Nůž/bajonet na pušku

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2511

Příspěvek#1 » ned 28. úno 2021, 00:02

Ahojky,

zajímalo by mě, jaké jsou možnosti připevňování nože/bajonetu na moderní útočné pušky. Dělá se to? Máte někdo? Jak? Nějaký adaptér na Picantily?

VZ58, Kalach i M16 to měli, ale nějak nevidím na nových zbraních tuhle možnost.

Zajímá mě tedy

1) Jak to řešej armády po světě

2) Máte to někdo na svý pušce?

3) Jak?



Honzajan
Příspěvky: 1039

Příspěvek#2 » ned 28. úno 2021, 09:13

A) driv byly bajonety velikosti savle, to se ukazalo jako chujovina, tak se zkracovaly
B) zkracovaly se tak dlouho, az se ukazalo, ze je bajonet chujovina obecne, takze se na to neklade takovy duraz jako driv
C) bren ma na bajonetu oko, ktere se navlece na ustove zarizeni a zacvakne se o gasblock. Podobne jako m4\m16.

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2511

Příspěvek#3 » ned 28. úno 2021, 10:56

Mnoo sem vcera videl dokument, kde jasne prokazali, ze lidi maj obecne vetsi strach z bodnuti bodakem, nez zastreleni. Tak sem si uvedomil, ze to nejak z utocnych pusek vymizelo. Jo jasny utok na bodaky se asik uz moc casto nevede. :) Ale v soucasny asi nejcastejsich asymetrickejch konfliktech se dostavaj protivnici dost blizko sebe ne? Nebo se doktrina uplne zmenila? Je tu nekdo kdo byl na misi? Resi se nejak bodaky, nebo proste na blizko jen nuz v ruce?

Ja blahe pameti jeste cvicil utok cely cety na okop s bodakem na 58. :) to bylo ve 2001 a prislo nam divny pichat do hliny. :)



Střelec
Příspěvky: 1648

Příspěvek#4 » ned 28. úno 2021, 11:00

Honzajan píše:C) bren ma na bajonetu oko, ktere se navlece na ustove zarizeni a zacvakne se o gasblock. Podobne jako m4\m16.


Tak Bren má standardní NATO držák na bodák ne? Takže by na něj měl jít nasadit jakýkoliv NATO bodák, ty mají taky "oko". Ale vycházím z fotek západky, neměl jsem ten bodák v ruce a ani jsem to nikdy nezkoušel.



Piggy
Příspěvky: 1865

Příspěvek#5 » ned 28. úno 2021, 14:28

Jakýkoliv asi ne - přinejmenším mají různé verze odlišnou velikost toho "oka" - i když západka je stejná.



Střelec
Příspěvky: 1648

Příspěvek#6 » ned 28. úno 2021, 14:30

To snad musí být normované ne? Snad si v rámci NATO nedělá každý úsťovku, jak se mu hodí. Nějaké standardy být musí (pravda u zásobníků to mnozí nedodržují, viz CZUB :D )

Uživatelský avatar
Rick Grimes
Příspěvky: 217

Příspěvek#7 » ned 28. úno 2021, 15:31

https://www.idnes.cz/technet/vojenstvi/bajonetovy-utok-irak-afghanistan.A140820_142107_vojenstvi_mla
BON od Arzenálu je útočný nůž a bajonet v jednom. Ten by se mi líbil.

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2511

Příspěvek#8 » ned 28. úno 2021, 15:44

No tak prece :)

Je otazka, zda se povstalci posr. z tech bodaku, nebo proste toho protiutoku :)



hugofalfar
Příspěvky: 317

Příspěvek#9 » ned 28. úno 2021, 17:48

Blacky: Kdyby neměli co nasadit na laufy, tak, předpokládám, by nešli ani do toho protiútoku... Koneckonců tenhle případ hodně zmiňovali veteráni a armádní instruktoři jako argument proti zrušení výcviku boje s bajonety v US army...



Piggy
Příspěvky: 1865

Příspěvek#10 » ned 28. úno 2021, 18:45

Střelec píše:To snad musí být normované ne? Snad si v rámci NATO nedělá každý úsťovku, jak se mu hodí. Nějaké standardy být musí (pravda u zásobníků to mnozí nedodržují, viz CZUB :D )
Ta norma zřejmě zná přinejmenším dvě verze. Mám obě. S velkým okem na brokovnici.

Uživatelský avatar
Miata
Příspěvky: 201

Příspěvek#11 » sob 6. bře 2021, 18:35

Mám Galila a pořídil jsem si k němu bajonet taky - poté, co jsem viděl ten dokument, jak se lidi bojí výrazně víc bodáku než pušky (co je zmiňovaný výše).
A na PARku bych ho koupil taky, kdyby bylo jak ho tam přidělat, ale nevím jaký a jak :?:
...ale je pravda, že na nože mám lehkou úchylku :angel:

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2511

Příspěvek#12 » sob 6. bře 2021, 19:05

Můžeš poslat fotku toho galila? Máš tedy lištu pod laufem a oko?

JJ spekuluju nad nejakou listou na Rail, ale bojim se, ze vetsina predpazbi by to neudrzela.

Uživatelský avatar
Miata
Příspěvky: 201

Příspěvek#13 » ned 7. bře 2021, 09:03

Můj Galil má origo úchyt na bodák. Pasuje na něj standardní bodák USM8A1
Fotku s nasazeným bodákem dodám později.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



rajtyš
Příspěvky: 55

Příspěvek#14 » čtv 11. bře 2021, 15:25

před dvěma týdny jsem se vrátil z kurzu základní přípravy ve Vyškově a jako základ nás učili útok na zteč s nasazeným bodákem a útočili jsme na pneumatiku. bylo nám sděleno, že je to úplný základ..
jinak měli jsme Breny a na to ty bodáky od zbrojovky, jen se to těžko nasazovalo, když se před tím člověk plazil v bahně a sr*čkách, občas to byl doslova boj ;)

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2511

Příspěvek#15 » čtv 11. bře 2021, 15:55

Jakej Bren? 2 nebo BR? Jak to má dělaný? Ta kolejnice pod předpažbím?

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů