Čištění zbraní

Co jinam nepatří...


LDK
Příspěvky: 112

Příspěvek#1306 » pon 12. říj 2020, 15:36

Ahoj, trochu bych tu odbočil od čištění hlavně a zeptal bych se jestli vůbec a případně jak často rozeberete a čistíte komplet celou zbraň? Moc se mi do toho pouštět nechce, ale říkám si, jestli to jednou za čas není také potřeba.

Uživatelský avatar
Destructor
Příspěvky: 684

Příspěvek#1307 » pon 12. říj 2020, 15:57

Mě z mé oblasti IT naučil život to, že se nemá šahat na to, co bezproblémů funguje. :)

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2955

Příspěvek#1308 » pon 12. říj 2020, 16:49

Málokdy.
představa, že bych celou zbraň rozebral na prvocinitele a cistil (a přitom od začátku viděl pouhým rozebráním pro čištění, že není co čistit), tak asi nemám co lepšího na praci. S bonusem, že to třeba neslozim zpět. Na prvocinitele kašli, není potřeba roky a roky.

Vždyť to vidíš, že to je nebo není čisté pouhým rozložením pro čištění. Drobné nečistoty nevadí. U pistole spoustak nerozebiram, nehodlám, vytru hadrem kde dosahnu a kartáčkem na zuby, drobně se zlepší spoušť a není tam co víc čistit. Dalo by se z toho jist.



LordSalix
Příspěvky: 578

Příspěvek#1309 » pon 12. říj 2020, 17:10

U glocka je kompletní rozebrání otázka minuty, ale tak nějak není co čistit, většina zbraní by fungovala i brutálně zahnojená. Spíše mám dobrý pocit, když si občas prohlídnu drobné součástky, že je vše v pořádku. Zvláště když ji nosím. Ale tak to mám u každé zbraně, takže vždy jako první u nové zbraně se naučím ji celou rozebrat. U koupě nové zbraně pak posuzuju, jestli mi přijde chytře navržená nebo má některé uzly stupidní, pak ji nechci :D



iloveguns
Příspěvky: 1406

Příspěvek#1310 » pon 12. říj 2020, 17:25

Jedině perkusní revolvery na černý prach. Ty pravidelně po každé střelbě rozebírám do posledního šroubku a vyvařuji ve vodě se saponátem. Hlaveň pročistím kartáčkem, komory válce také. Potom namažu a složím. Revolvery jsou stále jak nové.



ondrush
Příspěvky: 287

Příspěvek#1311 » pon 12. říj 2020, 18:51

perkusny revolver tez obcas komplet. taka zabavna aktivita na cely vecer, ked sa chcem schovat v garazi pred rodinou. pusky takmer nikdy - spustak som naposledy vyberal asi z M305 kedze to bolo sucastou bezne rozborky a tu som predal uz pred par rokmi. inac u modernych pistoli sa mi zapacila metoda do ramu naprskat jar/tekute mydlo a preliat horucou vodou, priamo z kohutiku po dostatocnom odteceni. chcem skusit mycku nadobi, ale to az ked bude hotova nova kuchyna, bohuzel. ale u pistoli u mna nebyva ani tak bordelu zo strelby, ale skor prach a bordel z nosenia, preto splachnutie vodou postacovalo



jan24
Příspěvky: 2

Příspěvek#1312 » stř 25. lis 2020, 15:34

Je nutné zbran vz. 58 čistit po každé střelbě, a je vhodný na čištění přípravek WD-40 ?

Uživatelský avatar
Arc
Příspěvky: 543

Příspěvek#1313 » stř 25. lis 2020, 15:51

Uff, o tejto téme sa už na fóre veľa písalo, aj keď nie nutne v súvislosti so vz. 58.

Zhrniem to takto - nutné to pre funkčnosť úplne nie je, ale je to doporučované. Záleží ako často strieľaš a ako veľa strieľaš, keď už strieľaš, a samozrejme v akých podmienkach a ako dlho zbraň medzi tým leží. WD-40 na zbrane všeobecne nie je najlepší nápad, použi z lacnejších prostriedkov radšej Balistol.

Podrobnejšie info nájdeš npr tu viewtopic.php?f=33&t=413



blacknocturno
Příspěvky: 557

Příspěvek#1314 » stř 25. lis 2020, 16:15

No ono pokud střílíš surplus náboje tak je čistit nutnost né doporučení jinak se může lehce stát že po pár střelbách bez čištění už nebude co čistit...!!! Takže hlaveň a komůrku nejdříve prolít horkou vodou případně vodou s mýdlem a pak normálně vyčistit konkorem, balistolem nebo něčím podobným. WD40 je asi to úplně nejhorší co se dá použít ale i s ním to jde.



jan24
Příspěvky: 2

Příspěvek#1315 » stř 25. lis 2020, 16:47

nevím co to jsou náboje surplus. Stříliím Scorpio 7,62x39 CIP 123 FMJ



blacknocturno
Příspěvky: 557

Příspěvek#1316 » stř 25. lis 2020, 16:59

Surplus znamená vojenské přebytky. Zcivilněné původně vojenské náboje které mají rtuťovou zápalku. Což jsou i ty které střílíš. Takže při čištění platí postup který jsem napsal výše.



skagerak
Příspěvky: 972

Příspěvek#1317 » stř 25. lis 2020, 22:48

@jan24
Surplus je vyraz spise pouzivany v usa nez u nas, tak to ze ho neznas je ok... ale jde o to co je uz uvedeno, po strelbe takovym strelivem("korozivmi zapalka") je nutne cistit....
Wd40-lepsi jak nic, ale ve vylsedku to mivam na mokro vycysteny asi o neco rychleji...



Eagg
Příspěvky: 497

Příspěvek#1318 » úte 20. črc 2021, 08:03

Ahojte chtel by som sa opytat cim cistite zbran z venku? Myslim zaver ram a celkove vonkovu cast.
Zdala se mi trocha mastna tak sem ji vycistil deckejma obruskama na decku prdulku tie dobre odmastuju ale zase mi to zanechali ruzne skvrny na zaveru ktere neboli hezke. Jak to teda cistite? Jarova voda nebo co pouzivate? Nechci uz experimentovat tak se radsi zeptam aby sem pripadne barvu nezcuchal se zaveru :-)

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2510

Příspěvek#1319 » úte 20. črc 2021, 08:08

?????? prostě to otřu hadrem, aby s toho netekl olej. Je to zbran, ne lékařský načiní co musí bejt totálně sterilní.



ondrush
Příspěvky: 287

Příspěvek#1320 » úte 20. črc 2021, 08:15

obcas preplachnem celu zbran, zvnutra aj zvonku, horucou vodou, vacsinou pridam aj trochu jari alebo mydla. teplota tych 50-60°, proste to co nam tece v kupelni z tocky, ked to necham chvilu odtiect. oddeleny zaver od ramu. cistim to hlavne kvoli prachu a bordelu od nosenia

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti