Vzduchovky nad 16J



mause
Příspěvky: 97

Příspěvek#1 » stř 11. úno 2015, 09:55

Ahoj,
nějaké zkušenosti, hluk síla diabolek... Možní prodejci ceny?

hledal jsem po netu ale kde nic tu nic.

Uživatelský avatar
Vojta
Příspěvky: 131

Příspěvek#2 » pon 16. bře 2015, 17:29

Narážím na stejný problém, asi před 2 lety jsem si objednal vzduchovku na ZP v ráži 5,5 mm ze střeleckého portálu, ale teď už je ani nemají v nabídce. Nicméně ani před tím neměli žádnou vzduchovku na ZP na skladě a já jsem ostrouhal, asi po půl roce čekání a neustálého mého dotazování, jestli je už ta hračka na cestě, mně bohužel zrušili objednávku, protože dodavatel jim prostě nebyl schopen vzduchovku doručit. A teď se zase koukám, jestli by tu nebyla v ČR nějaká k mání, nedávno mi odešla totiž moje "Déčková" vzduchovka v ráži .22 a ještě mi zbylo několik tisíc diabolek, takže teďka opravdu na tvrdo sháním výkonnou vzduchovku na ZP v ráži .22 (5,5 mm).

Jinak předpokládám kopanec podtstaně větší než, byť i z lehoučké, malorajdy. Diabolka .22 by se měla držet pod rychlostí zvuku, takže to výrazné plesknutí snad slyšet nebude, ale .177 už letí rychleji a ten třesk je tam slyšet. Na Youtube jsou samozřejmě videa ze střelby z těchto zabijáckých vzducháren. Mně se asi nejvíc líbil Hatsan 125.

Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 1150

Příspěvek#3 » pon 16. bře 2015, 19:59

Rozmyslali ste niekto nad tym kupit to v Rakusku ? Tam su volne predajne vzduchovky bez obmedzenia vykonu (na rozdiel od nemcov ktori maju 7.5J) - akurat neviem ako prebieha dovoz do Ciech.

Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 1150

Příspěvek#4 » pon 16. bře 2015, 20:59

Este som trochu pozeral - kedze u nemcov su nad 7.5J na zbrojak, tak zrejme budu mat s exportom viacej skusenosti. A rakusania navyse tvrdia ze cenovo je to v Nemecku vyhodnejsie - takze mozno by lepsie bolo skusit tam. Len tak pre zaujimavost :
http://www.diana-airguns.de/fileadmin/pdf/katalog/Dt_Eng_Fr.pdf

Na str. 27 katalogu su rychlosti u roznych modelov az do 30J.

Uživatelský avatar
Vojta
Příspěvky: 131

Příspěvek#5 » úte 17. bře 2015, 18:28

MM:
Děkuji ti za tip, kousky to jsou sice pěkné a precizní, ale dovoz zbraní ze zahraničí nebude nic pro mně. Tak trochu mi chybí patřičná zbrojní licence a další oprávnění, musel bych to spáchat jedině nelegálně, tedy zajet do rakous, koupit to tam osobně a pak to převést někde schované přes hranice, a do toho se mi opravdu nechce.

Nakonec koupím asi volně prodejného Hatsana 125 v ráži 5,5 (původně jsem ho chtěl na ZP z toho Střeleckého portálu). Třeba budu mít štěstí a nedopatřením mi tam nechají silnou pružinu, těžký píst a řádně těsnící těsnění ;) Údajně má tahle cenově příznivá hračka dost velký objem pístové komory a tak je potencionálně výkonná. Třeba mi to na to moje střílení pro zábavu v lesíku bude stačit.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4567

Příspěvek#6 » úte 17. bře 2015, 18:31

na nákup v zahraničí přece nemusíš mít zbrojní licenci

Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 1150

Příspěvek#7 » úte 17. bře 2015, 18:46

Ktosi tu kdesi riesil prave posielanie zbrani z Nemecka .... moment http://zbranekvalitne.cz/forum/viewtopic.php?f=57&t=4110&hilit=egun. Takze by to mozno chcelo len popozerat ich obchody a vybrat si nejaky ustretovy. Vyber je rozhodne siroky - zrejme to bude jednoduchsie nez presviedcat niekoho v CR nech ti to dovezie.

Uživatelský avatar
Vojta
Příspěvky: 131

Příspěvek#8 » stř 18. bře 2015, 17:53

MM:
Děkuji ti za odkaz.
Mně to stejně prostě přijde pořád dost složité, samé papíry a potvrzení a pokud něco opomeneš, tak ses rovnou sám dobrovolně a předběžně prásknul na policii. Dovoz zbraně ze zahraničí mně na mysl ani nepřišel.

Uživatelský avatar
Vojta
Příspěvky: 131

Příspěvek#9 » pon 23. bře 2015, 17:40

Tak už jsem zakoupil a dnes i otestoval toho Hatsana 125, volně prodejný, energie údajně pod 16J.

Délka hlavně je 500mm, což je o kousek delší než 450mm u běžných vzduchovek. Nevlezla se mi bohužel celá do mého pouzdra co mám na malolarjdu a na vzduchovky, má totiž i pěkně dlouhou pístní část, takhle dlouhou trubici jsem na žádné lámačce ještě neviděl. Celkově je tahle puštička přibližně o 2cm delší než Mosin 1891/30, což jsem nečekal.
Nejsem příliš nadšený z plastových mířidel, určitě je dříve či později (ne ovšem naschvál) utrhnu a budu muset hledat nějaké kovové.
Trochu mi vadí, že pažba je také z plastu, ale model 125 ve dřevě jsem nikde na trhu nenašel, možná si pro ní upravím nějakou dřevěnou pažbu, až mi bude přebývat.
Na jednu stranu je dobře, že je pažba plastová. Vzduchovka i tak váží přes 3kg a ve dřevě by měla určitě přes 4kg, což mi na vzduchárnu přijde jako hromská hmotnost, je to prostě rozměrově a váhově jako tahat se s Mosinem.

Střílel jsem české diabolky JSB o váze 1,030g.
Puška kope znatelně víc než dlouhá malorážka, ale není to nic hrozného. Jde natáhnout překvapivě lehce. Má krásně nastavitelnou spoušť (délke chodu, odpor, předpínací odpor), nastavil jsem si jí na fouknutí.
Cca na 5-ti metrovou vzdálenost diabolky prolétaly suchým ale pevným prknem z palety, jednou jsem střelil do suku, to už diabolka neprošla.
Na vzdálenost cca 20m nemám potíže zasahovat klasický vzduchovkový terčík do kruhů ze stoje i bez opory, něco takového jsem nemohl dokázat se Slávií 631 ani se svou poslední čínskou B3-3, příště zkusím klidně 30m a vezmu si i pásmo, ať mám jistotu.

V souhrnu jsem s ní velice spokojený a jsem na pochybách, jest-li ji mám vůbec zesilovat, i takhle má podle mně určitě přes 16J na ústí.

Uživatelský avatar
Vojta
Příspěvky: 131

Příspěvek#10 » ned 29. bře 2015, 08:38

Neznáte někdo rozměry původní výkonné pružiny do Hatsana 125? Marně procházím jiná fóra a tuto informaci hledám. Vždycky ale uvádějí naprosto odlišné rozměry a v některých případech i uvádějí pružiny, které mají vnější průměr větší než je vnitřní průměr pístu do kterého mají být (samozřejmě tyhle pružiny určitě do H125 nebudou), takže těžko z toho vybírat.

Uživatelský avatar
Vojta
Příspěvky: 131

Příspěvek#11 » ned 29. bře 2015, 13:26

Včera jsem střílel z H125 na cca 32m a spolehlivě jsem zasahoval vzduchovkový terčík, jenom mířidla mi ho už docela zakrývala, takže přesné střílení to nebylo, nicméně kam se na to pro mně hrabe S631 nebo B3-3, něco takového jsem s nimi nedokázal, ale asi už to byly šroty no. Vystřílel jsem včera asi cca 500ks diabolek. Příbramské patvary lítaly o dost hůř, JSB exacty létaly perfektně.

Dnes jsem to nevydržel a H125 jsem rozebral (bylo hnusně a pořád poprchávalo, tak se mi ani moknout při střílení v lese nechtělo). Dalo mi to sice zabrat, hlavně rozebrat tu zpropadenou komplikovanou spoušť, ale ten přerušovač a pojistku jsem tam už nevrátil, jenom to komplikuje chod spouště a stejně jedno ani druhé při lehké spoušti úplně nefunguje, bez toho mi to vyhovuje víc.
Vnitřek mně překvapil, krásně hladký, pěkný píst, nepoškozené těsnění, asi mám štěstí na ucházející kus. Píst mi váží přes 400g a není nikde děravý, takže žádná úprava nebo výměna pístu se u mně asi nekonala, což je pro mně skvělá zpráva. Jediné co jsem měl vyloženě zbastlené, tak to byla pružina. Pravděpodobně výkon omezili tak, že vzaly původní pružinu a ufikli jí. Jenže to udělali tak humpolácky, že to ani nezačistili a nezploštili,takže ten ostrý konec mi vymlel v dorazu v pístu pěknej rigol. Hned jsem ten konec zploštil a zakulatil. Navíc při tom řezání nařízly i další závit, snad to nepraskne rychlejc, než seženu novou, silnější pružinu.

Současné rozměry mé pružiny:
délka: 300mm
síla drátu: 3,2mm
vnější průměr: 20mm

také můj píst má větší vnitřní průměr, než psali na jiných fórech a to téměř 22mm, takže by se tam vlezla i nějaká masivnější pružinka.

Souhrnem:
Kvalita vzduchovky mně překvapila, čekal jsem to podle recenzí mnohem horší, pořád mám jen špatný pocit z té plastové záslepky a z toho plastového vodítka pružiny. Další obrázek o kvalitě si asi udělám, až z toho vypšoukám nějaké ty tisíce ran.
Silnou pružinu si tam určitě dám, jsem zvědavej, co s tím ten výkon udělá ;)

Uživatelský avatar
Destructor
Příspěvky: 685

Příspěvek#12 » pát 11. úno 2022, 14:13

https://archiv.hn.cz/c1-67032610-pro-lo ... sti-zbrane

Tak že na to navazuje asi tento článek na LEX a tato citace ..
https://gunlex.cz/clanky/interview/3970 ... rim-maskem

Dále jsem řešil nedopatření, že do novely zákona o zbraních se vloudil šotek, který ponechal vzduchovky s úsťovou energií na 16 J v kategorii C, tedy s povinností mít na ně zbrojní průkaz. Představa zákonodárce při novele zákona byla taková, že vzduchovky budou pouze v kategorii D do ráže 6,35 mm včetně a C-I v ráži nad 6,35 mm. I to se podařilo pozměňovacím návrhem k jinému zákonu opravit. Účinnost změny je bohužel opět posunuta až od 1. února 2022. Chtěl jsem načíst ještě několik oprav a upřesnění pro zvýšení právní jistoty občana, které si podle mého názoru zákon zaslouží, ale bohužel jsem v nevhodnou dobu skončil v nemocnici s covidem, takže bude potřeba to dokončit v dalším volebním období.

Tedy jestli jsem to správně pochopil, vzduchovky ráži nižžší než 6,35 mohou mít libovolný výkon, je to tak ?



JirkaCV
Příspěvky: 1512

Příspěvek#13 » pát 11. úno 2022, 15:09

Všechny můžou mít libovolný výkon. Jenom ty nad 6,35 je nutno registrovat.



iloveguns
Příspěvky: 1421

Příspěvek#14 » pát 11. úno 2022, 15:21

A jak je to teď teoreticky i prakticky se vzduchovkami do ráže 6,35 mm a výkonu nad 16 J, které jsou jíž registrovány na ZP jako zbraně kategorie C a nyní jsou D? Převádějí se do kategorie D automaticky, nebo je s každou nutné zajít na PČR, tam nechat zrušit její registraci a vrátit PZ? Nebo tyto vzduchovky zůstávají v kategorii C, a do kategorie D spadají jen ty zakoupené po dni účinnosti novely?



JirkaCV
Příspěvky: 1512

Příspěvek#15 » pát 11. úno 2022, 15:42

Předpokládám, že z kategorie C do kategorie D spadnou v okamžiku prodeje.
Jestli se musí zrušit v CRZ, netuším.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti