Domácí stavba předovek

Black Powder a vše co k tomu patří
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 66

Příspěvek#16 » čtv 24. bře 2016, 13:13

Ahoj Františku.
Mýmu synovi se taky líbí víc křesadlovka, celopažba je lepší. Ale k věci. Obě hlavně jsou Ardessa a nebyly černěné. Samozřejmě tormentace a značení je u obou. Nechtěl jsem černé hlavně. Takže hlavně a zámky jsou koupené. U perkusky je hlaveň Challenger a má stoupání 1:22 - chtěl jsem rychlou hlaveň pro maximall. S tím stoupáním to jde až do 30 mm střely. Křesadlovka je tradiční 1:60 na kouli. Obě hlavně mají 8 drážek a velmi úzká pole, 11,50/11,80 mm.
Dřevo - turecký ořech je tvrdé dřevo a dost těžko se opracovává, ale je homogenní. Nástroje musí být ostré jako břitva. Krásně se leští a smirkem 2500 se dá dosáhnout hladkosti skla. Dá se koupit přířez perfektně ošetřený. Mahagon mám od kamaráda, poslal mně fošnu skoro 1,7 m dlouhou. Tady už je trochu záludnost. U tohoto dřeva se střídá tvrdá vrstva s měkčí a vláknitou. A dokud není pažba celá hotová a nachystaná ke konečné úpravě, je škaredá a člověk čeká, co z toho vyleze. Pak se začne smirkovat stále jemnějším smirkem a leštit. A tu se vyloupne doslova šperk.
U této práce není ani tak problém sehnat mosazný plech na kování, nebo se dá kování i koupit hotové. Ale jsou potíže se šroubky. Vruty a šrouby do kovu s jednou drážkou se prakticky nedají sehnat. Jsou potřeba 4/40 mm dlouhé šrouby k připevnění zámku. 5 mm/50 dlouhý šroub skrz pažbu pro spojení hlavně se spouští, tím hlaveň drží vzadu. Jsou potřeba malinkaté vruty pro kování ke klínkům. Takže každý vrut a šroub s jednou drážkou schovávám "co kdyby". Měl jsem kliku - v odpadním dvoře někdo vyhodil plechovku s železným odpadem a v ní byly tři hrsti vrutů. To byl přímo poklad.

Uživatelský avatar
sagitarius
Příspěvky: 146
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#17 » čtv 24. bře 2016, 18:13

Jo, se šroubkama to je problém, ale v bauhausu mají blistry s mosaznýma vrutama i mosaznýma M šroubama s drážkou. Stejně tak mosazný hřebíčky, dokonce i ozdobný Ms hřebíky s půlkulatou hlavou. Není to tak úplně levný, ale zase člověk toho nepotřebuje moc. Železný vruty a šrouby s drážkou taky není problém- ve Fabory seženeš všechno- i šrouby s W nebo US závity.
Mě dneska přišly 2 laufy Ardesa Pennsylvania (jeden do zásoby), 2 zámky- hodně se polepšili od poslední dodávky- na rozdíl od Prdelsoliho, kterej mě zase dokonalenasr**. Viz můj stesk ve vlákně: http://zbranekvalitne.cz/forum/viewtopic.php?f=34&t=4958&p=95348#p95348.



retember1
Příspěvky: 17

Příspěvek#18 » pát 10. kvě 2019, 18:11

Zdravím
mám nyní podobný problém se šroubkem.Snad v Bauhasu něco seženu



iloveguns
Příspěvky: 1408

Příspěvek#19 » ned 12. kvě 2019, 19:56

Se šrouby jsem to musel pokaždé vyřešit sám. Soustruh, frézka, závitníky a tenké pilové kotouče na drážky. Sériové neseženeš. Navíc, většina šroubků na zbraních má jemný závit... A vždy vypadají mnohem lépe než to, co bys v železářství sehnal, kdybys to vůbec sehnal.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2221

Příspěvek#20 » pon 1. srp 2022, 18:49

Úplně celé bych to asi nezvládl, ale teď tu začínám stavět Ardesu Patriot .45

Uvidíme, jak mi to půjde rychle, nikdy jsem nic takového nezkoušel ...



iloveguns
Příspěvky: 1408

Příspěvek#21 » úte 9. srp 2022, 12:11

Nejlépe je nakoupit šroubky o číslo větší (ušetří ti to práci), ty pak na soustruhu stočit na požadovaný průměr, hlavičky rovněž na soustruhu přetočit na požadované rozměry, udělat nové závity, na hlavičce drážky a nakonec udělat povrchovou úpravu, např. černění.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2221

Příspěvek#22 » úte 9. srp 2022, 12:25

Zajímavý podnět, nezahazovat staré vruty, přesypu to na chalupě do nějaké dózy :-)

Já dostal všechny potřebné šrouby v krabici, ale pečlivě odpočítané.

patriot_um.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



iloveguns
Příspěvky: 1408

Příspěvek#23 » stř 10. srp 2022, 22:21

Jak to je nyní podle zákona s domácí stavbou předovek? Není tam nějaká restrikce? Např. že by ke stavbě předovky musela být platná zbrojní licence apod.? Něco v tom smyslu jsem někde zaslechl v souvislosti s novou zákonnou úpravou nebo její přípravou. Nebo stačí doma postavenou předovku jen nechat projít zkušebnou a je všechno O.K.? Samozřejmě nemám na mysli stavbu s použitím továrně vyrobené a otormentované hlavně, ale s použitím hlavňoviny osazené doma vyrobeným dnovým šroubem, zátravkou apod.

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#24 » čtv 11. srp 2022, 13:13

Pokud vím, tak stačí zkušebna. Stalo se ale, že vyhodili zbraň kvůli nesprávné konstrukci, aniž by ji tormentovali (tuším sváření kde nemá být).

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů