Teleskopický obušek

Uživatelský avatar
Serz
Příspěvky: 1871

Příspěvek#16 » sob 14. kvě 2016, 18:16

taky mam ESP v aute, nejaky ten stred, snad 18 palecku
a taky tam mam peprak (CS) a karambit a svycarak a zachranarsky...



franta599
Příspěvky: 638

Příspěvek#17 » sob 14. kvě 2016, 18:24

taky připadam, ESP kaleny mám a do ničeho jinych bych nešel je nesmrtelnej

Uživatelský avatar
Serz
Příspěvky: 1871

Příspěvek#18 » sob 14. kvě 2016, 18:32

presne jak rika franta, kaleny je tak tezky, ze dokaze prerazit stehenni kost. nekaleny se ohyba, je dost dukazu na youtube

Uživatelský avatar
Espezetka
Příspěvky: 332

Příspěvek#19 » pon 25. črc 2016, 06:57

Obušek je tu často zmiňovaný jako další doporučovaná "zbraň" na nošení k pistoli a pepřáku.

Nikdy jsem to ani nedržela v ruce, jaký je vlastně zastavovací, a, dejme tomu, "odrazovací" účinek? 8-)

Když si představím, že případného útočníka praštím železnou tyčí, tak mu asi nadělám nějakou tu modřinu, ale místo zastavení útoku ho spíš ještě víc namíchnu a asi mi jí brzo vytrhne a použije proti mně.
Je obušek o tolik jiný?

Nabízí se v různých délkách - je mi jasné, že čím delší, tím asi účinnější, ale taky víc viditelný... co se doporučuje za kompromis?
Případně nějaké konkrétní tipy?



Stewie
Příspěvky: 326

Příspěvek#20 » pon 25. črc 2016, 07:10

Nejde ani tak o samotný obušek, ale o to "umět s ním". Jako u každé jiné zbraně - je potřeba trénovat. Pak už je jedno, jestli je to teleskop nebo kus dřeva ze země.

Uživatelský avatar
Drvoštěp
Příspěvky: 520

Příspěvek#21 » pon 25. črc 2016, 07:13

Ahoj. Teleskop je něco, čím toho útočníka spolehlivě zabiješ, pokud ho praštíš silou někam, kde je měkkej.
Vyžaduje ale tréning a sílu.
Myslím ale, že Ty jako žena bys měla svou pozornost nasměrovat spíš na kubotan.

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#22 » pon 25. črc 2016, 07:23

Při obraně je vždycky dobré mít v ruce alespoň něco. Tyčí/obuškem si můžeš držet útočníka od těla, dobře mířeným úderem, např. na zápěstí, můžeš útočníkovi vyrazit jeho zbraň z ruky, můžeš mu ji i zlomit, dobře trefeným úderem do hlavy můžeš útočníka "poslat na odpočinek". Můžeš ho použít jako páku (googli tessen nebo hanbo, resp. boj s nimi). Ale vše má i druhou stranu - pokud s tím neumíš zacházet, útočník úder snadno vykryje nebo se mu vyhne. V horším případě o něj opravdu přijdeš.

Konkrétní typ nedoporučím, ztotožňuju se s myšlenkou maximální obrany - podle situace buď konfliktu předejdu, vyřeším jej beze zbraně (jestliže to situace bezpečně umožní) nebo se budu bránit s pistolí v ruce, při obraně nevidím prostor pro kompromis. Trochu to mám ale dané mou postavou (185 cm, 90 kg) a dřívějším sportováním (z těch let bojových umění v člověku něco zůstane) a věkem (už nejsem nejmladší a kdejaká smažka se hýbe rychleji než já :D).



Chip
Příspěvky: 641

Příspěvek#23 » pon 25. črc 2016, 07:43

Jak píše Stewie, důležité je trénovat. Existuje celá řada kurzů sebeobrany využívající tel. obušek, často vycházejících z filipínských bojových systémů kali, eskrima a arnis. Samo absolvování kurzu ale je dobré, ale ne všespásné, protože sebeobrana je hodně o psychice a spousta lidí má problém "vzbudit v sobě tygra" a použít naučené techniky dostatečně razantně a agresivně. Pokud jde o samotné teleskopické obušky, dle systému uzamykání se dělí na "frikční" obušek se v otevřeném stavu zajistí tak, že se do sebe zakousnou třecí tělíska na konci každého dílu. a obušky obušky "autolock" k uzamčení dochází jiným systémem, většinou ložisek. Frikční obušky se zavírají razantním úderem o tvrdý povrch(nutno nacvičit) a autolock tlačítkem v rukojeti. Rozdíl je i v ceně. Kvalitní frikční obušek firmy ESP stojí cca 700 kč a autolock od ASP nebo Monadnock klidně i pět tisíc.Dále je důležité vybírat obušky podle materiálu. Na trhu jsou nekalené čínské napodobeniny které se ohnou po pár úderech a už je nelze otevírat a zavírat, bacha na to. Pokud jde o délku, ESP největší český výrobce vyrábí v délce od 16 do 26 palců. Šestnáctka je hrozně krátká a fakt musíš ovládat techniku použití. U PČR používáme většinou 18 pro kriminálku a 21 palců pro uniformy. V zákroku učíme kombinovat použití slzáku ve slabé ruce a teleskopu v silné. Tedy útočníka vystříkáme a pokud zaútočí, máme v ruce teleskop. Taktika je to spíš policejní než do sebeobrany, ale uvádím to jako příklad. Pokud tě bude problematika dál zajímat, můžu ti poslat bakalářku kterou jsem na teleskopický obušek kdysi dělal. :-)

Uživatelský avatar
Drvoštěp
Příspěvky: 520

Příspěvek#24 » pon 25. črc 2016, 08:04

Chip jako vždy obsažné a k věci.
Mám však trochu jiný názor na sebeobranu ženy. Je to o tom, že teleskop je skvělá věc pokud na něj máš sílu, jsi vycvičenej a nejedná se o kontaktní situaci. Což u napadené ženy nebývá pravidlem.
Fakt je podle mého názoru pro ženu lepší kubotan.
Nemusí mít takovou páru, je efektivně použitelnej i v případě že útočník už oběť zachytil.
Není to zřetelná a v našich krajích známá zbraň nevyžaduje přípravu (rozložení teleskopu).
Tréning je snazší.
Je to lehké a snadno ukrytelné.
A podle jednoho mého kolegy psychologa je to ideální zbraň pro ženu, kterou popadne "kočičí amok" tedy škrábat kousat bodat.
Třeba tohle?
Obrázek

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2511

Příspěvek#25 » pon 25. črc 2016, 08:12

MNoo z hlediska noseni v kabelce rozhodne. Muze tak vyuzit i propisku. Ale chce to asi vic treningu, nez kdyz z kocarku, nebo auta vytahne teleskop. Pokud se nauci aspon pro zacatek ho hodne viditelne roztahnout, tak to obycejnyho pobudu zastrasi.



Mates Picco
Příspěvky: 69

Příspěvek#26 » pon 25. črc 2016, 08:25

Vhodnou variantu podobne teto bych viděl i taktické pero. Je to nenapadne a praktické i k denodenni potřebě.



Irish_terrier
Příspěvky: 91

Příspěvek#27 » pon 25. črc 2016, 08:56

Teleskopický obušek je mnohem univerzálnějčí než kubotan a taktické pero a složený může s vhodnou koncovkou sloužit podobnějako kubotan nebo taktické pero. Proti kubotanu a taktickému peru má i větší dosah, což je výhoda ...
Konkrétně doporučuji kalené teleskopické obušky ESP http://www.obrana.cz/obrana.cz/shop/kategorie/teleskopicke-obusky-kalene/ pro ženu délku 21". Kratší se obávám, že již moc účinné na obranu nejsou, ale snadněji se přenáší ...
K tomu jednu z následujících koncovek:
http://www.obrana.cz/obrana.cz/shop/10-be-01-pridavna-gumova-koncovka-teleskopickeho-obusku-s-vystupkem-dodavana-samostatne.html
nebo
http://www.obrana.cz/obrana.cz/shop/362-be-04-koncovka-se-skrytym-hrotem-k-teleskopickemu-obusku.html

Dělal jsem historický šerm. Tak mám trochu cvik v zacházení s podobnými předměty. Teleskopický obušek či cokoli jiného delšího lze použít jako jinou zbraň (deštník, klacek a pod.), ale je mnohem skladnější.
Navíc se sním dá i krýt. Nevím, jestli v kurzech vyučují kryty jako v šermu ...

Z hlediska zastavovacího účinku a s ohledem na právní dopad jsou asi nejlepší rány na předloktí (samotný loket se již trefuje hůře), holeně, koleno a další citlivé části těla. Naražená okostice je hodně bolestivá ...
Smrtící jsou údery na spánek a hrdlo ( ohryzek). S obuškem lze i páčit. a obouruč zezadu snadno přiškrtit či rozdrtit ohryzek ...
Uvedenými koncovkami lze zasazovat obdobné údery jako s kubotanem nebo taktickým perem a působit svalové trauma.
Některé útočníky odradí již rozložení obušku do plné délky.

Ale v přímém kontktu, kdy už je obránce třeba částečně sevřen útočníkem je nejúčinější vrazit prsty do očí ...



mikky
Příspěvky: 565

Příspěvek#28 » pon 25. črc 2016, 11:18

Jedním slovem? Pepřák.

Více slovy: teleskop + pepřák.

Na kubotan a taktický pero se vykašli - pokud nemáš dobře natrénovanou sebeobranu a dostaneš se na kontaktní vzdálenost kubotanu, už s nim stejně nic nezmůžeš. Teleskop ti dává tak metr - metr a půl účinný obrany k dobru. Ale jako s každou zbraní je třeba i s teleskopem umět zacházet a nenosit ho na dně kabelky.

Zajímavý jsou ty relativně nový "kompaktní" teleskopy od ESP - ty menší se dají použít v nouzi i jako kubotan. Ale u těch platí dvojnásob, že je třeba poctivej trénink - jsou jinak vyvážený a nemají tak stabilní úchop.

Ty máš nicméně obrovskou výhodu v tom, že si ženská, takže případný obranný pokusy z tvojí strany budou mít mnohem větší obhajitelnost. A v tomhle je nejlepší pepřák - ideálně z kategorie "tekutá střela" s účinným "dostřelem" i 5 metrů, reálně tak 3-4. Když někoho vykasruješ na tři metry na potkání a bez větších keců*, tak to nikdo řešit nebude a je to spolehlivější, než teleskop. Tim ho pak můžeš dorazit :)

*) typicky situace "vidim podezřelou osobu, jak se ke mě aktivně blíží - přejdu na druhou stranu, přejde taky, na 10 metrů osobu vyzvu ať se nepřibližuje, na 7 metrech výzvu důrazně zopakuju, na 5. metru bez dalšího varování kasruju"



Apep
Příspěvky: 93

Příspěvek#29 » pon 25. črc 2016, 12:58

Moje volba je teleskop. Přece jen přinejhorším i necvičený člověk s ním dokáže mlátit. Navíc teleskop svojí délkou představuje přece jen nějakou výhodu proti noži, na rozdíl od kobutanu. A zavřený teleskop jde použít stejně jako kobutan. Na zacházení s kobutanem už to ale chce přece jen nějaký cvik.
Pepřák mi přijde trochu přeceňovaný, i když má určité výhody, ale jeho použití ve větru, nebo proti osobě pod vlivem OPL či alkoholu může být účinek podstatně nižší.
Ať tak nebo tak určitě doporučuji nějaký kurz nebo zaučení co a jak.

Uživatelský avatar
jirka87
Příspěvky: 262

Příspěvek#30 » pon 25. črc 2016, 13:10

Kluci uvědomujete si, že zde odrazujete ženu od "nekontaktní" zbraně a doporučujete jí nesmysl do ruky ? To je totéž, jako jí poradit boxera.

Důležité v případě slabčáka (já) a ženy (SPZ) je udržet si útočníka od těla a ať si říká každej co chce, taktické pero není dost důmyslnej vynález na udržení dařbujána od těla. A když ženskou chytne 100kg řízek silně pod krkem, tak se holka pos**e dřív,než vytáhne cokoliv..i tu pistoli, takže tam je to jedno.

Jen jednou jsem to musel vytáhnout proti 2 fotbalovým fanouškům, co se rozhodli, že mě zezadu za pokřiku "pojď zbijem tohohle zmr**" a stačilo to vytáhnout - zavelet, "přede mě a půjdete hezky přede mnou dokud neřeknu dost, pak se hezky v klidu rozejdeme" Pak jsem je nechal jít z mého dohledu a zapadl jsem domů a byl klid. Oni pochopili že na to nemají a já věděl, že je tím praštit nechci. Kdyby ale nebylo nazbyt..mám dostatečnou rezervu ve vzdálenosti od útočníka.

Venku ? Čím delší, tím lepší. Do vlaku apod. nejkratší možné provedení = mám 2.

SPZ : kup si střední velikost, kalenej a nosit. Cvičit je dobré, ale není to až tak nutné. Důležité je, aby ve chvíli,kdy touž musíš vytáhnout bylo z tebe vidět, že do toho půjdeš na plno. To asi moc bobánek čekat nebude, že na něj holka vytáhne teleskop a zakřičí "tak pojď ty srá**" :D

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů