Dlouhodobá konzervace zbraní

Co jinam nepatří...


Střelec
Příspěvky: 1648

Příspěvek#16 » pon 29. dub 2019, 11:34

Kdysi mi na střelnici popisoval jeden pán, jak se konzerovovaly zbraně po opravě ve VOZ. Říkal, že to ponořili do konkoru (číslo už nevím, možná hobani nezmínil), několikrát natáhli závěrem (jednalo se o 58) a rovnou zavakuovali do tlustého igelitu. V domácích podmínkách by to asi šlo, tedy za předpokladu, že má člověk tak velkou vakuovačku.



kosatka444
Příspěvky: 161

Příspěvek#17 » pon 29. dub 2019, 12:24

Jezekif - zkoušel jsem jemný olej ale to nevydrželo, musí to mít větší viskozitu, hustotu aby to ten kov obalilo. Na tom co jsem jen nastříkal obyč olej, tam byla rez, zkoušel jsem 4 kusy v různé viskozitě a nejlépe vyšla právě ta vazelína ale tu musíš opravdu za horka a vyvařit abys odpařil vodu. Vím že to čištění pak je hrozný ale vydrží to.

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#18 » pon 29. dub 2019, 15:57

Ne, to si nerozumíme, myslel jsem použít olej na čištění od té vazelíny. Jako první krok očisty před použitím - ne na konzervaci - povařit v oleji, kdy var (teplota) a oproti vazelíně velmi řídký olej (olej proto, že teplota jeho varu bude mnohem blíž teplotě tání vazelíny než teplota varu rozpouštědel) by mohly dost pomoc. Teplotou se vazelína rozpustí v oleji - ještě za varu vyndáš z nádoby a necháš v teple okapat (otřeš). Následná další očista by mohla už být mnohem jednodušší než když umýváš rovnou starou ztvrdlou vazelínu.



kosatka444
Příspěvky: 161

Příspěvek#19 » pon 29. dub 2019, 16:06

JJ už chápu, to mě nenapadlo , zkusím - díky :?: :idea: :)

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#20 » pon 29. dub 2019, 16:30

Není zač, já jen měl nerv, že se nedokážu srozumitelně vyvětit, protože ten tvůj průzkum (hlavně výsledky), mě tak zajímá, že bych to nejraději otestoval taky (nemít tolik jiný práce).

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2415

Příspěvek#21 » stř 1. kvě 2019, 10:50

Pokud mermomocí chcete používat vazelínu, tak k tomu uvedu pár faktů. Normální vazelína obsahuje vodu. Když se jí potřou zbraně, tak pak rezaví. Postaru se běžná vazelína převařovala, voda se odpařila a pak se teprve konzervovalo. Naproti tomu konzervační tuk je zbaven vody už při výrobě.



kosatka444
Příspěvky: 161

Příspěvek#22 » stř 1. kvě 2019, 11:04

Letec 12 - pokud si přečteš celé vlákno zjistáš že zdůraznuji že se musí převařit aby se odpařila voda :lol: jinak konzervační tuk nepoužívám, měli sme ho v armádě ve skladu a ta horká vazelína která je převařená a tedy zbavena vody je lepší sic hůře pak odstranitelná, jelikož se do ní musí dát zbraň za tepla a nejlépe taky předehřátá alespon lehce když je třeba u tepla či na topení - horká a tekutá vazelína zaleze pak i do těch nejměnších skulinek oproti konzervačnímu tuku, pokud by jsi ho tedy taky nerozehřál ale v tom to pak výjde na stejno .............

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2415

Příspěvek#23 » stř 1. kvě 2019, 13:42

A jejda, už to vidím :) a pěkný popis k tomu.



kosatka444
Příspěvky: 161

Příspěvek#24 » stř 1. kvě 2019, 13:43

:) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2415

Příspěvek#25 » stř 1. kvě 2019, 13:47

A co to vakuováni jak jsi psal, že zkusíš.



kosatka444
Příspěvky: 161

Příspěvek#26 » stř 1. kvě 2019, 13:51

Vakuování jsem zkoušel dvakrát s vysátím vzduchu a zatavením ale vždy zhruba do týdne se to nafouklo tedy to vakuování nevyšlo, časem se mi tam dostal vzduch, nepřišel jsem na to kde dělám chybu. Používal sem stejný igelit jako v armádě při vakuaci zásobníků ale se zbraní mi to nešlo -buď někde ostrá hrana to protrhla nebo nevím

Jinak doma v paneláku to při klasickým vyčištění a uložení bez konzervace taky vydrží roky - beru konzervaci jako nouzi k dlouhodobému uložení

Uživatelský avatar
staM
Příspěvky: 267

Příspěvek#27 » stř 1. kvě 2019, 20:46

REVAX a i za 20let jako nové



Střelec
Příspěvky: 1648

Příspěvek#28 » čtv 2. kvě 2019, 07:14

Čistě teoreticky, co to strčit do kádičky s olejem, popř. naftou? Jednalo by se samozřejmě o rozměrově menší věci, jako třeba pistole. A samozřejmě je to nákladnější než vazelína.



JardaB
Příspěvky: 1246

Příspěvek#29 » čtv 2. kvě 2019, 07:26

Tak takova dobře utesnena trubka naplnena třeba motorovym olejem, do ni by se dala strcit i dlouha. Jen nevim, jestli je to záruka, ze to tam fakt nezrezne i v tom oleji... Zas by to po okapani bylo docela ciste a obycejny olej není drahy.

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#30 » čtv 2. kvě 2019, 13:57

To zas není až tak blbý nápad, mohlo by to být "dva v jednom" - dvoustovák sud v něm kvéry a dolít do plna naftou, uzavřít hermeticky víkem tak, aby trocha nafty přecmrndla = žádný vzduch, žádná vlhkost, žádný kyslík => žádná koroze. Po otevření - zbraně i zásoba PHM (nafta samozřejmě bez biosraček, ještě se nechá sehnat).

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot], Neptun a 15 hostů