Čištění neprůchozích hlavní

Black Powder a vše co k tomu patří
Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2221

Příspěvek#1 » čtv 23. úno 2023, 09:52

Nikde nevidím samostatné vlákno, takže ..

Podle obecně známého obrázku, viz příloha, se demontuje co jde a hlaveň se vodou a kartáčem čistí, pokud se voda špiní.

Schází mi další kroky :-(

Prostříkám olejem, nejdříve WD, pak Konkor. Jenže jak dál čistit ?? Protože normálně bych vzal trn a protahoval hadry. To u předovky nejde. Takže dávám hadr do očka a čistím, co jde a když mám pocit, že dobrý, tak vezmu vytěrák a přejedu to. A samozřejmě je jako prase :-(

Mám dvě krátké, perkus a křesadlo, revolvery mají hlaveň průchozí, tak tam problém nemám.

muzzleloader_cleaning (1).jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#2 » čtv 23. úno 2023, 10:51

Tohle čištění podle obrázku jako základ bohatě stačí. Po vyčištění na mokro nechat vytéct ústím dolů, pak protáhnout olejem a je to.
Důležité je, aby byla čistá (rozuměj průchozí) část u dnového šroubu a zátravka/piston. Na to je tahle "kyblíková metoda" dobrá.
Víc jsme nikdy nemuseli řešit.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2221

Příspěvek#3 » čtv 23. úno 2023, 11:17

Takže lesklá čistota moderních zbraní se tu asi neřeší.

Takže krok "čistit, dokud není hadr bez poskvrnky" je zbytečný. Tím pádem můj postup je vlastně správně a důležité je tu hlaveň, po namočení, vysušit a nakonzervovat.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#4 » čtv 23. úno 2023, 12:09

Dělával jsem to postupem teplá voda s jarem / čistá teplá voda / vysušit na teple / nakonzervovat.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2221

Příspěvek#5 » čtv 23. úno 2023, 14:52

To dělám zhruba stejně.

Předpokládám, že stačí prostříknout WD-40 a pak nakonzervovat třeba Konkorem.

A dáváte pak, před střílením, tu ránu jen zápalka ?

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#6 » čtv 23. úno 2023, 15:52

Před střelbou se vyplatí odmastit výstřelem. Nejprve dám 1-2 zápalky a pak buď jen prach s ucpávkou nebo ostrou dávku mimo terč.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2221

Příspěvek#7 » čtv 23. úno 2023, 18:33

Takže s tím odmaštěním jde především o přesnost ? Nebo jde i o funkčnost ?

Tak daleko ještě nejsem, abych řešil i přesnost, zatím řeším spolehlivou funkci a postupy.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#8 » čtv 23. úno 2023, 18:48

Jde i o funkčnost. Olejem napuštěný černý prach prostě nefunguje.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2221

Příspěvek#9 » čtv 23. úno 2023, 18:53

OK, takže tak dvě zápalky naprázdno a teprve pak ládovat.



al.taylor
Příspěvky: 4

Příspěvek#10 » ned 26. úno 2023, 09:12

Ahoj Kolombo.
Jen poznámka k jednomu z předchozích příspěvků. Lesklá čistota vnitřku hlavně se tady samozřejmě řeší a hadr by měl být bez poskvrny. Pokud má zbraň zúženou komoru, což mají zpravidla všechny moderní repliky, musí se i ta pečlivě vyčistit. Třeba jiným, menším kartáčkem. Nestačí protáhnout flastrem na koncovce nabijáku. Před samotnou střelbou taky není od věci pečlivé vyčištění suchým hadrem včetně komůrky a kanálku od pistonu. Pak zápalka, případně výstřel do valu. A ten je i kvůli následné přesnosti.Taky míchání WD40 a jiných olejů bych moc nedoporučoval. Dočišťuju i konzervuju pouze Konkorem, byť jsou na trhu i lepší oleje. Poslední dvě sezóny jsem taky vynechal saponát a používám jen teplou vodu. Povrch železa pak zůstává pořád malinko mastný, což je dobře.
Tak hodně štěstí.

Uživatelský avatar
WALACHMOTORS
Příspěvky: 58

Příspěvek#11 » pon 27. úno 2023, 00:14

Po strileni na strelnici striknu do hlavne konkor..... doma komplet rozeberu co to jde .... pak horka voda .. ruzne kartacky (i ty mezizubni 0.5mm) a cistim a cistim .... nakonec to proplachnu tak moc horkou ze to v rukach neudrzim a papirovyma uterakama nasledne vysusim ... co nevysusim to sa vypari jak je nahrata od vody ... pak pohyblive casti a vnitrek hlavne konkor .... ten povytiram co to jde a zustane film ..... zbytek z pistonu vyfoukam .... nabiju do kazde hlavne 3 gramy vesuvitu..(max od vyrobce).... natlucu suchou strelu bez mazani a bez filcu .....
Po vic nez roce(mozna diky te chřipce asi i dele) každodenního noseni bylo olovo na svem miste(prubezne jsem kontorloval) a nedavno bez problemu vystreleno.
Great Gun Derringer .54
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



Henry
Příspěvky: 357

Příspěvek#12 » stř 18. říj 2023, 16:41

Mám dotaz zkoušel někdo povolit u pušky ARDESA KENTUCKY ráže .45 povolit ten zadní šroub? Díky



Redsnake
Příspěvky: 309

Příspěvek#13 » stř 18. říj 2023, 18:06

Mam tuhle kentucky a dnovy sroub nepovoluji, nemyslim si ze to je dobry napad ani ze by to bylo potreba.

Uživatelský avatar
ace curly
Příspěvky: 271

Příspěvek#14 » stř 18. říj 2023, 18:28

Mám od Ardesy Pensylvánku a jednou jsem měl hloupý nápad dnový šroub vyšroubovat. Samozřejmě to nešlo, akorát jsem dojebal hák.

Uživatelský avatar
Hungry
Příspěvky: 366
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#15 » čtv 19. říj 2023, 07:18

2Henry: Někdy dnový šroub jistí drum (váleček s pistonem) a většinou je to zarvané tak, že je potřeba to nahřát. Lepší je to nedělat...

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů