Stárne střelný prach?

Black Powder a vše co k tomu patří


Soda
Příspěvky: 27

Příspěvek#1 » ned 13. pro 2015, 22:40

Součást dědictví cca - 1kg střelného prachu pro perkusní revolver, vzhledem k tomu že předchozí majitel nestřílel již několik let, může být prach starý řekněme až 10 let. Uzavřeno v původním obalu uloženo doma v suchu.

Otázka zní: Mohli se nějak změnit vlatnosti střelného prachu za dobu jeho skladování? Nedědil jsem já, osobně si myslím, že prachu se nic stát nemůže, mám pravdu?

Uživatelský avatar
RomanB74
Příspěvky: 390

Příspěvek#2 » pon 14. pro 2015, 08:32

Střílím 20let starým prachem Vesuvit LC. Zcela bez problémů, rovněž celou dobu skladovaný v původním obalu. Již zde (na fóru) bylo zmiňováno, že střelný prach při dodržení skladovacích podmínek nepodléhá degradaci (sucho, přiměřená teplota, temno).
Já mám naopak pocit, že po těch letech skladování je ještě lépe proschlý a při použití v perkusu reaguje okamžitě. Tenkrát, při jeho zakoupení, jsem měl pocit, že mezi odpalem zápalky a zážehem prachu je nějaká prodleva - co by ukazovalo na zvýšenou vlhkost (ale možná si to špatně pamatuji).



franta599
Příspěvky: 638

Příspěvek#3 » pon 14. pro 2015, 22:09

no sice to neni černy ale videl jsem delaborovany naboje z druhy svetovy kde autor videa zapaluje z nich delaborovanej prach a horel fajne a to byl i vlhkej pry takže asi tak to bude i s černym

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#4 » pon 14. pro 2015, 22:55

vlhko neprospívá žádnému prachu, černému ale obzvlášť

Uživatelský avatar
Ptak666
Příspěvky: 56

Příspěvek#5 » ned 28. bře 2021, 15:48

A jak je na tom přímé slunce případně světlo obecně? Jedná se mi o to, že mám střelný prach v přebíjecím lisu, tak jestli když nepřebíjím, tak jestli ho musím vysypat nebo ho tam mohu mít třeba půl roku?



tatra21
Příspěvky: 344

Příspěvek#6 » ned 28. bře 2021, 17:12

já ho vysypávám. Ale spíš kvůli vzdušné vlhkosti.

Uživatelský avatar
Igrlik
Příspěvky: 499

Příspěvek#7 » čtv 1. dub 2021, 21:02

Vzhľadom na to, že čierny prach je zmes a nie zlúčenina, nemá tam čo degradovať - síra, liadok, drevené uhlie. Pokiaľ nie je obal hermeticky uzavretý a okolie má vyššiu vlhkosť, môže liadok a drevené uhlie natiahnuť vodu, čo je však vratný proces - vysušiť.
Kedysi pred sto rokmi sa súdok s prachom donesený z pivnice či kôlne dal ku krbu vysušiť ("seasoned") - ja by som to nerobil! :evil:

Čo sa týka prachu v prachovači lisu - zásadne ho vysypávam, lebo na prachovači nie je etiketa a ľudská pamäť je neistá...

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů