Čištění zbraní

Co jinam nepatří...
Uživatelský avatar
Dominika
Příspěvky: 67

Příspěvek#1621 » čtv 8. zář 2022, 17:07

Chápu korozivní zápalku ale to vaše čištění mi přijde divné až přehnané, ve válce s tím střílely třeba týden bez čištění a to v hlavni nebyl tvrdo-chrom a pušky jsou dodnes plně funkční bez koroze, vy vystřelíte 20 ran a už čistíte jak o závad. Zvláštní že mé AKM po střelbě vydrží i týden bez čištění a na pušce není ani náznak rzi .
Neberte můj příspěvek jako arogantní poznámku a podobně ale jen nechápu to vaše reznutí zbraně, myslím že tím častým čištěním tu zbraň odděláte dřív než nějakou rez. ZP mám dost let ale toto nechápu - dík za vysvětlení



iloveguns
Příspěvky: 1421

Příspěvek#1622 » čtv 8. zář 2022, 17:36

Víš co, tak si zkus vystřelit sto ran s korozivními zápalkami, nech tu flintu týden ležet, a pak se podívej do laufu a na závěr. A pak uvidíš sám, zda se vyplatí čistit či ne.



skagerak
Příspěvky: 1002

Příspěvek#1623 » čtv 8. zář 2022, 18:17

@dominika, znamej takhle kdysi dal par korozivnich z opu vz54 pak ji postavil do trezoru a az ji priste vytahl byl lauf dobrej tak leda k rajcatum, a to zamrzi... moje kvery nejsou nafasovane, ale moje, tak se o ne staram. Nezrezlo mi nikdy nic, takzevim ze i jen rychle prostriknuti celkem pomaha. Ale taky jsem videl dost laufu co to melo diky necisteni po korozivnich zapalkach do znacne miry za sebou, nektere jeste z valky nektere pozdeji. Pokud mas AK s tvrdochromem, jsi na tom po teto strance asi lip nez u zbrani bez chromu.

Ale ano jsou I nazory, ze cisteni skodi...



Střelec
Příspěvky: 1665

Příspěvek#1624 » čtv 8. zář 2022, 18:29

Když jsem na střelnici se samonabíječkou (dobře mám AR, ale to je šumák, beru to jako analogii k AK), tak si nedovedu představit, že bych před dostřílením jednoho zásobníku flintu čistil, ale každého jeho jest.

Uživatelský avatar
Klicky
Příspěvky: 194

Příspěvek#1625 » čtv 8. zář 2022, 18:34

skagerak píše:@klkcky zkus mluvit alespon trochu cesky a nepouzivat termity jako mil-sup..

Pokud jde o strelbu naboji, kde je korozivni zapalka, tak cistim I treba po 20ranach(ne I po jedne rane kdyby bylo) hlavne co nejdrive. Jak, to je otzka, asi nejlepe taky na mokro, ale hlavne to vycistit a neodkladat na svateho dindy. I proliti wdckem je lepsi nez nic...


Sorry, deformace z amerických fór a youtube.

Fajn takže když čistím pokaždé tak to dělám dobře. Je ale fakt že čistím až doma, tak asi sebou příště vezmu něco na střelnici na nějaké alespoň základní čištění.

Já po korozivním střelivu čistím směsí balistolu a vody v poměru 1:4, to by mělo všechno neutralizovat. Hlaveň pak beru speciálními přípravky na čištění hlavně (momentálně Boretech) a na zbytku pak po otření nechám vrstvu z balistolu. Tohle střelivo používám hlavně na VZ58 a po roce zatím ok.



skagerak
Příspěvky: 1002

Příspěvek#1626 » pát 9. zář 2022, 13:45

Pro Klickiho, i pro nas ostatni pro inspiraci
Ohledne korozivnich zapalek

viewtopic.php?f=29&t=3992&start=165
Naposledy upravil(a) skagerak dne pát 9. zář 2022, 14:14, celkem upraveno 1 x.



iloveguns
Příspěvky: 1421

Příspěvek#1627 » pát 9. zář 2022, 13:56

[quote="Dominika"]Chápu korozivní zápalku ale to vaše čištění mi přijde divné až přehnané, ve válce s tím střílely třeba týden bez čištění a to v hlavni nebyl tvrdo-chrom a pušky jsou dodnes plně funkční bez koroze, vy vystřelíte 20 ran a už čistíte jak o závad. Zvláštní že mé AKM po střelbě vydrží i týden bez čištění a na pušce není ani náznak rzi .

Pokud se ve válce střílí týden v kuse, tak se samozřejmě po každém zásobníku nečistí. Ale když se zbraň ukládá a nebude se z ní ihned zase střílet, tak i za druhé světové války bylo čištění nutné. Ne nadarmo se např. k mosinům dávala dvojolejnička. Jednu takovou s nápisy v azbuce doma mám. V jedné pulce olejničky byl olej a ve druhé roztok sody na neutralizaci zplodin ze zápalek. A to nemluvím o přesných puškách snajprů, kteří v zájmu zachování přesnosti čistili své zbraně vždy velmi pečlivě i za války. Připomínám, že při střelbě korozivním střelivem, není tak nutné čištění do zrcadlového lesku, ale hlavně a nezbytně je nutná co nejrychlejší neutralizace zplodin z korozivních zápalek, protože ty dokáží hlaveň za poměrně krátkou chvíli doslova rozežrat. Ani u tvrdochromu v hlavni bych si nebyl úplně jistý, protože stačí, aby se tvrdochrom na nějakém místě prošoupal nebo odloupl, a bude zkáza laufu ještě horší, neboť hlaveň bude rezavět pod tvrdochromem, aniž bychom to viděli a aniž bychom to měli možnost ovlivnit.
Naposledy upravil(a) iloveguns dne pát 9. zář 2022, 14:04, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2418

Příspěvek#1628 » pát 9. zář 2022, 14:03

Korozivní zápalkou se myslí ty se rtutí. Nové zápalky, už jsou v pořádku. Konkrétně třeba v příspěvku výše jsou to zcivilněné české vojenské náboje 7.62x39 s černou zápalkou. Pušky z 2sv. války už měly v hlavni tvrdochrom a ten zvyšoval odolnost zbraně proti korozi. Nemuselo se tak čistit každý den, ale pokud by zbraň zůstala bez čištění delší dobu, týdny-měsíce a ve vlhku, tak se tam důlková koroze objeví a hlaveň je jak liška. iloveguns to stihl napsat dřív :D

U moderních pistolí a pušek (se současnými náboji) už není nutno čistit po každé střelbě. Ale neuškodí to :) .



iloveguns
Příspěvky: 1421

Příspěvek#1629 » pát 9. zář 2022, 14:08

Korozivní zápalky se rtutí mají všechny původně vojenské náboje, které byly zcivilněny tzv. ocipováním. A za druhé světové války neměly všechny zbraně tvrdochrom. Neměl ho např. Mosin, to vím na 100%, protože jeden z roku 1944 mám doma a tvrdochrom nemá. Myslím, že tvrdochrom nemají ani některé kulomety a útočné pušky, které se vyráběly po válce. Dnes už veškeré civilní střelivo má slož Neroxin, která hlavni neškodí, ani když se po každé střelbě nečistí. Ale stále platí, že u použití původně vojenského střeliva je nutná neutralizace. Již jsem se setkal s tím, že prodejce se dušoval, že zcivilněné střelivo, které prodává, má antikoro slož v zápalkách, ale nebyla to samozřejmě pravda.

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2418

Příspěvek#1630 » pát 9. zář 2022, 14:22

Byl jsem přasvědčený, že koncem války už měly tvrdochrom všechny pušky a samopaly, včetně Mosina a nejen ruské. Ale můžu se samozřejmě plést. Korozivní zápalky se používaly, protože jsou spolehlivjejší při teplotních extrémech. Zvláště v nízkých teplotách.



iloveguns
Příspěvky: 1421

Příspěvek#1631 » pát 9. zář 2022, 14:34

Kdepak všechny... Mosin určitě ne, ani dokonce ten zkrácený z roku 1944. Kromě toho mám i Simonova, a přestože je vyroben až po válce, tvrdochrom nemá.

Uživatelský avatar
Walt
Příspěvky: 492

Příspěvek#1632 » pát 9. zář 2022, 16:49

SKS by mel chromovany vyvrt od roku 1953, udajne chromovany bodak = chromovany vyvrt



Střelec
Příspěvky: 1665

Příspěvek#1633 » pát 9. zář 2022, 17:10

Z mého pohledu strojaře. Za druhé války rozhodně neměly ruční zbraně tvrdochrom v hlavni. Pistole, pušky, samopaly určitě ne, kulomety téměř jistě také ne. Technologie se rozšířila až v poválečném období.



skagerak
Příspěvky: 1002

Příspěvek#1634 » pát 9. zář 2022, 17:21

Vidim to stejne a ww2 kvwry co jsem potkal zjevne nemely tvrdochrom

@iloveguns, najdes I "ocipovane ex voj. naboje" co korozivni zapalku nemaji



iloveguns
Příspěvky: 1421

Příspěvek#1635 » pát 9. zář 2022, 17:47

U těch nábojů zřejmě záleží na ročnících výroby. Ty novější ročníky voj. nábojů např. ráží NATO, ty již zřejmě mají antikoro zápalky. Ta poválečná produkce z padesátých a šedesátých let, mosiny a 7,62x39, tokarevy a německé lugery z války, apod., ty určitě ne.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů