Zbraň v autě

Co jinam nepatří...
Uživatelský avatar
Rough boy
Příspěvky: 1160

Příspěvek#46 » stř 13. dub 2016, 06:24

Sarkafarka.Loupeznik píše:Výrobci podobných pouzder v USA asi mají advokáty ... Ale co mohou oni vědět o zbraních...:-D Mimochodem, je zbraň položená kamkoli ve voze skutečně nešena??? Já bych se hádal, že něco nosit není totéž, co něco vozit...


teď se na chvilku vyprdni na amíky, oni jistě vědí, co dělají.
Je potřeba si udělat trochu pořádeK v terminologii. ZoZ ani prováděcí předpisy pojem VOZIT neznají. Dále pak NOŠENÁ zbraň nemusí být vždy NEŠENA. Teď tě nechci chytat za slovíčko, ale je to důležité to takhle trochu rozpitvat. ZoZ nám říká, že nošená zbraň je ta, kterou máme u sebe, s výjimkou držené. Vzhledem k tomu, že auto není a) nemovitost a za b) zbraň je v to chvíli nabitá někde v držáku v autě, pak nemůže být v tu chvíli držená, nýbrž nošená. NOŠENÍ si představ jako velikou množinu stavů, kdy máš zbraň (nebo střelivo)u sebe, ale z nějakého důvodu nemůžeš splnit ZoZ §2, odst. 2, písm. a), bod 1 nebo 2.
A konečně se dostáváme k pojmu VOŽENÁ. Nejbližší podobný termín, se kterým prováděcí předpis zákona o zbraních pracuje je PŘEPRAVOVANÁ zbraň. Bohužel, ani v tomto případě zbraň v holstru kdesi pod volantem či na tunelu nesplňuje náležitosti přepravované zbraně.
Z čehož mi logicky vyplývá, že zbraň je v tu chvíli NOŠENÁ.

Uživatelský avatar
Biggles
Příspěvky: 366

Příspěvek#47 » stř 13. dub 2016, 08:18

A jen tak mimochodem...zkoušel jste někdo a schválně tu variantu, kterou jsem já postoval, prohlédnout zvenku auta? :-D Já že pak je Loupežníkovo teoretizování úplně k ničemu. Pokud doopravdy nechci a nehledám, tak ani přes nezafóliovaný sklo (tedy jen lehce nazelenalý z výroby) není ona pistole snadno naleznutelná . Tedy analogie s koukáním pod bundu je vcelku přesná.
K nošení kdesi za pasem a vhodným pouzdrem uvnitř auta jen tolik, že oboje má své výhody a nevýhody. Pokud někdo zkoušel tasit sedíc za volantem, tak ví, že to je (zvláště v připoutaném stavu) de facto neproveditelná zhovadilost (v případě pistole kdekoli u pasu - v podpažním pouzdře je to samozřejmě něco jiného), naopak držák/pouzdro kdekoli ve voze sebou nese riziko opomenutí zbraně ve vozidle a možná pro někoho útlocitného dotek s hraniční zónou zákonem nezakázaného (ovšem i schrána/pouzdro může být zbraň zcela překrývající) a je na libovůli každého soudruha, jakou variantu zvolí.



cipis
Příspěvky: 2076

Příspěvek#48 » stř 13. dub 2016, 08:28

Ad boy: Přesně tak. Loupežník měl poznámku, kterou ale využiji jinak - vyrábí pouzdra pro open i concealed carry, přesně podle toho, jak která pravidla platí v tom daném státě, kde to prodávají. V případě našeho státu pouze concealed carry.
Takže tu řešíme následné drobné problémky, protože ten hlavní je vyřešen - ne-viditelně bez diskuze.
První drobný problémek je to, jestli "nesmí nosit viditelně" splní temný kout v autě, do kterého se nikdo při zběžném pohledu do auta nepodívá anebo to není vidět ani při vyloženém zkoumání obsahu auta přes okýnka. Já jsem zastáncem varianty dva.
A druhý drobný problém je, jestli v případě držení (tedy přepravě (vybité) zbraně z místa na místo) splňuje auto podmínky "v uzavřeném obalu". Osobně si myslím, že v případě uložení zbraně (volně) v kufru auta určitě ano, protože auto je samo o sobě už "uzavřený obal", v případě převozu na zadních sedačkách (kam je normálně vidět) by mi stačila deka přes.

Ad Biggles: manželka známého dostala těžký pojeb od policajtů při silniční kontrole, když měla brokovnici na sedačce vzadu. Tedy bych trval na tom, že to nemá být vidět při důkladném pohledu dovnitř auta. Analogie s bundou stále pokulhává - pokud budu mít bundu nezaplou a při běžné činnosti, tedy např chůzi, to bude sem tam vidět, tak je to špatně. Když mi tu bundu někdo rozepne, tak už ano, to je v pořádku. Nebo když se vyválím po zemi či se budu muset skrčit a ukáže se pažba, tak je to také ok, protože to už není standardní činnost. Jsem toho názoru, že nakukování okénkem do auta je bohužel standardní činnost, a to nemyslím jen u policajtů.

Uživatelský avatar
Biggles
Příspěvky: 366

Příspěvek#49 » stř 13. dub 2016, 10:38

Mezi broknou na sedačce a pistolí schovanou u tunelu v pouzdru vidím drobný rozdíl ;-) Tedy znovu -vyzkušej si to. Podívej se na pušku na zadním sedadle a zkus pak "najít" pistoli v onom pouzdře.



Sarkafarka.Loupeznik
Příspěvky: 546

Příspěvek#50 » stř 13. dub 2016, 12:32

Rough boy píše:
Sarkafarka.Loupeznik píše:Výrobci podobných pouzder v USA asi mají advokáty ... Ale co mohou oni vědět o zbraních...:-D Mimochodem, je zbraň položená kamkoli ve voze skutečně nešena??? Já bych se hádal, že něco nosit není totéž, co něco vozit...


teď se na chvilku vyprdni na amíky, oni jistě vědí, co dělají.
Je potřeba si udělat trochu pořádeK v terminologii. ZoZ ani prováděcí předpisy pojem VOZIT neznají. Dále pak NOŠENÁ zbraň nemusí být vždy NEŠENA. Teď tě nechci chytat za slovíčko, ale je to důležité to takhle trochu rozpitvat. ZoZ nám říká, že nošená zbraň je ta, kterou máme u sebe, s výjimkou držené. Vzhledem k tomu, že auto není a) nemovitost a za b) zbraň je v to chvíli nabitá někde v držáku v autě, pak nemůže být v tu chvíli držená, nýbrž nošená. NOŠENÍ si představ jako velikou množinu stavů, kdy máš zbraň (nebo střelivo)u sebe, ale z nějakého důvodu nemůžeš splnit ZoZ §2, odst. 2, písm. a), bod 1 nebo 2.
A konečně se dostáváme k pojmu VOŽENÁ. Nejbližší podobný termín, se kterým prováděcí předpis zákona o zbraních pracuje je PŘEPRAVOVANÁ zbraň. Bohužel, ani v tomto případě zbraň v holstru kdesi pod volantem či na tunelu nesplňuje náležitosti přepravované zbraně.
Z čehož mi logicky vyplývá, že zbraň je v tu chvíli NOŠENÁ.

Ano, v zásadě souhlasím až na to, že to NOŠENÍ má své podmínky a ty nejsou při uložení zbraně viditelně kdesi ve vozidle, splněny... Mé použití slov(upozorňuji že se ani nemělo o terminologii platného zákona) vozit/nosit mělo spíš navést diskutující na to, jak vykládá zákon slovo nosit(zj. že má zbraň člověk u sebe, nikoli ve vozidle na druhé sedačce, v kufru, nebo pověšenou na mastné tyči druhého vagonu soukromě pronajaté tramvaje a to ještě v adekvátním stavu)... A když nosí, tak jedině skrytě, tj. bez ohledu na to, jestli si přeji aby mi někdo koukal nebo nekoukal do auta...



Sarkafarka.Loupeznik
Příspěvky: 546

Příspěvek#51 » stř 13. dub 2016, 12:35

Biggles píše:Mezi broknou na sedačce a pistolí schovanou u tunelu v pouzdru vidím drobný rozdíl ;-) Tedy znovu -vyzkušej si to. Podívej se na pušku na zadním sedadle a zkus pak "najít" pistoli v onom pouzdře.

V případě diskutované fotografie ze stránky 2 tohoto vlákna je zbraň v autě viditelná víc než dobře...



cipis
Příspěvky: 2076

Příspěvek#52 » stř 13. dub 2016, 13:11

Bigglesi, já tam ale právě ten rozdíl nevidím. To už mi přijde korektnější řešení na tu pušku vzadu hodit deku než mít pistoli v nějakém takovém pouzdře někde ve stínu. To je jako bys argumentoval u nošení u pravého boku viditelně s tím, že chodíš podél zdi, co máš vpravo :D

Uživatelský avatar
Biggles
Příspěvky: 366

Příspěvek#53 » stř 13. dub 2016, 17:10

Loupežníku, že by proto, aby byla na fotce vidět? :-D



franta599
Příspěvky: 638

Příspěvek#54 » stř 13. dub 2016, 17:50

Ono je to teoreticky fuk jestli ta bouchačka tam je videt nebo neni v aute za jizdy to je každymu fuk a pokud nekdo se podiva na semaforech vedle kolegovi do auta tak to stejne resit nebude ... a pokud by byla silniční kontrola tak neni takovej problem ji mrksnout narychlo pod sedačku nebo do pouzdra na to je cas vždycky :lol: :lol: nestava se to prece každy den ...

Uživatelský avatar
Rough boy
Příspěvky: 1160

Příspěvek#55 » stř 13. dub 2016, 18:20

Franta, Biggles: proto mě tyhle věci nechávají klidným, mě si nikdo do auta koukat nedovolí! :lol: myslím to samozřejmě v legraci, v automobilu vozím zbraň předpisově přišroubovanou na prdeli a lačné pohledy kolemstojících nechávám bez obav proudit do interiéru.



Piggy
Příspěvky: 1865

Příspěvek#56 » stř 13. dub 2016, 18:24

Sarkafarka.Loupeznik píše:Ano, v zásadě souhlasím až na to, že to NOŠENÍ má své podmínky a ty nejsou při uložení zbraně viditelně kdesi ve vozidle, splněny...
Jaktože nejsou? U nabité zbraně je to jasné a u nenabité bych také viděl jako "uzavřený obal" kufr nebo odkládací přihrádku s dvířky, ale ne auto jako celek.
Sarkafarka.Loupeznik píše:že má zbraň člověk u sebe, nikoli ve vozidle na druhé sedačce, v kufru, nebo pověšenou na mastné tyči druhého vagonu soukromě pronajaté tramvaje
To všechno v mých očích zcela nepochybně je "mít u sebe".



Sarkafarka.Loupeznik
Příspěvky: 546

Příspěvek#57 » čtv 14. dub 2016, 08:39

Biggles píše:Loupežníku, že by proto, aby byla na fotce vidět? :-D

A do těch míst v autě zvenku vidět není, nebo co tím chceš říct???



Sarkafarka.Loupeznik
Příspěvky: 546

Příspěvek#58 » čtv 14. dub 2016, 08:43

Piggy píše:
Sarkafarka.Loupeznik píše:Ano, v zásadě souhlasím až na to, že to NOŠENÍ má své podmínky a ty nejsou při uložení zbraně viditelně kdesi ve vozidle, splněny...
Jaktože nejsou? U nabité zbraně je to jasné a u nenabité bych také viděl jako "uzavřený obal" kufr nebo odkládací přihrádku s dvířky, ale ne auto jako celek.
Sarkafarka.Loupeznik píše:že má zbraň člověk u sebe, nikoli ve vozidle na druhé sedačce, v kufru, nebo pověšenou na mastné tyči druhého vagonu soukromě pronajaté tramvaje
To všechno v mých očích zcela nepochybně je "mít u sebe".

No nosit se smí pouze skrytě a když zbraň je vidět, není logicky skrytá...

Nejde o něčí oči, ale výklad zákona...

Uživatelský avatar
graver
Příspěvky: 656
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#59 » čtv 14. dub 2016, 09:43

Diskuse je to dosti akademická, protože pokud máte zbraň v autě viditelně, komplikace vás dřív nebo později neminou (někdo to uvidí, vytáhne telefon, rozblikají se majáčky...).
Pokud se se zbraní přepravuju v autě, používám tohle: http://www.s-gear.cz/www-s-gear-cz/esho ... eni-zbrane. Klasické opaskové pouzdro mi v autě dost vadí. Tahle ledvinka má tu příjemnou vlastnost, že skvěle sedne k tělu a moc nepřečnívá. "Tasení" (tedy rychlé vytažení) to bohužel v sedě neumožňuje (ve stoje docela ano).

Uživatelský avatar
Rough boy
Příspěvky: 1160

Příspěvek#60 » čtv 14. dub 2016, 10:07

Jen sem ještě dodám na vysvětlenou odkaz z jiného tématu, kde jsem popisoval své zkušenosti a postup obrany v autě tak, jak to vidím a cítím já. Občas konflikt vyeskaluje až vně auta, tudíž v tu chvíli by mi byl kvér v holstru někde v autě k ničemu. Proto mám i v autě v holstru na pásku a mé vnímání možností obrany v autě je následovné:
viewtopic.php?p=93945#p93945

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů