Tvrdost olova

Black Powder a vše co k tomu patří
Uživatelský avatar
Drahoun
Příspěvky: 79

Příspěvek#16 » sob 25. úno 2017, 16:53

Sharkcom - Tvá nabídka by byla lákavá, pokud bych nějaké olovo na výměnu měl.
Včera se mi ale snad na 30. pokus konečně podařilo objevit sběrnu v Brně, kde mi ochotně měkké olovo prodali. Dnes jsem si tam pro něj zajel. Dalo se hezky krájet nožem, tak jsem ho narval do kufru něco přes 60 kg. A mám tak na 13 let vystaráno. :-) Ještě kdyby mi ho někdo "zingotoval". A kdyby někdo měl zájem, nechal jsem tam taky něco olova pro jiné. :-)

Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 66

Příspěvek#17 » ned 26. úno 2017, 12:37

Shrakcom - proč si tvrdší olovo nepřipravíš sám. Do pícky s roztaveným olovem strč tyčku cínu. Poměr si spočítáš podle váhy olova a cínu. Aspoń se tak domnívám. Jde to, ne?



sharkcom
Příspěvky: 53

Příspěvek#18 » ned 26. úno 2017, 18:10

Trochu mě děsí představa, že kupuji cín za 800 kč kilo a potřeboval bych ho alespoň 5kg + 5kg antimonu.
Když tomu připočtu práci jsem na hraně rentability...

Uživatelský avatar
sagitarius
Příspěvky: 146
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#19 » ned 26. úno 2017, 21:55

Holt budeš muset brát líp placený zakázky- VIP, vysoce postavený politiky... a ne kdejakýho bezdomovce za pár stovek :mrgreen:

Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 66

Příspěvek#20 » ned 26. úno 2017, 22:04

Pořád se dají koupit závažíčka. Sehnal jsem toho asi 11 kilo, ale pak jsem raději koupil cihlu čistýho kovu. Takže je mám do zásoby. Loni mně nabízel majitel další kýbl, ale při mém střílení mám zásobu do konce života.



Sysop
Příspěvky: 411

Příspěvek#21 » ned 26. úno 2017, 22:44

Na Internetu je ke stazeni soubor Alloy05.xls (linky se casem mohou menit), je to kalkulacka pro michani pomeru olovo/cin/antimon, pekne se v tom spocitaji hmotnostni pomery pro legovani na pozadovanou tvrdost. Samozrejme nezapomenout, ze cin je tam predevsim proto, aby antimon netvoril ostre krystaly a nenicil vyvrty.

Dal jsem to sem: https://uloz.to/!gaR9F9RrtNnl/alloy05-xls

Uživatelský avatar
Drahoun
Příspěvky: 79

Příspěvek#22 » pon 27. úno 2017, 21:05

Jestli dobře chápu tu krystalizaci antimonu v olovu, tak olovo má teplotu tavení 327°C a antimon 630. Znamená to, že i když je olovo ještě v tekutém stavu, tak na antimon je to už tak nízká teplota, že se začíná shlukovat do krystalů ? Jen mi ještě není jasné, jak tomu cín zabrání, když má teplotu tavení přibližně stejnou jako olovo ? Navíc se olovo při 630°C už musí silně odpařovat, ne ?



Sysop
Příspěvky: 411

Příspěvek#23 » pon 27. úno 2017, 21:10

Cin obali ty krystaly antimonu. Nejsem metalurg, nevim proc presne to tak funguje, asi rozdil povrchovych napeti a to pritahuje cin. Pokud je nekdo vice fundovanej, necht se vyjadri. Americane rikaji, ze musi byt alespon 2 % cinu ve slitine a pak je antimon bezpecny vuci hlavni.

S temi tavicimi teplotami se to neda brat jako dogma, viz treba Wooduv kov. Kovy ve slitine se proste chovaji jinak.

V tavici picce se na teplotu taveni antimonu nedostavas, ten antimon se ve smesi olova a cinu rozpousti, netavi. Alespon tak to vysvetluje treba Lyman.



Sam Jr.
Příspěvky: 226

Příspěvek#24 » úte 28. úno 2017, 10:56

ano, vlastnosti slitiny se nikdy nedají lineárně odvozovat od hodnot jednotlivých složek, to platí pro teploty, pevnosti, tvrdosti atd.
Pro anglicky znalé doporučuju tuhle stránku (i když se jedná o lití střel pro revolvery) : http://www.lasc.us/Fryxell_Book_Chapter ... llurgy.htm



Flash
Příspěvky: 51

Příspěvek#25 » pon 13. bře 2017, 12:21

Ahoj, mám na vás jeden dotaz. Chci přebíjet náboj .44-40 černým prachem. Plánuju si odlévat vlastní střely, ale než mi přijdou kleště, koupil jsem střely Ares. Ty ale, jak jsem zjistil, rozhodně nejsou z čistého olova.
Jde mi o to, jestli je čisté olovo vhodné pro černý prach jen pro svou měkkost u nabíjení předovek a to z důvodu natlučení střely na prach. A nebo obecně i pro černoprachý náboj třeba kvůli hrubým nespáleným zbytkům prachu v hlavni.



Flash
Příspěvky: 51

Příspěvek#26 » úte 4. dub 2017, 08:23

Po nějaké době zkoušení a hledání jinde si odpovím sám, kdyby to někdo další hledal.
Ano, čisté olovo je hlavně pro snadné nabíjeí do předovky.

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#27 » úte 4. dub 2017, 11:22

V zásadě ano, ale záleží samozřejmě na tlacích a rychlostech. např. Lee udává v orientační tabulce tvrdost pro různé tlaky. Pro nábojové zbraně už není vhodné úplně měkké olovo, ale tvrdost nemusí být taková, jako u bezdýmého prachu - rychlosti totiž nejsou tak velké. Pro zadovku a 45-70 používám tvrdost tak 12-14 BHN a při rychlostech kolem 400m/s je to vyhovující. A samozřejmě záleží na mazání.

Brinnell Hardness and Maximum Pressure Chart 001b.jpg


BTW - "natlučení střely na prach" není správný postup a většinou se stejně nabíjí přes flastr, takže tvrdost nemusí být úplně směrodatná. Kritické je to např u perkusních revolverů, kde se střela lisuje do válce.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#28 » úte 24. bře 2020, 12:04

No tak ona je to vlastně inzerce, vzhledem k tomu, že odkazuje na vlastní aukci :D
Podobná vábnička byla včera na huntingbazaru.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů