PČR a zbraně při silničních kontrolách

Co jinam nepatří...
Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#121 » pát 2. úno 2018, 08:16

Tak jak to tady počítám, tak ke rčení:
"Optimista se učí anglicky, pesimista rusky a realista střílet" by tady mělo přibýt ještě "snílek píše na internet".
Pánové, ruku na srdce, nepřipadají vám některé příspěvky opravdu už mimo realitu ? Např. že vás na ulici z ničeho nic vyzve policista ke kontrole zbraně ? Nebo že by se osoba, proti níž směřuje zákrok či úkon se nechá dobrovolně spoutat se zbraní na těle a odzbrojit až na služebně ? Nebo že budu nosit na osobní ochranu zbraň ve stavu: "natažená, nezajištěná, s velmi hustě sportovně vytuněnou spouští na hooodně slabé fouknutí ?
Trochu reality prosím. Teorie je sice hezká a může mít spoustu podob, ale jak víme, realita bývá jiná. Někdy sice podobná, ale pořád se od sebe něčím liší.
Ani takový Caroprd111 se teoreticky ani v reálu nemusí bát žádného "fízla", protože žádný takový není.
Tak nějak reálně to asi nejlépe vystihl Blacky. Netřeba hned stahovat kalhoty, když brod je ještě daleko a netřeba si hrát na hrdinu a prudiče, když to může jít bez problémů a zbytečných emocí naprosto v klidu ;)



scink
Příspěvky: 167

Příspěvek#122 » pát 2. úno 2018, 09:32

Zdravím, jak to pročítám vlákno, tak přemýšlím... jezdím autem každý den, kontrol PČR jsem zažil taky dost, ale nikdy, opravdu nikdy, za tu dobu co mám ZP a nosím denně jsem se z otázkou zda mám zbraň u sebe nesetkal. A to jsem byl i několikrát kontrolován při cestě na nebo ze střelnice a dlouhé v pouzdře na zadní sedačce... Takže situaci bych řešil až by nastala...



Honzajan
Příspěvky: 1039

Příspěvek#123 » pát 2. úno 2018, 09:41

Jak chces resit neco, co nevis,jak muzes resit? Napred musis vedet,co muzes ty,co oni. Od toho tu je toto vlakno. A ne rict, ze zbran si poridis az po tom, co te prepadnou a pobodaji,protoze te prepadli uz nekolikrat,ale nikdy te nepobodali.

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2511

Příspěvek#124 » pát 2. úno 2018, 09:53

Caroprd111 píše:Já jsem taky slušnej a právě proto fizlovi na ulici určitě nebudu ukazovat zbraň. Stejně jako se s ním nebudu vůbec bavit, protože to slušní lidi nedělají. A z mojí strany to taky v klidu bude. :-)


Inu nezlob se na mě, ale podle toho co jsi napsal, tak slušnej nejsi. Tvůj text (neříkám že ty, nicméně proč bys to pak psal) ukazuje právě na takového machýrka, který sice prošel sítem zkoušek ZOZ, ale dělá ostudu střelecké komunitě. Co tě k tomu vede? Je smutné, jak se vytrácí slušnost mezi lidmi, jak jsou všichni neustále napruzení, negativní a plní zášti. Tohle je pak propíráno v médiích a zhoršuje, už tak problematické nahlížení "běžných" občanů na nás.

Podle zákona prostě musíš kontrolu strpět. Že se to stane je ale nepravděpodobné. 99,99% policajtů nebude nikoho nutit, aby mával kvérem v davu na Václaváku. A zásadní nepravda je, že se slušní lidé nebaví s policistou. (slovo fízl je pejorativní a taky něco vypovídá o tom, kdo ho používá) Naopak. Veřejného činitele, na rozdíl od běžného kolemjdoucího nemůžeš odbít, že se sním nehodláš bavit. Navíc, když si nic neprovedl, tak proč to vyhrocovat? Až ho budeš potřebovat, tak se sním bavit budeš vid??? :cry:



scink
Příspěvky: 167

Příspěvek#125 » pát 2. úno 2018, 10:11

Honzajan píše:Jak chces resit neco, co nevis,jak muzes resit? Napred musis vedet,co muzes ty,co oni. Od toho tu je toto vlakno. A ne rict, ze zbran si poridis az po tom, co te prepadnou a pobodaji,protoze te prepadli uz nekolikrat,ale nikdy te nepobodali.


Jak řešit vím, chtěl jsem říci, že někteří tu kombinují ve smyslu co budu dělat když přistanou před barákem Marťani...

Jak napsal Blacky, jako normální občan se s policistou bavím, na jeho požadavky reaguji a nevím proč to překombinovávat.



Hujer Viktor
Příspěvky: 328

Příspěvek#126 » pát 2. úno 2018, 10:13

při jednání s policistou je dobré mluvit co nejméně a vše si nahrávat.
to není otázka slušnosti, nebo neslušnosti, ale nutnost, která vyplynula z jednání policie.
a to platí nejen při silniční kontrole,ale i v případě, kdyby někdo musel opravdu použít zbraň.
nemluvit neřešit na místě, počkat na právníka
pokud by chtěl policista vidět zbraň nemám problém. zapnu nahrávání zeptám se jestli na tom trvá (uprostřed václaváku) a klidně ji vytáhnu vybiju a předám
stěžovat si můžu potom s policajtem na místě se nemá cenu hádat

Uživatelský avatar
oldlamehand
Příspěvky: 498

Příspěvek#127 » pát 2. úno 2018, 10:56

Kontrolu zbraně při silniční kontrole jsem bral spíš jako teoretickou relativně málo pravděpodobnou možnost.
A pravděpodobnost kontroly zbraně na ulici, pokud neřídím vozidlo, je podlě mě naprosto nulová, pokud nosím dle zákona skrytě a nezapltetl jsem se do nějakého průseru.
Mimo případy, kdy vstupuji do nějakého chráněného objektu, se mi v ČR ani jednou nestalo, že by mě jako chodce na ulici zastavlil policista a chtěl prokázat mou totožnost, natož pak, aby se zajímal o zbraň.
Kontrolovat totožnost může jen v zákonem stanovených důvodech, a i kdybych byl přesvědčen, že není v právu, a neuspokojilo by mě vysvětlení, proč mě kontroluje, vyhověl bych a stěžoval si až následně, pokud bych měl pocit, že to byla zbytečná šikanozní kontrola, kterou mi vznikla nějaká újma.
S policisty nemám mnoho osobních zkušeností, ale z toho, co jsem zatím zažil, mám pocit, že většina policistů nejsou totální kreténi a pokud s nima člověk jedná slušně, nikoliv arogantně či dokonce agresivně, dá se normálně domluvit. Pochybuju, že by policista s trochou soudnosti nutil někoho na rušném veřejném místě manipulovat se zbraní. A i kdyby náhodou takový zvrhlý nápad měl, já si dám pozor abych nikoho neohrozil a pokud někoho ohrozí on, je už to jeho odpovědnost.

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2966

Příspěvek#128 » pát 2. úno 2018, 11:19

Hujer Viktor píše:při jednání s policistou je dobré mluvit co nejméně a vše si nahrávat.
to není otázka slušnosti, nebo neslušnosti, ale nutnost, která vyplynula z jednání policie.
a to platí nejen při silniční kontrole,ale i v případě, kdyby někdo musel opravdu použít zbraň.
nemluvit neřešit na místě, počkat na právníka
pokud by chtěl policista vidět zbraň nemám problém. zapnu nahrávání zeptám se jestli na tom trvá (uprostřed václaváku) a klidně ji vytáhnu vybiju a předám
stěžovat si můžu potom s policajtem na místě se nemá cenu hádat

Ano přesně tak. To je zkušenost za posledních 20 let s polysi v terénu. Archivy prestupcu a odsouzených jsou narvane k prasknutí případy, že kdyby podezřelý na počátku mlčel, dnes v tom archivu nemusel být. Protože se nechtěně nabonzoval sám ačkoliv si tento elementární fakt neuvědomil, nebo v jeho dobré víře něco ve výpovědi použili NÁSLEDNĚ proti němu. Priklad: na tom parkovišti jak řidič nechtěně přejel dvě děti a matky v okolí se o děti nestaraly. Dnes je snad po soudu, na počátku vypovidal a ještě blbe, málem to skončilo špatně (že by ho odsoudili, nakonec zproštění obvinění) .

Uživatelský avatar
P.V.
Příspěvky: 1298

Příspěvek#129 » pát 2. úno 2018, 11:37

No taky bych mohl přidat pár případů, ve kterých kdyby se s policií mluvilo, tak to vůbec nemuselo u toho soudu skončit...

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#130 » pát 2. úno 2018, 11:44

Tak zřejmě si nikdo příslušný paragraf od začátku pořád nepřečetl a radši se zde stále spekuluje se situací, která v praxi v podstatě nenastane. Nebo si myslíte, že běžný policista bude vykonávat úkony stanovené v paragrafu 75c?

Kontrola vykonávaná policií

§ 75

(1) Policie vydá příslušníkovi nebo zaměstnanci policie zařazenému v Policejním prezidiu nebo příslušném útvaru policie kontrolní průkaz, který je dokladem o pověření ke kontrole. Příslušník policie nebo zaměstnanec policie podle věty první je povinen prokázat se současně také služebním průkazem příslušníka policie nebo průkazem zaměstnance policie.

Uživatelský avatar
tuton
Příspěvky: 387

Příspěvek#131 » pát 2. úno 2018, 11:59

Ja si to cele precetl a ackoliv §§ 75, 75a a 75b vypadaji jako ustanoveni upravujici kontroly podle kontrolniho radu, §75c mi do toho svym vyznenim ne zcela zapada. Pochopil jsem to jako jakysi prilepek, na jehoz vyklad resp. obecnou platnost nemaji predchozi §§ vliv.

Uživatelský avatar
oldlamehand
Příspěvky: 498

Příspěvek#132 » pát 2. úno 2018, 12:17

tuton: tak to vidím i já. A dává to smysl.
Představme si třeba situaci, kdy někdo nosí "skrytě" tak blbě, že policista na ulici zbraň zahlédne. Pokud vyhodnotí, že něhrozí bezprostřední nebezpečí, asi hned po dotyčném neskočí a nebude ho odzbrojovat. Připadá mi naprosto logické, že bude chtít prověřit, jestli se jedná o legalní zbraň a třeba na to tu podle mě je ten §75c.

Jak by jinak probíhala kontrola? Případ se může stát třeba v Ostravě a držitel zbraně může být třeba Pražák.
Asi je nemyslytelná, že by museli dotyčného ke kontrole zbraně odvézt do Prahy na jeho místně příslušné oddělení.

Ty předchozí odstavce podle mě řeší spíš případy, kdy třeba příslušný útvar vyzve držitele k předložení zbraní při proudloužení ZP. Ale je to jen moje chápání paragrafu, neříkám, že nutně správné.

marinakus: víte o nějakém výkladu, který to popisuje jinak?



MRBLUE
Příspěvky: 927

Příspěvek#133 » pát 2. úno 2018, 12:52

V CZ mam s policajtami co sa jednania tyka celkom dobre skusenosti. Na Slovensku je situacia hrozna. Odbornost mnohych policajtov je na velmi nizkej urovni. Znalosti predpisov, uroven vycviku...
K tejto teme: Ak sa hliadka opyta na zbran, odpoviem nie. Ak si overuju doklady, tak aj tak im v evidencii osob vyskocia udaje ci ma clovek ZP, ci je v patrani, ci je trestany... Ina je situacia, ak by ma chceli predviest alebo predvolat na policiu. V tom pripade ich upozornim ze som ozbrojeny a vyziadam si instrukcie.
Okolo roku 2000 pri Trencine na odpocivadle Zamarovce prebiehala kontrola, policajti plosne odstavovali auta. Asistovali in tam aj kuklaci. Znami ich upozornil ze ma v puzdre na opasku nabitu legalnu zbran. Policajt zo zasahovky mu zakazal manipulaciu a sam mu vybral zbran abj ju skontroloval. Vybil, vybral zasobnik (samozrejme prst na spusti) a skoro ho strelil do brucha, kedze naboj v komore ostal a on to netusil... :-D

Uživatelský avatar
tuton
Příspěvky: 387

Příspěvek#134 » pát 2. úno 2018, 12:58

oldlamehand:

Sklouzavame do OT, ale snad to zatim neni na samostatne tema. Nicmene pod kontrolou dle §75 a nasledujicich si predstavuji napr. kontrolu strelnice, zda je dodrzovan provozni rad atd. atd. Na takovou kontrolu pak prijde povereny policista prislusneho utvaru. Zkontroluje strelnici a mimo jine i osoby, ktere se tam pohybuji a nosi zbrane. Vuci strelnici je policistou z prislusneho utvaru, vuci ostatnim osobam je policistou.

Obecnou platnost §75c dovozuji z domnenky, ze neni uvedeno "povereny policista" nebo "kontrolu provadejici policista" nybrz "policista (prislusnik policie)". A tuto domnenku zastavam i pri vedomi, ze jednotliva ustanoveni predpisu je treba chapat v kontextu a nikoliv izolovane. Obecna platnost §75c vsak neni v rozporu s dalsimi §§ s cislem 75 a tak si myslim, ze je pripustna.

Uživatelský avatar
oldlamehand
Příspěvky: 498

Příspěvek#135 » pát 2. úno 2018, 13:18

MRBLUE: co k tomu říci. Jen snad, že doufám, že za nějakých 18 let od toho případu se úroveň policistů v tomto směru celkově zlepšila
tuton: naprostej souhlas.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: v.k. a 10 hostů