Výroby pistonů svépomocí

Black Powder a vše co k tomu patří


Tomáš
Příspěvky: 5

Příspěvek#1 » sob 3. dub 2021, 17:13

Pro přehlednost odděleno do samostatného tématu. Peggy

Jsem rád, že jsem trochu přispěl k znovuoživení tohoto zajímavého tématu a tak chci také přispět malým zlepšováčkem. Výborný nápad od Sagitária je vlastní výroba pistonů. Kupované pistony nejsou zrovna za hubičku, ale hlavně největším problémem je jejich neznámý materiál, neznámá kvalita zpracování a tudíž i neznámá životnost. Proto jsem si řekl, že to zkusím.
Dílnu mám sice trochu vybavenou, soustruh však nemám, ale na ruční vrtačce a malé stojanové vrtačce se dá udělat spousta práce. Jak ale navrtat přesně střed malé kulatiny pro vrtání průměru 0,8 už chce přece jenom přípravek. Jeden takový jsem si už kdysi udělal. Je to v podstatě druhá samostatná hlavička s vnitřním kuželem (tudíž průchozí), která je přichycená k posuvnému stolu stojanové vrtačky proti hlavičce vrtačky. Hlavička je přišroubovaná k silnějšímu plocháči dvěma zapuštěnými šrouby M3 a zespodu je ke stolu přichycen tento plocháč příložkou a dvěma šrouby M10 které procházejí skrz příložku, otvory ve stolu a plocháč s hlavičkou. Hlavičky zcentruju proti sobě hlazenkou, kterou upnu zároveň do obou hlaviček a utáhnu průchozí šrouby. Samozřejmě si sjedu vřetenem stojanové vrtačky níž, abych po zcentrování vyjel zase nahoru. Hlazenku po povolení nechám propadnout dolů a mám perfektně zcentrovanou spodní hlavičku, do které upnu vrtanou kulatinu a navrtáváčkem si navrtám přesný střed.
Do hlavičky se dá zespodu vrtat i řezat závit docela snadno, jen se nesmíme provrtat až dovnitř, špony by udělaly asi docela paseku.
Popisovat to je určitě složitější, než ten přípravek udělat. Mě to trvalo necelou hodinku a funguje perfektně už dlouho.

Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 94
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#2 » ned 4. dub 2021, 07:31

Ahoj Tome, jestli chceš, pošli mi do zprávy nějaké foto a přidám to tam ;)



Tomáš
Příspěvky: 5

Příspěvek#3 » úte 13. dub 2021, 20:17

Zdravím příznivce BP.
Tak jsem se pustil do výroby pistonů. Je tam pár zádrhelů, na které chci upozorni všechny, kteří se do toho chtějí pustit.
Především jde o samotný materiál šroubů (polotovarů). Podle návodu jsem koupil pevnostní šrouby s označením 10.9 ,tzn.pevností v tahu 1000 kp/mm2. Pevnostní šroub je každý s označením 10.9 a výše. Co je pod touto hranicí se nepovažuje jako pevnostní. Takže první zádrhel byl v tom, že ani vrták TiN si s vrtáním neporadil, neboť vrtáky s povlakem titannitridu jsou určeny do pevnosti 900 kp/mm2, natož obyčejný HSS.
Druhý zádrhel byl v tom, že vrták HSS Co5 (tzv. kobalťák), který by si s tím poradil, ale vyrábí se pouze od průměru 1mm a více.
Takže v návodu se musí něco změnit. Buď změnit materiál šroubu na 8.8, ale nevím jestli by ten piston vydržel mlácení kohoutu, nebo změnit průměr zátravky na 1mm. Jaký je váš názor.



zelenac
Příspěvky: 88

Příspěvek#4 » úte 13. dub 2021, 22:18

Ja si vyrabam pistony z srobov 8.8.Tie najprv popustim(nahriatim do tmavocervena a pomalym vychladnutim),aby sa dobre obrabali a potom zakalim na tvrdost aku potrebujem(nahriatim do svetlocervena a rychlym ponorenim do vody .Po kaleni este trocha popusti(nahriatim do modrej,ci slamovozltej farby a pomalym vychladnutim),aby nepraskali.Z 10.9ky sa to da urobit podobne,ale horsie sa obraba aj po popusteni a vysledok po zakaleni a popusteni je +- rovnaky.Kaliacu a popustaciu teplotu si musi kazdy vyskusat sam....kazdy tie farby vnima inak a material srob je rozdielny,aj ked cisla su stejne.



Tomáš
Příspěvky: 5

Příspěvek#5 » ned 18. dub 2021, 14:48

Díky za radu, hned v nejbližší době se do toho pustím. Musím si pistony dělat sám, protože mám špatnou zkušenost s těmi kupovanými. Ještě než jsem se začal zajímat o samovýrobu, koupil jsem si pro jistotu na internetu jeden piston do zásoby. Když zásilka dorazila, mohl jsem to rovnou vyhodit, protože zátravka v pistonu měla průměr 1,5 mm. Prostě díra jak do kanálu. Přitom ten piston byl deklarovanej jako piston pro pistoli Ardesa se závitem M6 a čtyřkovou zápalku. Protože se mi nechtělo to rovnou vyhodit a nechtělo se mi to prodejci poslat zpátky, neboť jsem neměl jistotu, že by mi poslal něco jiného, chci se zeptat zda by ta díra šla třeba zatemovat mosazí a provrtat na správný průměr? Mám takové podezření, že to asi nebude nejlepší řešení. Díky za odpověď.

Uživatelský avatar
Hungry
Příspěvky: 366
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#6 » ned 18. dub 2021, 16:16

No, ona tí dírka/zátravka nemá mít stejný průměr v celé délce... Na řezu by to mělo připomínat přesýpací hodiny - trychtýř shora, trychtýř zespoda. Úhel ramen je důležitý.
pistonBP.jpg


Jinak zatím nejlepší pistony pro perkusní revolvery, které jsem našel, jsou SlixShot Black Powder a na jejich obrázku v uvedeném odkaze je vidět, že horní trychtýř může být opravdu velký.

Jinak jejich velikost a časování kladiva by mělo být takové, že při cvakání na prázdno, by vůbec nemělo dojít ke kontaktu bicího kladiva s pistonem. Měla by tam být minimální mezera...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
ace curly
Příspěvky: 271

Příspěvek#7 » ned 18. dub 2021, 18:23

Tak u revolverů je celkem jedno, jestli je plamen krátký nebo dlouhý. Prach je hned u dna pistonu a natlačený, takže stejně daleko neprohoří. U pušek a zvláště u Sharpsek, je dlouhý plamen potřeba, aby si našel cestu bludištěm.

Uživatelský avatar
Hungry
Příspěvky: 366
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#8 » ned 18. dub 2021, 21:26

2ace curly: No, pokud řešíš hluk a výstřel směrem vpřed, pak ano, je to jedno. Pokud ale řešíš absolutní nástřel, tak je důležitá každá drobnost....



zelenac
Příspěvky: 88

Příspěvek#9 » pon 19. dub 2021, 16:17

To je pravda.Tiez rozsirujem dierku v pistone kuzelovym vystruznikom.Plamen ma tak daleko vecsiu energiu.Akurat v sharpke mam este prevrtany aj zaver navrchu,aby tadial mohol mohol ujst plamenom tlaceny vzduch.



Tomáš
Příspěvky: 5

Příspěvek#10 » pon 19. dub 2021, 17:36

Zdravím přátele BP.
Já jsem se ale původně ptal, jestli můžu tu obrovskou díru v pistonu který mi přišel poštou, nějakým způsobem třeba zatemovat a pak převrtat, nebo jestli ho mám rovnou vyhodit. Díky za odpověď.

Uživatelský avatar
ace curly
Příspěvky: 271

Příspěvek#11 » pon 19. dub 2021, 17:49

Když už jsem měl pistony v perkusáku tak propálené, že jsem z něj měl samonabíječku, tak jsem je na prasáka ze spodku zalepil céočkem a pak převrtal.



fanfox
Příspěvky: 14

Příspěvek#12 » pát 8. říj 2021, 16:55

Zdravím,
na těch SliXShot pistonech jsou dírky z boku pistonu, to slouží na odfuk tlaku, když fouká zpět , že jo.
Dostal jsem se ke starší Piettě Remingtonu a má v pistonech ze strany zápalky díru 2 mm a poslední milimetr do komory cca 1,1 mm, při výstřelu to zvedá kladivo a pootáčí válec.
Zmenšit díru, navrtat piston z boku nebo obojí? Časem asi pořídím druhou sadu pistonů , takhle s tím ale střílet nechci.



fanfox
Příspěvky: 14

Příspěvek#13 » sob 14. říj 2023, 16:48

Jen dávám dodatek, po koupi nových pistonů od Pietty spokojenost. Nové mají dírku 0,8mm a revolver funguje ok.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů