Brokové náboje pro osobní obranu.



so92
Příspěvky: 39

Příspěvek#1 » stř 11. úno 2015, 16:27

Ahoj, asi to je trošku ... nestandardní ..., ale jaký náboj by jste mi doporučili pro osobní obranu s opakovací brokovnicí, ráže 12?



pelanj
Příspěvky: 888

Příspěvek#2 » stř 11. úno 2015, 16:54

Buckshoty 6,2 nebo 8,4 mm a slugy.

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2511

Příspěvek#3 » stř 11. úno 2015, 16:57

Mnoo vymest chodbu je nejlepsí tak 3mm brokama :)

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#4 » stř 11. úno 2015, 17:21

Souhlas, pokud se bavíme o obranné vzdálenosti do cca 20ti metrů tak 3-4mm brok.



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#5 » stř 11. úno 2015, 17:38

Blacky píše:Mnoo vymest chodbu je nejlepsí tak 3mm brokama :)

Brokovnicím moc neholduju (nejsem odborník), ale s tím zametáním chodby to nebude tak žhavý.
Tak dlouhou chodbu (aby se projevilo rozptýlení broků) doma asi mít nebudeš :D
https://www.youtube.com/watch?v=IR5K3DrD4Lk

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2511

Příspěvek#6 » stř 11. úno 2015, 18:00

Uzkon s 50cm hlavni bez zahrdlení na tom bude o trošku lépe. Tím "vymést" sem myslel, že tou opakovačkou se trefí tutově, lupiče má šanci nezabít a když na něj půjdou dva, tak je velká šance je trefit oba. Prostě to vidím jako lepší, než 3-6 kulí v buckshotu.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#7 » stř 11. úno 2015, 18:29

taky bych to viděl jako lepší možnost, než se snažit prostřelit protilehlou zeď slugem :D



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#8 » stř 11. úno 2015, 19:27

No tak každopádně je jistý, že si případný útočník ústí brokovnice nemůže splést s plynovkou. To "šanci nezabít" už bych jako jistotu nebral. Není to tak dávno co jsem koukal na nějaký článek, kde popisovaly různá střelná zranění a zástřel z brokovnice z krátké vzdálenosti tam byl popisován jako noční můra medika, co to má dát dokupy. Dost blbě se u toho zastavuje krvácení, když je tam díra jak mezi dopr... a s hromadou potrhanýho okraje a děr okolo.

něco málo o zraněních - brokovnice je na konci
http://gunlex.cz/domu/11-clanky/hlavni- ... a-poraneni



franta599
Příspěvky: 638

Příspěvek#9 » pát 20. úno 2015, 23:53

si tak rikam jestli je to vubec u soudu "uhratelny" když ma človek pistoli na obranu a v připade nouze doma vytáhne brokovnici (navic když jsem ji nakupovaal na sport) a slugem pripadne brokama utočnika vyrazi dveřma ven to že po brokovnici už nikoho jen tak nesloži dohromady je jasný. Sice zastavovaci učinek je ve srovnani s pistolí jako motorka a buldozer ale mohlo by to byt považovani že muj primarní cíl bylo zabit z čehož kouka par let ....
beru to tak že mam pisoli i broknu po ruce ale vzal bych brokovnici jestli to je vubec uhratelny že jsem ji použil misto pistole

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#10 » sob 21. úno 2015, 05:30

Tohle by asi neprošlo, co ?:

http://youtu.be/0s_97ukmgXE

:lol:

Uživatelský avatar
Int1m1thy
Příspěvky: 1498

Příspěvek#11 » sob 21. úno 2015, 06:21

so92: 00 buckshot nejlepsi... birdshoty jsou knicemu...

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#12 » sob 21. úno 2015, 10:32

Na krátkou = obrannou vzdálenost bude IMHO každé zranění z brokovnice devastující a pravděpodobně smrtelné, bez ohledu na velikost broků.
Střelba na větší vzdálenost nebude pravděpodobně posuzovaná jako obrana (leda by snad byl někdo napaden "střílejícím šílencem")

pro ilustraci:

https://www.youtube.com/watch?v=KrM5U2kGQCc
(mimochodem, aktér doporučuje pro obranu právě menší broky, z důvodů možného prostřelení příček a sekundárních škod u "buckshotů")

a tady je porovnání různých broků v balistickém gelu

https://www.youtube.com/watch?v=rhZf_x8Esms

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#13 » sob 21. úno 2015, 12:13

franta: já mám pumpu Mossberga psaného i pro ochranu života a zdraví..... a určitě by záleželo na okolnostech použití ale to i u té pistole - důležitá je především oprávněnost NO, pak přichází na řadu ostatní



franta599
Příspěvky: 638

Příspěvek#14 » sob 21. úno 2015, 12:28

No okolnost jsem myslel takovou že mam glocka na ochranu a broknu na sportovni učely a ač bych byl v situaci že bych si mohl vzit pistoli vzal bych proti utočnikovi brokovnici lezici vedle pistole kuli jeji učinosti samozřejmě v jasnem připade NO



Chip
Příspěvky: 641

Příspěvek#15 » sob 21. úno 2015, 13:35

Vseobecně se pro pouziti proti živé síle používají velké broky 6 až 9 mm. Jediné použití malých broků bylo při vyrážení dveří(kvuli snížení ohrožení osob za dveřmi) ale na to se už dnes používají náboje VNS. Průbojnosti bych se až tak nebál. I ten největší brok ji má výrazně menší než náboj 9 mm luger. Jinak sláva brokovnic v ozbrojených sborech už dávno pohasla a byla nahrazena samopaly, takže dnes už se používá pouze jako "otvírák" , když nejde použít hydrauliku nebo berana. Občas ji použivá vezenska služba, ale spíše jako donucovaci prostredek než zbraň, ve spojení s gumovými broky.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů