Čtyři bezpečnostní pravidla Jeffa Coopera

Co jinam nepatří...
Uživatelský avatar
AREYOU
Příspěvky: 195
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#1 » ned 23. úno 2014, 20:16

Docela často slýcháváme 4 základní bezpečnostní pravidla od Jeffa Coopra a zajímalo by mě co si o tom myslíte májí tyto pravidla smysl?
Omluvte můj překlad, už jsem pár let ze školy :-).
1. All guns are always loaded - každá zbraň je vždy nabitá
2. Never let the muzzle cover anything you are not willing to destroy - nikdy nemiř na to co nechceš zničit
3. Keep your finger off the trigger till your sights are on the target - dokud nemáš mířidla na terči drž prst mimo spoušť
4. Identify your target, and what is behind it - rozpoznej svůj cíl a co je za ním

Uživatelský avatar
Albert
Příspěvky: 1011

Příspěvek#2 » ned 23. úno 2014, 20:48

Proč by to jako nemělo mít smysl? Je to v podstatě alfa a omega bezpečné manipulace se zbraní.

Volně přeloženo do střelecké češtiny "se zbraní zacházíme jako kdyby byla stále nabita, prst mimo spoušť, hlaveň vždy bezpečným směrem"
Naposledy upravil(a) Albert dne ned 23. úno 2014, 20:51, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
AREYOU
Příspěvky: 195
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#3 » ned 23. úno 2014, 20:49

Vážně no já si osobně myslím, že se buď nedají dodržet nebo si hrají na něco nadpřirozeného. Například pravidlo číslo jedna. Pokud ze zbraně vyjmu zásobník třikrát zakvedlám závěrem podívám se do prázdné komory dám ránu jistoty znovu zakvedlám závěrem a znovu ránu jistoty, tak zbraň není nabitá a pokud někdo tvrdí, že ano tak dost pochybuji o jeho inteligenci :lol: .
Na tvůj edit dodám toto :
No to je ten kámen úrazu a když chci sušit echt obranu tedy například obranu proti útočníkovi s nože tak zbraň vybiji prázdnou zkontroluji nechám zkontrolovat i kolegu útočníka a pak na něj prázdnou zbraní mířím a cvakám a nepřipadne mi to nějaké nebezpečné, takže mi to první pravidlo připadne trochu moc jak to říct přehnané ne?

Uživatelský avatar
Albert
Příspěvky: 1011

Příspěvek#4 » ned 23. úno 2014, 20:54

Ne nadarmo se říká že nejvíce úrazů způsobila nenabitá zbraň...

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#5 » ned 23. úno 2014, 20:55

Ahoj,
a myslíš že nemají ? Říkají ti něco Murphyho zákony ? :D
Třeba:
Pravděpodobnost, že se stane něco vysoce nepravděpodobného, je vždy vyšší než nám ukazují statistické výpočty.
Co se může pokazit, pokazí se. Jestliže se může pokazit více věcí, vždy to bude ta, která způsobí nejhorší důsledky.

Jinak řečeno:
například jsi zvyklý, že zbraň odkládáš vždy vybitou. No, jenže jednou se stane, že si z ní vystřelíš, aniž bys chtěl. Proč ? Protože to nebylo pokaždé, co jsi ji odložil nenabitou, ale posledně jsi nechal minimálně náboj v komoře. O náhodném výstřelu by ti někteří mohli povědět svoje, že ? :D

Mě se to (náhodný výstřel s "nenabitou" zbraní) ještě nestalo, ale popravdě děsím se toho, až se to stane. Jednou tomu tak málem bylo. "Hrál" (seznamoval) jsem si s novou pistolí a jeden známý mi mezitím napáskoval zásobník. Pak mi ho podal a já ho zasunul do zbraně a natáhl. Včas jsem si to uvědomil a zbraň ihned vybil. Od náhodného výstřelu s možným neštěstím nebylo daleko. Ikdyž je to několik let, dodnes si to moc dobře pamatuju.

Jsou sice určitá pravidla od toho, aby se porušovala ( :lol: ), ale tady to neplatí. Tady jde o zdraví a život. A s tím se nehazarduje.

Uživatelský avatar
Albert
Příspěvky: 1011

Příspěvek#6 » ned 23. úno 2014, 20:58

Moje oblíbená hláška je:
jeho poslední slova byla: neboj, není nabitá.

Uživatelský avatar
AREYOU
Příspěvky: 195
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#7 » ned 23. úno 2014, 20:59

Ale tak neblbni, to nedává smysl jak mohla nenabitá zbraň něco způsobit to jen doměnka nenabité zbraně, ale nenabitá zbraň???
Jak si psal hlaveň vždy bezpečným směrem to je pravidlo číslo 2, tak to porušuje každý kdo nosí u sebe zbraň, pokud je zbraň v klasickém bočním pouzdře nedej bože s nábojem v komoře :-) a chodíš třeba jako já do restaurace která je na patra a podlaha je ze skla tak vlastně, když sedíš tak hlavní míříš pod sebe a pod tebou sedí nějaký člověk...mě se to zrovna v té restauraci stalo tak proto o tom píši...co by mi na to asi Jeff Cooper řekl :-).

Uživatelský avatar
AREYOU
Příspěvky: 195
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#8 » ned 23. úno 2014, 21:03

Georg
co ti na to říct...pokud dodržuješ zásady správné manipulace není potřeba se bát (kdybys po natažení stáhnul závěr, aby ses přesvědčil zda tam něco je jak my učíme na drillech, tak bys hned věděl, že máš v komoře náboj) a argumenty , že když Bůh chce i motyka vystřelý je úsměvná :roll: .



Steiner
Příspěvky: 784
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#9 » ned 23. úno 2014, 21:36

AREYOU: existuje jen jedno jediný pravidlo:

1. Jediná pojistka kterou máš je ta, která se nachází mezi tvýma ušima. Když ti nefunguje, tak sou všechny ostatní pravidla nahovno.

Uživatelský avatar
AREYOU
Příspěvky: 195
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#10 » ned 23. úno 2014, 21:37

Steinar
A kurva ámen...naprosto souhlasím!!!!!

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#11 » ned 23. úno 2014, 21:49

AREYOU
kdyby všichni byli neomylní a bezchybní, nemusela by vzniknout tato pravidla. Nebo si opravdu myslíš, že nemají svá opodstatnění ? Víš, kdo je (byl) Jeff Cooper ? Jestli ano, tak uznáš, že má pravdu. Pokud si myslíš, že jsou zbytečná nebo zbytečně přehnaná, tak se na mne nezlob, ale jak můžeš někoho učit o manipulaci se zbraní ? Nechci se do tebe navážet. Zeptal ses, (nejen) já odpovídám. Mám s tím nějaké osobní zkušenosti, protože se střelbou zabývám už několik let.
A ještě se zeptám jednou:
pokud dodržuješ zásady správné manipulace není potřeba se bát
ano to slovíčko pokud. A co když se stane, že nechtěně nedodržíš ? Tato pravidla vznikla na základě praxe, zkušeností a spousta střelců je potvrdí. Tvrdit o nich, že jsou přehnaná je slušně řečeno špatné.

P.S. podceňovat takováto pravidla mi úsměvné nepříjde. Naopak.

Uživatelský avatar
Int1m1thy
Příspěvky: 1498

Příspěvek#12 » ned 23. úno 2014, 22:01

To pravidlo 1 je blbost. Jak si vysvetloval nahore AREYOU. Pravidlo 2 taky. Pokazdy nekam na nekoho miris. Ci pripadny odraz nekoho trefi. 3. pravidlo je jediny pravidlo. 4. taky blbost, kdyz mi jde o zivot tak je mi fuk co je za cilem. Jestli tam nekdo cumi tak je to jeho problem, mel mi pomoct nebo utict. Coz je problem vetsiny nehod ze necim nekam prosla a nasla si cumila.

Uživatelský avatar
AREYOU
Příspěvky: 195
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#13 » ned 23. úno 2014, 22:02

Georg
O Cooprovi vím asi tak to co všichni z wikipedie. Pokud něco nedodržíš tak ti ty pravidla si myslím nepomůžou, např. když si budeš strkat nabitou zbraň s prstem na spoušti do pouzdra.
Já ty pravidla sem dal, protože všechny ty pravidla porušuji a když jsem se nad něma zamýšlel tak jsem zjistil, že to nefunguje.
pravidlo 1. jsem vysvětlil prostě vybitá zbraň je vybitá
pravidlo 2. jak mám nosit zbraň, aby ústí hlavně na nic nemířilo to prostě nejde
pravidlo 3. pokud střílím a trénuji na kontaktní vzdálenost tedy zbraň u boku tak mířidla ani nevidím
pravidlo 4. okey, ale pokud budu v situaci kde mi půjde o život asi těžko budu řešit, že jsem v místnosti která má sadrokartonové zdi a co je za nima, nebo na ulici jestli za tím útočníkem někdo není půjde mi o život!

Víš my se snažíme jít s drillama trochu jiným směrem než zatím většina střelců je schopna strávit a občas mi někdo vmete tyto pravidla tak jsem se nad tím zamyslel a opravdu mě osobně nedávají smysl pokud tedy nemám zbraň jen v trezoru.

Edit Int1m1thy jsi mi to vzal z úst :-)

Uživatelský avatar
Int1m1thy
Příspěvky: 1498

Příspěvek#14 » ned 23. úno 2014, 22:08

Pravidlo 1. se logicky pouzije kdyz nekde lezi zbran a ja si ji du vzit.



coffee
Vedení LOS
Příspěvky: 853

Příspěvek#15 » ned 23. úno 2014, 23:28

Pánové, připomínáte mi haranty, co si musí sáhnout na rozpálená kamna i když jim rodiče říkají, že to nemají dělat.
Pokud nerozumíte smyslu a nechápete význam pravidel pro bezpečnou manipulaci, tak alespoň nedělejte chytré. Připomíná mi to rovněž oblíbenou větu "Vždyť se zatím nic nestalo". Nechcete je dodržovat, dobré, ale odpusťte si to zdůvodňování. U soudu, který bude po takové malé chybičce následovat, Vám tyto výmluvy nebudou nic platné. Proč se asi vyrábějí cvičné zbraně?

Máme na střelnici další pravidlo, na zbraň (ani vybitou) se nesahá, pokud je někdo u terčů. A taky varování - vystřelenou střelu už nevrátíš.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů