Čištění zbraní

Co jinam nepatří...
Uživatelský avatar
Dominika
Příspěvky: 67

Příspěvek#1651 » sob 10. zář 2022, 11:01

iloveguns píše:
Dominika píše:Chápu korozivní zápalku ale to vaše čištění mi přijde divné až přehnané, ve válce s tím střílely třeba týden bez čištění a to v hlavni nebyl tvrdo-chrom a pušky jsou dodnes plně funkční bez koroze, vy vystřelíte 20 ran a už čistíte jak o závad. Zvláštní že mé AKM po střelbě vydrží i týden bez čištění a na pušce není ani náznak rzi .

Pokud se ve válce střílí týden v kuse, tak se samozřejmě po každém zásobníku nečistí. Ale když se zbraň ukládá a nebude se z ní ihned zase střílet, tak i za druhé světové války bylo čištění nutné. Ne nadarmo se např. k mosinům dávala dvojolejnička. Jednu takovou s nápisy v azbuce doma mám. V jedné pulce olejničky byl olej a ve druhé roztok sody na neutralizaci zplodin ze zápalek. A to nemluvím o přesných puškách snajprů, kteří v zájmu zachování přesnosti čistili své zbraně vždy velmi pečlivě i za války. Připomínám, že při střelbě korozivním střelivem, není tak nutné čištění do zrcadlového lesku, ale hlavně a nezbytně je nutná co nejrychlejší neutralizace zplodin z korozivních zápalek, protože ty dokáží hlaveň za poměrně krátkou chvíli doslova rozežrat. Ani u tvrdochromu v hlavni bych si nebyl úplně jistý, protože stačí, aby se tvrdochrom na nějakém místě prošoupal nebo odloupl, a bude zkáza laufu ještě horší, neboť hlaveň bude rezavět pod tvrdochromem, aniž bychom to viděli a aniž bychom to měli možnost ovlivnit.



No proto jsem reagovala, na střelnici jsem byla v sobotu a z AKM vystříleno okolo 300 ran sovětským střelivem rok 1972 a tedy s korozivní zápalkou ALE po střelnici jsem hned musela k rodičům a k pušce jsem se dostala ( tedy k čištění ) až ve středu, a že bych na pušce jak tady píšete pozorovala nějakou korozi se říci nedá - ba naopak puška jen od spalin a za cca 15 minut vyčištěno a namazáno a podobným stylem střílím a čistím asi 6 let a nepozoruji nějaké náznaky koroze z kterého tu někteří dělají sci-fi :) :) :) Ale pouze sem se zeptala .......... Jinak nosinku má přítel taky a je bez tvrdochromu, ale má i válečného PPSH-41 a ten tvrdochrom má.



skagerak
Příspěvky: 1002

Příspěvek#1652 » sob 10. zář 2022, 11:10

Akm ma v hlavni chrom tam to je vyrazne lepsi, nekdo pozoruje problem u trubky (kde beha pist).
Taky muze treba I zalezet na vlhkosti, jinak panelak jinak starej barak s nepalenych cihel atd.

U "Akckoidnich" kveru s chromem jsem problem nepozoroval taky.
(V trubcec mam vazelinu a tu "menim")



Střelec
Příspěvky: 1665

Příspěvek#1653 » sob 10. zář 2022, 11:15

ale má i válečného PPSH-41 a ten tvrdochrom má


Což s největší pravděpodobností bude značit poválečný repas zbraně a novou hlaveň.



iloveguns
Příspěvky: 1421

Příspěvek#1654 » sob 10. zář 2022, 11:25

S chromem začnou potíže v okamžiku, kdy se chrom někde odloupne. Stačí mikroskopická prasklinka, a už to pod ní jede jak Pendolíno...

Uživatelský avatar
Dominika
Příspěvky: 67

Příspěvek#1655 » sob 10. zář 2022, 13:04

Střelec ---- nene právě rok výroby 1944 a je na číslech, má to na A ve sk. full auto. Hlaveň je originál



skagerak
Příspěvky: 1002

Příspěvek#1656 » sob 10. zář 2022, 14:47

To ze to ma ve full auto o povalecne repasi (jestl a jaka)nic nevypovida

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2418

Příspěvek#1657 » sob 10. zář 2022, 15:12

skagerak/Střelec nevím proč by mělo jít o poválečný repas. Na jednu stranu to byla spotřební tuctovka co se vyráběla ze stavební oceli a pak zas, že někomu stálo za to ji zachránit a repasovat jako by to bylo vzácné zboží. Proč, když zbraní byl po válce nadbytek a navíc se zaváděly nové spolehlivější a modernější.

Zdroje uvádí, že Špagin měl chromovaný povrch vývrtu hlavně zhruba od roku 1942. Je zřejmé, že během války neměly tuhle úpravy všechny kusy ,ve všech továrnách, kde se samopal vyráběl, ale že ji měl potvrzují i ruské zdroje. A vzácně se na tom shodnou.(odkazy jen namátkou)
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0 ... 0%BD%D0%B0
https://tms.ystu.ru/pp-sha-2.pdf
http://vimpel-v.com/history/vov/weapon_ ... sh-41.html
Když jsem hledal informace k Mosinovi, tak tam už byly zdroje rozporuplné, někde se uvádělo, že měl tvrdochrom, jinde, že ho nikdy neměl.

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2418

Příspěvek#1658 » sob 10. zář 2022, 17:51

Ta poznámka ohledně "stavební oceli" byla narážka na nekvalitu válečné výroby. :(

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1572

Příspěvek#1659 » ned 11. zář 2022, 08:10

Konec exkurze k repasim, držte se tématu!



libor007
Příspěvky: 116

Příspěvek#1660 » stř 21. zář 2022, 19:36

Přátelé, začínám a sháním pomalu výbavu, proto mám pár laických dotazů. Řeším pistoli 9mm...
1. K otázce patchů - přijdou mi strašně předražené. Nějaký dobrý tip na tkaninu? Předpokládám ideál bavlna, určitá gramáž... Nemám problém s nařezáním a můžu si přizpůsobit velikostně.
2. Pokud bych kupoval patche hotové - jakou velikost?
3. Na hlaveň jsou buď oka nebo napichovací trny. Má smysl tohle řešit? Popř nějaké (ne)výhody obou řešení?

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2981

Příspěvek#1661 » stř 21. zář 2022, 19:43

já bych se na patche úplně vyprd. ale dělej jak považuješ za správné, ublížit nemůžeš.

Uživatelský avatar
Klicky
Příspěvky: 194

Příspěvek#1662 » stř 21. zář 2022, 19:51

libor007 píše:Přátelé, začínám a sháním pomalu výbavu, proto mám pár laických dotazů. Řeším pistoli 9mm...
1. K otázce patchů - přijdou mi strašně předražené. Nějaký dobrý tip na tkaninu? Předpokládám ideál bavlna, určitá gramáž... Nemám problém s nařezáním a můžu si přizpůsobit velikostně.
2. Pokud bych kupoval patche hotové - jakou velikost?
3. Na hlaveň jsou buď oka nebo napichovací trny. Má smysl tohle řešit? Popř nějaké (ne)výhody obou řešení?


1/2) Já nevím kupoval jsem balení patchů za pár stovek a po roce mám vyčerpanou tak 1/4. Co do velikosti tak většinou jsou označeny dle ráže.
3) Asi o preferenci každýho, já používám trn, při pohybu zpět se patch sám shodí a nemusím pro něj šahat rukou, ale účel bude asi oboje plnit stejný.



Jarda.Jezek
Příspěvky: 881

Příspěvek#1663 » stř 21. zář 2022, 20:02

Snad ke každé pistoli se dává v balení protahovák s okem. Do toho stačí dát libovolný přiměřeně velký kus hadru. Ušetřené peníze je lepší utratit za střelivo.



glock69
Příspěvky: 184

Příspěvek#1664 » stř 21. zář 2022, 20:08

Asi jsem už starý. Na pistole nám stačili staré vyřazené obvazy z lékárniček :)



libor007
Příspěvky: 116

Příspěvek#1665 » stř 21. zář 2022, 20:56

Tak nehodlám to přehánět ani podceňovat. Teď nějaká kočena brala malou krabičku hader na střelnici za snad šest stovek. To se už musí vyplatit koupit metráž látky a udělat si to na míru, určitě se šiknou pro to šmudlání minimálně dvě velikosti - na protahovák a na zbytek železa. Ty obvazy možná za císaře pána fungovaly, ale já je kvůli tomu shánět fakt nebudu :-) Jinak tyhle serepetičky bych koupil stejně z alíka, takže mne to až tak netrápí. Na alíku mimochodem patche nabízí klasické za již příznivější cenu. Líbí se mi ale nějaká pruhovaná metráž - 5 a 10cm šíře - člověk si fikne kolik potřebuje čtverečků potřebuje. Nějaká zkušenost?

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů