Tip na karambit

Uživatelský avatar
honzek86
Příspěvky: 347

Příspěvek#1 » čtv 9. kvě 2019, 07:15

Ahoj,
vyzná se tu někdo v karambitech? Věnuju se krav maga a chtěl jsem si jako doplněk pořídit karambit a něco se s ním třeba i naučit. Které značky jsou zajímavý poměr cena/výkon? Příp. jestli je tu někdo, kdo s karambitem opravdu umí, tak mě zajímají i další tipy pro výběr - jsou různé tvary čepelí apod.

Uživatelský avatar
erteple
Příspěvky: 161

Příspěvek#2 » pon 13. kvě 2019, 05:59

Já jsem kdysi kupoval z ebaye celo plastový karambit a docela dobré, ale nikdy jsem ho nepoužil :-)

Ale jinak si Tě dovolím zastavit; sice je to hezké a dobře se s tím blbne, ale jaké má v reálu výhody oproti obyčejnému noži? kvůli tvaru potřebuješ širší pouzdro a nemůžeš s ním bodnout, ani kdybys chtěl. Ale jako nebezpečná zbraň (třeba v UK) to bude bráno tak jako tak. A na nějaké zastavování / blokování útočící ruky moc nevěřím (a i kdyby, tak obyčený nůž poskytuje dostatečně pevný úchop a navíc by IMO nikdy nemělo jít o náraz typu "čelní střet", ale tvoje těžiště už by mělo být jinde a útočící ruku kdyžtak jen mírně vychýlit). Navíc pokud bys ho vytahoval pod tlakem (už na tobě nějak leží / páčí Tě), tak jednodušší bude vždy tahat přímo (s tím, že si pochvu natočíš pokud potřebuješ do strany) nebo rovnou z kapsy, pokud máš otevírák s klipem. O tom, jak nevýhodné může být třímání zbraně, kterou případně nemůžeš pustit / povolit a uvolnit mluvit ani nebudu, ale podívej se, proč se dělá vypínání na lyže (prst je malá kyčel a dvě kolena)...

Nejsem instruktor Krav Maga(TM) a uznávám, že ani nevím, jak bojují proti noži, ale nějakou průpravu mám. A na vlastní oči jsem viděl, jak málo stačí noži, aby doslova otevřel ruku, takže já razím názor: "pokud vidíš nůž, utíkej" a pokud už JO chci něco cvičit, tak něco, co jsem kdysi dávno slyšel pod pojmem "španělská škola" - takové vzájemné "okudlávání". Ono spoustu škol (včetně třeba MUSADO) cvičí obranu proti "samurajskému stylu" - jeden útok, do kterého dám všechno; jeden bodanec, popřípadně kontinuální útok bez obrany atd, ale pokud koupíš dva gumové nože, natřeš je rtěnkou / barvou a dáš to do ruky komukoliv, tak ty útoky nebudou vypadat ani podobně. A přitom mi věř, že obyčejné seknutí se dostane až na kost ruky.
A můžeme teoretizovat o zfetovaném, adrenalinem napumpovaném drbanovi, ale to nám pak v takových scénářích nepomůže ani 7,65 Browning, 9mm luger a ani .223 Rem, že... Ale pokud přetneš (správný) sval, je prostě konec, už není fyzikální síla, která by provedla, co vůle žádá.

Promiň, jestli to příliš odsuzuji, nemyslím to nijak špatně, ale prostě se mi obyčejnź nůž zdá lepší; případně si rád rozšířím názory! Pokud ale už karambit, tak co nejpodobnější noži

Kód: Vybrat vše

https://www.amazon.com/SOG-Specialty-Knives-GB1001-CP-Fixed-Blade/dp/B01BHFC482
a ne třeba toto

Kód: Vybrat vše

https://www.amazon.com/Karambit-Stainless-Tactical-Hunting-Survival/dp/B075C8136M
a to nejen proto, že se mi to nelíbí (přitom sám mám ten druhý typ a taky o něm mluvím vlastně celý svůj příspěvek), ale protože je lepší ty drilly měnit postupně a "přicházet" na nové používání, tedy výhody i nevýhody přirozeně. Ještě jsou k nalezení typy, které mají čepel ohnutou úplně o 90 stupňů, ale to je fakt nereálné pro cokoliv kromě bezpečného opracování opékacích větviček...

(několikrát upraveno - doplněno)Apep
Příspěvky: 91

Příspěvek#3 » pon 13. kvě 2019, 07:03

Karambit je nůž určený pouze pro boj (a možná pro sekání trávy, protože vznikl ze srpu). Ač s karambitem často cvičím v rámci Modern arnisu (Kali, Escrima, je více názvů ale prakticky je to jedno a to samé) tak mnohem víc preferuji nůž klasického typu drop point nebo tanto. Karambit je určen pro velmi krátkou vzdálenost a pro jeho užití je třeba zkušeností. U klasického nože si mohu vzdálenost určit volbou úchopu (klasický vs. reverzní) pokud jde nůž proti noži tak se počítá každý centimetr délky navíc a snadněji se s ním bodá. A snadno si i nakrájím svačinu ;-)

Když už, tak u karambitu bych volil spíš pevnou konstrukci před zavírací (prostě považuji zavírací nůž nevhodný pro boj, ale když není nic lepšího), dále aby měl na kroužku pro ukazovák takový "zub", který se dá použít pro působení na tlakové body na těle protivníka. A ideální velikost a zahnutí volit tak, aby při položení drženého nože na špičku čepele a kroužek pro ukazovák na rovnou podložku se prsty podložky nedotýkali. Jsou experti co na nich pak dělají kliky.

Lepší je začít s nožem klasické konstrukce a pak postupně přejít na karambit. I když si myslím, že karambit zas až o tolik lepší není (jo zvládne vyvrhnout střeva jedním tahem ale k čemu to je), techniky vypadají pěkně a účinně ale není to nic co se nedá zvládnou i klasickým nožem.

Uživatelský avatar
Josef Skoumal 1966
Příspěvky: 7

Příspěvek#4 » pát 26. čer 2020, 09:54

Karambit je dnes velmi módní záležitost. Málokdo s ním ale opravdu umí.

Tradiční karambit je velmi specifická zbraň, určená jenom pro specifické situace, a to pro lidi, kteří mu opravdu dobře rozumí a vědí jak a k čemu ho použít. Jeho tvar a ergonomie byly vyvinuty pro bojové umění Silat. Pokud Silat neděláte, bude to pro Vás spíš jenom na škodu.

Moderní karambity mají s původním originálním karambitem jenom málo společného, tvarově, velikostí, ergonomií atp. Byly vytvořeny spíš jenom proto, aby vyplnili díru na trhu a zájem zákazníků, bez toho, že by si někdo moc lámal hlavu s tím, jak se karambit doopravdy drží, nosí, používá atp.

Z tohoto důvodu bych Vám karambit nedoporučoval nosit a používat. Na trhu je milión různých nožů, které budou pro Vaše účely daleko vhodnější. Karambit raději přenechte specialistům.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host