Průvodce střelbou z předovek

Black Powder a vše co k tomu patří


pavelkrab
Příspěvky: 258

Příspěvek#46 » sob 3. zář 2011, 12:39

Vojta-dík za radu, ale co je max. náplň nevím-protože je vše moje výroba, vejde se tam 3gramy plus slabá ucpávka a střela-zatím jsem naládoval 2,5gramu, myslím,že to bude tak akorát, podle zkušebny by to mělo být právě těch 1,2gramu jak to berou podle váhy střely, a to se mi zdá fakt málo-vezmu-li v potaz délku hl. 65cm a sílu stěny komory 4mm plus síla nábojnice 3mm - která je navíc z titanu, tak myslím, že je vše dostatečně předimenzováno , zítra jdu na střelnici ten "vodovod" otestovat , ještě jsem zapomněl- je to ráže 45 čili 11,45

Uživatelský avatar
Vojta
Příspěvky: 131

Příspěvek#47 » ned 4. zář 2011, 14:32

pavelkrab: Přeju hodně štěstí při testování, a blahopřeji ti k šikovným rukám. Osobně bych vyzkoušel právě 3g (jedná-li se o konečné maximální množství), jen bych vypustil ucpávku, ale neznám parametry tvé zbraně, pokud má ale drážkovanou hlaveň a střela se do drážek zařezává, potom ucpávka ztrácí větší smysl, já jsem u své předovky ucpávku vypustil, má drážkovanou hlaveň a já používám střely typu minie. Ještě jednou ti přeji hodně zdaru, zejména, jest-li to budeš chtít schválit zkušebnou.

Uživatelský avatar
KajaKliment
Příspěvky: 235

Příspěvek#48 » ned 4. zář 2011, 15:45

Pavel: záleží na tom, jakou střelu budeš používat. V případě kuličky, bych pod ní použil namazanou ucpávku. Abys po pár ranách nezjistil, že se tě to zapéká. Minie se dá namazat do drážek, takže pod ní už mazaná ucpávka není třeba.



pavelkrab
Příspěvky: 258

Příspěvek#49 » ned 4. zář 2011, 17:16

Kája Kliment - dík za připomínky, hlaveň je originál hlavňovina od Ardezy ráže 45, zatím nemám minie a ani nevím kde jsou k sehnání, testuju proto normálními kulemi - 2gramy jsou bez problému, zvednu na 3gramy a myslím, že to bude až dost

Uživatelský avatar
Vojta
Příspěvky: 131

Příspěvek#50 » ned 4. zář 2011, 17:34

pavelkrab: Já jsem si pořídil odlévací kleště od firmy LEE a tyto střely si odlévám z čistého olova, případně z olova s minimální příměsí cínu, cenově jsou pak tyto střely poměrně přijatelné. Ogivální střely podle mého úsudku jsou pro střelbu ze zadovky vhodnější, dosahují prokazatelně vyšší rychlost a přesnost než sférické střely, u předovek je diskutabilní obtížnější nabíjení ogiválů oproti kulím. Věřím, že 3g pro tebe budou přijatelné, nehodlám tě ale jakkoliv zrazovat od nižší laborace. Já jsem milovník velké rány a proto se často uchyluji k maximálním provozním laboracím, přiznávám ale, že na intenzivnější střílení je pohodlnější příjemnější laborace.

Uživatelský avatar
KajaKliment
Příspěvky: 235

Příspěvek#51 » ned 4. zář 2011, 18:33

Co se týče navážky, tu je třeba volit podle toho, co "chutná" zbrani. Do Rangera v ráži .45 láduju kuličku co mám do revolverů a pod ní 1,1 g prachu. Na padesát metrů je soustřel skvělý. Víc prachu, větší rozptyl. Možná by se to při vyšší navážce zase slezlo k sobě, ale to jsem nezkoušel. Na dělání děr do papíru to stačí. Ale viděl jsem chlapíka, co do té samé pušky dával skoro 4 gramy. Jak mu to lítalo nevím, nemazal ucpávky a po pár ranách zdlouhavě čistil. Spíš se s tím štval. S puškou předovkou se pořád učím, ale dobré rady, které mi zajišťují přesný střílení a rychlý nabíjení i po padesátý ráně bez čištění jsem si zapamatoval jako první.



pavelkrab
Příspěvky: 258

Příspěvek#52 » ned 4. zář 2011, 19:05

Kája Kliment dík za všechny rady, já toho ale moc nenastřílím spíš by mně proto zajímalo kde se nějaké minie dají koupit-protože já to odzkouším a putuje to na zeď ,případně jinam, mně baví výroba a všechny problémy s tím spojené, jak vidím něco novýho, tak hrr na to, teď mně fascinoval ten Gallager tak jdu do něj, škoda ,že není nějaká dokumentace, šlo by to líp než když musím spoustu věcí domýšlet-a zkoušet, to je ale výzva a já jsem asi cvok, protože dokud to nefunguje tak nespím

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#53 » ned 4. zář 2011, 19:20

Do ráže .45 spíš Maxiball nebo Real, s Miniema to bude asi slabší, ty se používaly hlavně do vojenských ráží od .54 výš.



kralik
Příspěvky: 310

Příspěvek#54 » ned 4. zář 2011, 19:22

jo, minie to je problem - jsou sice kleste na 0.50 ale nefunguje to - jsou moc tesne... takze suhlas - od 0.54....

Uživatelský avatar
KajaKliment
Příspěvky: 235

Příspěvek#55 » ned 4. zář 2011, 19:34

A je vůbec potřeba minie? Jak je to zadovka, může být průměr střely akorát. Nebude se to tam cpát celou délkou hlavně, tak není třeba menší průměr. Do toho Rangera chlapík co ho měl přede mnou nabíjel normálně rovnou do drážek střely co si odléval pro revolver v ráži .45LC. Fungovalo to stejně dobře jako s kuličkou, akorát byla třeba větší síla při nabíjení.

Uživatelský avatar
Vojta
Příspěvky: 131

Příspěvek#56 » ned 4. zář 2011, 19:41

Ano, souhlasím s Kájou, minie pro zadovku jsou podle mého názoru zbytečné.

kralik: Jsou i kleště na minie .45. Já osobně používám střely odlité z tebou zmiňovaných kleští v ráži .50. Střely vždy bohatě namažu. První střela jde vždy velmi dobře, další jdou podstatně hůře, po pěti střelách hlaveň vyčistím a po dalších pěti je hlaveň už natolik zahřátá, že do stovky výstřelů už čistit nemusím, střely s vynaložením větší síly vždy dolů dostanu. Více jak sto výstřelů jsem zatím na jedno střílení nevystřelil.

Uživatelský avatar
KajaKliment
Příspěvky: 235

Příspěvek#57 » ned 4. zář 2011, 19:49

Není to trochu škoda, rvát minie silou? Vždycky jsem si myslel, že použití těchto střel mělo nabíjení naopak usnadnit. Nestačilo by je prohnat kalibrem?

Uživatelský avatar
Vojta
Příspěvky: 131

Příspěvek#58 » ned 4. zář 2011, 19:56

KajaKiment: Domnívám se, že není. Kalibrované střely, které lze poměrně snadno zasunout do hlavně vykazují podstatně menší těsnost a stím spojené komplikace. Nejzávažnější je pro mě neschopnost roztrhnout zápalku na pistonu, která se pak musí zdlouhavě sundavat a celý proces nabíjení se tedy náležitě zpomalí a dále snížený výkon střely, který je pro mně důležitý spíše z pocitového hlediska, na prostřelený špalek o průměru 30cm se člověk dívá s větší radostí, než na neprostřelený :)

Uživatelský avatar
KajaKliment
Příspěvky: 235

Příspěvek#59 » ned 4. zář 2011, 20:15

Vojta: Možná jsem jen špatně pochopil princip Minie. Dutina ve dně se tlakem plynů roztáhla a utěsnila střelu ve vývrtu. Proto nemusela už při nabíjení mít průměr vývrtu v drážkách. Je to tak? Nebo jsem si smíchal víc věcí dohromady?
To se zápalkou chápu. Při rychlé střelbě to dokáže pěkně zdržet. Znám to při nabíjení perkusních revolverů.

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#60 » pon 5. zář 2011, 12:06

Pochopil jsi princip správně - nejprve se zaváděly střely kompresní, kde se těsnost dosáhla roztemováním spodku střely částečně už při nabíjení a následně střely expanzní, čili Minie, kde je spodek střely roztažen a dotěsněn tlakem plynů při výstřelu. Nabíjení je velmi snadné a rvát to silou nemá smysl, nebo to ani nejde, Nadto u zadovek..

BTW - proto je pod Minie taky podstatně vyšší dávka prachu, než by odpovídalo běžné laboraci pod Reala nebo maxiball.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů