Čtyři bezpečnostní pravidla Jeffa Coopera

Co jinam nepatří...


KubaDostal
Příspěvky: 200

Příspěvek#91 » stř 26. úno 2014, 20:50

AREYOU píše:pesi
Já bych to formuloval takto každá zbraň dokud není řádně zkontrolovaná může být nabitá a tak je potřeba k ní takto přistupovat.......


Formuloval bych to jinak: "Kazda zbran, i kdyz je radne zkontrolovanan muze byt nabita....."

Jeden nestrelecky priklad ze zivota. Pracuju ve vyrobni spolecnosti, samozrejme ze se snazime zajistit, aby na konci vyrobni linky byl produkt vzdy kompletni a sestaveny ze spravnych dilu. Mame nastaveno nekolik ruznych kontrol v celem procesu vyroby a stejne se obcas stane, ze si zakaznik stezuje na chybu. Proc? Protoze kontroly jsou delany lidmi a zadny clovek neni neomylny. A pri velkem mnozstvi vyrobenych kusu se proste stane chyba a nikdo ji neodhali.

To je to co se ti tady snazime rict. 4 pravidla Jeffa Coopera byla stanovena, aby riziko chyby minimalizovala. Pokud chces riziko zvysovat, muzes, snad nikdy neuslysis vetu: "Ja ti to rikal."



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#92 » stř 26. úno 2014, 21:06

Proč mi to připomělo obligátní "poslední věty před smrtí"...

Uživatelský avatar
AREYOU
Příspěvky: 195
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#93 » stř 26. úno 2014, 21:09

KubaDostal
tak snad zpět k rozumné diskuzi.
Mě to tvoje "Kazda zbran, i kdyz je řádně zkontrolována může být nabita....." nedává smysl pokud je zkontrolovaná není nabitá a pokud by byla nabitá nebyla zkontrolovaná ne (pominu debatu o dobré a špatné kontrole...prostě kontrola je vždy 100%)?
Tomu co ty píšeš z práce se děje a znám to, ale nevím jak to mám napsat, aby to nebylo nějak špatně pochopeno, prostě když mám v ruce zbraň dělám vše se 100% precizností.

Jak bys tedy ty navrhoval trénovat, abych mohl na člověka cvakat? Atrapa je mimo mísu viz nejde natahovat atp. airsoftka mi připadne stejně nebezpečná tedy je potřeba kontrola..modré zbraně jak psal lekařT cena.

Pro mě prostě 100% kontrola zbraně a následná kontrola zbraně kamarádem je dostatečná a při každém natažení závěru kontrola nábojové komory dává opravdu jistotu.



david33
Příspěvky: 179

Příspěvek#94 » stř 26. úno 2014, 21:19

Ne je to jinak myslím že sou placeny EU co je možny v České republice že maj benevolentní zákony nakladení ze zbraněmi a je potřeba je spřisnit.Jinak teď vážně viděl sem video youtube bylo to spiš hořky



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#95 » stř 26. úno 2014, 21:44

Areyou, opravdu? Já Ti pořád nějak nevím... Pořád mám před vočmima jak tam ten kluk proráží lidi, míří k nebesům a náboj v laufu je. A zase to visí jen na mechaqnické pojistce. Tedy mi nepřijde, že se VŽDY kontroluje prázdná...

A že modrý jsou drahý... no... jsou, no... Já teda nevím.. ale když chci podnikat děláním děr do zdi, asi si na to nepořídím vrtačku od číňana, ale zainvestuji do profi nářadí. Tedy si myslím, že když bych chtěl takovýhle tréningy nabízet veřejnosti, asi bych na to měl být i patřičně vybavenej.

Uživatelský avatar
AREYOU
Příspěvky: 195
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#96 » stř 26. úno 2014, 21:50

Carloss
ty chlape o čem to vlastně mluvíš já o voze ty o koze, ty furt řešíš video já mluvím o suchém nácviku o mém soukromém nácviku ty tady meleš úplně z cesty? No vidím, že se to tady asi nehne z místa co, ty Carloss můžeš mi o sobě něco říct byl jsi někde na kurzu nebo něco z čeho čerpáš svoje moudra nebo jsi udělal ZP a to stačí k tomu abys věděl co a jak?

david33
to cos napsal je k čemu?

NAPOSLEDY !! mírni výrazivo. sided

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#97 » stř 26. úno 2014, 21:52

AREYOU
..Promiňte, ale melete tady dokola furt jednu a tu samou blbost "-každá nenabitá zbraň občas vystřelí-." to je taková blbost, že tomu není rovno..

podle mě blbost je tvrdit, že je to blbost.
Ale všiml jsem si v této diskuzi, ve které se podle mne AREYOU snažíš obhájit jiná, svá pravidla, (což se ti mezi zdejší širší střeleckou veřejností moc nedaří), že ty se bavíš o technické stránce nenabité zbraně a my ostatní o tom, že je dobré se k nenabité zbrani chovat, jako k nabité.
Ano, i já, který ctím pravidlo, že s každou zbraní se má zacházet jako kdyby byla nabitá a i s nenabitou zbraní se na lidi nemíří s tebou souhlasím, že z technického hlediska když ve zbrani není náboj, tak nevystřelí. Tak jako v auto, které nemá nádrž a palivovou soustavu prostě nenastartuješ. Ale to je asi tak celé, v čem s tebou souhlasím.
Pokud jsem ten začátek dobře četl a pochopil (o tom zbytku můžu napsat to samé, co ty - "ale meleš tady dokola furt jednu a tu samou blbost", ale to v diskuzi na její kvalitě nepřidá), tak ty se snažíš ve svých kurzech, drillech či jak to nazýváš, aby si lidé zvykli na pohled do ústí hlavně zbraně. Problém je ten, že pokud si lidé navyknou, že se na ně často míří zbraní a že tato je nenabitá, povede k efektu, že pak mohou ztratit rozpoznávací schopnosti a brát jakoukoliv namířenou zbraň za bezpečnou, protože to znají z těch kurzů či drillů, na kterých se je to snažíš naučit. A to je špatně. Podle mě každý by si před namířenou zbraní měl být vědom, že nastal nějaký problém. A ne aby si v první moment pomyslel "to už znám, dyť ta zbraň není nabitá".
Pokud už v reálu stojíš před namířenou zbraní, je podle mne blbost taky ihned sahat po té své. Ale to už mimo tuto diskuzi a dál to rozebírat nebudu. Asi (nejen ty) pochopíš proč.

počátek diskuze zněl:
Docela často slýcháváme 4 základní bezpečnostní pravidla od Jeffa Coopra a zajímalo by mě co si o tom myslíte májí tyto pravidla smysl?

jak z diskuze a z praxe vyplývá, smysl mají.

Uživatelský avatar
AREYOU
Příspěvky: 195
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#98 » stř 26. úno 2014, 21:57

:lol: :lol: :lol: jj dám na radu mého sms rádce a další povídání v tomto vlákně již beze mne. Ještě bych rád poděkoval všem co se snažili někam toto vlákno vést, ale soudný člověk vidí, že ač si myslím, že jsem se snažil to nikam nevede.



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#99 » stř 26. úno 2014, 22:00

Chlape, dívám se na celou věc jako celek. A podotýkám, že jako civilista amatér. Ale nejsem slepý a dovedu si udělat obrázek a názor. Je na tom něco špatně? Na Tvý kurzy bych fakt nešel. Na to se mám moc rád. A je úplně jedno co mám nebo nemám za sebou. Jinak vím moc dobře, že ZP to nekončí. A proto je dobré si taky vybrat skutečně dobrý a hlavně vhodný kurz.

Jinak mi to spíše připadá, že se snažíš jakákoli bezpečnostní pravidla bagatelizovat, abys ospravedlnil jejich nedodržování při svých kurzech.

Georg: Svatá slova. Hlavně o tom "zvyku pohledu do hlavně". Už jsem to psal, že to je věc, která by spíše neměla nechat člověka klidného. A popsal jsem to i z fyziologického hlediska.



KubaDostal
Příspěvky: 200

Příspěvek#100 » čtv 27. úno 2014, 08:26

AREYOU: podle mne je hlavni rozpor v tom, ze povazujes kontrolu clovekem za 100% neomylnou, coz v realu neni pravda. Chapu, ze se snazite davat si pozor, kontrolujete zbran dva, ale nahoda je v tomhle blbec.

Napr.: V pripade poskozeneho vytahovace muzes stahnout zaver dozadu a naboj ti zustane v komore a pokud to zkombinujes se selhacem, tak i rana jistoty cvakne naprazdno. A kolikrat se uz stalo, ze selhac odpalil hned na podruhe??? Me zatim vzdy!!!

Chapu, ze pravdepodobnost tohoto scenare je mala, ale je tam!!! A to si myslim, ze realita takovych scenaru muze vymyslet vic nez mi tady na foru. A proto, jak z jsem psal, ani pravdepododbnost 0.0000000001% mi nestoji za riziko nahodneho vystrelu na cloveka.

Uživatelský avatar
Joe
Příspěvky: 680

Příspěvek#101 » čtv 27. úno 2014, 09:28

AY: nechtěl jsem do tohoto vlákna vůbec přispívat, protože se mi zdá zbytečné.
IMHO si neuvědomuješ, k čemu bezpečnostní pravidlo slouží. Nejde o to, že umíš zbraň bezpečně vybít, a pak skutečně nevystřelí. To nikdo nezpochybňuje.
Jde o návyk, aby sis zvykl zcela podvědomě nikdy zbraní nemířit na člověka (útočník není člověk, ale terč). Jestli pro Tvůj mozek bude běžné mávat kolem sebe zbraní bez ohledu na lidi, tak až jednou v nestandardní situací se ti ocitne v ruce zbraň, je nakročeno k neštěstí. Občas voják zastřelí vojáka nebo policajt policajta při čištění nebo prohlížení si zbraně. Před pár lety voják, zkušený střelec, zastřelil doma při přenášení zbraně vlastní tříletou dcerku. Jak myslíš, že k tomu dochází :?:
A jestli si myslíš, že Tobě se nic takového stát nemůže, tak Ti chybí pokora, přiznání si vlastní nedokonalosti.
Uff, howgh!

Uživatelský avatar
4mike
Příspěvky: 1196

Příspěvek#102 » čtv 27. úno 2014, 14:32

řekl bych, že většina těch co si nechtěně práskla si byla jista, že mají vybito
a že Cooper věděl, co říká :lol:



Chip
Příspěvky: 641

Příspěvek#103 » čtv 27. úno 2014, 17:39

Debata se skutečně přesunula někam jinam a motá se jen kolem míření ostrou zbraní na člověka. Což bylo jen jedním z pravidel Jeffa Coopera. Už jsem psal výše, že toto je naprosto běžná technika ve výcviku ozbrojených sil a sborů, pokud jsou ovšem splněny přesně stanovené podmínky! Veškeré zbraně a zásobníky jsou opakovaně prohlédnuty při hromadné i individuální kontrole. Do místnosti kde suchý nácvik probíhá je zakázáno vnášet ostrou munici a veškeré osoby které se ho zúčastní si předtím pečlivě prohledají kapsy, aby u sebe vůbec neměli ostrou munici. Pokud někdo opustí výukovou místnost, opět se při příchodu překontroluje. Výcvik tímto způsobem probíhat prostě musí, protože například nyní mám v kurzu zbraně 147 lidí a kdyby měl být každý vybaven mimo ostré zbraně i maketou, stálo by to, při ceně "cvakací" makety odpovídající ostré zbrani asi 147 x 15 000 = hodně...(Jsem jen policajt a mám problémy s počty.) Názory na téma, že mířením ostrou zbraní na osobu ztráci policista nebo voják zábrany mířit na lidi mi příjdou úsměvné. Myslím, že tyto zábrany nesmí mít od začátku, protože to v práci dělá docela často Když už ne při střelbě na pachatele,( K čemuž díky Bohu v našich zeměpisných šířkách a délkách nedochazí příliš často) tak minimálně při hrozbě střelnou zbraní při zadržení, zatčení, zajištění osoby atd. (K čemuž naopak často dochází.) Nehledě na to, že i mimo suchý střelecký výcvik, to provádí pravidelně, při nácviku taktiky, ať již s vybitou ostrou zbraní, nebo s FX simunition. (opět po pečlivé kontrole a v čistém prostoru.( bez ostrých nábojů) Už jsem psal, Cooperova pravidla představují soubor vůdčích doporučení jak jednat, ale v žádném případě se nemohou brát doslovně. Což ostatně platí o všech pravidlech, předpisech a nařízeních, včetně třeba desatera...:-) Z těchto důvodů bylo pomýleno i ono polemizování s Cooperovými zásadami, jež provozoval Areyou.
To KubaDostál. Pokud jde o tebou uváděné zlomení vytahovače. Je li kontrola prováděna správně, tak taková věc vůbec nesmí mít vliv na bezpečnost. Ve všech rozumných střeleckých kurzech je kontrola prováděna následujícím způsobem. Zbraň k tělu, vyjmout zásobník, stáhnout závěr a zajistit ho v zadní poloze. Potom se pohledem přes výhozní okénko přesvědčíme že v šachtě není zásobník a že je prázdná nábojová komora. Pak závěr do přední polohy a rána jistoty do bezpečného prostoru. Pak je 100% jistota, že je zbraň prázdná.



nico
Příspěvky: 409

Příspěvek#104 » čtv 27. úno 2014, 17:55

A když se to nepovede, tak to dopadne třeba takto:

"Podle šéfa pražských policistů Martina Červíčka instruktor střelby během výcviku samopal nezkontroloval a prostřelil kolegovi stehno."

http://tn.nova.cz/zpravy/cernakronika/p ... olegu.html


Chip píše:se nemohou brát doslovně. Což ostatně platí o všech pravidlech, předpisech a nařízeních

To je názor policisty? :)



Chip
Příspěvky: 641

Příspěvek#105 » čtv 27. úno 2014, 18:21

To je názor policisty a právníka milý Nico. Znáš snad nějaké pravidlo, z kterého neexistuje vyjímka? Pokud jde o případ na SPJ, ano stalo se to. ten instruktor byl idiot. Stalo se to ze Samopalu MP 5, u kterého je díky konstrukci velmi jednoduché udělat špatně kontrolu. Nicméně to ho neomlouvá...

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů