Jak začít / Jak jste začínali?

Co jinam nepatří...


tajny-uzivatel
Příspěvky: 14

Příspěvek#1 » sob 29. říj 2016, 15:01

Ahoj,
se svým Glokem (17 gen4) mám zatím vystříleno asi 500 nábojů. Do terče se trefím prakticky pokaždé. Do černého na 15 metrů. Nicméně o nějakém soustřelu si můžu nechat jen zdát. Většinou to mám rozlítané, a dvě rány u sebe jsou spíše náhoda. Sám si občas všimnu, že ránu opravdu strhnu, ale ve většině případů jen minimálně. Také jsem si všiml, že oproti mířidlům jde střela o trochu doleva a nahoru.

Povídal jsem si s majitelem střelnice, který se na mě přišel podívat. Prý střílím docela dobře, ale rychle. Doporučoval mi, abych si s každou ránou víc hrál. Abych nemyslel na výstřel, ale nechal se překvapit, když přijde rána (samozřejmě obrazně řečeno). Že většina lidí, co tam chodí, mívá tak krabičku nebo dvě, ale s ránou si hrajou i dvě minuty, a chce to odpočívat, aby se netřásly ruce.

Tak mě napadlo (a nenašel jsem tady vhodné téma), jak jste začínali vy? Především mě zajímají "samouci", a největší radost mi samozřejmě udělá majitel Glocku 17. 8-)

Uživatelský avatar
Espezetka
Příspěvky: 332

Příspěvek#2 » sob 29. říj 2016, 17:20

Také jsem začátečník. Střelec jsem vcelku bídný. Někde tu na foru byl pro ilustraci terč, jaké dělá střelec chyby když mu to lítá tam kam lítá - u mně to vcelku odpovídalo (slabý a špatný úchop, strhávání). Paradoxně mi jde lépe střílení "od boku" bez nějakého většího míření.
Ale bylo mi řečeno, že nejsem ztracenej případ, prý ještě pár tisíc ran a poddá se to :)

Nedávno jsem byla na střelnici s kolegyní z tohodle fóra, která mi poradila to co jsi už slyšel i ty - zpomalit, klidně stáhnout ruku zpět po každém výstřelu. U mně to pomohlo.

Jinak nevím co myslíš tím "samoukem", ale podle mne je život moc krátký na to, aby ses jako samouk dostal tam kam se jiný dostane podstatně dřív když se nechá vést ;)

Uživatelský avatar
oldlamehand
Příspěvky: 498

Příspěvek#3 » sob 29. říj 2016, 19:01

Jsem také začátečník a pořídil jsem G26. Počet vystřílěných ran se u mě zatím počítá také jen na stovky. Z nového G26 jsem ale zetim vystřílel jen 50, předtim jsem střílel z různých zbraní zapůjčených na střelnici. Jsem samouk, ale plánuji, že si čas od času zaplatím instruktora a až budu střílet trochu lépe, třeba i zkusím nějaké kurzy obranné střelby.
Střílím většinou na 10 metrů, když se snažím mířit, nebo na 5 bez většího míření.
Během střelby obvykle stahuji zbraň po každé ráně. Mezi návštěvami střelnice pozoruji pomalé, ale jisté zlepšování. V rámci 1 návštěvy střelnice ale vždy pozoruji zhoršující se tendenci a stává se mi to z jakoukoliv zbraní. Prostě třeba první série všech 10 ran do červného a v dalších sériích je větší šance, že ránu strhnu. Asi se mi při střelbách rychle unaví ruce. Těch pár dní, co mám 1. vlastní zbraň, se i snažím doma trochu sušit, takže doufám, že při dalších návštěvách střelnice uvidím výraznější zlepšení.
Střelba bez míření zatím dost katastrofa. I na těch 5 metrů jsem rád, pokud nemířené rány skončí všechny kdekoliv v terči.



Chip
Příspěvky: 641

Příspěvek#4 » ned 30. říj 2016, 00:17

Zbrojak mam od roku 1994 a od roku 1993 pracuju v ozbrojenych složkách . Takze snad neco o strileni vím. Podle mě je cesta samouka možná, ale strašně dlouha a náročna. Člověk musí odhalovat již objevené a casto si zbytečně fixuje špatné návyky. Doporučuji absolvovani kvalitnich streleckych kurzu, jako je Aegis, Hard task atd. I zde je na místě opatrnost, protože když vidím střílet některé instruktory provozujíci kurzy, tak bych blil. Instruktor zajisté nemusí být dokonalý střelec, ale člověk který na klubovce Ipsc nebo dokonce Los střílí 40℅ na vítěze prostě nema co učit. Pokud člověk získá alespoň zakladni dovednosti, muže začít trenovat sam. Zde plati přímá úměra. Čím je člověk zkušenější strelec, tím víc může trenovat sam. Tím samozřejmě myslím jak ostrou střelbu, tak především sušení. Když se na něj přesto někdo občas někdo podivá, jenom dobře. Pokud je střelec alespoň trošku soutěživé povahy, neni od veci strilet IPSC a Los. Zde uvidi vynikajici strelecke vykony se kterymi se muze srovnávat a lecos okoukat. No a pak už jen trenovat a strilet.

Uživatelský avatar
oldlamehand
Příspěvky: 498

Příspěvek#5 » ned 30. říj 2016, 08:51

Ríkal jsem si, že podobné kurzy zkusím teprve ve chvíli, až budu mít odstříleno o pár stovek ran víc. Myslíte, že takové kurzy mají cenu i pro někoho, kdo zatím ani nedokáže s jistotou nasázet na 10 metrů všechny rány do černého?



kalfon
Příspěvky: 41

Příspěvek#6 » ned 30. říj 2016, 09:09

Jsem na tom podobně, jsem začátečník! Ale na jednom z kurzů jsem už byl a v žádném případě nelituji právě naopak! Hodně tě tam naučí a posunou o dost dále! Už se těším na další. Nepřemýšlej a jdi do toho.

Uživatelský avatar
P.V.
Příspěvky: 1298

Příspěvek#7 » ned 30. říj 2016, 09:28

oldlamehand píše:Ríkal jsem si, že podobné kurzy zkusím teprve ve chvíli, až budu mít odstříleno o pár stovek ran víc. Myslíte, že takové kurzy mají cenu i pro někoho, kdo zatím ani nedokáže s jistotou nasázet na 10 metrů všechny rány do černého?


Ano. Protože nemáš žádné návyky, tak nemůžeš mít špatné, které se budeš muset odnaučit.

Uživatelský avatar
Werewolf
Příspěvky: 171

Příspěvek#8 » ned 30. říj 2016, 09:28

Určitě doporučuji jít na kurz co nejdříve. Začněte se to totiž učit správně, nebudete se to učit s chybami a uděláte si ty správné návyky. Osobně jsem byl na Hard Tasku. Sice mě baví víc dynamická střelba, ale vzhledem k tomu, že u nás není kde se tím zabývat a mířená mi jde podstatně lépe, soustředím se na tu. I zkušení střelci mi říkali, že pokud chci střílet dobře dynamicky, musim nejprve umět dobře mířenou.

Takže hurá na kurz, naučí Vás tam, jak se do toho černého trefit. Jestli budete to pak tak provádět, je už na vašem tréninku, že SPZ? ;-)



notobi
Příspěvky: 661

Příspěvek#9 » ned 30. říj 2016, 09:46

oldlamehand: jak psali nade mnou nemá smysl se učit JEN sám, protože sám nikdy neuvidíš svoje chyby který děláš a ještě hůř se je pak odnaučuješ pokud je máš zažitý delší dobu (špatnej postoj, blbě prst na spoušti nebo úchop)
v červnu sem si dal první kurz kde sem dohromady vystřílel 300 nábojů za jeden den a dalo mi to víc než předešlých dohromady asi 600 ran při samostatných návštěvách střelnice.
A rozhodně mam pořád ještě co vychytávat a půjde mi to podle představ

Uživatelský avatar
Espezetka
Příspěvky: 332

Příspěvek#10 » ned 30. říj 2016, 11:15

Oldlamehand: přidávám se k hlasům které říkají ANO :-)
Werewolf :lol:



Mates Picco
Příspěvky: 69

Příspěvek#11 » ned 30. říj 2016, 11:18

Také souhlasím s názorem, že je kurz dobrý hned v začátku, ale chce to vybrat instruktora, který to opravdu umí, protože v současné době dělá kurzy kde kdo a kvalita se hodně různí, takže bych vybíral rozhodně podle referencí a né podle místa bydliště, nebo ceny.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2221

Příspěvek#12 » ned 30. říj 2016, 19:05

S tím kurzem je to otázka. Jako totální začátečník také nemusíš pobrat dostatečně rychle předávané informace z celodenního kurzu. Je dobré mít alespoň trochu nadřený úchop, postoj a spouštění.

A problém je i v tom, že ne všude školí začátečníky tak, aby uměli dobře střílet, ale tak, aby hlavně udělali zkoušky.

A s tím spěchem souhlasím, pokud se snažíš střílet moc rychle, tak si kazíš postoj a držení. Nejdříve to musíš dělat dobře a teprve pak se dá zrychlovat.

Uživatelský avatar
Werewolf
Příspěvky: 171

Příspěvek#13 » ned 30. říj 2016, 19:14

Pozor! Předpokládám, že se nebavíme o přípravném kurzu na zkoušky, ale o kurzu normálním. Je jasné, že každý bude jinak směrovaný. Samozřejmě, že by na tento kurz neměl jít člověk, co držel zbraň poprvé na zkouškách a podruhé na tomto kurzu, ale tací snad nejsou. Předpokládám, že každý si více nebo méně potrénuje před zkouškami, a po zkoušce si zajde párkrát na střelnici se svou nově nabytou zbraní, aby se s ní seznámil. V tomto momentě již člověk tu flusačku nějak drží a již nějaký styl získává. A to je moment, kdy jít na kurz.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2221

Příspěvek#14 » ned 30. říj 2016, 19:20

Nejsem si jist, že nejlepší pro začátečníka, co má ještě mokrý ZP, je kurz obranné střelby.

Chtělo by to spíše rozvoj v postoji, úchopu, mířence a bezpečnosti zacházení.

Ale kde dělají právě takovéhle kurzy ?

Uživatelský avatar
P.V.
Příspěvky: 1298

Příspěvek#15 » ned 30. říj 2016, 19:23

Tady je snad řeč o kurzech po zkouškách,ne? ;)

Jenže i ten správný úchop a postoj se někde musím naučit. A to se třeba u Hard Tasku učí.

A pokud nepoberu všechny info nebo si nebudu jistý, tak si kurz zopáknu (já si dám jeden kurz taky radši podruhé).

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů