Čištění zbraní

Co jinam nepatří...
Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2511

Příspěvek#1726 » úte 22. lis 2022, 08:04

Hele sem slepej? Potřebuju 9mm hada a koukám, že Armed ho má za 765Kč a jiný shopy od 200 Kč. Kua to maj nejakej pozlacenej?



getsome
Příspěvky: 612

Příspěvek#1727 » úte 22. lis 2022, 16:52

Třeba jsou ty ostatní z Alíka a Armed má Hoppe's? Ale jsem rád, že nejsem sám, komu přijde Armed předražený.



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#1728 » úte 22. lis 2022, 19:27

Blacky: Jestli chceš Hoppe's, tak mají na top-guns, za cenu mírnější. Nicméně, jestli to je nějak kvalitnější nemohu říci. S mým minimalistickým nástřelem (a čištěním), mám pocit, že bych měl po roce a půl koupit novou.



glock69
Příspěvky: 184

Příspěvek#1729 » úte 22. lis 2022, 20:26

Když jsem šňůru kupoval u dovozce zbraní tak mi jejich zbrojir říkal, že mu vydrží tak měsíc... Ale kolik pistolí za ten měsíc vyčistí říct nechtěl.

Uživatelský avatar
Klicky
Příspěvky: 182

Příspěvek#1730 » sob 26. lis 2022, 01:17

Zdravím možná už to tu bylo zodpovězeno, ale zeptám se.

1) Co používáte na čištění plynového kanálku u VZ58 a pístové AR15? A to co se týče přípravku tak nástroje, někdo doporučoval tyčinky na čištění fajfky jako ideální nástroj.

2) Pokud používám střelivo s rtuťovou (korozivní) zápalkou, co je ideální čistící prostředek na prostříknutí hlavně hned potom co dostřílím WD40, Ballistol nebo něco speciálního?

Díky!

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2967

Příspěvek#1731 » sob 26. lis 2022, 13:19

1. Necistim. Není potřeba.
2. Jakýkoliv čistič na zbraně. Netřeba dělat z komara velblouda.



iloveguns
Příspěvky: 1408

Příspěvek#1732 » sob 26. lis 2022, 13:23

2) Pokud používám střelivo s rtuťovou (korozivní) zápalkou, co je ideální čistící prostředek na prostříknutí hlavně hned potom co dostřílím WD40, Ballistol nebo něco speciálního?

Díky![/quote]

Pokud používám střelivo s rtuťovou (korozivní) zápalkou, je nutné hlaveň i plynový kanálek hned po střelbě prostříknout neutralizačním roztokem. Používám k tomu 10% roztok obyčejné sody na praní nebo hydroxidu sodného. Zplodiny hoření ze rtuťové zápalky jsou agresivní kyseliny, které se musí zneutralizovat zásaditým (alkalickým) roztokem. Jinak bude kyselina velice rychle rozežírat hlaveň. A to i v případě, když je v ní tvrdochrom. Je rozšířena fáma, že hlaveň s tvrdochromem není třeba ani čistit, což je ovšem mýlné. To je možné ve válce, kde se životnost zbraně počítá spíš na hodiny než na dny, ale pokud chci, aby mi zbraň vydržela v bezvadném stavu desetiletí, tak se k ní musím chovat jinak. V tvrdochromu mohou být mikroskopické praskliny, o kterých ani nevím, ale kterými se kyseliny mohou dostat až na ocel a hlaveň rozežírat v pohodě pod vrstvou tvrdochromu. Čištění už po neutralizaci může probíhat normálním způsobem, oleje Ballistol, Konkor apod. Neutralizuji okamžitě po střelbě, čistím až doma.

Uživatelský avatar
Klicky
Příspěvky: 182

Příspěvek#1733 » pon 12. pro 2022, 13:08

iloveguns píše:


Díky! Začnu praktikovat.

Jdu se ale podělit s vlastní zkušeností abyste se všichni mohli pokochat jak jsem blbej.
Doteď když jsem střílel střelivo s rtuťovou zápalkou čistil jsem až doma, několik hodin po příchodu ze střelnice (dokud děcka nespí nebo jsou doma, zbraně netahám). Takže třeba 3-5 hod po příchodu ze střelnice jsem začínal čistit, co dlouhá zbraň to 45 - 60 min čištění. Hlaveň Boretechem, pěnou, mosazný kartáče, nylonový kartáče, napichovák s patchema dočista a pak jeden průjezd Ballistolem. zbytek zbraně směsí ballistolu a vody, kartáče, hadry, otřít dočista, namazat kontaktní plochy, složit a tramtadádá odchod z tančírny. Pušku švihnu do trezóru a protože z dlouhý střílím tak jednou za 2 - 3 měsíce, tak tam hezky odpočívá a já si chodím hezky s čistou hlavou s vědomím toho jak jsem to hezky vyčistil.

Akorát že hovno, ze zvědavosti jsem teď asi po měsíci vytáhnu 58čku z který jsem předtím střílel vojenský střelivo a čekala na mě rez. Jak v hlavni tak na čele závorníku. Takže jsem sice všechno hezky otřel/vytřel, že patche a hadry byly čisťounký, ale ne dost na to abych odstranil soli... U toho závorníku bych ještě možná byl ochotnej připustit že jsem tele a prostě jsem to odflák ale ta hlaveň mě vážně překvapila... To vidím vážně na to prolejvání laufu vodou.



petercz
Příspěvky: 63

Příspěvek#1734 » pon 12. pro 2022, 13:30

Já mám vyzkoušené, že stačí prolít horkou vodu a stačí až doma před čištěním. Roztok sody samozřejmě funguje, ale nechával skvrny na dřevěné pažbě, které jsem pak muset čistit.



Sedek
Příspěvky: 97

Příspěvek#1735 » pon 12. pro 2022, 14:23

Taky potvrzuju. Lití vody do hlavně se mi nikdy nezamlouvalo a tak jsem čistil standardně, ale za měsíc se na některých místech objevila drobná rez. Teď před čištěním prolejvám hlaveň a plynový kanálek
teplou vodou s mýdlem s jelenem a od té doby je to bez problémů.

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2967

Příspěvek#1736 » pon 12. pro 2022, 17:32

Nepotvrzuju. Vodu neliju, čistím až doma czgun boresnake Čína, zbytek czgun hadrem, koroze žádná. Czub 858 iv pravděpodobně od novoty. Stříleno a čištěno historicky 10x. Střelivo to staré (něco východní Evropa nebo Asie, něco krabice 250 ks stv arms před 4 lety) , neumím přesněji definovat.

Uživatelský avatar
Jarda K
Příspěvky: 185

Příspěvek#1737 » úte 13. pro 2022, 12:28

AK-74: Onehdá v Lounech jsem vystřílel 6 zásobníků. Ale po střelbě WD40 prostříknul hlaveň, pouzdro pístu a plynový kanálek s komůrkou. Jen pro dobrý pocit. Pak se to krapet zvrhlo a na opravdové čištění došlo až po týdnu. Největší problém byl sundat kompenzátor. Jinak qér uvnitř zadělaný, ale beze rzi.

Uživatelský avatar
Bubenicek
Příspěvky: 250

Příspěvek#1738 » úte 13. pro 2022, 19:38

Já se přidám a potvrzuji že střelba z AKM se zcivilněným střelivem s rtuťovou zápalkou, vystříleno cca 300 ran, čištěno na hrubo jen boresnake ( 2x protaženo ) následně čištěno až za tři dny, žádná rez a nic, jen karbon a spaliny. Ani sem nikdy nezažil rez po nečištění tedy ne delším něž 14 dní



petercz
Příspěvky: 63

Příspěvek#1739 » úte 13. pro 2022, 22:00

Cipované náboje s korozivní zápalkou střílím z AK-74, Mosina, SVT-40 a TT-33. U AK je bez čištění/neutralizace orezlý pouze kompenzátor a plynová trubice.
Ostatní ale jak max druhý den nevyčistím, tak je v hlavni liška, stejně tak pokud vyčistím, ale nepropláchnu před tím horkou vodou (nebo roztokem sody etc.).

Uživatelský avatar
STALKER
Příspěvky: 78

Příspěvek#1740 » úte 13. pro 2022, 23:19

Na kosu a korozivní zápalky mi přišel dobrý hned po střelbě Nanoprotech Gun , zbran se pak dobře čistila a čištění pístu nebyl takový opruz

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů