Fairbairn Sykes Commando Knife - která je ta pravá?

Uživatelský avatar
honzek86
Příspěvky: 347

Příspěvek#1 » ned 14. bře 2021, 12:31

Ahoj všem,
zakládám vlákno pro tuto slavnou dýku, ke které od stejných autorů existuje i bojový manuál z 2.sv.v. Přicházím s konkrétním dotazem pro milovníky chladných zbraní, kteří snad poradí. FS Commandos dýka (zkráceně) se vyskytuje v různých modifikacích od různých výrobců. Za nemalé prachy ji prodává i náš Mikov, ovšem s upravenou tloušťkou čepele. Takových bude asi víc. Jelikož mi už dlouho imponuje, rozhodl jsem se pořídit si ji a jako fanda sebeobrany chci i manuál od Fairbairna a Sykese a zkusit se podle něj i něco naučit. Tam tkví háček. Pánové FaS vymysleli původní dýku s nějakou rybinou, která by měla být navržena s drsností a tvarem dokonale navrženým pro způsob boje, ke kterému má sloužit. Rozumí FS dýce někdo natolik, že by dokázal poradit, které provedení rukojeti je to původní? Zároveň uvítám radu ohledně kvality materiálu čepele. Někteří velcí prodejci, žel, neuvádí druh materiálu, ani neodpovídají na maily. Ceny se přitom liší - tento nůž seženete za 1500-6000. Můj dosavadní průzkum trhu:
Tato varianta je za nemálo peněz a podle fotek mi přijde, že jde skutečně o rukojeť původního modelu (drsnost gripu je jinde, než u ostatních). Bohužel jsem se zatím nedopátral typu oceli, což bych za takové prachy věděl rád předem. Má někdo? :
https://www.mujnuz.cz/noze/noze-s-pevno ... he026.html?
Mikov se jednoznačně odchýlil od tvaru a má i jiný grip. Typuju, že ty prachy dávám za kvalitu matroše čepele. Má někdo zkušenost? :
https://www.mikov.cz/dyka-399-ok-1-commandos/
Existují i anglické výrobky s méně jemným provedením gripu, např. tady:
https://www.bushcraftshop.cz/1833-sheff ... -pattern-1

Pokud někdo různé varianty držel v ruce a dokáže dát malý feedback, budu moc rád.



Střelec
Příspěvky: 1648

Příspěvek#2 » ned 14. bře 2021, 12:49

Mikov nikdy originál nebude, protože není přece ten správný "anglický" (nepíšu záměrně britský).
Pokud chci originál, tak jedině sehnat originál z války :)
Já mám tuto z odkazu, kterou jsem kdysi dostal - https://www.mujnuz.cz/noze/noze-s-pevno ... he026.html (oproti cenám v Británii mi tedy přijde drahá, ale nevím, jak je to teď po Brexitu se clem, letos jsem z tama nic ještě neobjednal). Mám ji uloženou ve skříni v kožené pochvě a docela mě naštvalo, že čepel trošku chytla lišku, ale šlo to vyčistit. Je mi jasné, že kůže může natáhnout vlhkost, ale je to v suché místnosti.

Uživatelský avatar
honzek86
Příspěvky: 347

Příspěvek#3 » ned 14. bře 2021, 12:58

Díky za info :) no mě nejde o to, aby to byl originál. Spíše aby to bylo podle původního návrhu a provedení a s odpovídající kvalitou oceli. Vím, že existují původní návrhy, podle kterých to někdo pořád vyrábí, jenže těch výrobců je teď tolik, že čert aby se v tom vyznal, které z těch provedení je to původní. A každý obchod tam samozřejmě hrdě napíše "originální FS dýka", takže tím se vůbec nemůžeš řídit ... Kdyby nebyl ten rozptyl cen takový, tak bych to tolik neřešil. Jen bych nerad koupil za 5k nějakou upravenou verzi (i když značkovou), zatímco původní provedení stálo od jiného výrobce 1500.
Ale jinak zatím nejvíce fandím provedení, které máš ty, takže jsem rád, že jsi napsal. A co jinak? Vůle nebo jiné vady? Až na tu lišku ti přijde zpracování na jedničku? Je tam někde vyražen výrobce? Jedná se o dílnu Sheffield?



Střelec
Příspěvky: 1648

Příspěvek#4 » ned 14. bře 2021, 13:30

Zpracování dýky je fajn, bez vůlí, povrchovka nějaký lak.Značení na záštitě "J.NOVILL & SONS SHEFFFIELD ENGLAND" a na druhé straně "šipka" (jakože přejímačka britské armády) a nějaký kosočtverec.
Pochva je ale horší, ta mi přijde docela jako aušus, moc si s rovným šitím hlavu nedělali - viz foto. Ta není značená nijak, takže hádám, že nějaká druhovýroba ze 3. světa. Na odkaze je ale evidentně dle fotky jiná. Tento se jsem dostal kdysi od kamaráda z Británie, ten to koupil tam.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) Střelec dne ned 14. bře 2021, 13:33, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Simier
Příspěvky: 77

Příspěvek#5 » ned 14. bře 2021, 13:32

Podle tohoto článku to vypadá, že se v průběhu války vyráběli 3 varianty
https://www.sheffieldcollectableknives. ... ando-knife

Uživatelský avatar
honzek86
Příspěvky: 347

Příspěvek#6 » ned 14. bře 2021, 13:57

Střelec: dík za fotku a bližší info!
Simier: Super článek, díky moc! Nechápu, že jsem na něj při googlení nenarazil, určitě se tam hodně dočtu :) původní jsou tedy oba druhy gripů. Asi se tam dočtu, proč vyvinuli ten pattern 3. Nechám si to na doma.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#7 » ned 14. bře 2021, 16:04

Těch varinat bylo za války ještě víc. Určitě jsem viděl i vzor zavedený pro Kanadské jednotky a další. Každopádně doporučuju i někdy udělat pár dnů v Londýně a projít Imperial War Museum. Dozvíš se tam mraky věcí nejen o FS knife.

Uživatelský avatar
honzek86
Příspěvky: 347

Příspěvek#8 » ned 14. bře 2021, 16:53

Sided: Taky dobrý tip. Mám v plánu navštívit Panzer museum v Německu ... třeba to spojím jako cestu za technikou 2.sv.v. :D
Přidám extract ze článku od Simiera (ještě jednou díky, odpovídá přesně na to, co jsem řešil), třeba to pomůže budoucím hledačům, co neumí anglicky:
Střelcův model na fotce výše je podle jakéhosi vzoru 2 (second pattern), původní výrobce Wilkinson Sword. Originál se vyráběl s mosaznou rukojetí s jemným gripem. O pár let později vznikl vzor 3 - krom jiného se tunila právě rukojeť a vznikla právě ta hrubší s kroužky a byla z hliníku - vzor 3 získal novou vlastnost, byl vyvážený při přehození z jedné ruky do druhé.

Uživatelský avatar
DesertEagle
Příspěvky: 521

Příspěvek#9 » ned 14. bře 2021, 20:21

Mikov zavrhni rovnou, to jsou hééérečky dovozy čistá China a žijou pouze z Minulosti. Kudly mě baví a když to jde, tak mám origoš i China napodobeninku. Je překvapivé, že padělky se liší spíš v nedotažených detailech, ale kvalita oceli je docela slušná. Drzost shopu či jedinců na ebay je nekonečná a prostě se napíše napíše "originální FS dýka". Ostatne např. SS díky a jejich padělky jsou snad už samostatný obor ..
Zkusil bych nožíře, jinak to nebude dělat radost. Na ručce bych nechal přídavek (potom šmik) na upnutí pro rádlování, na straně čepele přípravek pro upnutí. Originál jsem nikdy neviděl, pokud tě nechají v muzeu fotit o čem docela pochybuju, tak předem díky za fotky sem. Modely 1940-43 mi na fotech přijdou niklovane a je to asi jedina cesta, jak nůž udržet bez rezu. Standard uhlíkovka, porézní rádlování, to bude kudla rezata po pár uchopech.

Uživatelský avatar
honzek86
Příspěvky: 347

Příspěvek#10 » pon 15. bře 2021, 13:45

DesertEagle: No Mikov už jsem taky zavrhl :) srovnával jsem ocel s jinými výrobci a za ty prachy nabízí o stupínek nižší tvrdost. Dost mě teda sejří, že Sheffield jakožto dodavatel do armády (pokud jsem to pochopil správně) se neobtěžuje k materiálu napsat víc, než "černěná ocel". To má i Mikov, ten aspoň napíše jaká. Hodně se mi líbí ještě tento od FOXu: https://www.knifestock.cz/fox-fairbairn ... evo-p46245 ale je to už paskvil, má jiný tvar čepele. Nicméně pojetí hezké a vím co kupuju ... ocel N690m ujde. Přemýšlím o něm a o "levné" 3rd pattern verzi od Sheffielda, abych srovnal úchop a balanc.
Já nevím, co je to dnes za trend, prodávat nože bez uvedení třídy oceli. Neříkám u nože za 3 stovky, ale fakt se mi nechce dávat o nulu navíc přes internet za něco, u čeho nevím, z čeho je to vyrobený. Škoda takového přístupu.
Nožíř je zajímavý nápad, ale když nemá k dispozici původní plánky, nevím, jestli dosáhne kýženého výsledku. On ten původní nůž asi byl tak trochu know-how.

Uživatelský avatar
DesertEagle
Příspěvky: 521

Příspěvek#11 » pon 15. bře 2021, 14:13

Tahle kudla je z mého pohledu charakteristická tou typickou ručkou a tím rádlováním. Za sebe bych to na ní určitě chtěl. Stejně tak to logo pod záštitou. Ručka viz obrázek mi už spíš připomíná Kabar :-( Když seženeš vzor, tak laser už není problém. Celkové rozměry ... objednej a do 14dnů naděl zpět. China padělkáři na rozdíl od .... napíšu raději údajných originálu třídy oceli uvádějí a paradoxně to nenítakové bahno, které bych čekal. 690 nebo Elmax mám rád, protože se ne vždy o kudly strám odpovídajícím způsobem a nerad nachazím v batohu či autě rezátáky. Original and padělek je dnes velmi žhavé téma. Na netu najdu "originály" bot od Catepillaru a když se zeptám přímo tam, tak se dozvím, že v evropě boty vůbec nedodávají.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#12 » pon 15. bře 2021, 14:21

Myslím že si o tý kudle děláš zbytečný iluze. Byl to válečnej spotřebák, žádná extra kvalita se nekonala. Ani zpracováním ani materiálem. amozřejmě chápu potřebu pořídit si originál (to jsem kdysi dávno vzdal protože originalita je u těhle nožů v podstatě neověřitelná a ceny závratné) a nebo něco hodně originálu podobnýho. Možná tohle https://www.sheffieldknives.co.uk/acata ... tml#SID=11

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2511

Příspěvek#13 » pon 15. bře 2021, 14:41


Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#14 » pon 15. bře 2021, 18:44


Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů