést jen "film", což já třeba dělám tak, že na dané místo dám "tečku" oleje, rozetřu to prstem, a pak ho prstem i setřu (na malých plochách), nebo hadříkem na vekých plochách. Ale to je čistě moje metoda, kterou bych rozhodně tady na fóru nechtěl prezentovat jako správnou - mně akorát vyhovuje.



juraj1
Příspěvky: 489

Příspěvek#1360 » stř 4. srp 2021, 13:30

Anebo se na to clovek muze vykaslat, obcas to promaznout, obcas to vzit kartackem a chemii. S tim jak strilim pro mne nema smysl se s cistenim nejak drbat.



skagerak
Příspěvky: 976

Příspěvek#1361 » stř 4. srp 2021, 13:36

A jeste dodej jestli myslis u glocka nebo u svt kde strilis kulometakama nebu u benchrestove,flinty, nebo....... :roll:



JakubDotPy
Příspěvky: 232

Příspěvek#1362 » stř 4. srp 2021, 22:25

Co takhle ultrazvuk? Zkoušel už někdo? Onehdá jsem měl u známého na vyčištění karburátory, a tak mě napadlo, že bych k nim nepřihodil i rozebraneho glocka.
Podle všeho by to mělo být bezpečné a běžně se používá.

Uživatelský avatar
McFly
moderátor
Příspěvky: 1696
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#1363 » čtv 5. srp 2021, 05:54

Co číst.. :lol: Par příspěvků zpět o UZ píšu....
viewtopic.php?f=33&t=413&start=1320#p260226



JakubDotPy
Příspěvky: 232

Příspěvek#1364 » čtv 5. srp 2021, 07:17

Dal jsem ve vlákně vyhledávat "ultrazvuk", ale hledat "UZ" mě fakt nenapadlo :) Tak to se pak omlouvám ;)



Střelec
Příspěvky: 1648

Příspěvek#1365 » čtv 5. srp 2021, 08:00

Netrpí tím povrchovka? Kdysi jsme zkoušeli čistit eloxované dílce v UZ pračce (ne zbraň) a vytvořilo to mapy.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Boci a 8 hostů