Průvodce střelbou z předovek

Black Powder a vše co k tomu patří


kralik
Příspěvky: 310

Příspěvek#31 » sob 15. led 2011, 17:17

jen dotaz - pokud by v nouzi dosly zapalky, je mozno pouzit stopinu? (zapalnici).

Nejde o to, ze by prach nechytnul - ale zapalka zvlaste brokova je samo o sobe znacny "impuls", na rozdil od zapalnice.

Ja vim ze uplne puvodni flinty byly na doutnak - ale tam se zase daval jiny prach..

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#32 » sob 15. led 2011, 17:32

Pokud myslíš prostrčit stopinu pistonem, tak to by samozřejmě šlo. Problém je s načasováním výstřelu. Než ji zapálíš a než prohoří.....2-3 vteřiny? U doutnákových zbraní se luntem zapaluje prach na pánvičce a ten prošlehne k navážce v komoře. Černý prach se používá stejný jako u ostatních předovek. Dříve hrubší k ládování a jemnější na pánvičku.



kralik
Příspěvky: 310

Příspěvek#33 » sob 15. led 2011, 18:07

ano, myslel jsem jemnejsi prach... ten chytne rychleji a doda jisty "impuls"... to zpozdeni by tam samozrejmne bylo... ale na ne prilis pohyblivy cil by nemuselo tak vadit.

Ja byl zvedav, zda to nekdo zkousel...



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#34 » sob 15. led 2011, 18:39

Třeba u inline bych to nezkoušel, protože budeš muset nechat otevřený závěr a výšleh z pistonu do ksichtu asi nebude nic moc.



kralik
Příspěvky: 310

Příspěvek#35 » sob 15. led 2011, 19:25

no prave... ten piston na boku ma neco do sebe......

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#36 » sob 15. led 2011, 20:59

Nechci rozebírat výhody a nevýhody umístění pistonu, ale odpalovat perkusku doutnákem skrz je nesmysl. Nestrefíš nic ani vleže do papíru, natož na něco co se hýbe. Takhle se neodpalovaly snad ani píštaly v 15. století. První použitelná (k mířené střelbě) ruční palná zbran přišla až s doutnákovým zámkem, prož asi?



kralik
Příspěvky: 310

Příspěvek#37 » sob 15. led 2011, 22:33

no, mne slo o to, zda je to technicky mozne...
a uprimne receno, nevim proc by se nedal strefit pevny ci pomalu pohybujici cil.... stopina hori a ja mirim. S inlinkou tedy opravdu asi ne...

Uživatelský avatar
muzzleloader
Příspěvky: 127

Příspěvek#38 » ned 16. led 2011, 09:08

No kdyz uz to tu resite,tak s inlajnkou prave v pohode,ale nebude to moc rychle.Kazdy zaver u inlajnu ma dirku na odvod splodin ze zapalky a navazky v hlavni,kdyz plyny fouknou zpatky.To znamena strcit stopinu do pistonu a provlict tim otvorem.Pak spustit zaver.Ale kdyz nebudou zapalky a vyrobis si prach tak hlavne bacha na vyrobu stopiny.Cernej hori na vzduchu mnohem rychleji nez bezdymak.Aby ze stopiny nebyla bleskovice.To bys musel zapalovat az po zamireni.



kralik
Příspěvky: 310

Příspěvek#39 » ned 16. led 2011, 10:02

tak to jdu zkoumat kde tu dirku najdu...

Uživatelský avatar
muzzleloader
Příspěvky: 127

Příspěvek#40 » ned 16. led 2011, 10:13

Co mas za flintu?



bibros
Příspěvky: 86

Příspěvek#41 » pon 17. led 2011, 19:09

alibaba: cituji z první strany "u děl bylo hodně prachu, zpravidla polovina váhy střely". Vzácný příteli, než vypustíš do světa hovadinu, měl by ses trochu informovat. RU osmiliberka dostřelila přes 3000m granát pod který se ládovalo 110 gramů prachu. No a kdybys nevěděl kolik vážil osmiliberní granát, tak ti to převedu na dnešní jednotky, jde zhruba o 3,5 kg. Každý jen trochu znalý člověk si celkem snadno představí jak dopadne kanón kam pod takový granát nasypeš 1700 gramů prachu !!!



pavelkrab
Příspěvky: 258

Příspěvek#42 » pon 29. srp 2011, 06:42

003.jpg
:roll: :?: ti kdo znají- nechť mi prosím poradí-co je lepší při nabíjení polonábojnic do perkus-zadovky, na obr. vzhledem k velikosti nábojnice a množství prachové náplně vznikne v nábojnici volný prostor-jako u klasické patrony -mně zajímá je -li lepší dorazit střelu až na prach případně zda používat ucpávku , v obou případech bude střela "utopená" v nábojnici , mám obavy -na př. při střelbě směrem dolů - kdy se prach sesype od průšlehového otvoru aby nedocházelo k selhávání, dále mně ještě zajímá jak velkou prachovou náplň použít v tomto případě dle váhy střely by to mělo být cca 1,2g pro dlouhou flintu se mi to zdá málo, nábojnice má stěnu 3mm plus síla komory se mi zdá až dost předimenzované, nábojnice jsou z titanu a použitá hl. je org. Ardeza
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
ace curly
Příspěvky: 271

Příspěvek#43 » pon 29. srp 2011, 07:36

Volný prostor dosyp krupicí, prach by měl být vždy tochu stlačen. Těžko říct kolik prachu. Záleží na ráži a hmotnosti střely. Já jsem měl .54 a sypal jsem prach do plna. Na dno nábojnice jsem na zátravku dával kolečko papírku z čajového sáčku, protože jsem měl větší otvor, takže aby se nesypal prach. Někdo dává cigaretový papírek, ale mě se osvědčil ten čajový.



pavelkrab
Příspěvky: 258

Příspěvek#44 » pon 29. srp 2011, 16:18

ace curly, dík za info , budu asi trochu laborovat zatím jsou výsledky víc než uspokojivé

Uživatelský avatar
Vojta
Příspěvky: 131

Příspěvek#45 » sob 3. zář 2011, 11:18

pavelkrab: S laborací si u této nábojnice u černého prachu nelam hlavu. 1,2g je opravdu slabá laborace, pokud se ovšem nejedná o pušku cal.22 , takováhle navážka patří spíše do perkusního revolveru v ráži .44, ale pokud ti spolehlivě a bez rizika i po větším znečištění vyvede střelu z hlavně a pokud ti letové vlastnosti střely a subjektivní zážitek ze střelby vyhovují, potom je problém snad jen s tím volným prostorem. U černoprachých zbraní mě okouzluje právě ta možnost velmi rozmanité volby. Já jsem například začínal zhruba na 2,5g (Vesuvit LC) u pušky ráže .50. Poté co jsem se ale v manuálu ke zbrani dočetl, že maximální provozní dávka je zhruba 9g, jsem se rychle vyšplhal na 5g, a jedná se o navážku, která mně ,pro terčovou střelbu a hřejivý pocit z výstřelu, plně vyhovuje. Osobně bych u tvé pušky vyzkoušel, kolik prachu se do nábojnice vejde, nechal bych samozřejmě dostatečný prostor pro střelu, a toto množství zvážil. Pokud se nebude jednat o dávku převyšující maximální provozní dávku, pak bych střílel s nábojnicemi zcela naplněnými. Netvrdím, že se dávka černým prachem nedá přepísknout, ale jedná se za normálních okolností o tak velké dávky, že každý jen trochu rozumný člověk odmítá takový sloupec prachu odpálit, jednak má obavy o zdraví své pušky a své maličkosti, ale také pomyslí na ekonomické hledisko :)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů