Rozdíly mezi brokovými náboji

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3264
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#1 » čtv 15. črc 2010, 21:00

Když se tak probírám těmi brokovými náboji, mohl by mi někdo z brokařů vysvětlit, proč mají náboje různé kontejnery (některé s "odpružením" větším či menším, jiné zase bez), jiné zase plstěnné ucpávky? Má to nějaký důvod?
Díky

(pro ilustraci, koukám na S&B tapety)

Uživatelský avatar
jomekabi
Příspěvky: 937

Příspěvek#2 » čtv 15. črc 2010, 23:49

"Vedeckych" duvodu nejspis dostanes vic nez dost. Ale, jako u vsech naboju, nejlepsi je si vyzkouset, jak to lita. Vyber to, co Ti lita nejlip. Pokud vsechno stejne, neni co resit. Tot rada praktika. :)

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3264
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#3 » pát 16. črc 2010, 00:04

Já teď myslel opravdu jen teoreticky. Prakticky je mi to pak celkem jedno, takový profi střelec zdaleka nejsem.



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#4 » pát 16. črc 2010, 01:10

Co jsem právě vyčet, tak kontejnery - jejich střední část funguje jako deformační zóna. Jejím úkolem je zachytit náraz prachových plynů při rozběhu střely a zabránit tak deformaci brokové náplně. Takže čím výkonnější náboj, rychlejší prach nebo těžší broky tak to potřebuje větší odpružení. Co se týká zátky plstěné - tak to pouze odhaduji, že se používá hlavně k lovu (ať není v lese zbytečně bordel), plastové kontejnery pro sportovní střelbu. Kontejnery lépe těsní, čistí hlaveň a prodlužují účinný dostřel a umožňují dosáhnout vyššího procenta krytí. Co jsem nevěděl - tak broky v kontejneru prý "téměř" nereagují na velikost zahrdlení. (psáno v knize "rukověť loveckého střelectví - 1982")

Uživatelský avatar
ace curly
Příspěvky: 271

Příspěvek#5 » pát 16. črc 2010, 20:37

Plstěná ucpávka částečně napuštěná mazáním se používá pro náboje přebité černým prachem. Po střelbě s plastovými košíčky se musí laufy pracně čistit. Při protlačení vytěráku vyleze z laufu hromada bordelu. Zvláštní je, že to vypadá úplně jako igelit ze smršťovací folie. Mazaná plstěná ucpávka to perfektně čistí. Proč se, ale cpe do nábojů s bezdýmákem nevím, snad aby se zvětšil rozptyl broků.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#6 » pát 16. črc 2010, 20:55

Plstěná ucpávka bude částečně přežitek z doby kdy plasty byly drahý a částečně ekologická ;) že nezůstávaj ležet kousky plastu v přírodě. Plastový kontejnery A) zahuštují brokový shluk tím že ho drží dýl pohromadě (lepší krytí) B) zmenšují deformaci broků a zabranují oteru o hlaven C) aktuální je ochrana hlavně se zaváděním železných broků. Účinný dostřel kontejnery moc nezvýší, ten je daný hmotností broku. To odpružení je teoreticky jasné, změkčit "rozjezd" kontejneru v hlavni a tím zmírnit zpětný ráz a snížit tlaky. Ale chtěl bych na to vidět nějaký měření, podle mýho názoru je to komerční trik.



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#7 » pát 16. črc 2010, 21:23

Ten účinný dostřel by to mohlo zvýšit, "bo" drží delší dobu broky pohromadě (zvyšuje procento krytí) a déle na ně může působit tlak plynů i po opuštění hlavně.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#8 » pát 16. črc 2010, 21:55

Krytí se zlepší takže může cíl zasáhnout ve stejné zdálenosi víc broků ale účinnost jednotlivého broku stejně jako dostřel zůstává stejná nebo se zvětší jen minimálně. Tlak spalin střelného prachu klesá bezprostředně poté co projektil opustí hlaven, kontejner na to nemá vliv. Čím lehčí broky, tím menší účinný dostřel protože na ně víc působí odpor prostředí. Takže (například) pokud použiješ kontejner tak na 30 metrů zasáhne cíl víc broků ale přesto nemusí mít dostatečnou energii na účinný stop efekt, pokud špatně zvolíš velikost broku. Mimochodem balistický koeficient sférické střely(broku) je příšený :)



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#9 » pát 16. črc 2010, 23:08

Prachové plyny ještě stačí střelu na dráze asi 20násobku ráže urychlit zhruba o 5% - přechodná balistika. Ale posoudit vliv toho či onoho nedokážu.

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3264
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#10 » ned 18. črc 2010, 20:56

Patrik píše:broky v kontejneru prý "téměř" nereagují na velikost zahrdlení.

Můžete to někdo potvrdit? Pak by to zahrdlení u sportovních brokovnic prakticky nemělo smysl, protože kontejner mají snad všechny sportovní náboje...

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#11 » ned 18. črc 2010, 21:12

:) Kdybys byl v Čekanicích tak bys viděl jak reagují. Michal V. si zapoměl na flintě plný choky a poper na 20ti metrech vypadal jako když ho vezmeš slugem. Otisk o průměru 5cm :mrgreen: . Tedy na zahrdlení reagují, možná o něco mín než bez košíčků ale znát to každopádně je.

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3264
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#12 » ned 18. črc 2010, 21:51

Já to v Čekanicích zkoušel zhruba na 15 nebo 20 metrů do papíru a rozdíl moc znatelný nebyl... Co měl za náboje?

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#13 » ned 18. črc 2010, 22:11

tuším že 28g trapky

Uživatelský avatar
jomekabi
Příspěvky: 937

Příspěvek#14 » ned 18. črc 2010, 23:02

Ja to kdysi (tak pred 2 lety?) zkousel na 15 metru do papiru. Jenom bez zahrdleni a s plnym (o mezistupne jsem se nepokousel), rozdil byl markantni. Taky 28g trapky, hlaven snad 71 cm, ci kolik.

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3264
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#15 » ned 18. črc 2010, 23:15

Ty jsem včera v Kroměříži nakoupil, tak budu muset ozkoušet znovu ;)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů