Čištění zbraní

Co jinam nepatří...
Uživatelský avatar
electrickota
Příspěvky: 99
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#1276 » čtv 20. srp 2020, 07:28

kk píše:tomas fuk: to chces rict, ze protahnes od komory skrz, odsroubujes z tycky, znova nasroubujes venku a znovu od komory? A to tu hlaven protahnes treba 20x ? ;) (jen se ptam)

To je taky jediný správný postup.



D&H
Příspěvky: 74

Příspěvek#1277 » čtv 20. srp 2020, 07:48

kk píše:tomas fuk: to chces rict, ze protahnes od komory skrz, odsroubujes z tycky, znova nasroubujes venku a znovu od komory? A to tu hlaven protahnes treba 20x ? ;) (jen se ptam)


Při čištění u všeho protahuju hlaveň jednosměrně od komory k ústí víckrát než 20x a to VŽDY. Není třeba kartáček odšroubovávat. Mám volné madlo ve kterém se tyčka normálně protáčí, takže jakmile je kartáček ven z ústí tak ho prostě z hlavně vytáhnu i s tyčkou, madlo mi zůstane v ruce. Provádím to tak i vz.58, která se normálně čistí od ústí s nasazeným chráničem ústí.



oldFord
Příspěvky: 79

Příspěvek#1278 » čtv 20. srp 2020, 09:16

To koukam...aniz chci polemizovat, protoze v jadru mate pravdu, tak moje praxe jednosmerneho cisteni: U takticke samonabijecky jen kdyz je mam "nove", pak uz obema smery (ale zasadne nemenim smer pohybu, dokud je kartacek v hlavni), u pistoli prakticky nikdy.
Protoze protahuji vickrat nez 20x - a to bych se z toho pak zvencnul, uz takhle cistim 45 - 60 minut na kus i za pouziti chemie (tedy plastove pistole nekdy odbydu za 15 minut, kdyz je sucho a teplo a jdu zase brzy strilet).
Kartacky to nici, vypadavaji stetiny, ale zhorseni presnosti pistoli rozhodne nepozoruji, u pusek nevim, strilim max na 100 m. a tam jsem porad v rozptylu 2-3 MoA, s oporou o zasobnik a kolimatorem jsem nic lepsiho neumel ani s novou flintou.
Priznavam, kdybych mel sniperku/DMR, honil 10 na 300m. a vystrelil 20 ran za 1 navstevu strelnice, tak to by byla s jednosmernym cistenim jina... ale u pistoli na 5-25m a u vojenskeho zeleza na 20-100m pri nekolika stovkach ran za trenink mi to proste nedava smysl.



rajtyš
Příspěvky: 55

Příspěvek#1279 » čtv 20. srp 2020, 09:34

teď jsem koupil sadu na čištění v dekáči: https://www.decathlon.cz/sada-na-cisten ... 18066.html za ty prachy dobrý



D&H
Příspěvky: 74

Příspěvek#1280 » čtv 20. srp 2020, 09:39

To je přesně ono!

Není univerzální správná odpověď jak čistit, protože podmínky se liší. Navíc každý z nás má naprosto jiné měřítko na to co to je "čistá zbraň".

Někdo dá za návštěvu střelnice více ran než někdo jiný za celý rok. Někdo střílí luxusní přebíjenky, kde si kvalitní prach převažuje jako zlato a někdo vojenské CIPky, které čmoudí jako parní lokomotiva pod plnou párou a ještě mají rtuťovou zápalku. Podle toho ta zbraň také vypadá a podle toho ji čistí.
Někdo ví, že zbraň bude za půl roku prodávat, dá z ní 5000 ran kde to maximálně po střelbě otře hadrou (pokud vůbec) a před prodejem ji vyčistí kartáčkem v akuvrtačce. Někdo vezme starou Mosinku, která ho stála pár babek, ale je to mazlík, který ví že nedá z ruky a u čištění stráví víc času než u střílení.

To co nedává smysl jednomu, dává perfektní smysl druhému. :-)



kk
Příspěvky: 999

Příspěvek#1281 » čtv 20. srp 2020, 10:14

Aha, no pokud to mas tak ze to protahnes, asi ok, ja teda to taham tam a zpet, ale jak psal oldFord, ne v hlavni, ale pekne ven a pak zpet.
U dlouhych... u kratke by to ani neslo, protoze to beru nylonovym co byl u nove a ten ma proste ocko na konci takze proste neni jina moznost.
Je pravda, ze na kratkou nepouzivam vubec mosaz apod., ale jen nylon a je to ok, ale srilim jen celoplast a tovarni.

Uživatelský avatar
TheMlok
Příspěvky: 107

Příspěvek#1282 » čtv 20. srp 2020, 11:02

Ja bezne strilim tak 100vku tovarnich SelBel 9luger, chodim cca 2x do mesice. O sve veci na konicky se staram, takze cistim fakt docista docista.

Doted jsem kartacek protlacil skrz a tak dokola, je to strasne zdlouhave, koupil jsem si lepsi tycku (pogumovana s loziskem) a tam kartacek protlacim cely ven a vezmu ho naopak, a prave mi strasne rychle vypelichal, byl to ten od Strobla. Koupil jsem jich vicero.

Jasne je to spotrebak, necekam ze vydrzi x desitek cisteni, ale taky bych rad kdyby vic nez jedno. Priste zkusim tedy odsroubovavat, ale to je strasna pakarna, nebo zas protlacovat tyckou bez sroubovani.

Samozrejme od komory, bral jsem to, ze u kratkejch to poskozeni a snizeni presnosti je zpusobene pripadnymi narazy tycky kdyz jdete od usti, ne tim ze jde kartacek obracene.



kk
Příspěvky: 999

Příspěvek#1283 » čtv 20. srp 2020, 11:28

heMlok: hele ja to vidim stejne, spis si to prece poskodim tim, ze do toho budu mlatit tyckou nez ze potahnu kartac zpet. Jediny co vidim pokud to chces tak delat koupit si tycku s tim sundavacim koncem abys ji protahl skrz na druhej konec. Nehlede na to ze konec hlavne driv omlatim jinym zpusobem nez pri cisteni, teda pokud nejsem dobytek a aspon trosku to delam opatrne.

Ale co se tyce te poznamky fakt docista. Ja strili podobne jak ty a hlaven je cerna jak bota, ale na to mi staci nastrikat olej, nechat pusobit, pak nylonovej kartacek a nasledne hadr a nakonec kousky toaletaku a hlaven je jak zrcadlo. Proto trosku nechapu pouzivani techle kartacku na pistoli. Kde mi to dava smysl je brokna, kde je olovo, ale i tam to vesmes cele leti v kosiku az ven, takze taky oter minimalni.

Ale porad je to muj pohled ze strileni celoplaste, olovene strely asi nechavaj nejaky oter na stenach a tam by ty mosazne kartace davali smysl.

Ponechavam bokem ty "korozivni" naboje, tam kartac nepomuze, tam se to musi resit chemii, respk. neutralizaci.

Opravte me jestli se mylim.



rumburak18
Příspěvky: 1650

Příspěvek#1284 » čtv 20. srp 2020, 11:42

@kk: na to je nejlepsi si vyzkouset si jednou chemii a vsechny kartacky jak tu uz nekdo psal a sam si vyhodnotit, jestli to puvodni zrcadlo staci. Nekdy to zrcadlo klame, nekdy uz tam opravdu k docisteni moc nezbyde. Kazdy to ma jinak.
Ja si to taky vyzkousel a zaver byl, ze kratkou cistim dal jako ty a dlouhou taky (akorat tam kartacek + snake) + jednou za 1/4 roku tu dlouhou vezmu fest i vsemi kartacky + chemii.

Uživatelský avatar
TheMlok
Příspěvky: 107

Příspěvek#1285 » čtv 20. srp 2020, 11:54

kk: Co mas za olej, ja cistim Ballistolem, nastrikam necham pusobit, procistim kartackem a po kartacku vezmu trn a patch (striham si je z perlanu, prelozim ctverec co vyrobim a protahnu, kdyz je olej v hlavni netrha se). Po par cyklech je tam zrcadlo, ale striknu olej, protahnu ten patch (musi se fakt zabrat) a perlan je cernej jak prase. Ikdyz okometricky vse krasny. Tak cistim dokud to nezkousnu jak lezou spinavy :).



kk
Příspěvky: 999

Příspěvek#1286 » čtv 20. srp 2020, 12:03

rumburak18: ja to pak protahuju toaletakem dokud mi neleze cistej jen od oleje ...

TheMlok: ja to beru balistolem, na vojne byl konkor, ale doma balistol kvuli tomu ze prej nenici drevo pazby a i dermatologicky by mel byt ok. Ikdyz premyslim, ze vyzkousim primo pripravek na cisteni zbrani od stejne firmy. Jinak jako ty, jen misto perlanu to beru hadrem a pak toaletakem dokud to neleze cisty, nebo nejsem s "spinavosti" spokojen.



oldFord
Příspěvky: 79

Příspěvek#1287 » čtv 20. srp 2020, 12:04

@kk: Taky strilim jen tovarni celoplaste (teda nemyslim non-tox). Zkus po svem kompletnim vycisteni "do lesku" nasledne pouzit nejakou agresivnejsi chemii (napr. Bore Tech Eliminator) a pak parkrat protahnout bronz/mosaz kartacek. Nech to chvili pusobit a pak to vytri cistym suchym patchem a myslim, ze budes nemile prekvapeny, kolik karbonu a medi (modre zbarveni) tam bylo... Minimalne cas od casu to chce vzit dukladneji, i kdyz strilis jen tovarni.

Uživatelský avatar
TheMlok
Příspěvky: 107

Příspěvek#1288 » čtv 20. srp 2020, 12:18

Ja si ted koupil Robla Solo Mil od Ballistolu, zatim nevim jak to pouzivat :) Nechce se mi to tam lejt pres noc jak pisou. Lacetkou jsem to protahl s tim a nechal chvili v igelitaku pusobit, tak snad to jde i takhle.

Uživatelský avatar
TheMlok
Příspěvky: 107

Příspěvek#1289 » čtv 20. srp 2020, 12:19

kk: ty my patche protahuju nasobne vetsi silou nez kartacek, tak nevim jestli ten toaletak dela dostatecny oter, nebo fakt nevim proc to mam tak spinavy :D



kk
Příspěvky: 999

Příspěvek#1290 » čtv 20. srp 2020, 12:50

oldFord: aby mi to nevyzralo diru do hlavne ;)

TheMlok: ja to tam rvu takovou silou, ze jsem uz zlomil tycku jednu ;) Jo ono to musis protahnout hodne krat nez se dostanes k nejakymu relativne cistemu vysledku.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host