Čištění zbraní

Co jinam nepatří...


JirkaCV
Příspěvky: 1482

Příspěvek#1531 » sob 5. úno 2022, 19:19

Není to tak, že bych nevěřil. Jenom se ptám a přemýšlím.
Moc jsem toho nenastřílel, takže do toho asi kecat nemůžu.
Zatím se mi osvědčil Balistol a to nejenom na pucování, ale i na ošetření kožených doplňků (Opasek, pouzdro na Zippo...)



tomas fuk
Příspěvky: 831

Příspěvek#1532 » sob 5. úno 2022, 19:42

Ja bych neco tak agresivniho jako Aceton na plastaka nedal. Myslim tim plastovy ram. Citic brzd pouzivam velmi casto. Prevazne na odmasteni hlavne pred strebou. Dale na soucasti zbrane z kovu mimo, plastovy ram, Treba zaver, vratna pruzina, hlaven atd. Jako zacatecnik jsem cisticem brzd bezacetonovym postrikal celou pistoli, Cela zbelala. Plastovy ram, i zaver. V prvni okamzik jsem myslel, ze uz je to nevratne. Po prostriknuti Brunoxem vse v normalu.

Uživatelský avatar
Vovas
Příspěvky: 91

Příspěvek#1533 » ned 6. úno 2022, 01:06

K čemu je to dobré, to odmaštění hlavně před střelbou? Když pominu, že je tam té mastnoty minimálně, tak to všechno vyhoří první ranou.



Tomak
Příspěvky: 463

Příspěvek#1534 » ned 6. úno 2022, 11:58

Vovas - je to dobrý k tomu, že si člověk přidělává práci tím, že používá na čištění zbraně přípravky, který na to nejsou určený. Na běžnou údržbu krátkých naprosto stačí běžně dostupný CLP, Nano, případně něco ostřejšího určeno pro hlavně. Víc netřeba. Do vodících drážek klidně motorový nebo převodový olej po kapkách. Ono někdy méně znamená více ;) Ale každý svého štěstí strůjcem...



jodo
Příspěvky: 152

Příspěvek#1535 » ned 6. úno 2022, 12:32

Teda samozřejmě, pokud to nemáš naplácaný jako by to mělo někde ležet ve vlhku několik let v kuse.



tomas fuk
Příspěvky: 831

Příspěvek#1536 » ned 6. úno 2022, 12:33

No, je rozdil jestli ma smysl odmastit hlaven pred strelbou u pistole, nebo u tercove pusky. Kdo strili z pusky, tak vi o cem je rec. Takze zadne pridelavani prace se nekona.



skagerak
Příspěvky: 976

Příspěvek#1537 » ned 6. úno 2022, 13:25

No asi x krat jsem tu fnukal, ze psat prispevek bez toho aby pisatel uvedl o jake zbrani, strelivu a ucelu pise je uplne o nicemu ....


Prispevky typu

"Pouzivam konkor je nejlepsi"
"Cistim jednou za 5k ran tim co mi prijde pod ruku driv jsem cistil po kazde strelbe a neni v tom rozdil"

"Pouzivam, zasadne bor tech eliminator a spokojenost"

Jsou bez dalsich udaju k nicemu.


Akorat se pak da hadat o tom jestli ma cenu odmastovat hlaven nebo ne atd....

Uživatelský avatar
Vovas
Příspěvky: 91

Příspěvek#1538 » ned 6. úno 2022, 16:44

Ok. To je jasny, ze jde o to, jaky je typ zbrane. Samozrejme se nebavim o kratke zbrani. U dlouhe mluvim o DD Ambush kryptek highlander + NightForce + Atlas a stale nevim, proc se musi odmastovat hlaven pred prvnim vystrelem.



skagerak
Příspěvky: 976

Příspěvek#1539 » ned 6. úno 2022, 17:08

Jsou I prostredky na hlaven ktere se prave chlubi tim ze prvni ranu neovlivnuji...(coz muze byt docela dulezita vlastnost)



tomas fuk
Příspěvky: 831

Příspěvek#1540 » ned 6. úno 2022, 18:30

Vovas píše:Ok. To je jasny, ze jde o to, jaky je typ zbrane. Samozrejme se nebavim o kratke zbrani. U dlouhe mluvim o DD Ambush kryptek highlander + NightForce + Atlas a stale nevim, proc se musi odmastovat hlaven pred prvnim vystrelem.

Mastnota v hlavni utesnuje vyvrt. Prvni rana bude mit zvysene tlaky, tim se zvysi rychlost a tim se ovlivni i bod zasahu. Jsou treba souteze, kdy jako nastrel a zaroven disciplina zavodu je tzv. Studena rana. Treba asfaltovy holub na 300 metru. Tady by mastnota v hlavni mohla ovlivnit bod zasahu. Ano, spousta lidi ma studenou ranu nejak zdokumentovanou a muzou udelat patricnou korekci. Ja odmastuji ne jen z duvodu, abych tohle eiminoval, ale prave i kvuli tomu, abych se vyhnul onomu vypalovani oleje prvni ranou, ktere rozhodne neni setrne k vyvrtu. Kdyz jdu na strelnici overovat nastrel a zaroven merim rychlosti, tak pri studene rane a odmastenemu vyrtu je rychlost a bod zasahu stejna, stejny, jako u ostatnich ran +- 2 m/s.
Nekomu to muze pripadat jako zbytecnost, nekdo to nazve pridelavani prace, jiny to dela stejne jako ja. Kazdy ma svuj postup a nazor.



Tomak
Příspěvky: 463

Příspěvek#1541 » ned 6. úno 2022, 20:06

V tom případě by se měla debata odvíjet od toho, jakou přesně zbraň, k čemu, s jakým strelivem, materiálem střely, povrchovou úpravou střely atd. Jinak je ta debata fakt o ničem. Každýmu je jasný, že jinak se čistí a udržuje Glock, jinak DD, BCM, VAr a úplně jinak dlouhá na long range.
Přesně, jak píše Skagerak.



tomas fuk
Příspěvky: 831

Příspěvek#1542 » ned 6. úno 2022, 20:09

To ano. Nicmene to co jsem napsal k dlouhe plati i u kratke. Myslim tim treba ty zvysene tlaky a ze vypalovani oleje neprospiva vyvrtu. Studenou ranu u kratke resit nema smysl.

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2966

Příspěvek#1543 » ned 6. úno 2022, 21:24

1. Mám takový pocit. Před závody los pistol vycistim hlaveň (nošení prach) a na první stage mám pocit, že přesnost je horší. Závody los. Pocit je že to mohlo být o 50 mm lepší zásah. Nevím
2. Pred mnoha lety když jsem byl malej, vyprávěl závodník ve střelbě, , že před závody zjistil, že mu syn vyčistil pistol nějakým způsobem, což mělo být blbě. Aby spravil přesnost , vystrilel před závodem 50 ran do země. Nevím
Naposledy upravil(a) audis dne ned 6. úno 2022, 21:31, celkem upraveno 1 x.



skagerak
Příspěvky: 976

Příspěvek#1544 » ned 6. úno 2022, 21:30

@audis bod 2, minimalne u 22lr to je bezne (I vic jak50ks)

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 587

Příspěvek#1545 » ned 6. úno 2022, 22:43

Něco k tématu, navazuje to na příspěvek https://zbranekvalitne.cz/forum/viewtopic.php?f=33&t=413&start=1455#p265663
Ve zkratce - ani u terčové pušky není třeba nějak šíleně čistit hlaveň - naopak totálně vyčištěná může mít horší přesnost jak "špinavá":
DON'T clean the BARREL on a precision rifle!

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů